Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Јас тебе не те ни рачунам за Македонец. Нели самиот изјавуваш дека тука ништо не чини, не навиваш за македонската репрезентација а народот општо го рачунаш за стока. Тогаш зошто викаш дека си Македонец? Дај нека те земем Наневски од тука и да не те слушаме. Или немаш пари пошто на 45 години уште живееш со мајка ти и татко ти? Ако е тоа проблем ќе се организираме ќе ти дадеме помош за да се иселиш не е проблем.
Ти за што мене ме рачунаш, страшно ми е важно. Ти си куропушач, куропушачите служат за една до две употреби. И сега треба да се грижам за твоето мислење?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Аааа не сме доволно добри за него како нација. Во ред. Дали сега може да го наречеме предавник или тоа повторно ќе го потврди нашиот менталитет? Не ај ќе бидеме поголеми од тоа што сме - Извини господине Наневски и внимавај и во Канада има доста Македонци пробај да ги избегнуваш да не ти го заебат детето.
Srekja negova so si odbral prava struka -IT. Greska na drzavata so go studirala bez pari -gaga. Vo intervjuto spomna vo Kanada trazele raznorazni rabotnici od najrazlicni amalski struki. Zaboravija da go prasaat dali on bi se nafatil tamu da raboti neso od tie amalskite raboti po 10-12 saati dnevno ako nemalo rabotno mesto so *svirenje na klavir/tastatura*. Tuka e klucniot moment.
A moze i da gi prasa tie kolegite tamu kolku niv gi kosta nivnata kanadska IT diploma. Pa malce da se cukne po glavata i da razmisli koj na nego mu ja platil.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ти за што мене ме рачунаш, страшно ми е важно. Ти си куропушач, куропушачите служат за една до две употреби. И сега треба да се грижам за твоето мислење?
Тебе те искористија на времето и сега замараш на форуми на 45 години сам у дупка некоја пикнат. Океј ја разбирам твојата фрустрација до негде ама фокусирај се на нешто позитивно ене иди разменувај песни, најди жена на фејсбук, прај нешто позитивно...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.291
Поени од реакции
18.119
Аааа не сме доволно добри за него како нација. Во ред. Дали сега може да го наречеме предавник или тоа повторно ќе го потврди нашиот менталитет? Не ај ќе бидеме поголеми од тоа што сме - Извини господине Наневски и внимавај и во Канада има доста Македонци пробај да ги избегнуваш да не ти го заебат детето.
Тие што можат повеќе и сакаат повеќе, си одат затоа што сега е повеќе од јасно дека ова нема да биде салам држава.

Ова е држава скроена за потребите на одредена група на граѓани, и ти останува
- или да губиш време да се бориш против системот
- или да заминиш
- или да му се приклучиш

Секој си одлучува сам спрема потребите и можностите.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Тие што можат повеќе и сакаат повеќе, си одат затоа што сега е повеќе од јасно дека ова нема да биде салам држава.

Ова е држава скроена за потребите на одредена група на граѓани, и ти останува
- или да губиш време да се бориш против системот
- или да заминиш
- или да му се приклучиш

Секој си одлучува сам спрема потребите и можностите.
Или да му се приклучиш и со свој пример да го смениш. Реков, на кој му е најбитна парата слободно нека си оди немам ништо против иако нели треба да бидат свесни дека пари не се прават така лесно било каде. Само исто како што другарот ланс намерно ни вели дека ќе сме го нарекле Наневски предавник затоа што си отишол исто и Наневски не мора да ги прави идиоти тие што ќе останат нели? Ако заминуваш, замини си. Нема потреба да се оправдуваш или да правиш драма.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.291
Поени од реакции
18.119
Или да му се приклучиш и со свој пример да го смениш. Реков, на кој му е најбитна парата слободно нека си оди немам ништо против иако нели треба да бидат свесни дека пари не се прават така лесно било каде. Само исто како што другарот ланс намерно ни вели дека ќе сме го нарекле Наневски предавник затоа што си отишол исто и Наневски не мора да ги прави идиоти тие што ќе останат нели? Ако заминуваш, замини си. Нема потреба да се оправдуваш или да правиш драма.
Во кој дел можеш да го смениш системот. Кога ќе ти испратат соопштение кое треба да го објавиш на фејсбук имаш право да го промениш ако не се согласуваш со него?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Во кој дел можеш да го смениш системот. Кога ќе ти испратат соопштение кое треба да го објавиш на фејсбук имаш право да го промениш ако не се согласуваш со него?
Не, туку нема да бидеш партиски активист. Ах да сега знам ќе ми кажеш без тоа нема живот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.291
Поени од реакции
18.119
Не, туку нема да бидеш партиски активист. Ах да сега знам ќе ми кажеш без тоа нема живот.
Фер одговор.

Дали ќе те избркаат од работа од администрација ако не си партиски активист?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Фер одговор.

Дали ќе те избркаат од работа од администрација ако не си партиски активист?
Не, а веројатно и ти го знаеш тоа. Се зависи од тоа како си примен на работа. Ако си примен со дебели врски, молење и книшка ќе мора да слушаш, ако не си примен на тој начин, не мора да учествуваш во ништо (е сега дали и колку ќе напредуваш тоа е друго прашање). Плус не заборавај дека многу од луѓето од икс причини и самите сакаат да учествуваат во активностите. Некој има политички амбиции, друг го мрази комшијата од друга партија, трет едноставно е исфрустриран, четврт има вишок време...истото се случува и на другата страна и тоа на микро ниво - во општините. Сепак се оддалечуваме од тоа што ја иницираше дискусијава - Госпон Наневски бил примен во приватна странска фирма (доказ дека може да се вработи без партиска книшка) на позицијасоодветна на неговото образование и колку што забележав во интервјуто и не се жалеше на платата. Него единствено го загрижувало како ќе му растело детето, дали и тоа случајно ќе порасне како него и ќе прима надпросечна плата во Македонија во услови кога е можно да зема повисока плата во Канада. Има некаква логика.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Srekja negova so si odbral prava struka -IT. Greska na drzavata so go studirala bez pari -gaga. Vo intervjuto spomna vo Kanada trazele raznorazni rabotnici od najrazlicni amalski struki. Zaboravija da go prasaat dali on bi se nafatil tamu da raboti neso od tie amalskite raboti po 10-12 saati dnevno ako nemalo rabotno mesto so *svirenje na klavir/tastatura*. Tuka e klucniot moment.
A moze i da gi prasa tie kolegite tamu kolku niv gi kosta nivnata kanadska IT diploma. Pa malce da se cukne po glavata i da razmisli koj na nego mu ja platil.
Он данок не плаќал,неговите родители не плаќале даноци ? Образованието се финансира преку даноци,ако од него се бара да си ја плати дипломата по приватен ценовник зошто отишол во странство тогаш и треба да му бидат вратени сите пари што он и неговите родители ги дале во нашето образование.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Он данок не плаќал,неговите родители не плаќале даноци ? Образованието се финансира преку даноци,ако од него се бара да си ја плати дипломата по приватен ценовник зошто отишол во странство тогаш и треба да му бидат вратени сите пари што он и неговите родители ги дале во нашето образование.
Се е тоа во ред, само според мене некоректно е да даваш интервјуа и да даваш некои свои проценки а во исто време со добил шанса која многумина други не ја добиле. Малку себично. И овој дел ми е најјак - Јас имав среќа работа да најдам уште од Скопје, непосредно пред да заминеме. Тоа дополнително ни го олесни целиот процес, бидејќи сме ослободени од стресот што го носи живеењето само од македонската заштеда и неизвесноста дали ќе се најде работа или не.
Супер. Сме му помогнале да се исели, е сега некој што решил да остане останал без таа позиција за година две ама нема везе битно он е среќен меѓу хепи кенадианс.:)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Сме му помогнале да се исели
Како жити се ти си му помогнал? Си нашол човекот работа во Канада уште дури бил во Скопје, и за тоа треба тебе да ти заблагодари?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Како жити се ти си му помогнал? Си нашол човекот работа во Канада уште дури бил во Скопје, и за тоа треба тебе да ти заблагодари?
Не зборев за тоа, туку за работата што ја имал во Скопје. Таман работа на мене да ми се заблагодари мене може да ме нарече будала што сум останал кога ќе слета во Торонто и кога ќе се зачлени на кајгана да мрчи секојдневно како таму му е супер. Признај дека интервјуто (не знам зошто воопшто интервју со анонимус) е потценувачко.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.291
Поени од реакции
18.119
Не, а веројатно и ти го знаеш тоа. Се зависи од тоа како си примен на работа. Ако си примен со дебели врски, молење и книшка ќе мора да слушаш, ако не си примен на тој начин, не мора да учествуваш во ништо (е сега дали и колку ќе напредуваш тоа е друго прашање). Плус не заборавај дека многу од луѓето од икс причини и самите сакаат да учествуваат во активностите. Некој има политички амбиции, друг го мрази комшијата од друга партија, трет едноставно е исфрустриран, четврт има вишок време...истото се случува и на другата страна и тоа на микро ниво - во општините. Сепак се оддалечуваме од тоа што ја иницираше дискусијава - Госпон Наневски бил примен во приватна странска фирма (доказ дека може да се вработи без партиска книшка) на позицијасоодветна на неговото образование и колку што забележав во интервјуто и не се жалеше на платата. Него единствено го загрижувало како ќе му растело детето, дали и тоа случајно ќе порасне како него и ќе прима надпросечна плата во Македонија во услови кога е можно да зема повисока плата во Канада. Има некаква логика.
Повторно фер одговор.

Сега за вториот дел еве јас да ти одговорам зошто се чувствувам не сигурно во Македонија. Не знам дали и тој Наневски од овие причини заминал, ама јас да си кажам зошто се плашам за моите деца во Македонија.

Закон за државно земјиште со кој што со еден потег сето земјиште стана државно, па луѓето можеа да го купат или да си го добијат во сопственост ако имале тапии пред 1960.
Сега имам дел од дворот кој што не е мој и во моментов државата не знае што ќе прави со него. Не знам дали ќе плаќам кирија или ќе ми го земат.
И кога ќе го земат што ќе добијам, паушална цена или што?

Или пак по екстремен случај ако цела куќа ти ја земај со новиот закон со кој што може да се национализира се што е од државен интерес, а ти дадат пари со кој што не можеш стан да купиш.
Ти мислиш дека можам да ја тужам државата и да добијам пофер цена со ваково судство?

Или пак образованието кое еве нон стоп се реформира. Учебниците се жива катастрофа, превод од српска википедија, често со не комплетен превод и дел на српски. Или пак буквален превод од англиска википедија и ништо не можиш да разбериш, дури не го прочиташ на англиски на википедиај ,па да му го објасниш на детето. Наставникот им вели дека мора да научат како што е во учебникот.

Или пак ново примени наставници по географија кои на децата му кажуваат дека бор, ела, смрека се листопадни дрвја.

Или пак наставник кој е пола час е на телефон зата што е главен во месен комитет.

И капак на сето тоа сите грешки на образовниот процес се решаваат со стресен крај на годината во вид на екстерно тестирање.

Да скратам и да не набројувам многу, мислиш дека е ова здрава средина за да израсниш дете кое ќе биде одговорно, самостојно и со интегритет и слободно да кажи што мисли без да има последици?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom