Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам maxadsl 10гига.И денес сме 4ти а јас до сеа имам потрошено 4 гига.И минатиот месец на 10 ми се успори поради наводно потрошени 10гига.Знам дека не симнувам јас толку ама пак тоа растура.Се јавив и тие ми викаат дека јас ги симнувам тие.Не е можно да трошам по 1гига дневно.Дали е можно некој да краде или шознам што друго.Ако може некој совет во врска со ова.
Да те краде, неможе никој дури и да го знае твоето корисничко име и пасворд дека сега се заштитени линиите и со твојот јузер/пасс може да се конектираш САМО од твојот број. При крајот на минатиот месец имаа нешто проблеми со мерачот, и кај мене отскокна 3 гига за 1 ден. Се јавив таму двапати, ми рекоа имале проблеми блабла и ништо. Додуша и не се расправав, бидејки истекуваше месецот. За твојот проблем ( ако може така да се нарече ) јави се во техничка и објасни им.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Имам maxadsl 10гига.И денес сме 4ти а јас до сеа имам потрошено 4 гига.И минатиот месец на 10 ми се успори поради наводно потрошени 10гига.Знам дека не симнувам јас толку ама пак тоа растура.Се јавив и тие ми викаат дека јас ги симнувам тие.Не е можно да трошам по 1гига дневно.Дали е можно некој да краде или шознам што друго.Ако може некој совет во врска со ова.
можеби имаш spyware/virus или нешто слично па ти го троши интернетот
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Да ти краде некој тешко дека воведоа уште лани идентификација на линија мислам само од твој телефонски број работи. А тоа дали ти вадиш или не вадиш провери некое тројанче да не имаш па да прави цело време уплоад. Или пак да не имаш некој друг дома што гледа youtube или така нешто дека тоа се мали виде но сепак цица нет.
 
Член од
21 февруари 2006
Мислења
132
Поени од реакции
9
знае некој да ми објасни како да напраам да го поврзам УСБ модемот да ми работи на мрежна дирекно?? го исклучувам усб кабелот и го поврзувам со мрежен кабел ама конекцијата ми е limited or no conectivity...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
знае некој да ми објасни како да напраам да го поврзам УСБ модемот да ми работи на мрежна дирекно?? го исклучувам усб кабелот и го поврзувам со мрежен кабел ама конекцијата ми е limited or no conectivity...
За каков тип на модем се работи ?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Imam prasanje: Imam net od CableTel, paketot za 500 den. Mozeme da simnuvame do 10 giga bez da se namali brzinata na internetot. Sega:
1. dali ako gi potrosime tie 10 giga predvreme, brzinata mnogu ke se namali?
2. dali moze vo periodot od 29 do 31 od mesecot da se iznasimnuvam stvari koi za mnogu ja preminuvaat taa granica, za potoa od prvi sledniot mesec brzinata da bide normalna?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Imam prasanje: Imam net od CableTel, paketot za 500 den. Mozeme da simnuvame do 10 giga bez da se namali brzinata na internetot. Sega:
1. dali ako gi potrosime tie 10 giga predvreme, brzinata mnogu ke se namali?
2. dali moze vo periodot od 29 do 31 od mesecot da se iznasimnuvam stvari koi za mnogu ja preminuvaat taa granica, za potoa od prvi sledniot mesec brzinata da bide normalna?
1 . Да ..Ке се.. мислам ке можеш страни да отвараш секако..
2. Можеш ваљда ресетираат на секој 1 во месецот..

А и што ке изнасимнеш за 10 гига??? :) Mислам ипак се 10 гига :)
Мој совет е да си идеш паралелно со месецот и да си симнуваш по малце а не да чекаш на крај на месец да си глеаш на проверка на сообракај колку имаш напраено.
Да не испадне да снемаш нет баш тогаш и ништо не испаднало ,пошто тоа е КејблТел сепак :helou:
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Имам проблем со Lokal area Connection status.
Доле во таск барот се појави икона со извичник и вика
Status- limited or no connectivity. imam adsl modem кој го префрлив на нов компјутер и кога направив нова конекција се појави ова. Како да го решам? Помош!

Zeng напиша:
Имам проблем со Lokal area Connection status.
Доле во таск барот се појави икона со извичник и вика
Status- limited or no connectivity. imam adsl modem кој го префрлив на нов компјутер и кога направив нова конекција се појави ова. Како да го решам? Помош!

Има ли некој да помогне пошто вртам два саата на max adsl сервисот и сите оператори се зафатени, ако има некој !

Средив со ип адресата било проблемот преку пропертис на локал ареа tcp/ip.
 

...МаКи...

Иван Карадак
Член од
26 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
9
знае некој да ми објасни како да напраам да го поврзам УСБ модемот да ми работи на мрежна дирекно?? го исклучувам усб кабелот и го поврзувам со мрежен кабел ама конекцијата ми е limited or no conectivity...
тоа е така бидејки ти ја имаат измапирано мак адресата, ке мораш да се јавиш во телекабел/кејблтел да им го објасниш проблемот, они знаат што да направат...
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Имам проблем со интернетот кога пробувам да аплоудирам нешто веднаш паѓа им кажав на тие од т-хоум викаат не е до нас сепак ке напраиме еден рестарт и ништо проблемот пак продолжи any help?:pipi:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
783
Поени од реакции
317
Имам проблем со поставувањето на мрежата. Купив рутер обичен, и нешто неможам да го подесам. На лаптопот јавува local accses only. Појма немам кој е проблемот.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам проблем со поставувањето на мрежата. Купив рутер обичен, и нешто неможам да го подесам. На лаптопот јавува local accses only. Појма немам кој е проблемот.
Каков интернет имаш, каков рутер си купил ( марка ), на колку пциња сакаш да имаш интернет итн... дај објасни малку :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom