Изгреј зора на свободата

  • Креатор на темата KomitaMKD
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
K

KomitaMKD

Гостин
Сакам да ги видам вашите мислења.Дали Македонија треба да ја врати старата химна или не?
"Изгреј зора на свободата" е маршот на македонските востаници и првата химна на АСНОМ-ска Македонија која покасно беше отфрлена од србоманите во Македонија, а некои завршувале и на Голи Оток само поради тоа што ја пееле.

За оваа химна има податоци и во неколку броја на весникот „Нова Македонија" од 1944 и 1945 година. Во еден напис од 30 ноември 1944 година останало запишано:

„...Пре негу што започна конференцијата со својата работа, хорот на Младинскиот сојуз, под раководство на другарот Гајдов ги испеа химните „Хеј Словени" и „Изгреј зора", кој бева стојејеки изслушани".

Во друг напис од 3 декември 1944 година од Битола, се пишува:

„...Меѓувремено музиката засвирва „Изгреј зора на Слободата" и другарот Турунджиев го дава знамето со повик: Ова знаме на Илинденското востание Ви го предавам и верувам дека ќе го чувате (силни ракоплесканија)"

 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
И да се врати Изгреј Зора треба модифициран текс и аранжман.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
jaka e i mene mi se dopaga - potpolno se slozuvam deka treba da se "domodelira" - za da ne kazat "edni ili drugi" vakava e onakva e -

pozZ
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878




Изгреј зора на свободата


Изгреј, зора на свободата,
Зора на вечната борба.
Изгреј в душите и срцата
на всички роби по света!

Тирани, чудо ште направим,
Ниј чуждо иго не трпим,
С јунашка крв ште ви удавим,
И пак ште се освободим!

Јунаци смели пак развиха
Окрвавени знамена;
Комити нови забродиха
Из македонската земја.

Тирани, чудо ште направим...

Ечат гори, полја, балкани
От бојни песни и Ура;
Сноват борците-великани:
Напред, готови за борба!

Тирани, чудо ште направим...

Нас ништо веч не ште уплаши,
И тиј живеем ден за ден...
Свештени са горите наши ;
Из тех свободни ште измрем!

Неа ја пееле учесниците во Втората светска војна, патриотите, иселениците, дури и делегатите на Првото заседание на АСНОМ, но комунистичките власти подоцна ја прогласиле за националистичка и целосно ја забраниле.


„Изгреј зора на слободата“ била единствената официјална химна што се интонирала пред делегатите на Првото заседание на АСНОМ на 2 Август 1944 година во манастирот „Свети Прохор Пчињски“. На втората страница во весникот „Нова Македонија“ од 2 и 3 август 1945 година пишува за првата годишнина од АСНОМ и интегрално се пренесува атмосферата во салата.

„Иницијативниот одбор за свикуењето на Првото заседание на АСНОМ, бурно поздравен, си го завзима своето место на бината. По тишината која после тоа настапи, громогласно одекна химната „Изгреј зора на Слободата“. Панко Брашнаров, најстариот член на иницијативниот одбор, со тих и дрхтав глас го отвори заседанието“, пишува во весникот.

Химната се пеела и пред народни собири, седници, конференции и празници.

Инаку, пред некое време излезе видео серијал за парадите кои ги организирала Македонската Политичка Организација во САД од 1922, каде во позадина целовремено се врти оваа химна.


 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Прекрасно, само малку да се среди текстот и музиката ќе биде преубава.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Прекрасно, само малку да се среди текстот и музиката ќе биде преубава.
:pos:

Па целата поента е во средениот текст бе Апокалипто :) Мислам, целата поента која ќе ја прочиташ овде кога темава ќе наполни 7-8 страни и ќе се поминат сите историски личности од А до Ш, без Ч.

Немам коментар.
А ќе имам работа, осеќам.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Дека Маршот на македонските патриоти го нема своето заслужено место во Македонија многупати имам кажано низ серија од постови... за жал за враѓање како химна тешко премногу етикети и налепници во изминативе децении.. јас едноставно би бил среќен доколку оваа песна се врати таму каде што и е најпотребна.. во секојдневието, на славите, на веселбите..
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
98
Поени од реакции
4
За оваа химна има податоци и во неколку броја на весникот „Нова Македонија" од 1944 и 1945 година. Во еден напис од 30 ноември 1944 година останало запишано:
Dali nekoj moze da postira skenirani parcinja od ovie izdanija ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Штета...оваа химна/марш мораше да се најде на компилацијата Македонија Засекогаш, во препеана верзија.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Абе дај да го смениме комунистичкион грб.Химнава сегашна си е добра.
 

FFC

Член од
29 јануари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Izgrej Zora sega ja koristat Vmrovcite na karakacanov, i ako sea site ja slusame ke izleze deka slusame bugarska pesna, ostavete toa tuku sea gledam i bugarive so grcistava se dignaa. I oni sakale da gi ima vo ustavot na RM... ccc do koga vaka?!

Makedonija e edna i edinstvena!!!

Pozdrav od Makedonskoto Bratstvo
 
K

KomitaMKD

Гостин
Izgrej Zora sega ja koristat Vmrovcite na karakacanov, i ako sea site ja slusame ke izleze deka slusame bugarska pesna, ostavete toa tuku sea gledam i bugarive so grcistava se dignaa. I oni sakale da gi ima vo ustavot na RM... ccc do koga vaka?!

Makedonija e edna i edinstvena!!!

Pozdrav od Makedonskoto Bratstvo
Бугариве слушаат 100% од македонската народна музика.И сега што треба да направиме.Да се откажеме од нашите песни како и многу војводи затоа што бугарите нив ги славеле...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom