Извршител

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.539
Поени од реакции
2.024
Мислев за него лично, инаку јасно ако го неекој наследи после смртта наследниците ке го отплаќаат... стварно неми е јасно луѓето плукаат по извршители како дежурни кривци во државата, а истите тие што плукаат влегуваат во долгови со мозок во лер и после извршител крив.
Не треба да дозволат да стигне до извршителите. Трошоците им се пренапумпани во поглед на надоместокот кој треба да се врати. Поради тоа сметам дека претеруваат извршителите. Инаку и таа работа мора некој да ја работи. Најдобро е веќе ако е дадено кај извршител да разговара со него и да се договорат за помал износ. Инаку главниот долг како и да е мора да го подмири, единствено да помине со помали трошоци кај извршителот.
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
26
Поени од реакции
7
абе друже, сто пати ти е одговорено... прави тшо сакаш долгот ке ти стои и камата ке ти расне, једино смрт може да те спаси... инаку постои институт и признавање на странска пресуда како кај нас така и во европските земји, преку тоа можат и во Немачка да те подберат ако им се замара... друго тенденцијата на европска унија е извршните постапки да бидат низ цела ЕУ без разлика од која земја е извршителот...

Инаку, пред недела дена ми пристигнаа првите пари од еден како тебе, ми остана должен ебани 2500 денари... кога го натоварив на крај излегоа 16.000 со судски трошоци, плус камата, долгот беше од 2017 еве дури пред една недела почнал да плаќа, така да нема каде да бега...
Друг случај, не лично мој туку на моја странка уште поекстремен, утврдивме долг со пресуда 62.500 денари уште во 2011 година, извршителот сега го начекал дека работи во авганистан или ирак и му скина 3000 долари, странката си ги наплати тие 62.500 денари плус 59.000 денари камата, плус судски трошоци, плус извршни трошоци... така да види дали ти се исплати да бегаш.
Фала многу за одговорот, но пак ќе кажам СЕКОГАШ има решение за СЕ, да те потсетам ние живееме во МК :) колку работи во МК се направени па ова ли не може да се среде? ;)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Фала многу за одговорот, но пак ќе кажам СЕКОГАШ има решение за СЕ, да те потсетам ние живееме во МК :) колку работи во МК се направени па ова ли не може да се среде? ;)
Ако мислиш да отидеш и извршителот да го заплаашиш, е тек тогаш си наебал.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
449
Поени од реакции
427
Ако мислиш да отидеш и извршителот да го заплаашиш, е тек тогаш си наебал.
Се согласувам, само да дополнам, најискрено и најдобронамерно би советувал да не пробува со закани, заплашувања, правење притисок врз извршителот, фаќање врски, само ќе си направи поголеми проблеми.
Подобро е со тие од форца да проба да се договори, но познавајќи им го принципот на работа од други случаи, тешко, подобро е да плати отколку да пробува да одбегне да плати, но најдобро е да поднесе приговор па на рочиште во судот да успее да го намали износот заради лихварска камата, правната борба нема да биде лесна но на крај може успешно да се заврши, да плати онолку колку што зел заем со нормална законска камата.
Тоа е тоа, друго не знам што би кажал.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.980
Ајде вака, во ред нека стават блокада на сметка ама како може да конфискуват имот кога јас не поседувам ништо на мое име ниту пак ќе поседувам?
И може ли да ми препорачаш некој добар таков адвокат.
Автоматски споено мислење:


Јас не се курчам туку не сум во можност да платам и нема да бидам сигурно уште 2 3 години затоа прашав дали застарува.
П.с дај ти 50 000 па гони ме до смрт нема проблем

vidi, na zapad si postoi credit report system vo recisi sekoja drzava. ako forca ili na koj i da duzis doznae i go prodade dolgot na izvrsitel tamu ne samo sto ke go platis nego i barem 8 god (tolku e vo aus i britania, za eu neznam) tesko deka ke vidis kredit tamu duri moze problem da imas i telefon da zemes na post paid.

e sega od druga strana dusata nema da ti ja zemat. ako nikoj ne te izdade deka si vo ger teraj. kazi im tamu na site ako forca ili izvrsitel prasuva za tebe deka si u irak na rabota i toa e toa.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Се согласувам, само да дополнам, најискрено и најдобронамерно би советувал да не пробува со закани, заплашувања, правење притисок врз извршителот, фаќање врски, само ќе си направи поголеми проблеми.
Подобро е со тие од форца да проба да се договори, но познавајќи им го принципот на работа од други случаи, тешко, подобро е да плати отколку да пробува да одбегне да плати, но најдобро е да поднесе приговор па на рочиште во судот да успее да го намали износот заради лихварска камата, правната борба нема да биде лесна но на крај може успешно да се заврши, да плати онолку колку што зел заем со нормална законска камата.
Тоа е тоа, друго не знам што би кажал.
Приговор требал да поднесе против платниот налог, приговор на извршувањето нема ништо да направи бидејќи приговор против извршување може да поднесе поради повреди на Законот за извршување, а тука нема повреди на наведениот закон... једино ако дошло до извршител сламка за спас му е кривична пријава за лихварство, ама и тоа е питање...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.946
Поени од реакции
2.551
И јас не сум за солење памет кога некој бара помош или мислење, ама дефинитивно ова ги поминува сите граници. Се надевам дека нема да се спасиш од оваа ситуација, и дека ова ќе ти биде лекција за друг пат кога ќе пробаш да го заебеш системот, мафијата или државата, која е создадена да те уништи. Ти рекоа погоре, здипли милион денари и дувни му ја, ти е гајле, кој ќе те брка па за милион...


Гарантирам дека тој брз кредит (или гага пари според тебе), не ти бил за храна и лекови, пошо и сам си свесен дека каматите се превисоки, а некој што нема пари 20.000, нема теорија да врати 26000 за еден месец. Ако ти бил за комар, ама не ти испаднал планот, треба да си платиш све шо си поебал, плус камати.

Па мене срам би ми било да кажам дека ќе се селам у Германија, а да се циганчам за 800 евра, кои заслужено треба да ги платам.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Се согласувам, само да дополнам, најискрено и најдобронамерно би советувал да не пробува со закани, заплашувања, правење притисок врз извршителот, фаќање врски, само ќе си направи поголеми проблеми.
Подобро е со тие од форца да проба да се договори, но познавајќи им го принципот на работа од други случаи, тешко, подобро е да плати отколку да пробува да одбегне да плати, но најдобро е да поднесе приговор па на рочиште во судот да успее да го намали износот заради лихварска камата, правната борба нема да биде лесна но на крај може успешно да се заврши, да плати онолку колку што зел заем со нормална законска камата.
Тоа е тоа, друго не знам што би кажал.
Не може во постапка по приговор да се утврдува дали се работи за лихварска или редовна камата. За тоа е потребно да се поднесе тужба и да се поведе друга постапка пред судот во која ќе бара враќање на дел од платените средства доколку успее да докаже дека се работи за лихварска камата. А како правници (претпостувам дека си правник) треба да имаме на ум и дека немаме видено никаков документ па да може да се даде релевантен правен совет, туку сега зборуваме само од она што ни е кажано (не знаеме дали навистина висината на долгот со камата е 56.000 денари, дали во таа сума се вкалкулирани некои други трошоци или е само главен долг и камата)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не може во постапка по приговор да се утврдува дали се работи за лихварска или редовна камата. За тоа е потребно да се поднесе тужба и да се поведе друга постапка пред судот во која ќе бара враќање на дел од платените средства доколку успее да докаже дека се работи за лихварска камата. А како правници (претпостувам дека си правник) треба да имаме на ум и дека немаме видено никаков документ па да може да се даде релевантен правен совет, туку сега зборуваме само од она што ни е кажано (не знаеме дали навистина висината на долгот со камата е 56.000 денари, дали во таа сума се вкалкулирани некои други трошоци или е само главен долг и камата)
Им рачунаат обработка на предмет, договорени казни и што ти ја знам а камата е согласно Законот, односно со други зборови ги фаќаат на договорени пенали и администрирање на предметот ако закаснат со плаќањето.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.621
Поени од реакции
1.475
Da si gi vrakal na vreme nemalo da stigne do tolkava suma. Normalno deka site ke te sudat i ke ti kazuvaat da platis.
Aj ti daj mi 20000 i nema da ti gi vratam. Ke se pomiris so niv ili ke me tuzis? Koa potpisuvas za kredit se slozuvas za nivnite uslovi i kamati taka da nema beganje.
Site koa zimate krediti pogotovo brzi krediti znaete kolku e kamata i koga treba da se vrati. So ogled na toa sho si bil u Germanija cela godina si mozel da si go vratis bar kreditot. Ali so takov um i vo Germanija ke zaglavis.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Мое мислење е дека ова прашање не заслужуваше отварање на цела една посебна тема и посветување на толку внимание за некој кој не сака да врати кредит, па дури и би се откажал и од македонското државјанство само за да го изигра доверителот (иако и со откажување на државјанството долгот ќе му остане бидејќи истиот е врзан за него како личност, а не за неговото државјанство). И уште бара препорака за добар и искусен адвокат, а потоа ќе пишува и ќе се жали колку му наплатил тој адвокат за случај кој најверојатно ќе го изгуби.
 
Член од
22 октомври 2017
Мислења
26
Поени од реакции
7
Ако мислиш да отидеш и извршителот да го заплаашиш, е тек тогаш си наебал.
Далеку од тоа јас не сум мафијаш :)
Автоматски споено мислење:

Мое мислење е дека ова прашање не заслужуваше отварање на цела една посебна тема и посветување на толку внимание за некој кој не сака да врати кредит, па дури и би се откажал и од македонското државјанство само за да го изигра доверителот (иако и со откажување на државјанството долгот ќе му остане бидејќи истиот е врзан за него како личност, а не за неговото државјанство). И уште бара препорака за добар и искусен адвокат, а потоа ќе пишува и ќе се жали колку му наплатил тој адвокат за случај кој најверојатно ќе го изгуби.
На адвокат ќе дадам на нив НЕ ИМ ДАВАМ што е ова за 20 000 денари 56 000 ? како може бе каматата да ја надминува главницата ?
Дали знаеш колку пати јас им вртев на телефон и не можев да ги добијам за да се договориме поради тоа што не одговараат на телефон уште пред да ми испратат опомена за извршување и други глупости
Автоматски споено мислење:

И јас не сум за солење памет кога некој бара помош или мислење, ама дефинитивно ова ги поминува сите граници. Се надевам дека нема да се спасиш од оваа ситуација, и дека ова ќе ти биде лекција за друг пат кога ќе пробаш да го заебеш системот, мафијата или државата, која е создадена да те уништи. Ти рекоа погоре, здипли милион денари и дувни му ја, ти е гајле, кој ќе те брка па за милион...


Гарантирам дека тој брз кредит (или гага пари според тебе), не ти бил за храна и лекови, пошо и сам си свесен дека каматите се превисоки, а некој што нема пари 20.000, нема теорија да врати 26000 за еден месец. Ако ти бил за комар, ама не ти испаднал планот, треба да си платиш све шо си поебал, плус камати.

Па мене срам би ми било да кажам дека ќе се селам у Германија, а да се циганчам за 800 евра, кои заслужено треба да ги платам.
Ќе остане моја приватност за што ми требале тие 20 000 денари :) ако ми биле за комар да знаеш дека тогаш ке сум прашувал како да одбегнам да не платам милион денари а не 20 000 денари. Како што кажав погоре да ми одговореа на повиците што порано да се договоревме за сумата ќе ја отплаќав на рати или на еднаш но вака, вака никогаш.Спремен сум да ја вратам главницата од 20 000 денари и уште нешто камата.
Инаку само добрина ќе ми направат доколку никогаш не ми одобрат кредит, не само кај нив туку секаде, од такви мафии и пари подалеко.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2017
Мислења
15
Поени од реакции
5
Колкава е годишната камата на извршителите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom