Изгубено - Најдено

Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ни го вратија кучето после 3-4 дена, не можеле да се носат со него (било агресивно со другото нивно куче- чудна работа за двајца мажјаци нели). Така да сеуште се вдомува.
Еве ве текст, ако сакате да шернувате по фб.
П.С. Ѕверов е однесен на ветеринар, направена е крвна слика, кучето е здраво и покрај тоа колку е изгладнувано. Имаше некои ситни ранички на него (се е санирано), прими терапија и најголемиот проблем со него ќе биде психички да се опорави- ако има некој што може да му помогне, ѕвонете ми слободно.
Бордошка Дога, стара 2, 5 години, мажјак, бара сопственик кој што ќе може да и помогне да го надмини екстремниот страв од луѓе и повторно да стекне доверба во истите. Посебно куче кое прошло доста трауми. Потребна му е цврста рака и дом без други миленици. Бара посебни луѓе и дом каде ќе се осеќа сигурен и безбеден. Ве молам, само сериозни и истрајни вдомувачи! Само за во Скопје, за полесно да може да се следи неговата состојба. Инфо-Ѓоко (привремен вдомувач) 078 434 052, Ивана 078 219 384.Прегледај го приврзокот 79479
Што стана со кучево?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.400
Сабајлево пред зграда најдов паднато мало ластовиче. Се уште е многу мало не е ни целосно покриено со пердуви.
Сакам да го израснам и чувам додека може да пролета. Со што да го ранам и како.
Во гнездо неможам да го вратам,многу се високо а и незнам кое е негово.Сега ми е дома во кутија.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.542
Сабајлево пред зграда најдов паднато мало ластовиче. Се уште е многу мало не е ни целосно покриено со пердуви.
Сакам да го израснам и чувам додека може да пролета. Со што да го ранам и како.
Во гнездо неможам да го вратам,многу се високо а и незнам кое е негово.Сега ми е дома во кутија.
Еве шо вика Нашенел Џиографик:
а) Исхрана: бели црви, глисти, коњски муви, комарци (од подебелите), шо ќе собереш бубашваби по кујна, това би било. Ко ќе потпорасне можеш и гасеници и стоноги, али прво да им ги очистиш трепавиците -- ќе му праат киселини. Млеко и млечни производи никако. Вода може, али негазирана.
б) Како да го најдеш неговото оригинално гнездо: ќе земеш скала (од оние пожарникарските шо се тегнат до 6ти спрат) и ќе видиш кај фали ластовиче. Стај шлем на глаа, да не акнеш на земја и да се осакатиш. Ако не ти се догледуе, земи двоглед или телескоп. Ако не моеш да утврдиш визуелно, види која од птиците изгледа као да изгубила дете. Ако и тоа не моеш да го утврдиш, продужи со исхраната препорачана у точка а) док не почне да лета. Со лес.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.400
Еве шо вика Нашенел Џиографик:
а) Исхрана: бели црви, глисти, коњски муви, комарци (од подебелите), шо ќе собереш бубашваби по кујна, това би било. Ко ќе потпорасне можеш и гасеници и стоноги, али прво да им ги очистиш трепавиците -- ќе му праат киселини. Млеко и млечни производи никако. Вода може, али негазирана.
б) Како да го најдеш неговото оригинално гнездо: ќе земеш скала (од оние пожарникарските шо се тегнат до 6ти спрат) и ќе видиш кај фали ластовиче. Стај шлем на глаа, да не акнеш на земја и да се осакатиш. Ако не ти се догледуе, земи двоглед или телескоп. Ако не моеш да утврдиш визуелно, види која од птиците изгледа као да изгубила дете. Ако и тоа не моеш да го утврдиш, продужи со исхраната препорачана у точка а) док не почне да лета. Со лес.
Среќна завршница пред неколку минути со ластовичето.
После пет дена си одлета од кошничката на балкон.
Не примаше храна од мене,само вода со сила два пати во денот. Ама кошничката ја врзав на тераса кон надвор и почнаа веднаш да вртат и долетуваат ластовици. Веројатно тие го хранеле овие пет дена,ластовичето беше за цело време добро,не осетив дека му фали нешто. Сега сигурно лета,ќе ја оставам корпата уште некој ден надвор да видам дали би дошло на кратко.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.713
Поени од реакции
11.529
Украдено денес во Лисиче од двор, машко е, доколку некој го види нека пише ПП. 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Најден е лабрадор женка во Скопје информации по пп.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.291
Поени од реакции
5.836
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.291
Поени од реакции
5.836
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
982
изгубен е мачор во Бутел 2,се моли секој кој ќе го види да се јави на овој број 077 527 779

сивата мачка
20150112_025452.jpg 20150113_233648.jpg
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Дечки бел азијат,мажјак веќе два дена шета низ автокоманда,има купирани уши.Најверојатно избегал од негде или е изгубен,малку куца на задната нога.Ако имате фб споделете зошто јас немам.може некој си го бара,да не го отрујат.А јас имам мажјак дома не можам да го земам привремено.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.521
Дечки бел азијат,мажјак веќе два дена шета низ автокоманда,има купирани уши.Најверојатно избегал од негде или е изгубен,малку куца на задната нога.Ако имате фб споделете зошто јас немам.може некој си го бара,да не го отрујат.А јас имам мажјак дома не можам да го земам привремено.
И јас живеам во Автокоманда, го нахранив еднаш, но овие денови не го гледам, кај точно шета? Малиот е премил, претпоставувам дека е удрен од кола бидејќи кога го видов куцаше и на предната нога и тоа баш баш. Имаше од оние лентите што порано правевме како јојо(ако некој правел :D) околу врат јас му ја тргнав. Некој сигурно го чувал во такви услови или браќава го украле па им киднал.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
И јас живеам во Автокоманда, го нахранив еднаш, но овие денови не го гледам, кај точно шета? Малиот е премил, претпоставувам дека е удрен од кола бидејќи кога го видов куцаше и на предната нога и тоа баш баш. Имаше од оние лентите што порано правевме како јојо(ако некој правел :D) околу врат јас му ја тргнав. Некој сигурно го чувал во такви услови или браќава го украле па им киднал.
Искрено за вакви раси на кучиња не знам како да изреагирам,дали да објавиш да им го вратиш не знаеш дали за борби го чуваат.а како што приметив сите го хранат,и јас му дадов јадење и пред бурекџилница му даваат и во продавницава за храна.Не сум го видела два дена сега не знам каде е,пред некој ден ме испрати до автобуска,многу е мил.Значи комшика си ми :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
982
се моли секој кој ќе го види мачево да се јави на овој број:077527779

Прегледај го приврзокот 119378
Најискрено ги замолувам сите кој живеат во Бутел 2,Бутел1 или чаир да проверат во нивните дворови или кај влезот на нивните зградите и да ми јават,2 дена го барам и никаде го нема:(
и дали може некој кој имал искуство со губење на мачка и потоа ја пронашол да ми каже кај би можело да отиде.
Однапред им благодарам на сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom