Имам потреба од совет за избор на училиште / факултет

T

The Blob

Гостин
не знам што го кудат толку техничка информатика во битола.демек ништо нема да научиш.јас лани одтаму дипломирав и да ти кажам не е така баш црно.дека нема многу да научиш,да не се лажиме-нема,ама баш поубаво!земи го набрзина факултетот,и така не се бара којзнае колку таму.баш ќе имаш повеќе слободно време сам да си се усовршиш преку e-books и слично.а кога ќе ти пиши на дипломата дека си информатичар,па плус и спремен да си (пошто нели дома ќе си се доусовршуваш)еве ти двојна добивка
подобро тоа отколку во ск на инф да се дупиш 5 години,па пак ништо да не научиш
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ако си за информатика на англиски јазик мојш да прочиташ на темата за факултети во странство убо напишаф за Бугарија кај шо учам. Накратко, на универзитето имаш 8 смера за компјутери од кои 5 можи на англиски да ги следиш. Факултет информатика имаш 3 смера - компјутерско програмирање, компјутерска наука и применета информатика и факултет мрежни технологии имаш 2 смера - интернет програмирање и администрирање (то е на англиски, друго све е на бугарски). Еве ти ја веб страната ѕирни ја, на бугарски е ама ќе разбериш то шо ти треба.

За Битола убо ти кажаја не е то факултет ако ти се игра курташак и ако ти се нервира оди замарај се со искомплексирани глупи необразовани испрдоци од професори (информацијата ми е од втора рака - два брачеди имам таму шо учеја). Убото е шо ќе завршиш, ама нема да научиш ништо корисно барем не на факултет.
Скопје според мене е уште полошо, нешто слично на Битола само шо ќе учиш уште еден тон непотребни физики и математики оти некој смрад скапан нема шо да предава. Ќе учиш отприлика 90% непотребни срања и 10% работи шо ќе ти требат. Газ треба да дајш да завршиш, а времето ќе го изгубиш во учење глупости.
Бугарија, јас кај шо сум исклучиво учиш стручни предмети + јазик. Имаш можност да научиш на факултет да побараш помош од професор комуницираш на предавања и такви срања. Исто така ти остава и можноста да препишваш оти ама баш куро ги боли професорите дали ќе препишиш сам себе се лажиш.

Моја препорака ако ти се учи информатика на англиски можиш на НБУ да се запишиш. Ако не ти се учи поарно не иди ич, ќе му ги потрошиш дома само парите за ништо.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Sekade e uboo odi kade sto sakas (ako ti dozvoli uspehot-bez navreda)
 
Член од
15 април 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ако ja интересираат компјутери neka идe у Alexandria. Таму ми студира едно другарче и вика ептен cool место било. Не само што за година дена (максимум две за компјутерски мрежи) ќе добиеш практични знаења и куп сертификати (Cisco, Microsoft, CompTIA, CIW), него дури и ти наоѓаат работа. Сега баш ми рече оти Александрија со Он.Нет направила некој договор за пракси и сите шо биле на пракса Он.нет ќе ги запослувал.

Освен тоа, кажуваше дека сега од октомври ќе имале некои нови интересни програми (специјалист за продажба и специјалист за поддршка, мрежен техничар и програмер). Вика, вистинско чудо колку многу научиле за така малку време и - толку лесно и забавно. Мали групи, добра опрема и уште подобри инструктори. И нема малтретирање околу испити пошто све полагале на компјутер. Значи, нема мито, нема корупција. Е да, кошта малце повеќе (али само заради испитите за сертификати) али тие пари ги враќаш за помалце од една година. На државните факултети ќе окапеш со години и кога ќе отидеш да конкурираш за работа на крај ќе ти кажат, батка, како може ти тие работи да не ги знаеш. И, пак мораш да учиш она што нив им треба. Рачунај ти сега колку пари се тоа само за животни трошоци додека студираш.

У секој случај, другарчево вика дека не жали за ниедно евро што го дал таму затоа што веќе му обезбедиле работа...

Ај сеа шо ќе кажеш.... Факултет а? Како не бе...
 
C

cige

Гостин
Ако си за информатика на англиски јазик мојш да прочиташ на темата за факултети во странство убо напишаф за Бугарија кај шо учам. Накратко, на универзитето имаш 8 смера за компјутери од кои 5 можи на англиски да ги следиш. Факултет информатика имаш 3 смера - компјутерско програмирање, компјутерска наука и применета информатика и факултет мрежни технологии имаш 2 смера - интернет програмирање и администрирање (то е на англиски, друго све е на бугарски). Еве ти ја веб страната ѕирни ја, на бугарски е ама ќе разбериш то шо ти треба.

За Битола убо ти кажаја не е то факултет ако ти се игра курташак и ако ти се нервира оди замарај се со искомплексирани глупи необразовани испрдоци од професори (информацијата ми е од втора рака - два брачеди имам таму шо учеја). Убото е шо ќе завршиш, ама нема да научиш ништо корисно барем не на факултет.
Скопје според мене е уште полошо, нешто слично на Битола само шо ќе учиш уште еден тон непотребни физики и математики оти некој смрад скапан нема шо да предава. Ќе учиш отприлика 90% непотребни срања и 10% работи шо ќе ти требат. Газ треба да дајш да завршиш, а времето ќе го изгубиш во учење глупости.
Бугарија, јас кај шо сум исклучиво учиш стручни предмети + јазик. Имаш можност да научиш на факултет да побараш помош од професор комуницираш на предавања и такви срања. Исто така ти остава и можноста да препишваш оти ама баш куро ги боли професорите дали ќе препишиш сам себе се лажиш.

Моја препорака ако ти се учи информатика на англиски можиш на НБУ да се запишиш. Ако не ти се учи поарно не иди ич, ќе му ги потрошиш дома само парите за ништо.
Популарно е уште да се студира Бугарија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom