Израел го менува начинот на војување

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Islamot ne e takov .kako sto go ima vo mediumite
Читај го Куранот. И гледај што се случува во светот.

Како Израел е вештачки, а Палестина природна? Зошто ти смета постоењето на Израел?
 
Член од
13 мај 2021
Мислења
24
Поени од реакции
20
Нели?
Тоа нас се не лажат дека у името на Алах у ваздух се дигаат муслимани.

Se digaat tie sto ne se educirani i ispereni i losa slika se stvara, za zal ,koj zivee vo multietnicka sredina znae deka povekjeto muslimani ne se takvi
Автоматски споено мислење:

Ifslamofobija kje si ima , site moi obidi da se prikaze jasnata slika na izraelot se trgnati i necitani i neodgovoreni, ajde ostavete gi muslimanite nastrana, zemete stav za zastitita na palestinskite kopti.... Ajde da se vratime na temata sto pocna pred nekolku dena noviot vooruzen sokub , koj prv go pocna i zosto bese pricinata....Ako ne vi se citaa istoriski fakti koi gi ignorirate...Sekoj ima pravo na svoe mislenje. Neli ?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Se digaat tie sto ne se educirani i ispereni i losa slika se stvara, za zal ,koj zivee vo multietnicka sredina znae deka povekjeto muslimani ne se takvi
Ја живеам у мултиетничка средина и глеам како осудени за убиство на деца на Велики Четврток добиваат поддршка. Затоа земете едицурајте си ги браќата по религија.
 
Член од
13 мај 2021
Мислења
24
Поени од реакции
20
Читај го Куранот. И гледај што се случува во светот.

Како Израел е вештачки, а Палестина природна? Зошто ти смета постоењето на Израел?

Posle 1948 odlukata nasilno da se naseli Izrael, 1967 koga pocna oficijalno vojnata, Mi smeta sto iseluvaat palestinci nasilno da stavaat evreii, proteruvaat ubivaat civili... Sekako deka Sakam ovoj rat da prestane i mir na dvete strani zaemno prifatlivo resenie megu ednite i drugite... Samo kako informacija da ti dadam Albus Damboldore,, Ima i izraelski musliani(arapi drzavjani i lojalni na izrael) Imase edna dzudiska so Izraelsko zname naspapuvase a muslimanka bese po vera.... toa e vnatre vo izrael a i mnogo svetski muslimanski politicari go podrzuvaat izrael i smetaa spored Kuranot kako sto vikaat tie izrael trebalo da bide na evreite ostaven,, pa duri i poranesniot Pretsedatel na Indonezija mnogo pati bil vo Izrael i so javna podrska.

A od Druga Strana imame Palestinski Hristijani koi se za palesnticte

Poentata mi e da se trgne nastrana verata od nacijata posto so ovoj primer kazav dosta stvari , Pozdrav Albus
Автоматски споено мислење:

Ја живеам у мултиетничка средина и глеам како осудени за убиство на деца на Велики Четврток добиваат поддршка. Затоа земете едицурајте си ги браќата по религија.

Drugarce, toa sto Nacionalizamot go iskoristija kako nesrekja na semejstvata na 4te deca i na Borce toa ne e vo red,se palat lesno...a dali se istinski tie ubijcite ili namesteno jas neznam za mene e toa 50:50 ama sekako ne e opravduvanje za "albanski diskriminatorski protesti" bidejki tie navodni izvrsiteli ne se site albanci Ismailovic imase dvajca,,,Politika e toa sve
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Jbg ovie kozojebachite nemaat ultramoderna armija da se branat, nemaat nuklearki i u takov ochaj evidentno nemaat ni izbor osven da kolat.
Епа баце, кога немаш оружје да се тепаш, што си кревал рака...
Или нека направат нешто врска тоа, или ќе си го јадат.

Ти со комшиите сигурно не се справуваш насила :D
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.839
Drugarce, toa sto Nacionalizamot go iskoristija kako nesrekja na semejstvata na 4te deca i na Borce toa ne e vo red,se palat lesno...a dali se istinski tie ubijcite ili namesteno jas neznam za mene e toa 50:50 ama sekako ne e opravduvanje za "albanski diskriminatorski protesti" bidejki tie navodni izvrsiteli ne se site albanci Ismailovic imase dvajca,,,Politika e toa sve
... се знаеше дека до ова ќе дојдеме , “ Борисе'' :icon_lol:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Posle 1948 odlukata nasilno da se naseli Izrael, 1967 koga pocna oficijalno vojnata, Mi smeta sto iseluvaat palestinci nasilno da stavaat evreii, proteruvaat ubivaat civili... Sekako deka Sakam ovoj rat da prestane i mir na dvete strani zaemno prifatlivo resenie megu ednite i drugite... Samo kako informacija da ti dadam Albus Damboldore,, Ima i izraelski musliani(arapi drzavjani i lojalni na izrael) Imase edna dzudiska so Izraelsko zname naspapuvase a muslimanka bese po vera.... toa e vnatre vo izrael a i mnogo svetski muslimanski politicari go podrzuvaat izrael i smetaa spored Kuranot kako sto vikaat tie izrael trebalo da bide na evreite ostaven,, pa duri i poranesniot Pretsedatel na Indonezija mnogo pati bil vo Izrael i so javna podrska.

A od Druga Strana imame Palestinski Hristijani koi se za palesnticte

Poentata mi e da se trgne nastrana verata od nacijata posto so ovoj primer kazav dosta stvari , Pozdrav Albus
И мене не ми се допаѓа прогонот на цивилното население, но од друга страна имаш политика "сите Евреи во море". Имаше убав тренд на примирја, требаше истиот да продолжи.

Ако зборуваме за историја. Идејата за државата Израел е постара од 48ма. САД (и Британија) , со дипломатски односи, успева да ја креира државата Израел на остро противење на арапите. Истите сакале Израел да се наоѓа во Европа, на територија на западна Германија.

Сите копнени граници на Израел се всушност и воени фронтови. Државата мора да си ги штити граѓаните. Како би живееле Евреите под власта на арапите, можеме да зборуваме за некаква фикција, а можеме да видиме што се случува со Евреите од доминантно арапските држави. Сите бегаат во Израел и таму наоѓаат засолниште.

Колку примирја, па дури и планови за 2 state solution имаат одбиено Палестинците? Денес немаат ни основна точка за почеток на преговорите, а Израел станува се помоќен.

Сега, зошто, малата држава на Евреите е трн во око на сите држави? Точно дека се воинствени, точно дека се агресори, точно дека убиваат цивили, точно дека има сегрегација и точно дека никогаш нема да одговараат за злосторствата кои ги прават. Тука се сложуваме. Но зошто да не постои таа држава? На чива територија е креирана државата Израел? :)
 
Член од
13 мај 2021
Мислења
24
Поени од реакции
20
... се знаеше дека до ова ќе дојдеме , “ Борисе'' :icon_lol:
Pa logicno e deka do toa kje dojdeme, ja ne sum "vidovit" ili da sum bil tamo svedok skrien pa da vidam dali stvarno tie Islamailovic i kompanija toa go napravili ili ne,,, nitu negiram vina nivna nitu potvrduvam... a sto imase mnogu teorii za toj slucaj.... Se dava etnicka dimenzija na slucajot
Автоматски споено мислење:

И мене не ми се допаѓа прогонот на цивилното население, но од друга страна имаш политика "сите Евреи во море". Имаше убав тренд на примирја, требаше истиот да продолжи.

Ако зборуваме за историја. Идејата за државата Израел е постара од 48ма. САД (и Британија) , со дипломатски односи, успева да ја креира државата Израел на остро противење на арапите. Истите сакале Израел да се наоѓа во Европа, на територија на западна Германија.

Сите копнени граници на Израел се всушност и воени фронтови. Државата мора да си ги штити граѓаните. Како би живееле Евреите под власта на арапите, можеме да зборуваме за некаква фикција, а можеме да видиме што се случува со Евреите од доминантно арапските држави. Сите бегаат во Израел и таму наоѓаат засолниште.

Колку примирја, па дури и планови за 2 state solution имаат одбиено Палестинците? Денес немаат ни основна точка за почеток на преговорите, а Израел станува се помоќен.

Сега, зошто, малата држава на Евреите е трн во око на сите држави? Точно дека се воинствени, точно дека се агресори, точно дека убиваат цивили, точно дека има сегрегација и точно дека никогаш нема да одговараат за злосторствата кои ги прават. Тука се сложуваме. Но зошто да не постои таа држава? На чива територија е креирана државата Израел? :)
Kje kazam deka mi se dopaga del od vasitot odgovor, Eve ja se povikuvav na toa pogore i sega kje go iskoristam ne mi e poznata teorijata "Site Evrei vo More" , "2 state solution" a toa deka denesniot Izrael e naselen na teritorijata na istoriskiot Izrael so toa se slozuvam i pogore ti dadov primer so Muslimani i Muslimanski funkcioneri koi go podrzuvaat toa. Cesno kazuvam koga neznam nesto neznam i prasuvam.... Ova mi se sviga koga imam kulturna Debata..... e sega von Topic sakam da te prasam nesto kazi mi nesto povekje ako znaes za Harry Potter and the Cursed Child noviot 2022 film sto trebe da izleze
Автоматски споено мислење:

Многу паметен овој Борат, кхм пардон, 'Борис'.
Nesum Borat , Boris sum :)
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Kje kazam deka mi se dopaga del od vasitot odgovor, Eve ja se povikuvav na toa pogore i sega kje go iskoristam ne mi e poznata teorijata "Site Evrei vo More" , "2 state solution" a toa deka denesniot Izrael e naselen na teritorijata na istoriskiot Izrael so toa se slozuvam i pogore ti dadov primer so Muslimani i Muslimanski funkcioneri koi go podrzuvaat toa. Cesno kazuvam koga neznam nesto neznam i prasuvam.... Ova mi se sviga koga imam kulturna Debata..... e sega von Topic sakam da te prasam nesto kazi mi nesto povekje ako znaes za Harry Potter and the Cursed Child noviot 2022 film sto trebe da izleze
Автоматски споено мислење:
Можеш да изгледаш некое видео да обидите за стабилизација на односите меѓу Израел и Палестина. Израел не треба да отстапи ни педа од својата територија, ако се прашувам јас. И треба да продолжи со градењето ѕидови, ѕидовите во Јордан и Израел доста помогнаа во справувањето со тероризмот, посебно во Израел каде е паднат повеќе од 90%.

Ни на Израел не му одговараат постојаните војни. :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ти со комшиите сигурно не се справуваш насила :D
Mojte metodi so komshiite se malku.. taka...

Dvajca propaliteti sho sakaa da mi gi trovat kucinjata... ne se raspravav... namestiv situacija oni oci da si izvadat megju sebe...

Na tret propalitet mu ja shmeknav zenata, sega koja ja onadi ona na mene misli...

Se nadevam ne si mi komshija, bash si mi drag Bafra. :love:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Nekogash zaprashajte se zosto samo na Izrael mu e dozvoleno ova.
Zemji kako Rusija se sankcioniraat za pomalku.
Никој не им "дозволува" да го прават ова. Сами ги креираат политиките на глобално ниво кои им овозможуваат да се однесуваат вака. Политики кои им дозволуваат на пример да нанесат и тешки удари на американска морнарица во шестдневната војна и да поминат "неказнето" за тоа.

Кога се збори за праведноста на денешните постапки на Израел, не треба да се заборави дека во 1948 год. ООН нуди креирање и на независен Израел и независна Палестина, Евреите го прифаќаат тоа, Арапите без двоумење одбиваат и тргнуваат во војна, затоа што целта не им е да има само независна Палестина, туку да нема воопшто постоење на никаква еврејска држава таму. Откако го јадат ќутекот после се сите плачки за "ама ние само сакаме независна Палестина", барање кое држи вода колку и циганското "dobro brat mi pushti me, nema da kradam vishe" кога ќе го фатиш у сред кражба. Израел има секакво право на ова однесување затоа што ако не го прави ова и се најде во позиција да им попушти макар и на едно барање, за брзо ќе се најде под напад за целосно нивно бришење од тие простори како народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom