Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ова истото ми седи цело време несака да се конетира, а и има прилично многу опции.
Ти пишав дека во кејблтел треба да подесат кај нив нова MAC адреса, или треба да направиш MAC cloning, a не знам како воопшто ќе пробаш нешто ако си во друг град.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се соочил ли некој со овој проблем?

1) Направив формат, ставив Vista и XP (како и до сеа што ми беше)
2) Имам SWEEX Wifi (Wireless) USB и преку него си имам интернет
3) На ХР ми иде со 6-7 Mbps, на Vista со 30 KB/s преку сила и на моменти паѓа нетот
4) На ХР и Vista вика дека конекцијата има добар сигнал и дека е 11/15/18 Mbps
5) До сеа сум го немал овој проблем, и нa Vista и на XP ми идеше со 600-700 KB/s

Некој FIX некаде? Финта некоја? Нешто..... Anyone....

Го пребарав и Google и тој нешто незнае :)

Еве и детали, ако помогнат...
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Вака, иам интернет од Телекабел, и пред едно саат време ми се заеба нетов. Незнам што се десило, игра имав уклучено, и дури кога излегов видов дека немам нет. Го рестартирав модемов, и све ок, само изглеа имам проблем нешо со IP адресата, пошо не може да направи Акуајаринг ИП Адрес.

И статус ми вика Limited or no Connectivity.

У пм, сеа на Dial Up сум :tapp:

До ИП адресава ли е, треба ли да подесам нешто или ...?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Вака, иам интернет од Телекабел, и пред едно саат време ми се заеба нетов. Незнам што се десило, игра имав уклучено, и дури кога излегов видов дека немам нет. Го рестартирав модемов, и све ок, само изглеа имам проблем нешо со IP адресата, пошо не може да направи Акуајаринг ИП Адрес.

И статус ми вика Limited or no Connectivity.

У пм, сеа на Dial Up сум :tapp:

До ИП адресава ли е, треба ли да подесам нешто или ...?
Не си единствен што се пожали на телекабел денес, види во темата... нешто до нив е, ќе се среди :)
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Да, заборавив да спомнам дека прееска 2 саати немав интернет, па после тоа на моменти се пали се гаси, али сега стварно забега нешто. Зашо модемов работи све, а интернет нема :mad:
 

...МаКи...

Иван Карадак
Член од
26 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
9
Да, заборавив да спомнам дека прееска 2 саати немав интернет, па после тоа на моменти се пали се гаси, али сега стварно забега нешто. Зашо модемов работи све, а интернет нема :mad:
Друже не паничи сите имаме проблеми со телекабел, бар вчера, денес ке видиме ...:raz:
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Batetija za laptop kade mozam da nabavam i kolku se dvizi cenata otprilika dane znae nekoj i na sto treba da vnimavan koga ke ja kupuvam?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Na ebay imas najeftini ceni za baterii ,baska ke si go pogodis modelot,samo sto ke cekas 10-15 isporaka ako prodavacot e od Kina na primer.Mislam deka se dvizat do 30USD (dolari)

Plakjas preku Paypal i brkas rabota.......................

kaj nas ne veruvam deka ke pomines poeftino pa duri da odis i vo ovlasten servis.

Imaat isto loging elektroniks za nekoi modeli ,mozes da vidis i tamu......................

Pozdrav
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
Здраво. Користам интернет од Т-Хоме, пакетот Call&Surf +. Дали знае некој како да сменам ИП адреса. Бидејќи откако ќе завршам со даунлоадирање на некој фајл од rapidshare за одма да можам да продолжам со следниот морам да имам различна адреса.
Фала
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Здраво. Користам интернет од Т-Хоме, пакетот Call&Surf +. Дали знае некој како да сменам ИП адреса. Бидејќи откако ќе завршам со даунлоадирање на некој фајл од rapidshare за одма да можам да продолжам со следниот морам да имам различна адреса.
Фала
Реконектирај се :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
И после реконнект ми ја дава истата ИП адреса.
Е не е можно, динамичка ИП е кај т-хоме :toe: Ај опиши ми го начинот на кој се реконектираш... гасеш рутер или ? Нешто е докај тебе дефинитивно
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
Е не е можно, динамичка ИП е кај т-хоме :toe: Ај опиши ми го начинот на кој се реконектираш... гасеш рутер или ? Нешто е докај тебе дефинитивно
Го средив. До мене беше, односно до страницата ip2location.com. И после реконнектот ми ја покажуваше истата адреса. Ваљда до броусерот е, бидејќи по 5 минути кога рефрешував ИП адресата се смена. Благодарам на помошта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom