Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne e do mudata, tuku e do ak'lot!
ТВ дуел, нека има, нека нема, се исто ми е мене.

Ништо ново нема да чујам.

И на ТВ дуелот ќе биде како на кајгана, ќе биде како Сувисајд да полемизира со Битуше.

Помалку ме интересира кој ќе биде новиот кандидат за лирџет или кингер несреќа, повеќе ме интересира што правиме на локално??
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Проблемот е шо фрчле се однесува како некое аздисано маалско дерле па само лае ли лае за се’ и секого.
Така си е, нема збор!
Аргумент за да се одбие дебата е лесно да се најде. Барањето извинување за наводни навреди, тврдењето дека ривалот се обраќа на недостоен начин, како што тоа своевремено го направи Глигоров, а сега и Иванов, повеќе е тактика за неправење грешки, за зихерашки настап, отколку вистински аргумент за одбегнување дуел. Впрочем, дуелите се прават токму за јавноста да добие целосна слика какви се личностите што претендираат да носат одлуки за важни државни прашања. Може ли одредена личност да се бори за функцијата претседател, а да нема елементарна храброст и доблест да се соочи со своите противкандидати? Не може. Тоа е освоен демократски стандард и враќање назад - нема!
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
ФРЧКО БЕГА ОД ДУЕЛ??

Љубомир Данаилов Фрчкоски, претседателскиот кандидат на СДСМ и на НСДП, нема посебна желба да дебатира со кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ
Sega koj bega od kogo?
Не бре Garfield, тоа Трн се служи со комуњарски финти и се обидува да манипулира... Од 200 збора, си издвојува 10-тина што нему му се допаѓаат!
Еве ја целата вест:
По предавањето во Академијата за обука на обвинители и судии, за постапките пред меѓународните судови, Фрчковски рече и дека нема посебна желба да дебатира со Иванов, за кого вели дека, освен мерак да биде претседател, нема никакви посебни познавања ни од внатрешната ниту од надворешната политика, но јавните дебати, нагласи, се должност на кандидатите пред гласачите.
- Ние нема да се жениме или мажиме еден за друг, па да му се извинувам, дуелите се наша обврска пред гласачите. Александар Бичиклиски, кој секојдневно се појавува во јавност, повеќе личи на кандидат од Иванов, кого ВМРО ДПМНЕ се обидува на носилка да го истурка низ кампањата, рече Фрчковски.

И независниот кандидат Љубе Бошкоски има слично гледиште во однос на јавните дебати. тој изјави дека ќе прифати тв дуел со било кој противкандидат или пак јавна дебата.
- Ние не бираме фикус за претседател, дебатите се начин да се претстави нашата програма, изјави Љубе Бошкоски.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
:tv:
Не бре Garfield, тоа Трн се служи со комуњарски финти и се обидува да манипулира... Од 200 збора, си издвојува 10-тина што нему му се допаѓаат!
Хуахаухааа си ги издаваш методите а :smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Нема да има дуел сигурно. Фрчковски не се извинува за глупостите што ги има истресено, а на Иванов не му одговара затоа што е во предност.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Нема да има дуел сигурно. Фрчковски не се извинува за глупостите што ги има истресено, а на Иванов не му одговара затоа што е во предност.
Ако треба 100 пати ќе повторам. Нека не се заведува јавноста, НЕМА ПОТРЕБА ОД ДУЕЛ. Треба соочување на претседателските кандидати а ги има СЕДУМ, а ДУЕЛ значи соочување на двајца.

Еве денес Љубе, Мируше и уште кој беше, тројца веќе прифатија. И Селмани мислам дека е за, и Нано. Или да поедноставам нема тие што да прифаќаат, тие се должни да се претстават на јавноста и да ги соочат своите ставови, а не со прес конференции на конференции па на нив пак конференции. Освен за оние кандидати кои не знаат што значи демократија, а такви не и требаат на демократска земја.

Мене не ме интересира што има да каже ниту Бичиклиски ниту Емилијан ниту Панде, мене ме интересираат кандидатите.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
кој не би бегал од таква мифка како Фрле?

(инаку јас би да гледам дуел, поготово со фрле у комбинација...сеир невиден)
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Иванов се понаша како Црногорците...

Он ме јури ка кукавица, а ја бијежим ка сокол!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ако треба 100 пати ќе повторам. Нека не се заведува јавноста, НЕМА ПОТРЕБА ОД ДУЕЛ. Треба соочување на претседателските кандидати а ги има СЕДУМ, а ДУЕЛ значи соочување на двајца.

Еве денес Љубе, Мируше и уште кој беше, тројца веќе прифатија. И Селмани мислам дека е за, и Нано. Или да поедноставам нема тие што да прифаќаат, тие се должни да се претстават на јавноста и да ги соочат своите ставови, а не со прес конференции на конференции па на нив пак конференции. Освен за оние кандидати кои не знаат што значи демократија, а такви не и требаат на демократска земја.

Мене не ме интересира што има да каже ниту Бичиклиски ниту Емилијан ниту Панде, мене ме интересираат кандидатите.
Да направат нешто на елиминации, двајца по двајца, па победниците, а Мируше како женско да се вклучи во некоја подоцнежна фаза :)

Иванов се понаша како Црногорците...

Он ме јури ка кукавица, а ја бијежим ка сокол!
Јас би рекол повеќе дека Фрчкоски се однесува како камиказа.
Или како коцкар со последните пари во џебот.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Со таква конкуренција, би било чудно да не е во предност.
Неговата конкуренција пред 7 години му беше сопартиец и тој беше поддржувач на неговата идеологија. Затоа само дуел може да ги разреши сите дилеми околу Бившиот Социјал Демократ и неговото вработување на Правниот Факултет. Ама нормално ќе се бега како од Женски Фустан шо се бегаше на времето.
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
НЕ Е ТОЛКУ ДОБАР ИВАНОВ КОЛКУ ШТО МУ Е МИЗЕРНА КОНКУРЕНЦИЈАТА!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom