Илири = Словени

Дискусија во форумот 'Историја' започната од bitushanec, 29 март 2008.

 1. anaveno

  anaveno Гостин

  Shqip,ti si psyho...
  da si malku inteligenten,ke svatese...

  logikata na shqipot e slednata:
  sonceto se ljuljalo...
  ete go Ljuljaj ilirot...

  bardeto se skrsilo..
  Bardim ilirot ke go zaljepi...

  Fitiljot dogore..
  Fadilj vo temno...

  ete ti materijal za aljbanskata kauza...
   
 2. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.908
  Допаѓања:
  888
  “ VII 61. Народите што учествувале во походот биле овие - прво Персијците, а биле вака опремени. На главите имале таканаречени Тијари од филц (кечиња), а на телото шарени хитони со ракави и оклоп од железни плочки, слични на рибини лушпи, а околу бедрата широки бечви - Анаксириди...“
  [FONT=&quot] Ова е од Херодот и се однесува на облеката на Персијците, а претходно како едно од персиските племиња е наведено и племето Албанои. Ајде името, може да е случајно исто, но и облеката и капата?[/FONT]
  Јас Пикасо сосема добронамерно ти укажувам на некои работи, затоа што правиш грешка кога се идентификуваш со Илирите. Ако се декларираш како Илир и притоа староседелец, а нели према тебе, Словените се дојдени од кај Карпатите, тогаш и ти си дојден од кај Карпатите. Затоа што ИЛИРИТЕ СЕ СЛОВЕНИ! Претходно се викале ВЕНЕТИ, ВИНДИ, ВАНДАЛИ, ВЕНИ, ФЕНИКИ и слични варијанти на истото име, за да после добијат ГРУПНО ИМЕ Словени. (СЛО-ВЕНИ).
  Затоа нема некој посебен наод од Илирите, нема ни засебен ЈАЗИК илирски и затоа исчезначле Илирите. Затоа што едноставно ПРЕСТАНАЛЕ ДА СЕ ВИКААТ ИЛИРИ. Исто така Дарданците престанале да се викаат Дарданци па се нарекле Срби и т.н. Ние сите до пред малку бевме Југословени, па сега истите не постојат. Не постојат ли и ЕДИНКИТЕ од таа територија на Југославија? А ти машко си Илир само од политички причини на некои ваши политички муфљузи, платени дебело од Грција. Затоа се јавуваат разни Илириди само кога ние ќе им удриме контра на Грците како сега со Хаг.
  А Тоските се микс од Македонци, Власи (Власи=Келти - дојдени со нивниот продор во 4-век п.н.е. затоа има покраина Тоскана во Италија и затоа влашкиот јазик се зборува во Румунија), Епирци и др. Тие се викаат Албанци. Се чудев зошто се лутат Албанците кога им викаш Албанци, кога Р. Албанија го носи тоа име, се додека едн од нив ми кажа дека Тоските биле Албанци а тие биле Албанци. Сеедно, тоа е ваша работа.

  А пак Гегите се персиски народ подоцна донесени од страна на Турците во нивните многубројни раселувања на народите, за да го разбијат компактното Христијанско население во Косово и територијата на денешна северна Албанија - прво само како дервенџии, а потоа помасовно. Затоа Косоварите се речиси сите Муслимани а Тоските не се - тие како Муслимани тука дошле. Не викам дека немало мешање меѓу дојденците. Затоа во вашата крв има и крв на староседелците кои го примиле Исламот, но и јазикот ви е различен од оној на Тоските, затоа што имате повеќе персиски зборови од нив,(и зборови од народите со кои сте дошле во контакт во стариот крај - како на пример семитските) покрај домородните зборови.
  Не сакам кавга, ама не сакам некој да треси глупости и на моја сметка да го гради својот интегритет. Јас живеам со Албанци (во војска - ЈНА, најдобриот другар ми беше Ељшани Аљи од Сува Река - Косово) и никого од нив не сум го двоел, а ни Македонското општеството не ве двои вас. Јас не сум дошол да ви правам ѕидови од 3 метра - сами си ги правите. Образованието беше достапно за сите - само за вас не чинеше, а и Власите учеа во оваа (за нив туѓа) држава па ги држат клучните места. Исто и Србите, Ромите (секако не учат тие) и сите други. Ако некој го бидува и сака да учи - ќе учи и на Кинески јазик ако треба. Само вие сте ,сегрегирани, и ,обесправени,. Ако пружиш рака - ќе ти се пружи рака. Не сте заштитен дивеч па сите да ве ланчаат. И јас немам доволно пари, и македонците се невработени, и ние имаме мака од нашите ганстери како вие од вашите. Сите сме во иста каша и немојте да ја усложнувате работата уште повеќе.
  Да резимирам. Што ако сте дојдени од кај Кавказ или незнам од каде (а фактите тоа го кажуваат). Вие сте тука и нема каде да одите. За 5 века (кој помалку кој повеќе) живеење овде имате ,станарско право,. Зошто не си ја бркате работата и да гледате со труд и учење да си го најдете местото во општеството, туку со кавга, сила и расправија?


  [FONT=&quot][/FONT]
  [FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
   
 3. Picasso`

  Picasso` Schizophrenic!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  4.149
  Допаѓања:
  195
  Ej ej ej, politika, sociologija, psihologija... Pa eve i malku afiniteti, od lica koi boleduvaat od takva bolest(anaveno), se rasfrla so mislenja od oblasti na psihijhatrija... Kurlesimadlevci...

  (Ova do anaveno)
  Pak ne mi kaza bre shtrudlo, koja e vrskata megju albancite od kafkaz i ovie, a koja razvrskata...
  Zoshto se oni white caucasian, a zoshto ovie go dobivaat imeto od italijanite posle migracija vo 15 vek, Arban na gegski, Arvan na dijalektot na Toskite, Alban na Italijanski, Arnavut na Turski... E koja vrska ima ova so Albancite od caucas?
  Oni se beli, i po toa go dobivaat imeto albanija...

  E sho imaat ovie vrska so niv...
  Inaku da te prosvetlam shljopu glupav, deka Alemancite se pleme koe se granici so Francija, i po toa Francuzite gi vikaat Germancite, Alemanci, a oni poteknuvaat od Germanite, kako shto gi znaeme nie, a sami se narekuvaat Deuch, kako Slovenite Sloveni(pismeni ili zelni za opismenuvanje), ona Deuch znaci odenje napred, prosvetluvanje, zemja na prosvetiteli...

  Da ne e poinaku odoshti ti mislish bre shljopu glupav... Da ne e kako koj te znae taka te vika... A na nekolku navrati te vikale Bugarin zatoa shto taka te znaele... So istorijata ti tvoja anticka...

  Znaci pak ke te prasham fokusiraj se na ova ne mi vrti kako prle pred magarica...
  Imeto na deneshnite albanci e Arbanes, Arberesh itn... Kazav zoshto se vikaat Albanci, drug pat ke kazam zoshto se vikaat i shqiptari, a ti ke mi kazesh, koja e vrskata, na belata zemja, so zemjata na arbanesite?
  Vremeto pocnuva da ti istekuva sega...

  Baknezi shtrudlo glupava... 10 min vlast, samo tolku, gluposta e doblest so koja se kitat samo shlupci kako tebe... 10 min vlast... Daj boze... Ili ne daj boze...
   
 4. anaveno

  anaveno Гостин

  a mongolo-altajskite ARBANI i slicni aziski Shqip iminja gi zaboravi?
  neli bile ilirski?
  zatoa vikam psycho...

  koj narod "neprirodno" zbori odovde do tokio?
  koj narod genite mu "strcat"?
  koj narod ima kavkazko-kurdski faci?
  koj narod vo 21 vek vadi tradicija od Ptolomej,a kaj Ptoljomej ska aljbani?

  ebati moronot,ne se srami od kavkaz i kurdistan,tie kopaat bukvalno niz zemjata,ne se plasat deka ke najdat makedonski proizvodi,naprotiv,se gordeat,i se gordeat so svojata nauka,a vie,beda nevidena,narod bez koren,so histerija koja ste ja krstile istorija.
   
 5. InternetMR

  InternetMR

  Член од:
  27 мај 2008
  Мислења:
  1.014
  Допаѓања:
  24
  тој дека дели од поќето шампон ќе го напрајме
  овај фазлиу да не е ? :pos2::pos2::pos2:
   
 6. anaveno

  anaveno Гостин

  mnogu se smesni..
  se cudat od kade imaat ime Luftar..
  site znaeme za Diftar...
  i cela EU ima zbor za air luftuz, luftus , it.n.
  Da bea iljiri,ke znaeja,nemase da si pravat bajram na pametot,znacelo voin so ?.

  divtar,luftar(gulabi),tatar:back:shqiptar....

  p.s.lufter mandza,pomarandza
   
 7. Chris

  Chris

  Член од:
  4 февруари 2007
  Мислења:
  1.024
  Допаѓања:
  17
  Mnogu ima matni raboti vo vrska so ova.Treba samo da se otkrijat.

  Mene uverliv dokaz mi e deka toj Vizantiecot potvrduva (videte go ova),deka Albancite se doneseni od Kavkaz.

  The Byzantine historian Michael Ataliota recorded the migration of
  Albanians into the region of today's Albania around 1043 AD when a few
  thousands of Byzantine mercenaries and their families, who were
  previously brought as Arabian slaves from the Caucasus to Sicily, were
  settled on the other side of the Adriatic Sea.:nesvest::nesvest:

  1) Michael Attaliota: Historia, Corpus Scriptorum Historiae Byzantinae. Impensis ed. Njeberi, Bonnae
   
 8. ^Poor Knight

  ^Poor Knight

  Член од:
  6 април 2006
  Мислења:
  972
  Допаѓања:
  11
  Poklopuvanja na deneshnite Albanci so narodite od perzijskite predeli postoi. No postojat i dokumenti, slovenski, koi go potvrduvaat nivnoto prisustvo na balkanot vo srednovekovieto, kako na primer zakonot na Stefan Dushan. Kako Arbanasi. Ne bi rekol deka Turcite se odgovorni za ova doseluvanje.:toe:
  Ednostavno e. Turcite go nemaat kapacitetot na balkanskite Romei. Posebno za kulturni manipulacii...
   
 9. anaveno

  anaveno Гостин

  Si citnal nesto,do turcite i tolku.treba poveke.na primer,stoticite turski dokumenti vo koi e opisano selenjeto na Arbanasite vo gejlada...
  se selele so vekovi,ednas e spomnata i brojka od stotini iljadi grla stoka,kolku li samo luge...

  se spomnuvale arbanasi i potoa dark period.
  a nesto ne e vo red,dark periodot mu e majkata.
  tvoite arbanasi nemaat nisto zaednicko so tie sto se narekuvaat shqip.
  toa i tie si go tvrdat.
  shqipot navodno ziveel ne vo cela Matija,ami vo 1 opstina,gore vo planini,sam,bez kontakti,uste od ptolomej,skrien pozadi vrata.

  arbanasite se selele uste od Irimsko vreme,i ponatamu,vo tursko,vo gejlada....

  zatoa i na prviot popis vo gejlada,seloto Atina imala pola ziteli VLASI,pola Arbanasi.i po nekoj urum.

  i shqipot od kosovo i onoj od skumba ne e ist.
  turcite vo sredinata na 19 vek donele CERKEZI i gi naselile kosovo i meto...

  zatoa a se fatis za kosovo gen,pola gupci,pola kako kurdi i kavkazci...
  onie od skumba imaat pomalku takov gen,ama ilirski jok...

  p.s.citaj gi i turskite popisi,turcite vikas bile jok kultura,ama za popisi bile maheri,pisale i koj kolku kokoski imal...
   
 10. Chris

  Chris

  Член од:
  4 февруари 2007
  Мислења:
  1.024
  Допаѓања:
  17
  Hahaha Cerkezija e blisku do Dagestan (Azerbejdzan) i normalno ovie se Turkomansko pleme.

  Kako moze ovie Albanci da tvdrat deka se Iliri,koga Ilirite kolku sto znam,ziveele blizu do moreto.

  The territory of present-day Azerbaijan has been continuously inhabited since the Paleolithic era. The first evidence of tribal alliances date to the first millenium BC, when such peoples as the Mannaians, the Medes, the Cadusiis, the Albanoi, and the Caspians appeared.


  Nesto ne e vo red:Spored drug vebsajt:
  Albanoi bile:
  Pa nemoze isti pleminja da nosat isto ime,nesto ne e vo red...

  As a consequence, from the 8th to the 11th century, the name Illyria gradually gave way to the name, first mentioned in the 2nd century AD by the geographer Ptolemy of Alexandria, of the Albanoi tribe, which inhabited what is now central Albania.

   
 11. anaveno

  anaveno Гостин

  eve od eden ucen blgar..
  ima mnogu gluposti,no zboruvame za selenjeto..
  Веројатно п'рвите по-масови преселванија на албанци на југ са станали през п'рвата половина на ХІІІ в. В подписанија през 1268 г. договор между император Михаил VIII Палеолог и епирскија деспот Михаил II Ангел се споменава за насилствено преселване на албанци в јужна Тесалија, с цел да ја бранјат от нападенијата на латините от Атина(90). От това с'обштение не става јасно дали призход'т на тези преселници е от Северна, или јужна Албанија. Вс'штност използването на албански преселници като население с военни функции се превр'шта в една от основните причини за придвижването му на југ.

  Освен в Елбасан отделни б'лгарски поселенија е имало и в други точки на Албанија. Според семејно предание един от водештите фисове (родове) на албанското племе мирдити води началото си от православен б'лгарин, преселил се в Северна Албанија и приел там католицизма(179). В тази част на Албанија оште през XVI–XVII в. се споменават селата Bulgari и Bulgeri(180).

  e sega e nejasno,dali bil makedonec,a narecen od turcite pogrdno-bulgar,i dali bas bil zapisan i spomnat kako bulgar,so toj zbor...
  i bulgarov mesa arbanasi so albanci,ne deka ne znae,no spored bulgarskata logika,nema makedonci,zatoa sto ako se potencira deka arbanasite ne se shqip,koi se togas?

  Заселването на п'рвите жители на Арбанаси к'м краја на XV в. вследствие на похода на Бајазид в Албанија е една от нај-веројатните хипотези за с'здаване на селото. Според холандскија османист М. Кил п'рвијат собственик на мјулка Хилми Челеби, којто трјабва да е бил активен по време на управлението на Бајазид II, е заселил тук малка група албанци.
  Сведенијата на османските хронисти за кампанијата на Бајазид в Албанија наистина говорјат за отвеждане на множество жители в плен(19). В османската хроника на Оруч поход'т на Бајазид II в јужна Албанија през 1492 г. е доста подробно описан. Според Оруч, след като османците превзели крепостта Тепеделен, војските започнали да грабјат селиштата в равнините и планините. Те "хваштали всички м'же и жени, палели техните села и к'шти, уништожавали ги и ги изравнјавали с земјата"(20).

  В един летопис на Осоговскија (Сарандопорскија) манастир, разположен крај Крива река в Северна Mакедонија, се казва, че през 1492 г. султан Бајазид тр'гнал от Софија и опленил арбанасите, наречени круелеши(21).
  Названието "круелеши" се св'рзва с јужноалбанската планинска верига Курвелеш, чието население наистина било подчинено на османската власт едва след похода на Бајазид II през 1492 г.
  Планината Курвелеш е разположена на север от град Гирокастра, при вливането на р. Дрино в р. Вьоса. Курвелеш се срешта в п'рвото османско пребројаване на Арванид от 1431–1432 г. като Кирелаш. В дан'чните регистри се појавјава отново едва в началото на ХVI в.(22) Тоест от средата на ХV в. до 1492 г. тази област е била отново свободна, за да б'де подчинена с жестокост от Бајазид II. В чест на неговија победен поход в јужна Албанија през 1492 г. в Берат е издигната джамија.

  sto gledame od ova?turcite naselile albanci vo blgarija,sto e normalno,od kavkaz i kurdistan togas ne se letalo so avioni...
  ete,i vo nas manastir imalo dokumenti za od kade dosle...
  blgarov mesa poimi,povrzuvajki gi Курвелеш i круелеши i Kireles,slicni se navidum zborovite,no kur i krue i Kire nemaat nisto zaednicko.

  gledame selenje na arbanasite od Matija kon jug,vo gejlada,i donesuvanje arnauti,preku bulgarija,navamu,koi blgarot gi narekuva albanci i arbanasi,i im bara poteklo vo Matija,
  zatoa sto ako nemaat poteklo od Matija,togas Gorgi Kastriot bi bil Makedonec,a arbanasite od Matija polu-makedonci (?),ne moze po logika da bidat blgari,,zatoa sto grobistata im se isti kako i na makedoncite-slavjanite de,i zatoa shqipot ne vrsi arheo istrazuvanja vo Matija....

  treba da se napomene,zboruvame za tursiot period na balkanot,nikade turcite ne zapisale arbanasi,tuku arnauti.
  ovie im gi izvrtuvaat zborovite,ramnejki gi poimite arbanas=arnaut,sto e zgodno na prv pogled,no arnaut e onoj koj otisol i ne se vratilzbor od arapite za narodot koj begal pred niv,i kogo tie go iseluvale,koga osvojuvale preku Kurdistan do Kavkaz,i toj zbor vazi samo za tamu,iako arapite go osvoile i maroko i alzir i egipet, a arbanas nesto sosem drugo,iako iako i tie bile raseleni nakaj gejlada i nikogas ne se vratile...

  za ovie raboti ima i nasi avtori.
  vprocem,zosto shqipot ne go saka Limanovski?
   
 12. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.908
  Допаѓања:
  888
  Алемани се викаат според едно од германските племиња, Германи се викаат според зборот ГЕР (француски la guere - ти Пикасо тоа треба најдобро да го знаеш оти си ја нацртал ГЕРНИКА) што значи војна, или зборот ГЕРМАНИ во превод од македонски на македонски значи - Воини, јунаци, борбени племиња (што е нивна главна карактеристика). Герој го има и како херој, го има и како титула Херцог (војвода, heri е војска, zog е водач) и се содржи во името на Херакле. Dojch значи ВОДАЧ (на воините им треба водач, нели). Најпознат ти е во деминутивното име на Мусолини - ДУЧЕ. Кај нас е составен дел од зборот ВОДАЧ (ВОј - ДУЧ = БОЈ ДАЧ - ВОДАЧ). Инако е познат како титула ДУК(с), ДЈУК, или името на средновековната држава ДУКЉА, има и лични имиња - ДУКАДИН, а и името на златникот ДУКАТ (сопственост - издаден од Дук(сот) - владетелот) потекнува од истиот извор.
   
 13. Славјански

  Славјански Антички Словен

  Член од:
  2 мај 2008
  Мислења:
  5.644
  Допаѓања:
  1.343
  Врз заклучокот на Полибиј, К.Шулс кажува, Илир и Тракиец се две имиња за еден род и со целосна сигурност констатира:
  “Полибиј докажува дека е тоа точно и само дополнува, илирскиот јазик е македонски дијалект а исто таков е и тракискиот јазик“.

  Извор:
  K. Sculz, Geographie der Griech i Romer, Nurnberg 1792, III, p 584, ppian. Illur. cap., 12.
  Danke.
   
 14. Picasso`

  Picasso` Schizophrenic!

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  4.149
  Допаѓања:
  195
  Ne so ovakvi odgovori...
  Ne so ovakvi odgovori ve molam... Hahahaha

  Ete, koa nema shto da se pokaze, i nishtoto e neshto...
  Ova se veke bajati diskusii, ama jebesh ga, vo sekoj slucaj "drugaruvanjeto" e najbitno...
   
 15. Quark

  Quark brr,brr...zbrc

  Член од:
  12 март 2008
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  154
  E stvarno si tendzere, vinkla nevidena...
  Znaes, postojat recnici, pa vo denesno vreme nekoi pametni batkovci izmislija i online, pisues zborot i ti go preveduva. Znaes, si videl takvo nesto?
  Na http://www.idividi.com.mk/recnik
  Vide? Ne? Na uste ednas http://www.idividi.com.mk/recnik

  Uste? Na http://www.idividi.com.mk/recnik

  Uste li be? Na http://www.idividi.com.mk/recnik

  Abe uste li be? Na be na http://www.idividi.com.mk/recnik
  Eve ti pak http://www.idividi.com.mk/recnik

  Auuuuuu abe ti si tocak nepopravliv be, na be na
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
  http://www.idividi.com.mk/recnik
   

Сподели преку: