Изградба на спрат - колку чини

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.050
Поени од реакции
1.323
За градба до 300 квадрати нема потреба од надзор или комисија за проверка пред пуштање во употреба на објектот. Целата работа се завршува со изјава дадена на нотар. Изјавата може да ја даде и градежен техничар ( значи не мора тоа да биде фирма!!!). А градежен техничар ти е типац шо завршил градежно во средно и работи како мајстор приватно :)
Во места каде што нема ДУП постои нешо шо се вика ( не сум сигурен како е правиот назив) - финансирање на урбанистички план. Така си плаќаш давачки во општина, нешо како комуналии зошто дуп нема, а твојот „предлог за градба“ ( иако ти си градиш) на крајот од годината ќе биде вметнат во идниот нацрт-урбанистичкиот план. Со тоа, нормално и со малце кеш, добивате дозвола за градба, а со тоа ЕВН ќе ви дозволи да се приклучите на мрежата за на крај да имате имотен лист за вашата градба.
Според ова ако е точно, има две големи предности,
можеш да изградиш обиект без фирма
а второ можеш да си изградиш обиект и без ДУП по твој вкус
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
За градба до 300 квадрати нема потреба од надзор или комисија за проверка пред пуштање во употреба на објектот. Целата работа се завршува со изјава дадена на нотар. Изјавата може да ја даде и градежен техничар ( значи не мора тоа да биде фирма!!!). А градежен техничар ти е типац шо завршил градежно во средно и работи како мајстор приватно :)
Во места каде што нема ДУП постои нешо шо се вика ( не сум сигурен како е правиот назив) - финансирање на урбанистички план. Така си плаќаш давачки во општина, нешо како комуналии зошто дуп нема, а твојот „предлог за градба“ ( иако ти си градиш) на крајот од годината ќе биде вметнат во идниот нацрт-урбанистичкиот план. Со тоа, нормално и со малце кеш, добивате дозвола за градба, а со тоа ЕВН ќе ви дозволи да се приклучите на мрежата за на крај да имате имотен лист за вашата градба.
Од што зависи цената на тие давачки, како се одредува ? Во секоја општина е исто или ? Пример 30/50 посто од цената на комуналии од каде што има ДУП или ?
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
114
Поени од реакции
55
Не знам стварно во детали, ова генерално ви го кажувам. Јас иам земјоделско земјиште ( барем за таа намена го употребуваат моите) а наоколу се е со куќи изградено, ДУП нема, човекот си финансираше урабнистички план (што и тоа да значи) побара согласност од нас како комшии на соседната парцела за неговиот идеен проект, согласноста ја доставивме во општина, си доби уредно дозвола за градба и има валиден имотен лист. Како што кажав, не знам конкретно за давачките али чоекот си имаше и регуларен приклучок за струја и за време на градбата на објектот, фактички користеше негова електрична енергија, не од комшии и слично како шо многумина прават :D
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Momci, gi citav komentari, i ima dosta interesni komentari, no eve gledam ovde ima iskusni lica koi znaat poveke od mene, me interesira, dali na staro kukjarce od okolu 80 kvadrati, so ploca i gore potkrovje karabina na pocetokot, mozam da izlezam so site ostanati troskovi proektanti vamu tamu, dali ke mi stignat do 14, 15.000 evra (za 80 kvadrati isto taka gore, ostanatoto se po red.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
226
Поени од реакции
99
Dali negde moze da se najda besplatni proekti za izgradba na kuka ?
 

ForMyLove

Don
Член од
7 октомври 2008
Мислења
54
Поени од реакции
1
Провери на страната на министерство за транспорт и врски. Имаше неколку типови на проекти бесплатни, во зависност од квдратурата.

Македонија на Македонците.
 
Член од
14 април 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки , во план сум да градам дом со ограничен буџет најдов ефтин плац но потребен ми еден од бесплатните проекти од владата што ги даваа едно време , ќе сака ли некој да ми прате линк за симнување бидејќи нивниот не работи . Ако може проект од тип 60 тип 70 и тип 80 .

Благодарам однапред
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
226
Поени од реакции
99
Здраво дечки , во план сум да градам дом со ограничен буџет најдов ефтин плац но потребен ми еден од бесплатните проекти од владата што ги даваа едно време , ќе сака ли некој да ми прате линк за симнување бидејќи нивниот не работи . Ако може проект од тип 60 тип 70 и тип 80 .

Благодарам однапред
И јас барав од истите бесплатни проекти но неможев да најдам.Ако има некој нека прати,би помогнало.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.891
Поени од реакции
14.683
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
28
Kuka , ednostavna gradba dvospratna , 50m2 eden sprat i 50m2 drugiot , 8 zida se na se , kolku mu ide?
 
Член од
8 април 2012
Мислења
162
Поени од реакции
83
Јас правев пред скоро 4 години ме фати околу 30000 еу со комплетна документација .архитектура .статика.водовод.електрика.тоа мораш се да го имаш како елаборати за во општина за дозвола за градба .
Плус јас плаќав за доградба и надградба на стар објект
Ако беше на ново ќе ме кошташе повеќе.
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Еве ви ги проектите, основен проект, ревизија, енергетска, мислење изиис .
тип 1 http://rgho.st/8Jk8cjxX7
тип 2 http://rgho.st/7rtRppb6B
тип 3 http://rgho.st/8JhpF7nVp
тип 4 http://rgho.st/64XSClkTZ
тип 5 http://rgho.st/8HSLgwPNk
тип 6 http://rgho.st/8NZvBQnfW

напомена - линкот трае 5 дена, кој симне нека споделува !!!
Ако може и ако не ти е проблем да ги респостираш проективе? Фала

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки ајде некој дали знае колку би коштало клуч на рака за подкров од лим без тврда градба...?
На веке постоечка куќа.
 
На врв Bottom