Избор на најдобра песна од поранешна Југославија

Статус
Затворена за нови мислења.

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.065
Поени од реакции
57.321
Тогаш и овој пат мојот глас оди за ЕКВ
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
"Jesen u meni - Parni Valjak (Anđeli se dosađuju?1987)"

Опет се делат лајкови за јесен у мени.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.798
Поени од реакции
33.619
Par godina za nas
--- надополнето: 21 август 2013 во 21:53 ---
BTW, ова е првиот дуел од осминафиналето, не од четвртфиналето! Инаку, во претходниот круг конечно една песна собра повеќе од 100 гласа севкупно - Круг на ЕКВ. Стотиот глас го даде Forrest Gump - ко да темпираше! :D Со тоа, Круг ја надмина Чувам ноќ од будних на Леб и сол (која е сега втора) на врвот на листата, а токму во осминафиналево овие две песни се среќаваат меѓу себе. Е тоа ќе биде судир на титаните, или финале пред финалето!
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.694
Поени од реакции
885
Гласам за победничката песна воопшто на изборов , т.е. за Белграѓаните , иако ми е жал што ќе отпадни една од најдобрите рок балади на Аки и компанијата му.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.798
Поени од реакции
33.619
Нешто друго интересно што забележав: од вкупно осум дуели во осминафинале, во 5 има песна од ЕКВ. Теоретски, доколку сите 5 песни победат во нивните дуели (со исклучок на Пар година за нас и Срце - една од нив може и да изгуби), постои можност да имаме 2 полуфиналиња составени исклучиво со песни од ЕКВ. Со други зборови, ниту една песна од ЕКВ (освен Пар година за нас и Срце) не може да биде во дуел со друга песна од ЕКВ се до полуфинале!
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Кога ќе ја видам оваа песна Јесен у мени - Парни ваљак ме потсеќа на скечов:

0:36
- „Како се викаше онаа песнана што ми ја пушташе по телефон?“
- „Јесен у мени тугује од Парни ваљак.“
:pos: Цареви!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јесен у мени

Оти е многу добра песна, заслужува да оди понатаму, а реално ЕКВ има премногу песни веќе, и дај гледајте малце објективно, ова не е избор за најдобра песна на ЕКВ, туку на песна од екс.Ју.

Гледам јас дека се форсира некако дека ЕКВ е најдобриот екс-ју бенд, а не е.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Од песните што останаа било која да тепа покрај Bacila je, ќе биде тежок фејл на изборов но тоа е што е, вкусови и гласови одлучуваат :)

Јесен у мени, ЕКВ на форумов станаа тоа што е Џорџе на фб ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom