Извршител?! Море мамата...

Член од
16 декември 2012
Мислења
1.478
Поени од реакции
1.003
Дали, кога купуваш стан во градба, предбелешката во катастар е сигурна работа?
Па посигурно е од порано, без предбелешка. Тоа значи дека ти си новиот сопственик на станот кој треба да се изгради, ама никој не ти гарантира дека ќе биде изграден. Вака барем нема дупли продажби, како што имаше порано. Значи, секако купувај со предбелешка и, распрашувај се од кого купуваш
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VMP

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
101
Поени од реакции
13
Od "Global Impact" preku agencijata za nedviznosti "Citylife". Zgradata e vo izgradba i bi trebalo da bide gotova pred slednata grejna sezona. Blagodaram za odgovorot. Dobro e toa sto ne moze da ima dupli prodavanja.[DOUBLEPOST=1492187800][/DOUBLEPOST]
Па посигурно е од порано, без предбелешка. Тоа значи дека ти си новиот сопственик на станот кој треба да се изгради, ама никој не ти гарантира дека ќе биде изграден. Вака барем нема дупли продажби, како што имаше порано. Значи, секако купувај со предбелешка и, распрашувај се од кого купуваш
Od "Global Impact" preku agencijata za nedviznosti "Citylife". Zgradata e vo izgradba i bi trebalo da bide gotova pred slednata grejna sezona. Blagodaram za odgovorot. Dobro e toa sto ne moze da ima dupli prodavanja.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.478
Поени од реакции
1.003
Od "Global Impact" preku agencijata za nedviznosti "Citylife". Zgradata e vo izgradba i bi trebalo da bide gotova pred slednata grejna sezona. Blagodaram za odgovorot. Dobro e toa sto ne moze da ima dupli prodavanja.[DOUBLEPOST=1492187800][/DOUBLEPOST]
Od "Global Impact" preku agencijata za nedviznosti "Citylife". Zgradata e vo izgradba i bi trebalo da bide gotova pred slednata grejna sezona. Blagodaram za odgovorot. Dobro e toa sto ne moze da ima dupli prodavanja.
Би требало да е тоа во ред. Глобал Импакт продава преку Сити Лајф?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VMP
Член од
23 април 2014
Мислења
12
Поени од реакции
0
Дали некој знае кога станува извршно судско решение, односно како се пресметува датумот од клаузулата за извршност и согласно кој закон? Конкретно ме интересира дали датата од клаузулата за извршност се пресметува по поминување на рокот за доброволно постапување од должникот, кој секако се пресметува откако решението го добил должникот, или откако решението го добил доверителот? Дали ако на пример должникот го добил решението (од второстепена за да не настанат забуни околу роковите за жалба) на 1 март, датата од клаузулата за извршност треба да биде 9 март или тие 8 дена се пресемтуваат од денот кога решението го добил доверителот, односно дали ако тој го добил на 15 март датата од клаузулата за извршност треба да биде 23 март? Споре член 14, став 1 од закон за извшување вика одлуката е извршна ако е поминат рокот за доброволно делување од должникот (секако има и клаузула за правосилност), а во став 3 вели рокот тече од достава до должник, ама не прецизира како точно се пресметува датата од печатот за извршност... или јас нешто не читам правилно :). Благодарам однапред за одговорите
 
Член од
6 април 2015
Мислења
381
Поени од реакции
123
Дали кога си даден на извршител , а немаш никакви трансакции на сметка , невработен , дали некаде во некој систем ја има таа информација? На пр во централен регистар ?
Дали може да се земе хипотекарен кредит ако си даден на извршител ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.478
Поени од реакции
1.003
Дали кога си даден на извршител , а немаш никакви трансакции на сметка , невработен , дали некаде во некој систем ја има таа информација? На пр во централен регистар ?
Дали може да се земе хипотекарен кредит ако си даден на извршител ?
Најверојатно не. Ако долгот е значително голем, извршителот, без да те праша, ќе стави забелешка. Нема да се договара со тебе да подигаш креди за да го вратиш долгот.
Башка, ако немаш никакви приходи, банката тешко ќе ти одобри кредит
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
5.822
фирма е со блокирана сметка од извршители ама мува не ги лазе 6 години, еве почна пак да се појавува и на табли како инвеститор на згради, со истото име што е во централен регистар ?? работи преку некоја друга фирма од Косово или како ??
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.478
Поени од реакции
1.003
фирма е со блокирана сметка од извршители ама мува не ги лазе 6 години, еве почна пак да се појавува и на табли како инвеститор на згради, со истото име што е во централен регистар ?? работи преку некоја друга фирма од Косово или како ??
Па со блокираната сигурно не работи, пошто не може
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
5.822
Па со блокираната сигурно не работи, пошто не може
знам дека не може, амо може брендот да го клава а должен ко грк... нели имаше закон после 45 дена блокирана сметка СТЕЧАЈ ??... или тука кај нас важ онаа српската вежи закон мачку о реп :icon_mrgr:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.478
Поени од реакции
1.003
знам дека не може, амо може брендот да го клава а должен ко грк... нели имаше закон после 45 дена блокирана сметка СТЕЧАЈ ??... или тука кај нас важ онаа српската вежи закон мачку о реп :icon_mrgr:
А бе Иреал, остави ги мачките. Се е можно овде, дури и данок да не се плаќа
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
5.822
А бе Иреал, остави ги мачките. Се е можно овде, дури и данок да не се плаќа
Види, имаше едно време владина кампања, мислам и видео и клипче , нема фискална нема пари
Ама СУДовите се Оградија од законот за фискализација.. имав лично процес 2011, ќе изгубев ако немаше и друга работа освен законот за плаќање, тоа што не ми издал никаква фактура а ми бара и не само авансот туку и крајните пари на РАКА судот НЕ го интересираше... А ај освежи меморија, кога до пред 1 година УЈП правеше ИСТИ овакви акции за Фискални апарати со ГПС, опозицијата ( сегашната власт) лаеше дека тоа е рекетирање
А Индијанците отворено се бунеа против големата Наградната Игра со Фискални сметки бидејќи кај нив исламот забранувал фискални ...
Еве сега Вели-ја ќе ја обновувал А1, ама тој мисли дека е се уште како пред да оди во бајбок...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
5.822
А бе Иреал, остави ги мачките. Се е можно овде, дури и данок да не се плаќа
сабајлево имаше на ТВ Сител емисија за извршителите, повод беше дека некој извршители заработиле многу пари... веднаш се јавија платеници, дека тие биле членови на дпмне ама гласале против и дека дпмне изгуби избори поради извршителите, а некој се заканија и на новата власт дека ќе помине слично и бла бла бла..
Но испливаја некој други работи, дека ако имаме физичко лице ( или мала фирма) и од друга страна моќна фирма, каде и двата субјекта имаат меѓусебни побарувања , па и извршни, извршителите ги извршуваат само тие спрема граѓанин или мала фирма, а не спрема моќникот ... уште потешко е да се наплати од државата..
Значи се дига галама само за една работа, големата заработка на извршителите, а се замолчува дека во наплатата на извршувањата има и дубари, не само со блокирани фирми на кој и новата власт им даде уште една година, туку и извршувањето воопшто е селективно, со политички притисоци на локални моќници и луѓе со врски по судовите...
Се сеќавам кога пред 11 години една извршителка изврши продажба на една недвижнина на еден државен загубар, по налог на еден мал доверител, странска фирма. По наредба од власта судот го поништи извршувањето и продажбата, со образложение дека државата е таму најголем доверител. Набргу извршителката беше уапсена за предмет бачило:confused:
Е сега пред 3 години кога излезе предизборен закон за стечајни работници на државните загубари, вработени од истиот државен загубар беа одбивани со образложение дека во тој период пред 11 години фирмата не била во доминантна државна сопственост :eek:
 
B

Bafra

Гостин
https://sdk.mk/index.php/glasno-za-ombudsmanot/izvrshitel-edna-godina-odzema-semejna-penzija-na-dve-sirachina/

ИЗВРШИТЕЛ ЕДНА ГОДИНА ОДЗЕМА СЕМЕЈНА ПЕНЗИЈА НА ДВЕ СИРАЧИЊА


Ни животните не ги чепкаат децата, дури има случаеви различни видови дојата младенчиња. Хк пу за извршителот Гордан Станковиќ, ретардирано правничко лајно
 
Член од
6 април 2015
Мислења
381
Поени од реакции
123
Што е најпогубно што се поврзани со судии , па за џабе пракаш приговор , се надевам дека ке има ревизија на све и сите !!!!
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.619
Поени од реакции
847
https://sdk.mk/index.php/glasno-za-ombudsmanot/izvrshitel-edna-godina-odzema-semejna-penzija-na-dve-sirachina/

ИЗВРШИТЕЛ ЕДНА ГОДИНА ОДЗЕМА СЕМЕЈНА ПЕНЗИЈА НА ДВЕ СИРАЧИЊА


Ни животните не ги чепкаат децата, дури има случаеви различни видови дојата младенчиња. Хк пу за извршителот Гордан Станковиќ, ретардирано правничко лајно
Законот кој се опфатени извршителите зар не предвидув санкции за извршителот, одземање лиценца и слично?
 
На врв Bottom