Интернет Кафе или Продавница за компјутери?

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
јас да сум би одел со продавница и сервис на ПС-а оти ми изгледа како поевтина варијанта

малку надвор од темата

да прашам само за овие кредити за самовраборување како ги даваат? мора да имаш максимум 5 вработени (осигурани нормално) и 3000 е по лице вкупно 15000 евра ти даваат и плус тие 20000 е (твојте и на роднината) можи ќе бидат доволни за интернет кафе или играчница....

мене лично ме интересира а можи и постирачот на темата да ја бендиса идејата се надевам

значи муабетот ми е колку средства би требале за дилер на некој од мобилните оператори? ВИП Т Мобиле Оне оти слушнав нешто дека требало 2-3000 е да вложиш тие ќе ти го опремат дуќанот а колку е исплатливо со оглед на конкуренцијата не знам,некој кој е повеќе запознаен нека кажи ќе му бидам многу благодарен
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
па истиот е бе друже.... само овој го имаш тука и веднаш а другиот мораш да го чекаш... стави на кантар... јас од и беј чекав ксенонски сијалици... додека ги дочекав изгубив и воља да ги имам... ене ги си седат во кутија ганц нови, на рафт... ме мрзи да ги наместам... а толку многу сакав да имам ксенон фарови... едноставно ми скисна чекајки ебате...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
па истиот е бе друже.... само овој го имаш тука и веднаш а другиот мораш да го чекаш... стави на кантар... јас од и беј чекав ксенонски сијалици... додека ги дочекав изгубив и воља да ги имам... ене ги си седат во кутија ганц нови, на рафт... ме мрзи да ги наместам... а толку многу сакав да имам ксенон фарови... едноставно ми скисна чекајки ебате...
Да, само цената е дупло повисока, не се 100 денари, туку 700 денари, за тие пари ќе си нарача уште некој гадџет или што било.
А ако сум чекал до сега, ќе почекам и 2 недели, барем за мене си кажувам. Забегавме малце од темата, ама нема врска.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.136
Поени од реакции
797
Вака,бев косопственик на интернет-кафе од 2000 до 2005,ама тоа беа други времиња.Таман го погодивме тајмингот и можам да ви кажам не само што ги вративме парите(16.000 марки тогашни,зборувам за мал град,доволни се),туку и направивме уште толку.Кога почнавме,прометот дневно беше 600-700 ден. плус плаќавме ќирија,струја и др. пропратни заебанции.Ме фати мала паника,си реков,го обравме бостанот,отидоа парите јабана,но нешто научив во животот,ништо не оди лесно,мора да има препреки и така не се разочаравме,туку го сменивме планот.
1. Се преориентиравме на игри,значи турнирчиња(какви партии на Red Alert 2 i CS паѓале,дивота),плус заштедивме бааги пари што не плаќавме на телекомот(тогаш немаше ADSL туку одевме преку ISDN и пак беше прескапо(ЈБГ монопол).Плус,се намали бројот на вируси,малвери итн. значи ги зачувавме компјутерите
2. Се префрливме во наш дуќан(ја елиминиравме ќиријата како трошок),плус сам свој газда нема поубаво(домазетите можете да ги прашате за ова),плус понастрана место(идеа и сумњиви типови ама што е битно,си плаќаат луѓето).
3. Конкуренцијата(која тогаш беше мала,не направи ништо од погоре спомнатото и скоро сите се заебаа и испозатворија).Во меѓувреме(2005 некаде)се појавија нови кафулиња,ние не реинвестравме,јас се запослив на друго место и така пропадна и нашиот интернет.
4. Само за 3 месеци,сум правел чисти 4500 марки,значи 1500 марки месечно :) ама ќе надополнам тоа беа други времиња

Се надевам некому помогнав,и сега би се упуштил во тој бизнис ,ама не во Скопје,таму се др.критериумите(мораш да бидеш нај нај) Поздрав:helou:
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
I Jas sakam da realiziram slicna idea.
Iam pocnato so prodavanje na laseri znaci isto taka vakvi interesni gadgeti i super trgna, samo sto nemav mnogu vreme i go ostaviv biznisot. (prodadov dosta..)
Ako sakas mozda mozeme da zborime za parterni da bideme ili neso.. :D
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
759
Поени од реакции
361
Сега во интернет кафињата и играчниците мора да биде легален софтвертот. И виндоус, и игрите...
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Времето на интернет-кафињата мислам дека одамна помина. Тие што се активни се отворени од поодамна и имаат „добра и редовна база на членови“. Подобро да си отвориш продавница за компјутери, барем имаш можност за успех.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Колку што гледам речиси никој нема шанси за успех во помалите градови што се однесува за компјутерски ориентиран бизнис.

Сите се преориентираа кон големите продавници за компјутери (АМЦ, Анхоч анд ко.), единствено hard core компјутерџиите одат од продавница до продавница и си купуваат делови и си склопуваат дома на маса сопствена конфигурација. Јас така напраив 2007 година и се спасив 14 000 ! денари. Истата конфигурација (значи потполно истата) во Анхоч беше 47000 денари, јас ја склопив за 33000 денари, се разбира без монитор. Ама ми папсаа нозете од шетање по продавници и нарачки на делови. Сепак се исплати.
14000 денари е ненормално голема сума дури за лаик и невозможна.

Како и да е,...

Интернет (гејмерско) кафе, може да функционира САМО ако имаш солидни компјутери, добри столчиња (верувај ептен е битно ова), кафематче, сокови, нешто за каснување (благи, соленки нешто) и се разбира да не е галама внатре како во повеќето кафеа. Често пати се дешавало во петок вечер кога е најголема гужва дечишта од 13-14 години да се дерат ко магариња оти им изгубил тимот и ние останатите сме седеле по 10-15 минути и сме си ги собирале парталите.

Плус тоа, многу се штеди и на мрежна опрема. Се ставаат слаби свичевии кога ќе се наполни кафулето со луѓе сецкаат игрите.

Сето ова ти носи следен трошок.

500-600 евра ти е цена на конфигурација која може да ги искрепе игрите наредните година-две макс. Мониторите се сега евтини и се околу 100 евра за релативно добар монитор LCD.
Значи стави 700 евра од компјутер. Столче за играње ти е од 50 евра па нагоре. Значи 750.
Интериерот на кафето ти е плус инвестиција. Една обична компјутерска масичка е од 1500-3000 денари. Ако ги направиш како во повеќето нет кафеа онака во колона сигурно 300-400 евра ќе ти оди за масички. Стави ги 500 евра. Шанк 200 евра...700 само интериер (заокружено 1000 евра).

И одиме. 10 компјутери минимум * 750 = 7500 евра
1000 масички+500 евра столчиња = 1500 евра
--------------------------------------------------------------
10000 евра.

Втора работа.

Пиратски/легален софтвер. Еден Windows е 100 евра (не сум сигурен за точната цена). 10*100=1000 евра само за софтвер.
Значи 11000 евра. За игрите дали казнуваат или не не знаам. Можда бараат оригинални CD-а, ама не сум разбрал до сеа за некој да е казнет за пиратски игри, ама не ме чуди да казнуваат и тоа.
Ако се оди на оригинални игри, сигурно ќе може повеќе копии да си направиш, ама една игра е колку што знам од 600-2000 денари. 25 евра за 10 игри = 250 евра.

Се на се, според мене....други непланирани трошоци, ова она, ќе ти требаат 12000 евра да започниш нет кафе со салам компјутери.
 
Член од
22 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
За продавница на компјутери потребно ти е многу работа а пак за Интернет Кафе не ти треба тоа по што денеска секој дома има интернет сега ти имаш 18 години а да си продолжиш со образованието
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Темава е престара, но ај ќе пишам за секој случај.
Морам да се сложам со Брокер, кој од почеток предложил дека е подобро да се отвори продавница за компјутери отколку интернет кафе. Тоа не е дека не ми оди добро, туку дека треба многу труд и издржливост за да се стигне до едно завидно ниво со интернет кафе. Јас веќе 6-та година го имам и сум поминала низ 1000 циркузи за сега да сум некое име и да имам раат. Треба многу вложување и ништо не правиш во Струмица, ако мораш да држиш некоја ефтина цена. Ако сакаш да имаш добри компјутери - кошта многу(јас еднаш ги имам сменето сите), ако сакаш да понудиш приватност - кошта многу, ако сакаш да имаш добар интернет - кошта многу, ако сакаш да имаш пријатна и примамлива атмосфера - кошта многу и тешко е да ја овозможиш. Изгледа лесно, но ова е навистина еден скап и тежок бизнис. Јас сум успеала и иако повеќето тука мислат дека помина модата на интернет кафињата, работам добро и без игри. Е тоа е зезнато да се постигне.
Исто така не прифаќам партнери и детето убаво си се сомнева дали да започне бизнис со друг. Сам е најдобро, а уште подалеку од блиските. Дете, ако не си средилo уште, прифати нешто и од мојов муабет:)

п.с. Не ризикувај со кредит, освен ако имаш план Б за враќање на парите!
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
Стара тема ама морам да пишам стварно.
Отворете продавница за ПЦ и опрема за ПЦ во Чаир зашто никој ваму нејќе ништо да отвори.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
здраво момци,
не знам дали на вистинското место ја пишувам темата,ако не сум,преместете ја темата...
целта ми е да прашам кои потребни документи треба да ги имам за да отворам интернет кафе( во село е,не е некое фрекфентно место за да ми доаѓа испекција да ми бара и лиценциран софтвер).

Во истиот локал сакам да продавам и сокови,кафиња ова она....(имам и прехрамбен дуќан(татко ми) кој работи моментално на друга локација,па дали може да искористам некоја лиценца за продажба од тоа ,или небива така)

Секој што има/л било какво искуство од тие работи би ми било добредојдено
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
здраво момци,
не знам дали на вистинското место ја пишувам темата,ако не сум,преместете ја темата...
целта ми е да прашам кои потребни документи треба да ги имам за да отворам интернет кафе( во село е,не е некое фрекфентно место за да ми доаѓа испекција да ми бара и лиценциран софтвер).

Во истиот локал сакам да продавам и сокови,кафиња ова она....(имам и прехрамбен дуќан(татко ми) кој работи моментално на друга локација,па дали може да искористам некоја лиценца за продажба од тоа ,или небива така)

Секој што има/л било какво искуство од тие работи би ми било добредојдено
Mislam deka mozes da ja iskoristis firmata na tatko ti (ako e DOOEL) za otvaranje na net-kafe, no ke treba da imas prijaven rabotnik za taa dejnist zasto ne e isto kako za vo prodavnica, od iskustvo ti kazuvam, pridonesite za vraboten vo net-kafe ne se minimalec kako za vo prodavnica tuku se povisoki,
Ako mislis da furas delumno ilegala togas neznam sto bi te sovetuval, inaku drzev net-kafe 2 godini, ama se legalno so 12 kompjuteri za mrezno gejmanje, super bese dodeka ne mi otvorija nefer konkurencija vrata-do vrata so 15 kompjuteri ama ednistven nacin da pobedi bese da spusti cena i zatoa zatvoriv....
Ako te interesira nesto detalno pisi, ako znam ke ti kazam, pozzz i so sreka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom