Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
BackTrack 5 R1 и симни си го од официјалниот сајт.

Ако ти бара USER (root) PASS (toor).
Ако не се уклучи директно и останеш на конзола, пиши startx.
А што ќе ти e BackTrack? Ќе пробиваш мрежи? :)
paaaa da sakam onaka, ama backtrack 3ka mi otvara sve toa i koa ke pisam startx ili mc ili uste neso error mi javuvase
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
paaaa da sakam onaka, ama backtrack 3ka mi otvara sve toa i koa ke pisam startx ili mc ili uste neso error mi javuvase
У практика им е user:root pass:toor, можеш да го смениш.
Али симни ја последната верзија BT5, на пример 32bit со gnome, на syslinux менито иди дефаулт, нема да те праша за пасс откако ќе стартува, ако ти треба GUI иди startx.
 
Член од
26 април 2011
Мислења
23
Поени од реакции
4
Знае некој колку чини лиценцата на Microsoft за веб сајт?
 
Член од
26 април 2011
Мислења
23
Поени од реакции
4
Објасни поубаво.... за што лиценца? Каков сајт? Што од Microsoft?
Сакам да поставам сајт направен со Microsoft технологија, па ме интересира колку е лиценцата? Колку што знам мора да се плати лиценца, инаку може да добиеш кривична тужба за нелегален сајт.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Google Search
The app is currently unreachable
?????
Што му се издеси на Гугл???
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
15
значи истиот проблем и јас го имам, го купив од anhoch пред месец дена и од тогаш само проблеми си имам ( и исто на близу сум ). ако сакам да сменам име на wireless, одма со X ми се појавува мрежата и неможам да се конектирам... ус работа знае да ми се исклучи (wireless), а на десктопот си работи ОК (LAN). некад сака пасворд да стави, некад не сака. ако го имаш од anhoch купено дај заедно ке им отидеме (ја планирам утре задутре пошто више стварно нема смисла).. а за назгул, те молам немој да се правиш толку паметен пошто ЦЕЛ google го имам превртено и нигде немаше апсолутно ништо за тоа како да се реши ова
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
http://screenshots.portforward.com/TRENDnet/TEW-651BR/Wireless_Security.htm
тука гледај
енкрипцијата ке ја смениш од wep во wpa 2 + aes ili tkp беше другата и ќе ти даде пасс да внесеш
--- надополнето: 26 јануари 2012 во 07:31 ---
http://www.trendnet.com/langge/support/kb/kbp_viewquestion.asp?ToDo=view&questId=2137&catId=587
--- надополнето: 26 јануари 2012 во 07:33 ---
значи истиот проблем и јас го имам, го купив од anhoch пред месец дена и од тогаш само проблеми си имам ( и исто на близу сум ). ако сакам да сменам име на wireless, одма со X ми се појавува мрежата и неможам да се конектирам... ус работа знае да ми се исклучи (wireless), а на десктопот си работи ОК (LAN). некад сака пасворд да стави, некад не сака. ако го имаш од anhoch купено дај заедно ке им отидеме (ја планирам утре задутре пошто више стварно нема смисла).. а за назгул, те молам немој да се правиш толку паметен пошто ЦЕЛ google го имам превртено и нигде немаше апсолутно ништо за тоа како да се реши ова
колку сакаш оди буни им се таму, ти ако не знаеш да конфигурираш рутер не ти се они криви, да не работел рутерот како што треба, ќе имаше милион поплаки на нет и од други корисници од државава па и надвор од неа... сигурно не е направен само за МК.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
15
kako prvo i prvo toa mi e rabota kontejner, ZNACI lugje me plakaat za da im konfiguriram ruteri po doma. imam CISCO diploma, masinski fakultet odsek proizvodna informatika, taka da nemoj da mi se pravis pameten deka neznam da konfiguram ruter, zasto imam povise ruteri konfigurirano od ti denovi proziveano. I KAKO NAJVAZNO KOGA NEKOJ POSTIRA ZA NEKOJ PROBLEM, ZNACI BARA RESENIE ZA TOJ PROBLEM, A NE NEKOJ DA MU KAZUVA KOLKU ON NEZNAE DA BARA NA GOOGLE, ILI U TVOJOV SLUCAJ NEZNAE DA KONFIGURIRA (sto inace za prost ruter ko sto e ovoj, treba da si krajno nepismen)
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
во случајов, циско дипломата можеш знаеш каде да ја ставиш, затоа што циско не те учат да конфигурираш било каков рутер, него циско рутер, и не ми објаснувај повеќе за циско затоа што ја имам истата диплома и факултет за информатика.
кога веќе толку се разбираш, имаш дипломи факултети.. што си купил таков рутер ?

да не ме разбереш погрешно, не дека циско не вреди, него за тој рутер не ти треба циско диплома дефинитивно, доволни ти се само општи познавања од мрежи
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
15
i plus ova sto go postirase si go ima u upastvoto taka da i de4koto gore valjda videl u nego
--- надополнето: 26 јануари 2012 во 07:59 ---
od finansiski aspekt bev prinuden da kupam takov ruter, i ne pcuj drug pat. i samo sakav da ti kazam deka kolku tolku imam poznavanje od taa oblast, a ti bez da znaes ni koj sum ni sto sum odma komentiras deka ja neznam eden skapan ruter od 1000ka da konfiguriram
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
тоа што го има на вториот линк го нема во неговото упатство... само му појаснив со енкрипцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom