Имате проблеми со вашиот iDevice? (iPhone, iPad, iPod....)

Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Поздрав,
Сопругата се префрла за прв пат од андроид на иос и е потребно да отвори apple id. Има 2 мејла од кои едниот на Yahoo и е главен, додека вториот на gmail пошто ретко го користи планира со него да го отвори Apple ID.
Прашањето е дали откако ќе се отвори Apple ID со gmail ќе може на Ајфонот да се повлечат телефонските контакти кои и се сихронизирани на Gmail?
Благодарам
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
1
здраво, имам ајфон12 и пред еден месец престана да ми работи микрофон (претпоставувам дека е микрофон ама not sure). немам никаков звук при телефонски повици - ни јас слушам, ни они ме слушаат, ама бидејќи секако повеќе на слушалки зборам не брзав да го однесам на поправка да ми кажат шо е работата. Јас претпоставувам дека е нешто софтверски дека божем го чистев дома ама ништо не се подобри. На спикер исто така си работи како што треба. Што можам да направам или кај можам да го однесам во Скопје?
 

iDx

Член од
4 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Поздрав,
Сопругата се префрла за прв пат од андроид на иос и е потребно да отвори apple id. Има 2 мејла од кои едниот на Yahoo и е главен, додека вториот на gmail пошто ретко го користи планира со него да го отвори Apple ID.
Прашањето е дали откако ќе се отвори Apple ID со gmail ќе може на Ајфонот да се повлечат телефонските контакти кои и се сихронизирани на Gmail?
Благодарам
Da, moze.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
852
На другар на телефонот му се појавува ова:

IMG-04f21275ae13be342caa38a46c28fb0b-V.png

Некој да знае што е?
 
Член од
1 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
560
Ми стигна ваков емаил:
IMG_0119.jpeg
и кога одам да го верифицирам во наредниот чекор ми дава да внесам податоци од адреса на живеење што е ОК, но ми бара да внесам и податоци за кредитна картичка? Совет??
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.616
Ми стигна ваков емаил:
Прегледај го приврзокот 390054
и кога одам да го верифицирам во наредниот чекор ми дава да внесам податоци од адреса на живеење што е ОК, но ми бара да внесам и податоци за кредитна картичка? Совет??
Се зафркаваш... дали некогаш читате кој е испраќачот на маилот... не насловот туку маил адресата од каде ти е испратена оваа порака...

И после ми го хакираа акаунтот... не, вие им ги подарувате вашите податоци...
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.267
Поени од реакции
636
Ми стигна ваков емаил:
Прегледај го приврзокот 390054
и кога одам да го верифицирам во наредниот чекор ми дава да внесам податоци од адреса на живеење што е ОК, но ми бара да внесам и податоци за кредитна картичка? Совет??
SPAM и мене ми стигна ваков маил иако немам ајфон или нешто од јаболково..директ в канта ојде
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.066
Поени од реакции
14.964
Што е ова system data на Iphone 12? Зафаќа многу простор, а плус Ios софтверот има посебно зафатена меморија како посебно и апликациите

1717534457396.png
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.189
Поени од реакции
16.541
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.066
Поени од реакции
14.964
Toa se fajlovi koi IOS gi generira za podobra pobrza i pooptimalna funkcija kako i od aplikacii koi doagaat instalirani so IOS, kako Safari browser i slicno.
Многу се големи....32 гига од вкупно 64 на телефонот. Што би се случило ако се избришат(ајфоните не ги разбирам, од ќерката е телефонот, јас сум хардкор Самсунг)?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.189
Поени од реакции
16.541
Многу се големи....32 гига од вкупно 64 на телефонот. Што би се случило ако се избришат(ајфоните не ги разбирам, од ќерката е телефонот, јас сум хардкор Самсунг)?
Не сум сигурен дека може така да се избришат, освен со хард ресет на телефонот при што ќе се изгубат сите податоци и апликации, или бришење на апликации при што ќе се избрише и нивната cache data. Не сум корисник на Iphone но и мене ми се чини дека тоа е премногу простор.
 

rps

Член од
20 март 2024
Мислења
7
Поени од реакции
3
Многу се големи....32 гига од вкупно 64 на телефонот. Што би се случило ако се избришат(ајфоните не ги разбирам, од ќерката е телефонот, јас сум хардкор Самсунг)?
Тоа се системски фајлови, не можеш да ги избришаш поради тоа што се заштитени. Едниствено reset на телефонот и да инсталираш се од ново.
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
33
Поени од реакции
26
Здраво дечки, имам Ајфон 15 про точно 3 месеци, купен од ледиком нов. Моментално имам 60 battery cycles и батеријата ми е 97% што мислам дека не е нормално, се консултирав со деца што имаат исти телефон и некои имаат дури 90+ cycles а сеуште батеријата им е на 100%. Дали некој имал сличен проблем и би сакал да слушнам ваше мислење дали станува збор за сериска грешка или во ледиком „новите“ се впрочем стари.
Во последните 2 недели просечен скрин тајм ми е околу 3 саати дневно. Не играм игри на него ниту пак гледам серии, само социјални мрежи, камера и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom