Имам потреба од совет за избор на училиште / факултет

Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
NEMOJTE DA SE ZAPISUVATE U BORIS
zivo sranje ke se zaebete
ke se izmacite
i na kraj ke ve rebraat isfrustrirani profesori
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Абе луѓе ја учам у корчагин. Имам и другари по другиве школи и сегде има понекои будали. Сите тие ѓубриња се користољубиви и ако не им направиш услуга или ако нешто казеш што не треба(или некој од родителите) тогаш нема добра оценка па што сака нека биде. Него забегав малце. Поентата е да не слуша иди ваму лесно е или иди таму боље е. Треба сериозно да разгледа девојчето и да се реши.
 
Член од
13 ноември 2005
Мислења
41
Поени од реакции
0
На кој факултет би можел да студирам вонредно

здраво на сите:icon_lol:
Потребна ни е мала помош од сите вас.
Јас сум во дилема на кој факултет да се запишам а ма да можам да студирам вонредно.Доколку има некој искуство со вонредни студии на нашите факултети би сакал доколку е можно малку да ми објасни што студира и каква професија ќе ја работи доколку ги заврши студиите.
Воедно ме радува што оваа година нема приемни испити на факултетите:je:, па така ќе биде уште поинтересно за запишување.
И само уште една работа на кои факултети има најмала конкуренција за запишување, односно на кои се најголемите шанси да се прими еден просечен средношколец со оценките а при тоа да нема проблем со тоа дали ќе го примат на студии.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Малку чуден пристап имаш. Не е битно што битно лесно да се зпаишеш и да бидеш вонреден.хм?
Ти си знаеш.
На УКИМ скоро сите факултети барем тие на кои просечен средношколец би се запишал примаат вонредни студенти ако нели ги исполнуваш условите да бидеш вонреден. Тоа значи да си вработен, болен скраја било или незнам кои уште услови ги има.
Иди бе шетни малку по факултетиве ќе дознаеш се што те интересира.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
vlatko напиша:
Шо ми го избришавте коментарот?:icon_mad::icon_mad::icon_mad:Нека се запише во борис во економското правно училиште во Кисела Вода!!!!!!!!:icon_mad:
Така е бе ратчко
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
BabyGirl^^^ напиша:
NEMOJTE DA SE ZAPISUVATE U BORIS
zivo sranje ke se zaebete
ke se izmacite
i na kraj ke ve rebraat isfrustrirani profesori
Ајде од кај ти е ова жити се па јас учам таму и нема везе за ова што го кажуваш ц ц ц цц какви дезинформации лол:lud: :lud:

vlatko напиша:
Д.С.Е.П.У Васил Антевски-Дрен!
Јас сум правен смер па ако треба нешто кажете!:icon_lol:
Која година си бе братчко ти а
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Zavisi sto uchenik e sestra ti. Najdobro vo Makedonija e Korgain. Ne za dzabe sekoja godina sme prvi vo se. Godinava High_Voltage od forumov osvoi prvo mesto fizika vo skopje. Ama i najtesko skolo e ... Pa sea... Ako i se uchi neka poveli :)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Луѓе помагајте!
Ме интересира ваше мислење што да правам... Имено, и покрај тоа што ме зезаат дека ќе завршам како селски даскал, јас си решив да си одам на милиот и драг УКИМ, на филолошкиот факултет. Елем, што е тука маката ќе речете? Мака е што не знам дали може да комбиниам и да земам Општа и компаративна книжевност и македонски јазик во комбинација под А и Б.
Нормално, не ве прашувам дали можам, зашто рпетпоставувам дека и вие не знаете (тоа таму треба да се информирам, нели?!), ама ме интересира, ако може, што би ми препорачале тие што се таму да си земам под А, а што под Б.

Всушност, прашањево е несреќно конципирано, ама Фртума ме стави на мисла, оти јас си бев решен, а таа па да ти имала негативно мислење за ОКК. :) Па, реков, да прашам на форум, што ќе речат другите. ;)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
А - јазик, е веќе ако си запнал (а ептен си запнал!) за таа ОКК, да не ти е т`нк на душата, земи си под Б. Јас ич не сум ќејфлија, сори:( Под Ц не ти се мешам:icon_lol:

Само пак ќе ти кажам, не дозволувај никој да влијае на твојата одлука.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
Седум нови факултети, една висока стручна школа и еден универзитет се новите високообразовни институции што ќе почнат да работат од септември годинава, а добиле согласност од Одборот за акредитација.

На листата на нови високообразовни установи се Факултетот за деловна економија на „Неоком”, Американскиот колеџ, петте нови факултети на Европскиот универзитет, Италијанската академија и Факултетот за угостителство. Во просек, студирањето на новите високообразовни установи чини околу 2.000 евра.

На факултетот за деловна економија на „Неоком” има три насоки, за финансиски менаџмент, маркетинг-менаџмент и еколошка економија -одржлив развој. Таму студирањето чини 1.800 евра годишно, а постдипломските студии се поскапи за 200 евра.

Европскиот универзитет годинава доби акредитација за пет нови факултети: за комуникологија, за јавна администрација, за арт и дизајн, за политички науки и за животна средина. Од Одборот велат дека останува Европскиот универзитет до почетокот на академската година да обезбеди просторни услови, кадар и да добие лиценца од Министерството за образование. Студирањето на Европскиот универзитет чини околу 2.000 евра.

Тито Беличанец, претседател на Одборот за акредитација, вели дека голема новина на македонскиот високообразовен пазар ќе биде Италијанската академија. Оваа институција е висока стручна школа, каде што најголемиот број професори се Италијанци што ќе предаваат на англиски јазик. Школата ќе трае три години и ќе се базира на помалку теорија, а повеќе практика. На академијата ќе функционираат три насоки: дизајн за текстил, дизајн за мебел и индустриско производство.

Беличанец вели дека Американскиот колеџ во Солун има акредитација само за факултетот за економски науки.

- Факултетот се рекламира како да има акредитација за универзитет со шест факултети, што не е точно. Им испративме известување дека не смеат да се рекламираат додека не добијат согласност од Одборот. Процесот за петте нови факултети е во тек, но се уште не е завршен - вели Беличанец.
Во постапка за добивање акредитација е и новиот факултет за угостителство во Скопје.

И покрај тоа што од Министерството за образование се обврзаа дека навремено ќе ги известуваат студентите за тоа кои високообразовни установи се акредитирани и имаат лиценца за запишување нови студенти, тоа не се случи. На веб-страницата на Министерството, која не е ажурирана веќе две години, се уште пишува дека единствени акредитирани приватни високообразовни установи се Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово и Факултетот за општествени науки, кој одамна прерасна во Европски универзитет. Со тоа студентите се доведуваат во забуна за тоа каде можат да се запишат на факултет.

Професорите што ги консултиравме велат дека конкуренцијата на пазарот на високото образование добро влијае и врз државните универзитети, кои со конкуренцијата имаат поголем мотив да внесуваат новини во студирањето. Голем број професори од скопскиот универзитет, пак, ги напуштија работните места и заминаа да предаваат на приватните факултети за повисоки плати.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
S.O.S somebody help me!!!

Можеби вас ке ви изгледа како шала ама воопшто не е. Еве ближи крајот на учебната година и јас сеуште не сум сигурен каде да продолжам после средно. Зборував со моите родители, другари, и некои роднини за тоа каде би требало да го продолжам образованието. Кога се запишав прва година сакав да продолжам на медицина. Потоа се премислив и сеа се нешо ми оди накај информатика. Ве молам некој од ''повозрасните'' форумџии да ми предложат некој добар факултет дури не е предоцна. Читав и на некој друг подфорум имаше слична тема ама немаше нешто ''што ми фати око'' ве молам за помош. Однапред благодарам.

p.s. Моите родители не ми прават проблем каде да се запишам сакаат сам да одлучам. Иначе сум одличен ученик супер ми оди англискиот мн. ретко добивам подолу од 5ка, исто супер сум за математиката, географија, историја, биологија, а ме влечи многу и астрономијата ама знам дека немам иднина во тоа.
pozdraFff...
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ти немаш некоја конкретна желба? Јас би ти препорачал (ако ти се учи) Електро или ПМФ
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
а ако не ти се учи , и сакаш да го прчиш најдобро е Прилеп на Економски....сериозно
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
не ми е за лесно да си поминам сака нешо да науцам. Оти од тоа лесно врвење нишо убаво не видоФ. така класен ми беше до 8смо мак. и цело средно мака ма4еФ со амекдонски, исто е сеа со франц појма сум а си имам 5ка(со препис), а сеа залам со не науциФ а ке ми користеше. Затоа сака негде каде што стварно можи нешо да научиш.

со знам ПМФ... нема иднина тука негде сакам странство, крајна опција ми е БТ или СК...
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
оди кај било само не во Бугарија , немој да те лажел умот....чесен збор БЕДА! и Грција во никој случај се друго е супер ....али види сега се зависи од тебе , биди малку поконкретен сакаш нешто необично или што било , уште нешто напиши па да имаме некоја претстава па да предложиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom