Извршители (легални рекетари).

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од bucio, 18 март 2010.

 1. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.593
  Допаѓања:
  38.318
  Па не се будали да јадат ќотек.Населениево ни е толку богато,што можеш од долг 1000 денари да му земеш 6000.Ќе падне добар ќотек некаде :)
   
 2. _JIGSAW_

  _JIGSAW_

  Член од:
  8 април 2010
  Мислења:
  1.182
  Допаѓања:
  281
  Заради тоа што задоцнија мојте да платат долг од 7 000 наредната недела потоа дојде извршител со сметка дека сега е 21 000 тоа беше пред 4 години така да сум ги замразил извршителите од тогаш ....ебати бизнисот што го прават али кога државата им дозволува да го соголуваат народот тие тоа го и најдобро прават
   
 3. Network

  Network

  Член од:
  24 јануари 2008
  Мислења:
  1.082
  Допаѓања:
  94
  Колку што знам сега е во пауза со извршителите нема една година да го соголуваат народот ако сум грешка нека ме поправи некој
   
 4. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
  I jas slusnav deka treba da se vrabotat i osloboditelite pa koj ce odi vo oslibodena teritorija ce bide mnogu interesno navistina
   
 5. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.950
  Допаѓања:
  685
  тропаш безвезе...онака како што ги нарекуваш “ослободителите“ т.е. албанците, немаат врска со извршителите, бидејки за да бидеш извриштел, можеш само ако си со сопствена фирма... значи не си нигде вработен туку се регистрираш, си отвараш фирма, и почињаш да работиш т.е. се самовработуваш како извршител... секако треба да имаш и соодветно образование од правен факултет...
   
 6. blek stena

  blek stena

  Член од:
  30 ноември 2010
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  48
  Gledam se tropaat mnogu glupposti na formumov za izvrsitelite.
  Kako prvo izvrsitel moze da bide samo lice so diploma od praven fakultet i polozen ispit za izvrsitel plus treba da bide izberen na konkurs od ministerot za pravda.
  Kako vtoro (od iskustvo znam posto rabotam vo kancelarija na izvrsitel) izvrsitelite mozat da zapocnat izvrsna postapka samo po pravosilna i izvrsna presuda na sud ( izvrsitelot ne smee da navleguva na koj nacin taa presuda stanala pravosilna i izvrsna znaci ako ima pecat od sud za pravosilno i ozvsnost taa e izvrsna), izvrsna isprava e i notarski dogovor so izvrsna klauzula i sl.
  Kako treto bese napomenato deka od drzavata ne moze da se naplatat dolgovite. Ne e tocno. Ako za toa postoi presuda togas najlesno se naplatuva direktno od NBRM kade sto se vodi budzetot t.e. od budzetskiot korisnik koj e dolznik. Druga rabota e formata na dogovorite sto firmite gi sklucuvaat so drzavata pa posle placat deka ne im se plakalo.
  Isto da kazam deka drzavata e vo ogromen broj predmeti (sto se vodat kaj izvrsiteli) se javuva kako doveritel na pr. Fondot za zdravstvo, Fondot za PIOm i sl. i ne moze da si gi naplati dolgovote iako postojat sudski presudi, zatoa sto firmite na pr. otisla vo stecaj a na istoto mesto raboti druga firma so ista dejnost i mnogu slicno ime.
  Sega za toa kako naplakaat izvrsitelite. Za sve postoi tarifnik koj e izlezen vo sluzben vesnik na RM i odobren od ministerot za pravda i vo nego tocno e navedeno kolku e administriranjeto, kolku cini sekoe izvrsno dejstvie i kolkava e nagradata za realizirano izvrsuvanje.
  Ako na nekoj mu treba sovet za nesto vo vrska so izvrsitelite slobodno neka prasa.
   
 7. GORAZDS

  GORAZDS

  Член од:
  13 октомври 2007
  Мислења:
  3.175
  Допаѓања:
  426
  Блек Стена ,овде Загор.Ке дојдеме со Чико и ке ви ја раскринкаме таа криминална организација ,а Македонија пак ке почне да живее во среќа и слога
   
 8. fenomen

  fenomen Сезнајко

  Член од:
  17 јули 2008
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  42
  Доколку некој борчлија, нема пари , и му се одземаат предмети, по која формула се проценуваат тие?
  Каде одат тие предмети, сигурно на некој доверител, нема многу да му значат предметите од покујчнината, на некој борчлија. Доверителите ќе си бараат пари. Како и кој ќе ги конвертира (продава) тие предмети.
  П.С. Сета оваа иновација да ја наречам, со извршителиве и присилнава наплата е тотално промашување, за ова наше општество. Пола народ треба да остане на улица ако стварно се спроведува 100% оваа работа. Кој ќе ги купува сите тие предмети што ќе му се одземаат на народецов.
  Трула, е сета оваа извршителска постапка, можеби негде функционира, ама овде во МКД не знам како ќе се одвива?????? Само напред за промоторите и изумителите!!! Иднината ќе покаже.
   
  На Fiti му/ѝ се допаѓа ова.
 9. GORAZDS

  GORAZDS

  Член од:
  13 октомври 2007
  Мислења:
  3.175
  Допаѓања:
  426
  Ако нека конфискуваат ,ама нека тргнат од Свето ,Велија ,Штеријо и компанија ,а после нека продолжат во западна Македонија и од таа страна на Вардар ,па ако остане еден жив нека продолжи со работа:toe:
   
  На Zaptija Stojkov му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Splendora

  Splendora

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.275
  Допаѓања:
  3.725
  Ај сеа чисто да ве прашам, вас ако ви должи некој пари и не ви ги враќа? Тогаш у реду се извршителиве а? А коа дужите ко грчка, тогаш не чинат. Значи секоја работа има две страни, и ако сте доволно интелигентни, секогаш ќе барате да ги дознаете и двете, али не навлегувам во тоа, ваша работа си е!
  Инаку стварно не сфакам зашто ви се извршители криви, значи ни еден извршител нема да ви дојде онака на тепка, доаѓа затоа што на пример сте зеле кредит од банка, и не сте го вратиле, и банката си ги сака парите, а за тоа има правосилна и извршна судска одлука и тоа е тоа, не седи извршител у канцеларија и си вика ај сеа ке идам да замарам некого.
  А, и уште една работа сакав да кажам, во однос на тарифата, можеби е повисока за наш стандард, ама за разлика од цела државна администрација, извршителите не се буџетари, значи се што вложуваат, исплаќаат плати на вработени, трошоци за канцеларија, за предмети, за ДДВ и за милион други работи, мора да ги наплати за да може да функционира. Земете претходно судските извршители (значи буџетари вработени во суд), баш им беше гајле колку процент на успешност ќе има во извршувањето, кога знае дека обавезно зема плата, а приватните извршители ако не реализираат нема да работат, и баш заради тоа, процентот на успешност од мизерни 1-6 % е рипнат на над 50%.
  Значи како мој совет за вас, не се задолжувајте повеќе од колку што ви стига чергата, така никогаш нема ни да слушнете што значи извршител, а не па да го осетите на свој грб!
  Ај поздрав
   
  На fenomen му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DadoTom

  DadoTom

  Член од:
  3 ноември 2009
  Мислења:
  1.156
  Допаѓања:
  398
  И треба да имаш положено испит за извршители и треба да те избере комисија за извршител во Министерството за правда. Не е така лесно да станеш извршител, не може секој со правен факултет да се самовработи како извршител, има процедура.
   
 12. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  14.800
  Допаѓања:
  6.021
  Ние викаме за да бидеш поп треба да имаш вујко владика.....
   
 13. GORAZDS

  GORAZDS

  Член од:
  13 октомври 2007
  Мислења:
  3.175
  Допаѓања:
  426
  Кој ти знаел дека има вака паметни и способни во државата, и се чудам зашто тогаш во некои параметри сме после Тунгузија рангирани.
  Ти девојко нас овде не рачунаш ретардирани па ни објаснуваш дека ако некој е должен треба да ги врати парите,ок ај да речеме не научи за тоа.Сега да ни кажеш дали и каде во светот споредбено со стандардот на жителите се наплаќаат толку големи суми за извршената наплата.Не, не постои и тоа со право е наречено затоа и што е фактички РЕКЕТ.Ај да не подучиш и тоа дали господата рекетари смеат да извршат наплата на територијата на целата држава, и ако не смеат дали тогаш знаеш што значи тоа.Јас џабе не напишав погоре дека прво треба да тргнат од главата ,од олигарсите,па тоа кога ке го направат нека продолжат со обичните напатени граѓани.Имаш ситуација кога државата си го опљачка народот го остави да диши на шкрги, и сигурно дека инстиктивно и природно е да бара излез и леб за своето семејство во кредити и слично.И сега наместо истата држава да си ја поправи грешката ,и да најде начин да им врати дел од украденото ,тие со извршители уште да ги дотепаат луѓето.Имало голема администрација??? Баш ме заболе за тоа ,мора да има ???? Ај да ги раниме сега и шошоните кои по рамковен со 8 мо одделение седат дома и земаат плата за некој да си ја зачува фотељата ???
  Сега јас ке ти дадам совет ,ако не ти фаќа црпката зашто народот е изреволтиран, остави си само 100 евра месечно да се прехраниш и ги платиш сите сметки ,а кога ке немаш на 10 ти леб да јадеш тогаш умри од глад ,и гледај како децата ти умираат, ама немој случајно да земеш кредит или отидеш во минус на картичка.
  Во државава каде што живеам има поголема администрација од МК ,и постојат и извршители,ама постои закон кој вика дека мора да има егзистенцијален минимум на пари месечно испод кој не смее никој да ти пипне ни од сметка ни од основни потреби дома.Тоа е основно цивилизациско право на живот.Не сммее никој струја,парно и вода да ти сопре ,ти го загрозува животот ,обид за убиство е тоа.
   
  На Blondi, NaughtyByNature и fenomen им се допаѓа ова.
 14. Splendora

  Splendora

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.275
  Допаѓања:
  3.725
  ^Епа ајде дечко пошто се си знаеш, нема што детално да ти објаснувам!
  Само ќе додадам дека ако има судски одлуки против олигарсите, и против нив ќе се извршува и дека твојот револт го изразуваш на погрешна адреса.
  А да, и сум била без скапан денар со месеци, ама не сум барала кредити, пошто знам дека немам како да вратам.
  И те молам, нит те навредив, нит се циничарев, нема потреба да дигаш тензии

  (а струја, вода, парно итн. не ти сопира извршител, туку фирмите кои ти ги овозможуваат истите)
   
 15. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.760
  Допаѓања:
  6.716
  Фино, точно...

  Но ајде малку да ја прошириме темата во смисол дали и кога државните органи ќе ни го вратат она што по закон ни следува.
  Како пример ФЗО ќе ни ги врати парите? Дали да им пратиме рекета..пардон извршители? Мојот близок роднина-пензионер цел живот плаќал и тоа бааги суми за фондот, сега не моеше да се оперира, па мораше да иде приватно...па сега не му признаваат рехабилитација преку фондот па мора пак да плаќа од џеб. Дали да пресметаме колку пари треба да му врати државата? Но ако должи 2-3 месеци за струја, кредит, вода...сеедно...тогаш ќе му ја земат покуќнината, чиниите, фрижидерот? Истото ова се однесува и на откуп на дворовите и на добивање други документи, лични и други-плаќаш, државата ти ја дужи таа услуга, полицијата ја плаќаш, државата ти е дужна безбедност...Кога таа самата ќе се самодисциплинира и почне да дава отчет, отштета и да внимава на рокови и народни пари, тогаш и ние ќе се сложиме дека извршување на наплата е нормална работа. Се дотогаш ова е глупост, угнетување и башибозук.

  Ќе ти сопре ама ќе ти дојдат на врата да ти го земат долгот.
   
  На Blondi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: