Изградба на спрат - колку чини

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.018
Поени од реакции
433
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Не ви нудат лошо.400м2 станбен простор х 600м2 = на убава цифра,Пресметај дали можеш да ја продадеш тие пари или повеќе.Ако е така тогаш барај повеќе
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.130
Поени од реакции
1.404
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Според квадратурата што ја имате излегува дека ништо не ви дава повеќе од што имате, работата е што ако сте од јужната страна нема да имате проблем со сонцето, ако сте од северната можете нешто да се буните ама нема правда кај нас, јас лично не би сакал да седам вечно во сенка на некоја зграда,
и друга битна работа е да видете што материјали става во таа зграда (видете какви му се претходните згради), ако сте во квалитетна градба, па да одите во фушерај не иди (а обично штедат на квалитет, види во темата за станови), патем ќе имате и обврски кон одржување на зградата, не дека во куќа нема ама ваму барем знаеш дека е твое, ваму имаш 1 комшија таму стотици.

Незнам баш, би требало вие да одлучите спрема онаа што го пишав погоре.
Автоматски споено мислење:

Не ви нудат лошо.400м2 станбен простор х 600м2 = на убава цифра,Пресметај дали можеш да ја продадеш тие пари или повеќе.Ако е така тогаш барај повеќе
Како не и нудат лошо, имат спрат од 100 квадрати и 50 метри подрум, плус плац од 270/2=135 квадрати секоја фамилија, а замената е вкупно 200 квадрати, а да не заборавиме дека они би можеле да си ја доградат куќата уште некој спрат (ваљда на диво, ама кога оној прави зградетина зошто овие да не можат), не е само стан да земеш кога ништо не добиваш, пишав погоре што треба да размислат и да одлучат.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.802
Поени од реакции
4.459
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Менувате 300м2 на 400м2.
Трампата е така така, зависи колку е нов вашиот објект, изолации дограми и слично.
Исто има значење дали новата зграда ќе биде ептен блиску до вашиот објект, ако е значајно ќе ви ја намали комоцијата на живеење и подоцнежната вредност на куќата.
Ако можете да се исценкате за +100 м2, јас да сум на ваше место би прифатил. Ама тоа сум јас, вие сами треба да си одлучите. Ако дојде до договарање, обезбедете си право да избирате кат, број на станови, паркинзи и ориентација.
Сепак не знаејќи колку од идната маркица ќе зафаќа вашиот плац, сево ова се проценки одприлика. Земете ги со резерва.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.899
Поени од реакции
13.525
Според квадратурата што ја имате излегува дека ништо не ви дава повеќе од што имате, работата е што ако сте од јужната страна нема да имате проблем со сонцето, ако сте од северната можете нешто да се буните ама нема правда кај нас, јас лично не би сакал да седам вечно во сенка на некоја зграда,
и друга битна работа е да видете што материјали става во таа зграда (видете какви му се претходните згради), ако сте во квалитетна градба, па да одите во фушерај не иди (а обично штедат на квалитет, види во темата за станови), патем ќе имате и обврски кон одржување на зградата, не дека во куќа нема ама ваму барем знаеш дека е твое, ваму имаш 1 комшија таму стотици.

Незнам баш, би требало вие да одлучите спрема онаа што го пишав погоре.
Автоматски споено мислење:


Како не и нудат лошо, имат спрат од 100 квадрати и 50 метри подрум, плус плац од 270/2=135 квадрати секоја фамилија, а замената е вкупно 200 квадрати, а да не заборавиме дека они би можеле да си ја доградат куќата уште некој спрат (ваљда на диво, ама кога оној прави зградетина зошто овие да не можат), не е само стан да земеш кога ништо не добиваш, пишав погоре што треба да размислат и да одлучат.
Ја погоди општината каде што може да се жалат ;)
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
370
Поени од реакции
876
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Одговорите што ги пишуваме тука се и повеќе од паушални. Но сепак се добредојдени како информација плус.
Мое мислење е да провериш прво што е предвидено на вашиот плац според ДУП па после да размислите што ке правите. Немој да избрзувате на невидено. Јас колку што знам сопствениците земаат 1/3 од инвестицијата или пак помал дел плус пари, сепак тоа е ствар на договор.
Консултирајте се со стручни и доверливи луѓе за да знаете на што сте.Повеќе информации подобро. Позз.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.149
Поени од реакции
3.008
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Јас мислам дека реална е понудата, не верувам дека куќата кај живеете е нова.
Не знам колку оди во Тетово цена квадрат за стан ама верувам се движи накај 600-800 евра, што не е лошо за помалку од 300 квадрати.
Јас лично да бев во ваша ситуација би профатил, едниот стан би го продал и парите директно бизнис, и другиот стан за живеење.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.899
Поени од реакции
13.525
Јас мислам дека реална е понудата, не верувам дека куќата кај живеете е нова.
Не знам колку оди во Тетово цена квадрат за стан ама верувам се движи накај 600-800 евра, што не е лошо за помалку од 300 квадрати.
Јас лично да бев во ваша ситуација би профатил, едниот стан би го продал и парите директно бизнис, и другиот стан за живеење.
Новите градби блиску до Центар во Тетово истеруваат и по 950 евра од квадрат, стари има и за 650-700 ама да мора да ги реновираш.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.460
Поени од реакции
11.486
Инвеститор е ваљда од една група граѓани, па поради тоа јас не би му ја дал куќата да ми носи повеќе луѓе од едната група на граѓани.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.149
Поени од реакции
3.008
Новите градби блиску до Центар во Тетово истеруваат и по 950 евра од квадрат, стари има и за 650-700 ама да мора да ги реновираш.
Стварно 950 евра од квадрат, па уште се мислеле, тоа му доаѓа отприлика 400к евра за 270 м2 земјиште.
Автоматски споено мислење:

Инвеститор е ваљда од една група граѓани, па поради тоа јас не би му ја дал куќата да ми носи повеќе луѓе од едната група на граѓани.
Патриотиште.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.802
Поени од реакции
4.459
Стварно 950 евра од квадрат, па уште се мислеле, тоа му доаѓа отприлика 400к евра за 270 м2 земјиште.
Не знам како со процентите во Тетово, ама треба да се 25-30% од новоизградената површина, така да не е туку така 400к за 270м2. Си имаат објект луѓето 300м2, не продаваат празен плац.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
194
Поени од реакции
172
Луѓе извинете моја грешка, нашиот плац не е 270м2 туку 370м2, значи инвеститорот ни дава по 200м2 на фамилија, општо 400м2. Куќата е во строг центар. Точно цените одат до 950еу, ама и 850еу нека е, пак мислам дека е добра понуда. Ние мислиме да прифатиме. Дали е вистина само тоа дека инвеститорот треба да понуди 25-30%. Зградата сака да ја прави 5+1 спрата. Од 370м2 колку може он да искористи како нето површина? По моја проценка 330м2 ако искористи, 5х330=1650 плус последниот нека е околу 100м2, општо 1750м2. На нас ни нуди 400м2 околу 23%. Ваљда не сум некаде во заблуда или? :) Поздрав
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.900
Луѓе извинете моја грешка, нашиот плац не е 270м2 туку 370м2, значи инвеститорот ни дава по 200м2 на фамилија, општо 400м2. Куќата е во строг центар. Точно цените одат до 950еу, ама и 850еу нека е, пак мислам дека е добра понуда. Ние мислиме да прифатиме. Дали е вистина само тоа дека инвеститорот треба да понуди 25-30%. Зградата сака да ја прави 5+1 спрата. Од 370м2 колку може он да искористи како нето површина? По моја проценка 330м2 ако искористи, 5х330=1650 плус последниот нека е околу 100м2, општо 1750м2. На нас ни нуди 400м2 околу 23%. Ваљда не сум некаде во заблуда или? :) Поздрав
25-30% макс во најдобри услови :)
 
Член од
15 август 2011
Мислења
124
Поени од реакции
40
Луѓе извинете моја грешка, нашиот плац не е 270м2 туку 370м2, значи инвеститорот ни дава по 200м2 на фамилија, општо 400м2. Куќата е во строг центар. Точно цените одат до 950еу, ама и 850еу нека е, пак мислам дека е добра понуда. Ние мислиме да прифатиме. Дали е вистина само тоа дека инвеститорот треба да понуди 25-30%. Зградата сака да ја прави 5+1 спрата. Од 370м2 колку може он да искористи како нето површина? По моја проценка 330м2 ако искористи, 5х330=1650 плус последниот нека е околу 100м2, општо 1750м2. На нас ни нуди 400м2 околу 23%. Ваљда не сум некаде во заблуда или? :) Поздрав
зимај и не се мисли
 

Kajgana Shop

На врв Bottom