Избор на најдобра песна од поранешна Југославија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.644
Се убив од барање на теми каде се дискутира за музиката од поранешна Југославија, и освен една за разликите меѓу македонската и југословенската музика, и друга за New Wave правецот, не најдов ништо друго. Можеби многумина ќе ми замерат за тоа што отворам ваква тема, но колку и да сака некој да го негира тоа, ние бевме дел од таа творевина, и (некои помалку, други повеќе) пораснавме со таа музика. Темава има за цел да ни ги врати во сеќавањата сите рефрени од детството/младоста, и помладите да ги запознаеме со истите, а и - заедно да ја избереме песната која би можела да го добие епитетот - ХИТ НА СИТЕ ВРЕМИЊА.

Изборот го замислив на поинаков начин. До најдобрата песна ќе дојдеме етапно, преку дуели (случајно одбрани) помеѓу две песни. Секој дуел ќе трае (минимум) еден ден - гласањето ќе завршува во 20:00, а ќе се гласа тука, со коментари во самата тема. Песната со повеќе гласови ќе оди во следната етапа, додека таа со помалку гласови - отпаѓа од конкуренција. Сите гласови по 20:00 часот, до објавување на следниот дуел (доколку има такви) нема да се бројат. Членови со помалку од 50 комнентари нема да може да гласаат, за да се избегне креирањето на лажни профили и гласање од нив.

Но, многу е важно пред се да ги избереме песните кои ќе се натпреваруваат. Јас имам листа од 172 песни, која можете да ја прегледате овде: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AojTqu2DcrW7dExKVS1EUlAySUhENWFmR1BZRlREMVE . До утре, 04.12.2012, 18:00 ги очекувам сите ваши предлози на песни кои сум заборавил да ги додадам на листата (и мислења - доколку сметате дека некоја од песните треба да се тргне од листата. Правила за песните: да не се фолк песни, и да се издадени пред 1990 година во некоја од државите од поранешна Југославија. Избегнувајте да ставате македонски песни, затоа што не би сакал да бидеме пристрасни при гласањето (сепак, на листата веќе има неколку такви, кои биле хитови и надвор од територијата на Македонија во тоа време).

По изборот на сите песни кои ќе се натпреваруваат, ќе следат:


-Елиминациона фаза: неколку дуели кои ќе помогнат бројот на песните да се намали на 128. Бројот на дуелите зависи од тоа колку песни ќе бидат пријавени. Песните кои ќе се најдат во елиминационата фаза ќе бидат избрани по случаен избор.
-Прво коло: 128 песни поделени во 64 дуели
-Второ коло: 64 песни поделени во 32 дуели
-Трето коло: 32 песни поделени во 16 дуели
-Осминафинале: 16 песни поделени во 8 дуели
-Четвртфинале: 8 песни поделени во 4 дуели
-Полуфинале: 4 песни поделени во 2 дуела
-Финале: дуел со најдобрите 2 песни


Од ова може да видите дека за да го добиеме победникот ќе бидат потребни околу 150-тина денови. До крајот, ќе слушаме музика, ќе се забавуваме и потсетуваме на времињата кои за жал (или за среќа), никогаш нема да се вратат. Сакам да се заблагодарам на Forrest Gump кој како модератор на Музика, ќе биде од огромна помош во организацијата на изборот.

Значи, до утре - 04.12.2012, 18:00 ги очекувам вашите предлози и сугестии!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Интересна идеја!
Едно прашање само: Сега треба да даваме предлози од твојата листа или?
Не сфаќам како ќе се направат првите предлози...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Како и да гласате уште од сега ви кажувам песна од ЕКВ победува(или Азра можеби) :) освен ако не се истура тулбофолкери од нигде никаде и да гласаат за Чорба, Бајага или Дугме.
(иначе очекував и нешто од поновава музичка сцена, бидејќи ја сфатив темава како култура која потекнува од овие граници, но не само во времето наназад, туку и нешто потоа)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.644
Епа гласам за неа :icon_mrgr:
lol, чекај, гласањето уште не е почнато. Ќе почне утре во 20:00 часот, со првиот дуел, ама можеби „Ти можеш све“ нема да биде во тој дуел...;)
--- надополнето: 3 декември 2012 во 19:57 ---
Интересна идеја!
Едно прашање само: Сега треба да даваме предлози од твојата листа или?
Не сфаќам како ќе се направат првите предлози...
Не. Сега треба да давате предлози кои сакате да се најдат на листата, а ги нема. Утре, во 18:00 часот преку random.org ќе бидат извлечени двојките за дуелите од елиминационото коло. Важно е сега да проверите дали има некоја песна која сметате дека треба да се натпреварува, а јас не сум ја ставил (сум ја заборавил, или сл.)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Никаде не ги видов Кербер а ако добро ме служи меморијата 80 и некоја се оформени.. така да ако сметате дека треба додадете ја оваа..
Kerber - Bolje da sam druge ljubio
Josipa Lisac - Gde Dunav ljubi nebo
Josipa Lisac - Magla
Djavoli - Dugo toplo ljeto
Viktorija - Barakuda
Viktorija - Daj ne pitaj
Мислам дека не погрешив.. сите се од 80те.. сепак проверете.. и не ми е јасно... дали можам да одберам од оние што ти ги имаш ставено на листа ? или не смеам?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.644
Како и да гласате уште од сега ви кажувам песна од ЕКВ победува(или Азра можеби) :) освен ако не се истура тулбофолкери од нигде никаде и да гласаат за Чорба, Бајага или Дугме.
(иначе очекував и нешто од поновава музичка сцена, бидејќи ја сфатив темава како култура која потекнува од овие граници, но не само во времето наназад, туку и нешто потоа)
Се надевам дека сепак квалитетот ќе победи (y) А за поновата музичка сцена... не знам. Мене не ми беше воопшто лесно да ги издвојам овие 172... Можеби по ова ќе направиме нешто и за поновата музика ;)
--- надополнето: 3 декември 2012 во 20:02 ---
Никаде не ги видов Кербер а ако добро ме служи меморијата 80 и некоја се оформени.. така да ако сметате дека треба додадете ја оваа..
Kerber - Bolje da sam druge ljubio
Josipa Lisac - Gde Dunav ljubi nebo
Josipa Lisac - Magla
Djavoli - Dugo toplo ljeto
Viktorija - Barakuda
Viktorija - Daj ne pitaj
Мислам дека не погрешив.. сите се од 80те.. сепак проверете.. и не ми е јасно... дали можам да одберам од оние што ти ги имаш ставено на листа ? или не смеам?
Секако, зошто да не. Ти благодарам за предлозите!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Се надевам дека сепак квалитетот ќе победи (y) А за поновата музичка сцена... не знам. Мене не ми беше воопшто лесно да ги издвојам овие 172... Можеби по ова ќе направиме нешто и за поновата музика ;)
--- надополнето: 3 декември 2012 во 20:02 ---

Секако, зошто да не. Ти благодарам за предлозите!
Немаш од Македонија ниту еден претставник, ваљда и ние бевме таму :)
Пример Падот на Византија, Анастасија, Архангел, Мизар, Бадмингтонс, Александрија, Декаденс, Кисмет, Ден за ден, Телонаука Совршена.......види разгледај и за вметнување нешто македонцко
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Според мене фалат:
Курвини синови - Азра
Селма - Бијело Дугме
Заборави ако можеш - Бијело Дугме
Македонија - Дадо Топиќ (Без песнава не иде ниедна номинација)
Каја или Суада - Плави Оркестар

Има уште по некоја, овие ми текнаа од прва пошто си ги сакам ептен!

Forrest Gump надгледувај ја често темава и бриши ги оф-топиците, и јас ќе помагам колку можам.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Знам дека песната од Пилоти е од 1993 година, али... вреди премногу
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Имаше вакво слично нешто пред едно повеќе од 6 години, не овде на форумот, поширока беше публиката, сепак ќе биде интересно да се види каков вкус има форумов.
Имате (y) од мене.

Idoli - Moja si
Smak- Crna dama
Smak - Plava pesma
Smak - Daire
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom