Изградба на спрат - колку чини

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Не ви нудат лошо.400м2 станбен простор х 600м2 = на убава цифра,Пресметај дали можеш да ја продадеш тие пари или повеќе.Ако е така тогаш барај повеќе
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.065
Поени од реакции
3.211
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Според квадратурата што ја имате излегува дека ништо не ви дава повеќе од што имате, работата е што ако сте од јужната страна нема да имате проблем со сонцето, ако сте од северната можете нешто да се буните ама нема правда кај нас, јас лично не би сакал да седам вечно во сенка на некоја зграда,
и друга битна работа е да видете што материјали става во таа зграда (видете какви му се претходните згради), ако сте во квалитетна градба, па да одите во фушерај не иди (а обично штедат на квалитет, види во темата за станови), патем ќе имате и обврски кон одржување на зградата, не дека во куќа нема ама ваму барем знаеш дека е твое, ваму имаш 1 комшија таму стотици.

Незнам баш, би требало вие да одлучите спрема онаа што го пишав погоре.
Автоматски споено мислење:

Не ви нудат лошо.400м2 станбен простор х 600м2 = на убава цифра,Пресметај дали можеш да ја продадеш тие пари или повеќе.Ако е така тогаш барај повеќе
Како не и нудат лошо, имат спрат од 100 квадрати и 50 метри подрум, плус плац од 270/2=135 квадрати секоја фамилија, а замената е вкупно 200 квадрати, а да не заборавиме дека они би можеле да си ја доградат куќата уште некој спрат (ваљда на диво, ама кога оној прави зградетина зошто овие да не можат), не е само стан да земеш кога ништо не добиваш, пишав погоре што треба да размислат и да одлучат.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Менувате 300м2 на 400м2.
Трампата е така така, зависи колку е нов вашиот објект, изолации дограми и слично.
Исто има значење дали новата зграда ќе биде ептен блиску до вашиот објект, ако е значајно ќе ви ја намали комоцијата на живеење и подоцнежната вредност на куќата.
Ако можете да се исценкате за +100 м2, јас да сум на ваше место би прифатил. Ама тоа сум јас, вие сами треба да си одлучите. Ако дојде до договарање, обезбедете си право да избирате кат, број на станови, паркинзи и ориентација.
Сепак не знаејќи колку од идната маркица ќе зафаќа вашиот плац, сево ова се проценки одприлика. Земете ги со резерва.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Според квадратурата што ја имате излегува дека ништо не ви дава повеќе од што имате, работата е што ако сте од јужната страна нема да имате проблем со сонцето, ако сте од северната можете нешто да се буните ама нема правда кај нас, јас лично не би сакал да седам вечно во сенка на некоја зграда,
и друга битна работа е да видете што материјали става во таа зграда (видете какви му се претходните згради), ако сте во квалитетна градба, па да одите во фушерај не иди (а обично штедат на квалитет, види во темата за станови), патем ќе имате и обврски кон одржување на зградата, не дека во куќа нема ама ваму барем знаеш дека е твое, ваму имаш 1 комшија таму стотици.

Незнам баш, би требало вие да одлучите спрема онаа што го пишав погоре.
Автоматски споено мислење:


Како не и нудат лошо, имат спрат од 100 квадрати и 50 метри подрум, плус плац од 270/2=135 квадрати секоја фамилија, а замената е вкупно 200 квадрати, а да не заборавиме дека они би можеле да си ја доградат куќата уште некој спрат (ваљда на диво, ама кога оној прави зградетина зошто овие да не можат), не е само стан да земеш кога ништо не добиваш, пишав погоре што треба да размислат и да одлучат.
Ја погоди општината каде што може да се жалат ;)
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
639
Поени од реакции
1.741
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Одговорите што ги пишуваме тука се и повеќе од паушални. Но сепак се добредојдени како информација плус.
Мое мислење е да провериш прво што е предвидено на вашиот плац според ДУП па после да размислите што ке правите. Немој да избрзувате на невидено. Јас колку што знам сопствениците земаат 1/3 од инвестицијата или пак помал дел плус пари, сепак тоа е ствар на договор.
Консултирајте се со стручни и доверливи луѓе за да знаете на што сте.Повеќе информации подобро. Позз.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Луѓе здраво, да ве замолам за мислење... Живеам во Тетово во куќа, две фамилии сме по 100м2 секој спрат. Подруми 50м2 х 2. Целиот плац е околу 270м2. До нас ќе се гради голема зграда. Инвеститорот ја бара и нашата куќа и нуди по 200м2 за секој од нас.
Знам дека многу фактори влијаат и тешко е да се генерализира, ама сакам да слушнам што мислите? Дали е реална понудата?
Јас мислам дека реална е понудата, не верувам дека куќата кај живеете е нова.
Не знам колку оди во Тетово цена квадрат за стан ама верувам се движи накај 600-800 евра, што не е лошо за помалку од 300 квадрати.
Јас лично да бев во ваша ситуација би профатил, едниот стан би го продал и парите директно бизнис, и другиот стан за живеење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Јас мислам дека реална е понудата, не верувам дека куќата кај живеете е нова.
Не знам колку оди во Тетово цена квадрат за стан ама верувам се движи накај 600-800 евра, што не е лошо за помалку од 300 квадрати.
Јас лично да бев во ваша ситуација би профатил, едниот стан би го продал и парите директно бизнис, и другиот стан за живеење.
Новите градби блиску до Центар во Тетово истеруваат и по 950 евра од квадрат, стари има и за 650-700 ама да мора да ги реновираш.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Инвеститор е ваљда од една група граѓани, па поради тоа јас не би му ја дал куќата да ми носи повеќе луѓе од едната група на граѓани.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Новите градби блиску до Центар во Тетово истеруваат и по 950 евра од квадрат, стари има и за 650-700 ама да мора да ги реновираш.
Стварно 950 евра од квадрат, па уште се мислеле, тоа му доаѓа отприлика 400к евра за 270 м2 земјиште.
Автоматски споено мислење:

Инвеститор е ваљда од една група граѓани, па поради тоа јас не би му ја дал куќата да ми носи повеќе луѓе од едната група на граѓани.
Патриотиште.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Стварно 950 евра од квадрат, па уште се мислеле, тоа му доаѓа отприлика 400к евра за 270 м2 земјиште.
Не знам како со процентите во Тетово, ама треба да се 25-30% од новоизградената површина, така да не е туку така 400к за 270м2. Си имаат објект луѓето 300м2, не продаваат празен плац.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Луѓе извинете моја грешка, нашиот плац не е 270м2 туку 370м2, значи инвеститорот ни дава по 200м2 на фамилија, општо 400м2. Куќата е во строг центар. Точно цените одат до 950еу, ама и 850еу нека е, пак мислам дека е добра понуда. Ние мислиме да прифатиме. Дали е вистина само тоа дека инвеститорот треба да понуди 25-30%. Зградата сака да ја прави 5+1 спрата. Од 370м2 колку може он да искористи како нето површина? По моја проценка 330м2 ако искористи, 5х330=1650 плус последниот нека е околу 100м2, општо 1750м2. На нас ни нуди 400м2 околу 23%. Ваљда не сум некаде во заблуда или? :) Поздрав
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Луѓе извинете моја грешка, нашиот плац не е 270м2 туку 370м2, значи инвеститорот ни дава по 200м2 на фамилија, општо 400м2. Куќата е во строг центар. Точно цените одат до 950еу, ама и 850еу нека е, пак мислам дека е добра понуда. Ние мислиме да прифатиме. Дали е вистина само тоа дека инвеститорот треба да понуди 25-30%. Зградата сака да ја прави 5+1 спрата. Од 370м2 колку може он да искористи како нето површина? По моја проценка 330м2 ако искористи, 5х330=1650 плус последниот нека е околу 100м2, општо 1750м2. На нас ни нуди 400м2 околу 23%. Ваљда не сум некаде во заблуда или? :) Поздрав
25-30% макс во најдобри услови :)
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Луѓе извинете моја грешка, нашиот плац не е 270м2 туку 370м2, значи инвеститорот ни дава по 200м2 на фамилија, општо 400м2. Куќата е во строг центар. Точно цените одат до 950еу, ама и 850еу нека е, пак мислам дека е добра понуда. Ние мислиме да прифатиме. Дали е вистина само тоа дека инвеститорот треба да понуди 25-30%. Зградата сака да ја прави 5+1 спрата. Од 370м2 колку може он да искористи како нето површина? По моја проценка 330м2 ако искористи, 5х330=1650 плус последниот нека е околу 100м2, општо 1750м2. На нас ни нуди 400м2 околу 23%. Ваљда не сум некаде во заблуда или? :) Поздрав
зимај и не се мисли
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Zdravo ,me interesira dali znaete kolku cini rabotna raka po m2 za izgradba na sprat i ploca na veke postoecka ploca i posle izvedba na potkrovje i pokriv ,fala vi.
 
Член од
29 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, Морам да прашам подетално.

- Колку би ме коштало градежен плац до 200m2 околина на Скопје (пр. Волково, Бразда, Глуво, Горно Оризари).

- Колку би ме коштале комуналии за (Волково - (Ѓорче Петров), Бразда/Глуво (Чучер Сандево), Горно Оризари (Шуто Оризари)).

- Колку би ме коштало изградба на карабина (основа 50м2). подетално - Темелна плоча, Приземје и Кров (
од лим).

- Колку би ме коштало внатрешно да ја завршам сам? (дали е дозволено да е однадвор карабина или според закон мора и надворешно да се заврши до крај, бидејќи НЕСАКАМ да ја завршам надворешно, секако ако е според закон.

Моја фигуративна проценка е плац - 5000€
Вода, Струја и Канализација - 1500€
Геодет, Проект, Надзор - 1500€
Дополнителни документации - 1000€
Дополнителни Трошоци - 1000€
Градење Карабина (со фирма - во цената вклучени работна рака и материјали) - 10000€
Внатрешно сам ќе си ја завршам - 5000€
 

Kajgana Shop

На врв Bottom