Имам потреба од совет за избор на училиште / факултет

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
jove_bt напиша:
Можеби вас ке ви изгледа како шала ама воопшто не е. Еве ближи крајот на учебната година и јас сеуште не сум сигурен каде да продолжам после средно. Зборував со моите родители, другари, и некои роднини за тоа каде би требало да го продолжам образованието. Кога се запишав прва година сакав да продолжам на медицина. Потоа се премислив и сеа се нешо ми оди накај информатика. Ве молам некој од ''повозрасните'' форумџии да ми предложат некој добар факултет дури не е предоцна. Читав и на некој друг подфорум имаше слична тема ама немаше нешто ''што ми фати око'' ве молам за помош. Однапред благодарам.

p.s. Моите родители не ми прават проблем каде да се запишам сакаат сам да одлучам. Иначе сум одличен ученик супер ми оди англискиот мн. ретко добивам подолу од 5ка, исто супер сум за математиката, географија, историја, биологија, а ме влечи многу и астрономијата ама знам дека немам иднина во тоа.
pozdraFff...
Еве јас како искусен со нешто од тоа што сакаш ти ...

1) Астрономија - се запишав во СК на ПМФ - Физика, прв семестар сфатив дека си имам работа со алкохоличари и дебилни створења со време се повлеков!

2) Учам Информатика тука во БТ :helou:сограѓани сме. ДА НЕ ТЕ ЛАЖЕЛ УМОТ ОВДЕ! Не дека ти кажувам како секое клише што постои (сите си го мразат факултетот)туку и да сакаш да научиш, да молиш на колена! нема да научиш! Еве 3-та година сум. Апсолвент од наесен, пред некоја недела почнав на курс за Java програмирање и во еден час научив колку 7 часа на факултет.

3) Англиски - Девојката ми е на англиски СК. И се фали и се куди. Имаат некои фосили и ги малтретираат, но истото и за помладите. Сепак подобро е во СК од БТ тоа да знаеш.

4)Бугарија - до сега со сите што сум зборал НИКОЈ не се пожалил,плус тоа два брачеди ми завршија во Благоевград, Брачедата на Англиски (ако учиш во „долната“ Јасмина по англиски) и брачед ми и магистрира сега работи во ProCredit. Јас ако би бирал би завршил таму!

5)НАЈВАЖНО: Да одбериш факултет што НАВИСТИНА ти лежи на срце. Убаво испитај се. Пробај да се замислиш, пробај литература, тоа што го сакаш. Јас се заебав со информатиката ама нема везе. Лесен е факултетот (овој во БТ) ама кога немаш мерак...тоа ти е!
Иако звучи страшно ова ако не знаеш внимавај што одбираш!

Бидејки ги имам искусено двата државни, ти препорачувам Бугарија. Ако веќе си решил на државни овде, гитла Скопје!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Volkswagen напиша:
Еве јас како искусен со нешто од тоа што сакаш ти ...

1) Астрономија - се запишав во СК на ПМФ - Физика, прв семестар сфатив дека си имам работа со алкохоличари и дебилни створења со време се повлеков!

2) Учам Информатика тука во БТ :helou:сограѓани сме. ДА НЕ ТЕ ЛАЖЕЛ УМОТ ОВДЕ! Не дека ти кажувам како секое клише што постои (сите си го мразат факултетот)туку и да сакаш да научиш, да молиш на колена! нема да научиш! Еве 3-та година сум. Апсолвент од наесен, пред некоја недела почнав на курс за Java програмирање и во еден час научив колку 7 часа на факултет.

3) Англиски - Девојката ми е на англиски СК. И се фали и се куди. Имаат некои фосили и ги малтретираат, но истото и за помладите. Сепак подобро е во СК од БТ тоа да знаеш.

4)Бугарија - до сега со сите што сум зборал НИКОЈ не се пожалил,плус тоа два брачеди ми завршија во Благоевград, Брачедата на Англиски (ако учиш во „долната“ Јасмина по англиски) и брачед ми и магистрира сега работи во ProCredit. Јас ако би бирал би завршил таму!

5)НАЈВАЖНО: Да одбериш факултет што НАВИСТИНА ти лежи на срце. Убаво испитај се. Пробај да се замислиш, пробај литература, тоа што го сакаш. Јас се заебав со информатиката ама нема везе. Лесен е факултетот (овој во БТ) ама кога немаш мерак...тоа ти е!
Иако звучи страшно ова ако не знаеш внимавај што одбираш!

Бидејки ги имам искусено двата државни, ти препорачувам Бугарија. Ако веќе си решил на државни овде, гитла Скопје!


фала за твоето мислење само шо има таму ск. на тоа астрономијата со знам некако најфеќе за таму ми се прај КЕФ Ч) друго долната учам која јасмина??? со црна коса така во 30-40 год. taa mi е проф.заборавиФ како се вика, во БТ мозам многу лесно да си поминам ама не е во тоа финтата, после со ке прам со дипломата ке ја ''Урамам''? и со сеа ск да одам на информатика ако е за тоа исотто е само тука полесно со ке си поминам,.

viva la revolucion :)

p.s жената прва год. ти е од БТ а таму уци???
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
jove_bt напиша:
фала за твоето мислење само шо има таму ск. на тоа астрономијата со знам некако најфеќе за таму ми се прај КЕФ Ч) друго долната учам која јасмина??? со црна коса така во 30-40 год. taa mi е проф.заборавиФ како се вика, во БТ мозам многу лесно да си поминам ама не е во тоа финтата, после со ке прам со дипломата ке ја ''Урамам''? и со сеа ск да одам на информатика ако е за тоа исотто е само тука полесно со ке си поминам,.

viva la revolucion :)

p.s жената прва год. ти е од БТ а таму уци???
Иначе астрономијата во СК вака ти е...

Две години учиш чиста физика (применета мада нема некоја разлика со наставен смер) после 3-та и 4-та учиш „специјални“ предмети.
Звучи интересно сето то, ама не е така како што мислиш. Тупење е в крај, нема учебници...има добри професори ПРЕ добри, но има и КАТАСТРОФА (тие по математика). Тежок факс е, учиш постојано ама ако имаш мерак убаво е. Јас имав, ама сфатив дека 6 години минимум ќе окапам, а за тие години ќе го завршам овде факсот во бт и плус пост дипломски
Жената е трета година по стара програма ама!
Друга работа, дипломата од БТ секаде ти важи!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
ок
tnx

за зената се препознаФ јас :) со една другаrka и на неа мазот и уци тука:)
фала, ке видам со ке правам, пматер леле ке се акнам:)
значи нисо или БТ или California Institute of Technology ili Cambridge тоа е :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ух...јас да можам да бирам!

Art Centre College of Design - Pasadena, California!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
епа ај јас ке берам пари од сеа хахаха ке одам ке берам пласични шишиња како денеес што беше акцијата, и ке соберам барем за првата година а за пон. белким ке се снајдам :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ќе ти требаат многу пластични шишиња! МНОГУ!
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Aко не сакаш Битола (јас завршив Битола) во секој случај да запишеш информатка (ако ти лежи ова)

Во секој случај, моментално е една од најплатените работи во Македонија и една од најбараните. За работа има, дури и одпоќе :)

Јас, како што вели Волкси ако остенев на знаењето од факултет, тешко мене...но јас преку цело време, пратев новите технологии, онлајн курсови, туториали, книги... и сега сум задоволен како напредувам со знаењето и со работата....
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Јове, навистина не ти е лесно прашањето.
Убаво е да го учиш, а подоцна и да го работиш, тоа што го сакаш или тоа за што си талентиран. Меѓутоа, во оваа (и не само во оваа) земја, ретко кој може да си го дозволи тој луксуз.
Јас би ти советувала, од лично искуство, да се запишеш на нешто што може да ти овозможи вработување. Економија, информатика, право - се понеспецијализирани професии со кои можеш во секаков тип фирма да најдеш место и понатаму да се адаптираш на барањата на фирмата.
Еден од посигурните начини да го намразиш тоа што го сакаш е да го студираш истото - посебно во Македонија. Сегде има, барем по еден фрустриран и недоучен скот (или скоткиња) што ќе ти го загорчи животот, а многу повеќе боли кога си внесен во материјата. Мислам дека побезболно се преминуваат такви бариери, кога ги прифаќаш од пристојна дистанца.
Што би рекол Конфучие - не е поенатата да се работи тоа што се сака, туку да се засака тоа што се работи.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам дека сепак треба да одиш на факултет кој што ем има перспектива,ем го сакаш тоа..односно те бива.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе Волксваген колега ми си? И како не се знајме? А дете за тебе вака сега. Што имаш средно завршено? Гледај да одбериш нешто што ти лежи што се вели да те интересира. Еднаш да го прочиташ да го знаеш. А ако пак не знаеш каде да се запишиш обично таквите одат на Педагошка.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Dzish напиша:
Абе Волксваген колега ми си? И како не се знајме? А дете за тебе вака сега. Што имаш средно завршено? Гледај да одбериш нешто што ти лежи што се вели да те интересира. Еднаш да го прочиташ да го знаеш. А ако пак не знаеш каде да се запишиш обично таквите одат на Педагошка.
добро Друже Тито ми ти се кунемо, сите мајтап си прајте
и со бт да се запишФам ај како што ми мириса тука ќе си останам.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не бе брат. Што имаш средно завршено? Уствари допрва ке завршиш... Кое?
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
a aко имате инфо за правен во ск...
да не отварам нова тема...
колку студенти примаат,како е со оцените(дали скроз 5):nesvest:или може да се пикне и некој со послаби оцени,како одат приемните(ако ги има)...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Dzish напиша:
Не бе брат. Што имаш средно завршено? Уствари допрва ке завршиш... Кое?

математички смер долна гимназија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom