Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

B

Beck's

Гостин
  1. dali i kako moze od stranstvo da se gleda web.maxtv
  2. kompanijata ne dozvoluva pristap do odredeni web stranici,kako moze da se vklucam na "ovie" zabraneti stranici
Fala odnapred :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
дали можам да користам и рутер,и модем?
имам рутер,од Т-Мобајл оние, Speedport w503v али не работи ..мислам, работи вака:
можам да се конектирам на телефонот,ама неќе да работи на компјутерот ( ништо не отвара, се пишува problem loading page, try to refresh бла бла бла ..

ани хелп?
Speedport-от е некоја комбинација од рутер и модем... нема потреба од додатен уред, јас со speedport-от користам интернет на десктопот, wireless фаќа брат ми на лап топот а и на ајфонот нема никакви проблеми да се конектира.

иначе тоа problem loading page можно е да некој моментален проблем.. и мене деновиве нешто ме зафркава... пробувај гаси ја мозилата и пуштај ја пак или користи друг прелистувач, chrome/opera
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Speedport-от е некоја комбинација од рутер и модем... нема потреба од додатен уред, јас со speedport-от користам интернет на десктопот, wireless фаќа брат ми на лап топот а и на ајфонот нема никакви проблеми да се конектира.

иначе тоа problem loading page можно е да некој моментален проблем.. и мене деновиве нешто ме зафркава... пробувај гаси ја мозилата и пуштај ја пак или користи друг прелистувач, chrome/opera
абе пробав се! ништо неќе ..од поддршката на т-мобајл велат " можно е пц`то да не ти го поддржува рутерот " wtf? how's that possible?

-.-
--- надополнето: Jun 8, 2011 5:43 PM ---
да не ти е телефонот Ипхоне 4???
nope .. ZTE Racer ..
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
Имав случај јас со Ипхоне 4 затоа и те прашав.Кога ќе го закачам телефонот на њирелес снемуваше интернет и на компјутерот и на телефонот односно рутерот ја губеше цела конекција.Можно е и кај твојот ЗТЕ да се случува истата работа.Пробај само на компјутер и после пробај да го закачиш и телефонот...
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Имав случај јас со Ипхоне 4 затоа и те прашав.Кога ќе го закачам телефонот на њирелес снемуваше интернет и на компјутерот и на телефонот односно рутерот ја губеше цела конекција.Можно е и кај твојот ЗТЕ да се случува истата работа.Пробај само на компјутер и после пробај да го закачиш и телефонот...
не ме сФаќате :)

на пц'то уопште не ми работи со рутерот! :)
 
П

Паган-др

Гостин

Иам Моторола модем. Е сеа, со компјутер ми е поврзан со УСБ кабелот. Тој другиот кабел со џекчето шо е, планирав со лап топот да го поврзам, ама коа го праам тоа (стандардно приклучување) нема интернет. Како уствари треба да се поврзе? Да не треба у централа да се јавувам у КејблТел?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913

Иам Моторола модем. Е сеа, со компјутер ми е поврзан со УСБ кабелот. Тој другиот кабел со џекчето шо е, планирав со лап топот да го поврзам, ама коа го праам тоа (стандардно приклучување) нема интернет. Како уствари треба да се поврзе? Да не треба у централа да се јавувам у КејблТел?
Драјвери за мрежната се инсталирани на лаптопот???
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ау врска неам. Edubuntu е, на професориве лап топот. Неам ништо плус инсталирано. Као да проверам?
Ахх брат незнам на тие линуксите ништо, за Windows да, ама за нив тапа...ај ќе чекаме некој да дојди да кажи....позз
 
П

Паган-др

Гостин
Ахх брат незнам на тие линуксите ништо, за Windows да, ама за нив тапа...ај ќе чекаме некој да дојди да кажи....позз
А еве да кажеме компјутерот преку тој кабел да го поврзам, а лап топот со УСБ кабелот. Само драјвери ќе ми требаат?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
А еве да кажеме компјутерот преку тој кабел да го поврзам, а лап топот со УСБ кабелот. Само драјвери ќе ми требаат?
Пробај, можи и да не требаат драјвери...може да има во Ubuntu-то за тоа драјвери..
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Едноставно - прашајте било што во врска со интернет, а ние ќе се потрудиме да ви одговориме што поскоро.
Rabotam vo Afganistan vo Dyncorp i od nivniot administrator se blokirani nekoi stranici,pokerstars,bwin poker idr. slicni.Dali moze nekoj da mi kaze kako da gi odblokiram.
Blagodaram odnapred
 

Kajgana Shop

На врв Bottom