Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Imam edno prasanja: Pred nekolku dena probvev da aploadiram sliki na e-mail i odma mi pagjase konekcijata. Pred toa mi pagjase ne mnogu cesto (ednas dnevno). Se javiv da prasam so e problemot i mi rekoa deka od kaj niv ne e nisto problem, tuku e do mojot kompjuter. Mozno e da imalo virus ili sl. Go formatirav i pak isto. Vo poslednive dena non-stop mi pagjat konekcijata, mozit na sekoj 10 minuti. So mozit da bidit problemot? Ako ne e pri kraj i modemov.
Inace imam ADSL.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Imam edno prasanja: Pred nekolku dena probvev da aploadiram sliki na e-mail i odma mi pagjase konekcijata. Pred toa mi pagjase ne mnogu cesto (ednas dnevno). Se javiv da prasam so e problemot i mi rekoa deka od kaj niv ne e nisto problem, tuku e do mojot kompjuter. Mozno e da imalo virus ili sl. Go formatirav i pak isto. Vo poslednive dena non-stop mi pagjat konekcijata, mozit na sekoj 10 minuti. So mozit da bidit problemot? Ako ne e pri kraj i modemov.
Inace imam ADSL.
Брат да знајш дека е до нив проблемот, да си бидиш досаден, и да си им кажиш да ти го ресетирет модемот од таму или слични глупости, зш сеа ко шо се менвеа брзиниве на нетов и им се дешавет грешки и се дешавет заебанции од типот пагање нет или спор нет...БИДИ ДОСАДЕН ке ти го напрает иначе нишо ич
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Суфрајки, случајно налетав на овој addon со чија помош може да се испраќаат смс пораки ВО НЕОГРАНИЧЕН БРОЈ. Подетално за него:
Send free text messages world wide . Please read the FAQ before sending the first sms :
http://worldsms.co.cc/page/faq
Од понудените држави ја нема Македонија (ништо ново), меѓутоа испробано е и работи доколку се избере Croatiа...
Колку е безбеден за користење - тоа незнам, би сакал да видам ваши мислења...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Ај уште нешто да постирам


Патем, ја пингав мрежната картичка, и дава одговор, значи не е до неа или ?
Cekaj nemas interenet ili nemas konekcija so ruteror od kompjuterot objasni...
 
Член од
15 март 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Сакам да прашам дали е возможно да ми ја променат IP адресата од кабловскиот интернет .. да ми ја заменат со нова IP .. дали е возможно?!
Пробав со прокси .. ја сменив ама неам интернет:pos2:
Ако знае некој молам да пиши :smir:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Сакам да прашам дали е возможно да ми ја променат IP адресата од кабловскиот интернет .. да ми ја заменат со нова IP .. дали е возможно?!
Пробав со прокси .. ја сменив ама неам интернет:pos2:
Ако знае некој молам да пиши :smir:
Можно е ама не кај сите. Значи кај некои се менува на одредено време, а кај некои може сам да ја смениш. Јас знам да менувам ИП адреса само ако имаш интернет на Телекабел:toe:
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
71
Поени од реакции
1
може ли 4 души одалецени на отрприлика 100м да делат нет ама без кабли зс висе имаме кабли
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
може ли 4 души одалецени на отрприлика 100м да делат нет ама без кабли зс висе имаме кабли
Некој добар Wireless Router и врските помеѓу компјутерите и рутерот да е со што помалку препреки (дрва, згради, куќи.... ништо од ова)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.135
Поени од реакции
8.208
Длинк модем и линксус рутер до вчера све работесе добро и сеа одеднаш нејке работи 5минути и после нејке да отвори ниедна страна а доњнлоад преку уторент иде со максимум морам линксусот да го исклучам па пак уклучам па да добие интернет итн на секој 5 минути се губи мислев дека е до адсл па дирекно преку длинк у мојот пц ама све работи нормално си има интенрет без проблеми, го рестирав ликсусот ама пак исти проблем ме мачи само зошто донлоад иде максимум а интернет нејке да отвори ниедна страна што може да е проблемот? фала
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Длинк модем и линксус рутер до вчера све работесе добро и сеа одеднаш нејке работи 5минути и после нејке да отвори ниедна страна а доњнлоад преку уторент иде со максимум морам линксусот да го исклучам па пак уклучам па да добие интернет итн на секој 5 минути се губи мислев дека е до адсл па дирекно преку длинк у мојот пц ама све работи нормално си има интенрет без проблеми, го рестирав ликсусот ама пак исти проблем ме мачи само зошто донлоад иде максимум а интернет нејке да отвори ниедна страна што може да е проблемот? фала
Smeni dns setinzi ..probaj so drugi pr:
4.2.2.1
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Длинк модем и линксус рутер до вчера све работесе добро и сеа одеднаш нејке работи 5минути и после нејке да отвори ниедна страна а доњнлоад преку уторент иде со максимум морам линксусот да го исклучам па пак уклучам па да добие интернет итн на секој 5 минути се губи мислев дека е до адсл па дирекно преку длинк у мојот пц ама све работи нормално си има интенрет без проблеми, го рестирав ликсусот ама пак исти проблем ме мачи само зошто донлоад иде максимум а интернет нејке да отвори ниедна страна што може да е проблемот? фала
Имаш ставено ДНС?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom