Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Како да ја избришам старата конекција?
Имам една направено,ама сега сменив модемот и сеуште ми стои таа конекција од стариот модем и затоа изгледа неможам да направам конекција со новиот.
Милиш за dial-up конекција?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Како да ја избришам старата конекција?
Имам една направено,ама сега сменив модемот и сеуште ми стои таа конекција од стариот модем и затоа изгледа неможам да направам конекција со новиот.
Каква конекција? Што модем? Што интернет си имал? Што имаш сега?
Како очекуваш некој да ти помогне на вакво прашање?
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Ваљда пишувам во точната тема.
Имам проблеми конектирајќи се на некои игри, гуглав малку па видов дека треба да отворам некои портови.
Проблемот е што не го знам пасвордот на мојот рутер, па решив да го ресетирам за да имам default пасворд.
Сакам да прашам, ако го ресетирам рутерот, дали ќе треба да се конфигурира нешто во компјутерот, или интернет конекцијата ќе биде ok?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ваљда пишувам во точната тема.
Имам проблеми конектирајќи се на некои игри, гуглав малку па видов дека треба да отворам некои портови.
Проблемот е што не го знам пасвордот на мојот рутер, па решив да го ресетирам за да имам default пасворд.
Сакам да прашам, ако го ресетирам рутерот, дали ќе треба да се конфигурира нешто во компјутерот, или интернет конекцијата ќе биде ok?
После ќе треба да го сетираш рутерот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се сетира со CD-то така? После тоа ништо не треба?
Се сетира со цедето, ама јас не би ти препорачал такво нешто. Ако не знаеш точно, викни некој што малку се разбира, нека ти го подеси рутерот “рачно“
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Се сетира со цедето, ама јас не би ти препорачал такво нешто. Ако не знаеш точно, викни некој што малку се разбира, нека ти го подеси рутерот “рачно“
Се снајдов, фала за помошта!

Ај ако може некој да ми помогне со forwarding ports преку Team Viewer нека ми пише ПП. Фала.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се снајдов, фала за помошта!

Ај ако може некој да ми помогне со forwarding ports преку Team Viewer нека ми пише ПП. Фала.
Што има врска Team Viewer?

Отвори ли ти портови на рутерот???
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Што има врска Team Viewer?

Отвори ли ти портови на рутерот???
Не напишав добро, сакав да кажам да дадам пасворд од Team Viewer да ми влезе некој во PC, да ги отвори портовите, не се снаоѓам баш најдобро.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не напишав добро, сакав да кажам да дадам пасворд од Team Viewer да ми влезе некој во PC, да ги отвори портовите, не се снаоѓам баш најдобро.
А како би знаел јас што рутер имаш?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Знам кој е рутерот...не знам како да ги отворам портовите, гледав неколку guides на YouTube ама ништо не направив.

Не знам што да ти пишам....... ај пак прочитај го мојот последен пост, па прочитај ти што одговор ми даде.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Има некој што може да ми помогне како да го сетирам рутерот дома, значи имав стари сетинзи ама денеска нешто по грешка ми се избришаа сите.
Имам Linksys рутер WRT54GL.

:)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Има некој што може да ми помогне како да го сетирам рутерот дома, значи имав стари сетинзи ама денеска нешто по грешка ми се избришаа сите.
Имам Linksys рутер WRT54GL.

:)
Ај пробај вака:

Најлево на рутерот има копче со логото од CISCO, стисни го тоа, ќе почне да трепка и сам ќе си се опраи :)

Значи стисни го тоа најлево на сликава, црно-бело што е, пишува CISCO SYSTEMS на него, остај го нека трепка, и кога ќе престане се треба да си е во ред.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom