Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Еве вака не знам дали е соодветно место тука да пишам ама морам некаде,значи иам веќе две години интернет од он нет solo 10 демек за 600 денара 10 гига.Сум задоволен од нив во секој смисол од брзина до тоа дека не ми паѓала никад мрежата ама сепак ми се чини дека 10 гига ми се премалце?????
Дали некој може да ми препорача што би можел како солуција да сменам за прилично истите пари а поголем интернет да има?
Има ли воопшто такво нешто?
И да биде квалитетот прилично добар?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Еве вака не знам дали е соодветно место тука да пишам ама морам некаде,значи иам веќе две години интернет од он нет solo 10 демек за 600 денара 10 гига.Сум задоволен од нив во секој смисол од брзина до тоа дека не ми паѓала никад мрежата ама сепак ми се чини дека 10 гига ми се премалце?????
Дали некој може да ми препорача што би можел како солуција да сменам за прилично истите пари а поголем интернет да има?
Има ли воопшто такво нешто?
И да биде квалитетот прилично добар?
T-Home - 30GB за 600 денари. Ако имаш и телефон од Телеком, ѕирни ги Call & Surf пакетите.

Види и што имаш од кабловски провајдери во твојата област.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
T-Home - 30GB за 600 денари. Ако имаш и телефон од Телеком, ѕирни ги Call & Surf пакетите.

Види и што имаш од кабловски провајдери во твојата област.
Сега приметив на овие од оне дека од 1 фебруари им даваат 40 гига значи зголемиле што би рекло ако го продолжам договорот пак за една година.
Фиксниот телефон не ми е потребен зашто никаде не збориме ама ми е потрбен за интернетов,а плаќаме такса 500 денари и приморан сум да го држам.
600+500=1.100.
Некоја опција да би го исклучил или евентуално некој пакет со телефон и интернет ама да ми фати поефтино?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Сега приметив на овие од оне дека од 1 фебруари им даваат 40 гига значи зголемиле што би рекло ако го продолжам договорот пак за една година.
Фиксниот телефон не ми е потребен зашто никаде не збориме ама ми е потрбен за интернетов,а плаќаме такса 500 денари и приморан сум да го држам.
600+500=1.100.
Некоја опција да би го исклучил или евентуално некој пакет со телефон и интернет ама да ми фати поефтино?
т-хоум види овде, за ОNE види овде


туку кажите како мојт да се блокират страна преку рутер spedport w503v од телеком шо го давет, во менијата нигде не најдов firewall а богами и на интернет немат упатство (бар јас не сретнав) ако некој успеал нек кажит како, ама да не е преку host зш ми требит да е преку рутер
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Ок момци имам еден проблем и ваков сум веќе 2-3 недели :zid: Значи имам поврзано рутер на компјутерот и кога ке го упалам после 15 минути ОБАВЕЗНО се гаси на Limited Access и губи интернет.Ги пробав сите можни солуции што ми дојдоа на памет дури и го однесов рутерот кај еден другар и со негова лозинка и пасворд мојот рутер работеше кај него на неговиот интернет(исто дуо екстрим),а со моја лозинка и пасворд исто така се изгаси за 15 минути кај него.Значи пробав без антивирус,ги реинсталирав драјверите за ВиФи и Блутут на компјутерот,ресетирав и модемот калистото и рутерот на фабрички подесувања,пробав се што ми текна и единствено ми преостанува да им се јавам(а ќе им се јавам) во ОнНет и да видам што е проблемот.Епа пред да се јавам некој совет што би можело да биде зашто со ова без рутер ко закотвен сум во соба.Инаку имав интернет некои добри 4-5 месеци со рутерот немаше ни еден проблем а и кога се јавив пред некоја недела во оннет(за брзината нешто беше сега е добра) тој ми рече да го ставам сплитерот(никогаш не сум го користел а секогаш сум имал перфектен интернет вклучувајки и со рутерот) но со сплитерот ВООПШТО немам интернет само трепка тоа WAN-от па вака дирекно од ѕид сум и фиксниот работи добро и интернетот на кабелче.Koристам Win7.Oценката на второто од pingtest.net отсекогаш била Б па затоа би рекол 95% дека не е тоа проблемот...

Едит-Да пробам уште со Фајрволот ...


 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Сличен проблем само со кабловски нет имав со Acer лаптоп со combo Wi-Fi/bluetooth интегртирана картица. Неможеше да се конектра Wireless на рутерот или ке се конектира со limited access, со кабел све беше у реду со нетот. Проблемот беше што на сајтот на Acer имаше неколку типа блуетоотх драјвери за Broadcom bluetooth. Ако имаш комбинација слична на мојава со комбо Broadcom Wi-Fi/Bluetooh idi ovde http://www.broadcom.com/support/bluetooth/update.php и симни го тоа WIDCOMM Bluetooth Software for Windows, ке си најде сам кој драјвер ти треба и ке си решиш проблем. Кај мене drajverot od Bluetooth 2.1+EDR се смени во nekoj 3.0 USB и одтогаш немам проблеми со конекција рутеров.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
корисник сум на ОНЕ и сега брзината треба да ми биде до 8МБ, како што му е на предходниот пост на Димитарп, а кај мене повеќе од 5.24мб не дига. Па ако може сите што сте корисници на Оне да ми ја кажете вашата брзина.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
За FB - Како да си сменам името ако ми е преминат лимитот ( сакам ново име а ми дава да бирам од претходните ). :$
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
53
Поени од реакции
0
Проблем со youtube!!

значи проблемов ме фрустрира максимално веќе 2-3 дена... конекцијата ми е добра брзина све ок. браузинг топ, гледам нба у живо по страничкиве што се за live tv и си иде добро. значи секаде, секаде у секој поглед е добро арно ама ме дупи youtube. лоудува споро ко курац. пробав со све, чистев кешови мешови, антивируси, не знам што друго спајваер адваер како и да се викаат тие гомнарии, земав и system restore му пукнав нејке и нејке на ниеден browser споро иде мн. има ли некоја стручна помош вака?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.661
значи проблемов ме фрустрира максимално веќе 2-3 дена... конекцијата ми е добра брзина све ок. браузинг топ, гледам нба у живо по страничкиве што се за live tv и си иде добро. значи секаде, секаде у секој поглед е добро арно ама ме дупи youtube. лоудува споро ко курац. пробав со све, чистев кешови мешови, антивируси, не знам што друго спајваер адваер како и да се викаат тие гомнарии, земав и system restore му пукнав нејке и нејке на ниеден browser споро иде мн. има ли некоја стручна помош вака?
a DNS проба да смениш?
стај opendns

гуглај, после интензивно гуглање од барем 20тина минути ако не можеш да се снајдеш, прашај ме како.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
Не најдов посебна тема за фејсбук па затоа сакам да прашам тука.
Имам тајна група и околу 30 членови, сакам да додадам уште некој, ама кај одредени лица ми вика can't be added и не објаснува зошто, му кажав на дечкото да прочепка да види да не има многу групи - нема, мислам дека е чекирано нешто за забрана за додавање ама неможам да најдам што
ПОМОШ!
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Имам едно така не тешко прашање, не ми е некој проблем но на Опера 11 кога ја отварам страната на Microsoft ми ја отвара старата страна со почетна страница за Internet Explorer 8 и стариот едноставен дизајн а преку другите прелистувачи ја отвора новата современа интернет страница, некако ми е чудно сепак страната на Microsoft е често посетувана од интернет корисниците низ светот и од Опера да е некоја грешка мора да се среи што побрзо, еве за што ви зборувам, видете на сликата...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom