Извршител

Член од
22 октомври 2017
Мислења
26
Поени од реакции
7
Долг во постапка за извршување не застарува, извршувањето трае се додека не се плати долгот, ако извршителот отиде во пензија, друг извршител ќе го преземе наплатувањето, ако ти не го платиш долгот твоите наследници ќе го платат од имотот кој ќе го наследат од тебе, али до тоа најверојатно нема да дојде, затоа што утре од имотот кој ти треба да го добиеш од наследство ќе си наплати доверителот преку извршителот, или претходно ако се вратиш во мк и се вработиш од плата, или од пензијата ќе ти се одбива, или ќе ти продадат некој имот стан, куќа, се разбира ова ако не го платиш долгот како што велиш 10 години, и зависи од извршителот кои извршни дејствија ќе ги преземе.
Второ, сега е 56000 денари од 20000 денари за 2 години толку станал, сметај камата на камата, и тоа за 10 години најмалку.
Инаку, застарува правото доверителот да поведе извршна постапка во рок од 10 години од кога одлуката станала извршна, но штом биде поведена извршна постапка НЕМА ЗАСТАРУВАЊЕ!
Туку те советувам кога ќе ти пристигне решението за издавање на нотарски платен налог или ако те повикаат кај нотарот да го подигнеш решението, ОБАВЕЗНО ПРИМИ ГО РЕШЕНИЕТО И ПОДНЕСИ ПРИГОВОР, приговорот мора да биде поднесен од адвокат до судот преку нотарот во рок од 8 дена од приемот.
Да ќе оди до суд, но таму нема да приговараш за тоа дали должиш туку КОЛКУ должиш, затоа што очигледно се работи за лихварска камата, која е законски забранета, али ова е доволно од мене те упатив што и како, и да не заборавам ангажирај адвокат кој работи граѓанско право, оти гледам слабо те информирале. :)
Ајде вака, во ред нека стават блокада на сметка ама како може да конфискуват имот кога јас не поседувам ништо на мое име ниту пак ќе поседувам?
И може ли да ми препорачаш некој добар таков адвокат.
Автоматски споено мислење:

Ти требале пари итно, ти завршиле работа ти ги дале и сеа курчење, не им ги враќам. Мое да е, до смрт ќе те гонам додека не ги вратиш и 10x камата да ми дадеш.

Што не си ги вратил поштено само тие 20,000, без камата се првиот пат кога се земаат. Сеа ќе плачеме дека 56,000 стигнале. За уште 2, ќе бидат 150,000.Лихварска или не, потпишал. Сигурно на листовите што удрил потпис пишувало све до детал, ама кој да чита. Ако пишува дека му е камата 7.5% месечно и он рекол ок, удрил потпис, дал матичен и им земал парите, кај ќе се буниш?

Ова се брзи кредити - името ти кажува. Ти ги даваат „брзо“ и ти викаат да ги вратиш брзо во период од 3,6,12 месеци. А не 5 години да чекаш зошто камати огромни имаат, чист пример е ова.
Јас не се курчам туку не сум во можност да платам и нема да бидам сигурно уште 2 3 години затоа прашав дали застарува.
П.с дај ти 50 000 па гони ме до смрт нема проблем
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.160
Ајде вака, во ред нека стават блокада на сметка ама како може да конфискуват имот кога јас не поседувам ништо на мое име ниту пак ќе поседувам?
И може ли да ми препорачаш некој добар таков адвокат.
Автоматски споено мислење:


Јас не се курчам туку не сум во можност да платам и нема да бидам сигурно уште 2 3 години затоа прашав дали застарува.
П.с дај ти 50 000 па гони ме до смрт нема проблем
Си имал 2 години да ги контактираш и да видиш како стоиш со ратите, и да отплаќаш само камата од 1000 ден.... или било каков договор. Многу се 2 години да чекаш, сеа и да си реално во финансиски проблеми, нема да ти излезат у пресрет.

Види со нив најубаво, направи договор нешто на рати да се доплаќа зошто само нагоре ќе идеш а и на суд ќе те однесат.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
90
Поени од реакции
90
Ти требале итно пари, во ред, но пред да земеше парите на заем, си требал да се консултираш со луѓе, кои добро се разбираат во работава, со адвокат или слично, и потоа да размислиш дали да земеш пари на заем или не.Сега, би те советувал да се снајдеш некако, бидејки ако тераш вака, само каматата ќе ти расте, и како што неколку во темава ти објаснија, нема спас од ова.Само правиш грешка ако не им платиш, бидејки после ќе биде касно, па после ќе биде работава “куку леле што ме снајде”.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
261
Поени од реакции
143
Ќе споменам за случај од мобилен оператор. Мигрира кон друг оператор и ко авоторов на постов "кој ги шиша не им плаќам".Стануваше збор за сметка од смешни 450 денари. После 18 месеци му наплатија повеќе од 13 илјади денари(извршител итн). Е сега немаш имот, немаш работа итн.Ќе дојде ред имот од родителите да ти префрлат.Е тогаш ќе платиш дебело, а додека ти водиш цврста политика, каматата расте прогресивно!
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
26
Поени од реакции
7
Ќе споменам за случај од мобилен оператор. Мигрира кон друг оператор и ко авоторов на постов "кој ги шиша не им плаќам".Стануваше збор за сметка од смешни 450 денари. После 18 месеци му наплатија повеќе од 13 илјади денари(извршител итн). Е сега немаш имот, немаш работа итн.Ќе дојде ред имот од родителите да ти префрлат.Е тогаш ќе платиш дебело, а додека ти водиш цврста политика, каматата расте прогресивно!
Околу имотот завршено е се и препишано на друг нема проблем околу тоа, а за околу 3месеци го откажувам државјанството и ќе сум во Германија, затоа прашав дали имс некако да се избегне се или пак некаков договор да се направе самоо главница да вратам со 100е макс камата.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.261
Поени од реакции
1.077
20,000 денари, не евра, да ти го решаваат животот наредни (минимум) 10 години. :cuc:

Па уште и математики, државјанства, наследување имот.... Пази, 26,000 би платил, ама тука била линијата!

Мое мислење и сугестија е да не ги плаќаш. Нема што да ти земат, си мислел на буквално се, терај! Они со тебе......
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
26
Поени од реакции
7
20,000 денари, не евра, да ти го решаваат животот наредни (минимум) 10 години. :cuc:

Па уште и математики, државјанства, наследување имот.... Пази, 26,000 би платил, ама тука била линијата!

Мое мислење и сугестија е да не ги плаќаш. Нема што да ти земат, си мислел на буквално се, терај! Они со тебе......
Не се 20 000 сега туку многу, мноогу повеќе и не бев известен за дека ќе добиам тужба не знам зошто не ми испратиле опомена пред тужба, јас не бев во МК околу 1 година и сега бараат многу повеќе ми изиграваат лихвари некој епа не може така.Инаку околу имотот ме прашаа дали размилувам дека во иднина треба да поседувам затоа одговорив, а околу државјанството имам БГ и за околу 3 месеца одам во Германија кај татко ми и потоа цела фамилија и така да можам да се откажам од него слободно ако нешто придонесе за спорот.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.261
Поени од реакции
1.077
Не се 20 000 сега туку многу, мноогу повеќе и не бев известен за дека ќе добиам тужба не знам зошто не ми испратиле опомена пред тужба, јас не бев во МК околу 1 година и сега бараат многу повеќе ми изиграваат лихвари некој епа не може така.Инаку околу имотот ме прашаа дали размилувам дека во иднина треба да поседувам затоа одговорив, а околу државјанството имам БГ и за околу 3 месеца одам во Германија кај татко ми и потоа цела фамилија и така да можам да се откажам од него слободно ако нешто придонесе за спорот.
Аха, ти си од оние што ако не ја најдат сметката од ЕВН во сандаче сметаат дека немаат ништо за плаќање за тој месец, ок.

Дечко, си земал лихварски кредит (не изиграваат, класично лихварство е и тоа легално а до некој степен и оправдано баш ради вакви случаеви), ако не ти стои секој ден на глава дека треба да го вратиш и одиш на картата па не ме известивте онда живееш во паралелен универзум ваљда, немам друго објаснување.

Прво, доколку веќе не планираш да имаш допирна точка со државава, немаш абер да се вратиш и си сигурен дека не можат да те гонат, не ли мислиш дека можеш да земеш повеќе од 20,000 денари (неповратни) средства, веќе кога си толку сигурен во тоа што го имаш како план? (не е ова совет, повеќе накај иронија оди)

Второ, веќе кога имаш БГ пасош, а поготово кога ќе работиш во Германија, честитки ти си 1% од луѓето што не можат да склопат 20,000 денари со овие предуслови.

Трето и последно, не ли мислиш дека е чудно што сите овие друштва како Тиго, Кредисимо, Форца и остали дека имаат 5 луѓе што работат на давање кредити, а 50 луѓе што работат на замарање за исплата? Не иницирам ништо, само food for thought.

Бот на Counter Strike 1.5 македонската верзија може да склопи подобар план од твојов, искрено.
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.129
Поени од реакции
3.432
Се откажувал од државјанството, одел за германија каде бил веќе година дена и не нашол за нормално да заштеди за да врати што е должен... се кладам дека тие 20000 му биле за БГ пасошот или Картата за Германија и да има таму а сега демек прави финти не враќам додека сум жив... ќе платиш друже, дал сега или за некоја година со хХХХ камати ќе платиш чим си потпишал...
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
26
Поени од реакции
7
Изгледа многу се одалечивме од темата јас едно прашав а добив многу други одговори и прашања :)
Автоматски споено мислење:

Аха, ти си од оние што ако не ја најдат сметката од ЕВН во сандаче сметаат дека немаат ништо за плаќање за тој месец, ок.

Дечко, си земал лихварски кредит (не изиграваат, класично лихварство е и тоа легално а до некој степен и оправдано баш ради вакви случаеви), ако не ти стои секој ден на глава дека треба да го вратиш и одиш на картата па не ме известивте онда живееш во паралелен универзум ваљда, немам друго објаснување.

Прво, доколку веќе не планираш да имаш допирна точка со државава, немаш абер да се вратиш и си сигурен дека не можат да те гонат, не ли мислиш дека можеш да земеш повеќе од 20,000 денари (неповратни) средства, веќе кога си толку сигурен во тоа што го имаш како план? (не е ова совет, повеќе накај иронија оди)

Второ, веќе кога имаш БГ пасош, а поготово кога ќе работиш во Германија, честитки ти си 1% од луѓето што не можат да склопат 20,000 денари со овие предуслови.

Трето и последно, не ли мислиш дека е чудно што сите овие друштва како Тиго, Кредисимо, Форца и остали дека имаат 5 луѓе што работат на давање кредити, а 50 луѓе што работат на замарање за исплата? Не иницирам ништо, само food for thought.

Бот на Counter Strike 1.5 македонската верзија може да склопи подобар план од твојов, искрено.
Инаку ако сакаат 20 000 главницата и уште 5000 камата не е проблем ќе им пуштам уште сега веднаш али 50 000+ не не...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.246
Поени од реакции
2.914
И јас ја следам темата зашто ме интересираше истото во врска со поставеното прашање, ама сите се први да судат и да солат памет.

Мислам дека Forca најдобро одговори, застарува само ако не покрене постапка извршителот, е сега тоа што ќе прават ако немаш никаков имот и слично останува неодговорено.
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
26
Поени од реакции
7
И јас ја следам темата зашто ме интересираше истото во врска со поставеното прашање, ама сите се први да судат и да солат памет.

Мислам дека Forca најдобро одговори, застарува само ако не покрене постапка извршителот, е сега тоа што ќе прават ако немаш никаков имот и слично останува неодговорено.
Да @Forca одговори ОДЛИЧНО!
Но сеуште не добивме одговор ШТО ако немам никаков имот, прилив на сметка и слични работи повеќе од 10-15 години и што ако се откажам од државјанството.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.991
Поени од реакции
4.608
Да @Forca одговори ОДЛИЧНО!
Но сеуште не добивме одговор ШТО ако немам никаков имот, прилив на сметка и слични работи повеќе од 10-15 години и што ако се откажам од државјанството.
абе друже, сто пати ти е одговорено... прави тшо сакаш долгот ке ти стои и камата ке ти расне, једино смрт може да те спаси... инаку постои институт и признавање на странска пресуда како кај нас така и во европските земји, преку тоа можат и во Немачка да те подберат ако им се замара... друго тенденцијата на европска унија е извршните постапки да бидат низ цела ЕУ без разлика од која земја е извршителот...

Инаку, пред недела дена ми пристигнаа првите пари од еден како тебе, ми остана должен ебани 2500 денари... кога го натоварив на крај излегоа 16.000 со судски трошоци, плус камата, долгот беше од 2017 еве дури пред една недела почнал да плаќа, така да нема каде да бега...
Друг случај, не лично мој туку на моја странка уште поекстремен, утврдивме долг со пресуда 62.500 денари уште во 2011 година, извршителот сега го начекал дека работи во авганистан или ирак и му скина 3000 долари, странката си ги наплати тие 62.500 денари плус 59.000 денари камата, плус судски трошоци, плус извршни трошоци... така да види дали ти се исплати да бегаш.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.501
Поени од реакции
2.002
абе друже, сто пати ти е одговорено... прави тшо сакаш долгот ке ти стои и камата ке ти расне, једино смрт може да те спаси... инаку постои институт и признавање на странска пресуда како кај нас така и во европските земји, преку тоа можат и во Немачка да те подберат ако им се замара... друго тенденцијата на европска унија е извршните постапки да бидат низ цела ЕУ без разлика од која земја е извршителот...

Ниту смрт не може да го спаси. Ако има негови блиски на нив ќе остане да го плаќаат долгот.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.991
Поени од реакции
4.608
Ниту смрт не може да го спаси. Ако има негови блиски на нив ќе остане да го плаќаат долгот.
Мислев за него лично, инаку јасно ако го неекој наследи после смртта наследниците ке го отплаќаат... стварно неми е јасно луѓето плукаат по извршители како дежурни кривци во државата, а истите тие што плукаат влегуваат во долгови со мозок во лер и после извршител крив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom