Изградба на спрат - колку чини

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.382
Поени од реакции
993
Колку ке ме чини да изградам еден спрат плус на едноспратен објект? Вкупно со сите давачки.

Груба проценка - немора да биде прецизно до денар. Би сакал да најмам фирма да го изгради.

Површината е околу 80 метри квадратни. Објектот е во центарот на Кавадарци.

Благодарам однапред на сите одговори.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Мене на куќа ме чинеше 18.000 евра. Со нов кров.
 

Apokalipto

(М)
Член од
4 март 2007
Мислења
15.578
Поени од реакции
2.576
Прашај го АБЦ - барај го во политика :helou:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.327
Летото 2008 дигав спрат на куќа во изградба.
Дојде вака работата:
Фирма ми изведуваше работите.
Столбови, ѕидање, плоча, преградни ѕидови, оџак, материјал за сето тоа на куќа од 132 квадрати излезе околу 12000 евра во Струмица.
На сето тоа се изѕида поткровје (хммм...малце повисоко) сосе кров, преградни ѕидови, оџак...
Значи, немалтерисана карабина околу 11000 евра.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
26
баш овие денови колега дига спрат и по неговите кажувања треба да го фати околу 15 000 еу со све значи ова така збори он
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.382
Поени од реакции
993
Фала момци на сите одговори. Јас очекував малку помалку :) ама изгледа тоа е тоа. Некој спомна со нов кров - евентуално мозе ли да се искористи нешто од стариот кров за да се заштедат пари? :)

Прашај го АБЦ - барај го во политика :helou:
Фала, ке му пишам приватна порака и нему. :)
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
632
градители планери и идни проектанти...запишете

100 евра м2 = карабин
300 евра м2 = клуч на рака


со работна рака и ддв...

кој планира да гради минимумот финансии треба да го покрива горе наведеното. убаво е да имате + 20% повеке тргнати пари зошто желбите преправките и реалноста секогаш ја поминуваат планираната граница.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
90
Направете си прво планче од архитект
Јас си изградив куќа од 360 м2 карабината ме чинеше 27000 еура ја правеше екипа на мајстори кои работат по градежни фирми
Се е сендвич ѕид - изолација и т.н.
Е сега плус уште 30000 еура за да ја дотераш ко бонбонче.
Ако имате градете ако не ич не почнувајте.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
632
Направете си прво планче од архитект
Јас си изградив куќа од 360 м2 карабината ме чинеше 27000 еура ја правеше екипа на мајстори кои работат по градежни фирми
Се е сендвич ѕид - изолација и т.н.
Е сега плус уште 30000 еура за да ја дотераш ко бонбонче.
Ако имате градете ако не ич не почнувајте.
1. кој се тие мајстори 75 евра квадрат што работат??? препорачај ги

2.И ДА НЕМАТЕ ГРАДЕТЕ...на фази, етапно

.може да гадите по етапи

- спрат по спрат, односно делови на објект
- или по фаза...карабин, столарија, ентериер, фасада, уредување

Македонија е една од ретките земји каде цената по квадрат се нема намалено со децении
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Требаше да поскапне квадрат ако влеземе некогаш во НАТО барем така разбрав јас дека со влез во Нато расне цената на недвижнини а паѓа цената на подвижен имот (коли, мотори ...)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Требаше да поскапне квадрат ако влеземе некогаш во НАТО барем така разбрав јас дека со влез во Нато расне цената на недвижнини а паѓа цената на подвижен имот (коли, мотори ...)
Може да се зголемат цените на недвижнините, но со економскава криза и глобално намалената побарувачка ПОТЕШКО....
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
90
Колку за информација не се пазарев на квадратен метар туку од "ѓутуре" на секоја плоча плаќање материјалот беше мој јас го набавував а они си градеа. Значи целата карабина ме чинеше 27000 евра.
Куќата е изградена во 2005 година па сега ти види од 2005 до 2009 колку се рипнати цените на градежниот материјал и работната рака.
како за пример: местото го купив за 27 евра м2 а сега во истата населба се 40 евра м2.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Paraglajder najeftina varijanta ti e ako si sloboden i imas nekoe poznavanje za gradeznistvo da si najmis majstor i rabotnici za dnevnica.
Vo Kavadarci ne bi trebalo da ti izleze poveke od 8000 evra karabina vo zavisnost sto materijal ke stavas i daj nekoe objasnuvanje dali ima postoecka ploca na starata gradba ,dali mozes da gi iskoristis starite keramidi,joluci dali ke bide potkrovje ili sakas da turis uste edna ploca na spratot itn itn ,sepak ima mnogu raboti koj efektiraat na cenata.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.382
Поени од реакции
993
Paraglajder najeftina varijanta ti e ako si sloboden i imas nekoe poznavanje za gradeznistvo da si najmis majstor i rabotnici za dnevnica.
Vo Kavadarci ne bi trebalo da ti izleze poveke od 8000 evra karabina vo zavisnost sto materijal ke stavas i daj nekoe objasnuvanje dali ima postoecka ploca na starata gradba ,dali mozes da gi iskoristis starite keramidi,joluci dali ke bide potkrovje ili sakas da turis uste edna ploca na spratot itn itn ,sepak ima mnogu raboti koj efektiraat na cenata.
Па да има веке еден спрат градбата. Деловен објект е (кафана :) ) па на тоа место сакам да доградам уште еден спрат што исто така би бил деловен објект... Околу материјалите горе долу разбрав колкава ке биде сумата потребна за изградба. Кровот ке може да се употребе пак... Барем поголемиот дел од него, шознам.

Дозволата за доградба колку ке ме чини инаку, тоа не прашав?
 
На врв Bottom