Извршител?! Море мамата...

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од TpH_Bo_OkO, 12 јануари 2009.

 1. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.960
  Допаѓања:
  3.095
  nema ziranti da garantiraat za kreditot?
   
 2. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  од кога банката сака да наплаќа ??
  Прво треба да се види кој се наследници ( и дали ќе се прифатат за наследници)
  а камата оди ако кредит не се плаќа..Но може и банката да се зезне ако никој не се прифати за наследник а починатиот нема имот... затоа банките бараат и жиранти или хипотека а најчесто и двете работи бидејќи и хипотеката може да се обезвреди
   
 3. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  186
  Допаѓања:
  58
  Мислам дека нема жиранти. Како да проверам?

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 4. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  186
  Допаѓања:
  58
  Пред една година почина носителот на кредитот и уште тогаш банката е известена писмено. Не сум сигурен за жиранти мислам дека нема, оставина сеуште нема.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 5. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.960
  Допаѓања:
  3.095
  vo bankata od kade sto e zemen kreditot
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.146
  Од прва рака можам да ти кажам дека ако кредитот нема кокредитобарател или жиранти, банката неможе да го наплати долгот од умреното лице. Баба ми кога почина во 2008 година кредитот нејзин немаше кој да го плаќа, и никој не е будала на мртов човек да му плаќа долгови. Банката се обиде со разни нотари, извршители и адвокатски друштва да ги натера наследниците на баба ми, односно трите ќерки да го преземат долгот и да го плаќаат. Никоја не се согласи и банката не успеа на никаков начин да го наплати долгот. Дури и да стигне предметот кај извршител или суд, кого ќе тужат? Од кого ќе бараат наплата на долгот ако подносителот е мртов и долгот нема жиранти или кокредитобаратели? Неможеш од мртов човек да бараш наплата на долг, а неможеш ниту неговите наследници сосила да ги натераш да потпишат дека ќе ја преземаат обврската и ќе го плаќаат долгот на умрениот, никој не е ненормален. Не знам дали има некои измени во законите од тогаш, иако не би требало. Сепак најдобро решение е да не потпишувате ништо без консултација со адвокат. А писмата и каматите нека си ги пресметуваат они, ќе им плате може попот.
   
  На deksamk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Goldie

  Goldie Гостин

  Не се разбирам многу во овие работи ама не ми е логично ова, како што се наследува имот и сл работи така се наследува и долгот.
  Веројатно од оној кој ќе го наследи имотот ќе си бараат и наплата на долгот банките
   
 8. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  186
  Допаѓања:
  58
  Па има логика и тоа ми го кажаа, во ред не бегам од то, него проблем се каматите. Значи каматата треба да се паузира, А не наследници да ја плаќаат додека се реши оставината.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 9. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.960
  Допаѓања:
  3.095
  ostavinska postapka mora da ima i za sredstva i za obrski ostanati od pocinatiot. trite kjerki na baba ti ne napravija ostavinska postapka posle smrtta na baba ti?
   
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  ако е оставината значително поголема од кредитот наследниците ќе ги враќаат ратите, ако нема оставина нема да се прифатат да бидат наследници и не плаќаат ништо...
  Има х случаи за живот на родителот ќе си поделат се и оставинската постапка не ја ни отвараат или по НОВО бидејќи е задолжителна оставинска, веднаш и ќе ја затворат, без наследници...
   
 11. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.960
  Допаѓања:
  3.095
  На TITTANIK му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  извршителите наплаќаат само мал % од долговите... па нормално луѓето ќе употребат други методи да си го наплатат долгот

  Поради невратен долг кичевчанец со нож нападнал сограѓанин
   
 13. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.960
  Допаѓања:
  3.095
  srekja sto dobro naplakjaat za tie `mal del na dolgovite` pa samo 9 izvrsiteli zarabotile nad 4.5 milioni evra. da ne gi broime i tie positnite pod 500 000 evra godishno,
   
 14. deksamk

  deksamk

  Член од:
  1 април 2014
  Мислења:
  186
  Допаѓања:
  58
  Бев во банката да дефинитивно нема жиранти. Они си ја воделе како нивни клиент иако ги известив 2 пати со препорачано писмо прилог умреница..... Македонија и се е можно. Не знаеле кутрите.... него така им чини.... стока лихварска.... легални лихвари по документ се банките, ништо повеќе!

  Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 15. VMP

  VMP VMP

  Член од:
  8 октомври 2010
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  13
  Дали, кога купуваш стан во градба, предбелешката во катастар е сигурна работа?
   

Сподели преку: