Избори 2008 - последен ден пред изборниот молк

Статус
Затворена за нови мислења.

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
А се почна од ова:

И....ова е ти е коментар а?.....абе павел, има една изрека која гласи вака: Во демократијата секој има право да биде глупав( Енцесбергер).
Иако оваа изјава е дадена во еден друг конткст, сепак нејзината универзална вредност, ама сватена во буквална смисла, и те како е применлива за вмровскава маса, т.е. демократското право да се биде глупав на најдобар начин го искажаа со одење на предвермени избори. Размисли малку и најди ја смислата зашто се оди на предвремени избори, и пак размисли, и забележи го следново: Гвујо на митинзиве веќе не збори за името, демек не го даваме, не го менуваме, туку дека идентитетот е битно да не го изгубиме... има доста бавчи за длабоко орање ?
За кое уште нема логично објаснување?!
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
Gallic, не очекувај конструктивен одговор со аргументи.

Првата работа што ќе ја добиеш тука, од бранителите на ликот и делото од Никола, како контра-аргумент, ти е лична навреда и девалвација...........

Вториот контра-аргумент е сонце, банани, мајмуни.........

Третата работа ќе биде етикетирање како СДСМ-овец........

Во четвртата работа, Ти си веќе предавник и антимакедонец...

Како петти контрааргуменат и многуомилен кај ДПМНЕ-овците, ти е времето на Бранко и Киро.

Ништо да не те чуди.
Тоа е арсеналот на контрааргументи со кој располагаат бранителите на ликот и делото на Никола.
Навикни се.
Ma jasno e toa i bi me iznenadilo ( prijatno ) ako posegnat, ili barem se obidat ( znam deka toa teshko im odi) kon vistinski, t.e. objektiven i izdrzhan dijalog !
No tuka sme da pomogneme kolku mozheme, sepak sme makedonci, parvoslavni i treba da go sakame blizhniot svoj !
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Тоа што они го апсолвираа тогаш, ние ден денес неможеме да се оправиме.
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Gallic, не очекувај конструктивен одговор со аргументи. Па и не би рекол баш дека не се издржани.

Првата работа што ќе ја добиеш тука, од бранителите на ликот и делото од Никола, како контра-аргумент, ти е лична навреда и девалвација...........нема врска со ликот и делото на Груевски туку има врска со делото на ВМРО-ДПМНЕ, а воедно и Груевски како нејзин претседател

Вториот контра-аргумент е сонце, банани, мајмуни.........Па богами.. за СДСМ да продава патриотизам и квалитетни решенија на широката Македонска народна маса (па и дијаспора) е Сонце, Банани, Мајмуни....
Впрочем, можеле тоа и во 1991 да го направат и до сега да беа монархија во Р. Македонија..

Третата работа ќе биде етикетирање како СДСМ-овец........а како? Анти-ВМРО-ДПМНЕ_овец?

Во четвртата работа, Ти си веќе предавник и антимакедонец...Почнувајќи од партиска членска книшка на СДСМ Бр.0001 (Кирче) па до ден-денеска немам видено квалитетен патриота и Македонист а да има етикета на СДСМ-овец

Како петти контрааргуменат и многуомилен кај ДПМНЕ-овците, ти е времето на Бранко и Киро. Кога некој се гледа КОЈ е и ШТО е, прво го гледаш у фаца а потоа гледаш и кои му се родители, какво воспитување има и од кого учел во животот!

Ништо да не те чуди.
Тоа е арсеналот на контрааргументи со кој располагаат бранителите на ликот и делото на Никола.
Навикни се.

Ако вие момци сте против ВМРО-ДПМНЕ, ќе видиме колку луѓе на овие избори СЕ ПРОТИВ ВАС ! А тоа ќе биде наскоро, И нема да се делат 150.000 државјанства и ќе биде - Чисто како солза !
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
Gallic


obicen30



obicen30, ti se prepozna vo mojot post kako glup vmrovec pa gledam si mi odgovoril - "argumentirano", ili onaka go koristish tvoeto demokratsko pravo, pritoa, svesno ili nesvesno ja potvrduvash vo bukvalna smisla izrekata od Encesberger koja ja postirav predhodno, i toa vo dva navrati.

PS. Gledam ne si me razbral, a i saso kako da ima problem, ajde prochitajte povtorno i vidite za shto zboruvam !
Какое не ти е срам бе. Ти мене глуп? И ќе ми завиткаш во целофан вака? Зосто не адресираш тоа што го постирав?

Најголем економски раст од осамостојувањето!!!

Порастот на бруто домашниот производ изнесува 5,1 отсто, странските директни инвестиции за минатата година изнесуваат 240 милиони евра, за 106 милиони евра се зголемени девизните резерви. Забележано е намалување на стапката на невработеност, се бележи и раст на платите и пензиите.

Ај продолзете со селјачки навреди кога не бе бива за ништо. Алапачи едни. :uvo:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Напишано од "realen_07"
Болдираното од "SolunAssassin"
Црвеното додадено од "realen_07"

Gallic, не очекувај конструктивен одговор со аргументи. Па и не би рекол баш дека не се издржани.

Првата работа што ќе ја добиеш тука, од бранителите на ликот и делото од Никола, како контра-аргумент, ти е лична навреда и девалвација...........нема врска со ликот и делото на Груевски туку има врска со делото на ВМРО-ДПМНЕ, а воедно и Груевски како нејзин претседател. Поточно речено со делото на ДПМНЕ, зошто делата на ВМРО немаат ништо заедничко со делата на ДПМНЕ.

Вториот контра-аргумент е сонце, банани, мајмуни.........Па богами.. за СДСМ да продава патриотизам и квалитетни решенија на широката Македонска народна маса (па и дијаспора) е Сонце, Банани, Мајмуни....
Впрочем, можеле тоа и во 1991 да го направат и до сега да беа монархија во Р. Македонија.. Ова само го потврдува второто и четвртото.

Третата работа ќе биде етикетирање како СДСМ-овец........а како? Анти-ВМРО-ДПМНЕ_овец? Не, туку како секој нормален граѓанин во секоја демократска држава, што има право да ја критикува работата на Владата.

Во четвртата работа, Ти си веќе предавник и антимакедонец...Почнувајќи од партиска членска книшка на СДСМ Бр.0001 (Кирче) па до ден-денеска немам видено квалитетен патриота и Македонист а да има етикета на СДСМ-овец Види второ

Како петти контрааргуменат и многуомилен кај ДПМНЕ-овците, ти е времето на Бранко и Киро. Кога некој се гледа КОЈ е и ШТО е, прво го гледаш у фаца а потоа гледаш и кои му се родители, какво воспитување има и од кого учел во животот! Ова ти е некоја филозофија што не би ја коментирал.

Ништо да не те чуди.
Тоа е арсеналот на контрааргументи со кој располагаат бранителите на ликот и делото на Никола.
Навикни се.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
edno vaka simpaticno prasanje bi rekol?/
zaso vikas dpmne a ne vmro-dpmne?
i zasto sdsm eve ne stavi vmro-sdsm......poso ednas se prekrstija od skm-pdp vo sdsm neka se prekrstat vo vmro-sdsm....moz ke zemat nekoj glas poveke.

p.s. denes postavuvam glupi postovi, malce mi e od svadbata a malce i od inaet a poveke od mojot vpecatok za sogovornikot ))))))))))))))
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
... Реален ...

1. Оди на страната на ВМРО-ДПМНЕ и види дали партијата има или нема корени од ВМРО!(знамето и химната се дури и повеќе од доволни да те упатат кон твојот одговор..во спротивно застапуваш грчка стратегија со изјавите дека немаат врска со ВМРО) Впрочем, има неколку членови кои се во врвот на партијата ВМРО-ДПМНЕ а нивните дедовци и прадедовци се директни членови на ВМРО во 1903 и сме учеле во 8мо одд за тие револуционери. Неможе да ми текне кои беа, бидејќи ги читав во весник пред 2 години беа околу 5,6 души со директно потекло од револуционерни фамилии.

2. Ако СДСМ е квалитетна и не продава банани и сонце тогаш го имаат целото време на овој свет за да го докажат спротивното.. нека повелат!

3. Доколку вие не сте за СДСМ, а се оградувате од тоа дека не сте ни АНТИ-ВМРО-ДПМНЕ_овец, тогаш морам да кажам дека сте во видот пред истребување..нешто слично како и малите политички партии денеска.
А дека ќе гласате за СДСМ можам да кажам дека е коефициент 1.10

4. Ќе ми кажеш дека од Кирче па преку Бране за после Буч и сега Рада - немаат никаква континуирана врска со партијата СДСМ ?? Ќе ми кажеш дека не си делат совети едни меѓу други ?? Ќе ми кажеч дека не се веќе од истата партија ??

Абе ајде не си играјте мижи да ти баам, се знае кој е кој во СДСМ!!
Прво беше Кирче, па Бране, Па Хари (му се одмили) Па Буч....

Тоа Реален , воопшто не е некоја филозофија! Евреите пред да прават бизнис со тебе ќе те прашаат чии се парите, твои или на татко ти! Така да денеска се знае чија е СДСМ и се знае кој газдува во неа и со каков континуитет!
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
Напишано од "realen_07"
Болдираното од "SolunAssassin"
Црвеното додадено од "realen_07"

Gallic, не очекувај конструктивен одговор со аргументи. Па и не би рекол баш дека не се издржани.
Ти "реален" пишуваш за аргументи? ЛОЛ :pos2:

Јас барам ти и твоите сдс-лузери да почнат со аргументи! Јас тука постирав 2 непобитни факти од дрзавни институции со линкови, а што направивте вие? Ме нарековте глуп ЛОЛ. :uvo:

Да да, "глупавите" го направија растот од 5.1% највисок во историјата на Македонија. Еве и дел од другите работи кои ги направија "глупавите" од Вмро - странските директни инвестиции за минатата година 240 милиони евра, за 106 милиони евра се зголемени девизните резерви. Намалување на стапката на невработеност, се бележи и раст на платите и пензиите.

Ако ова го направија глупавите од Врмо, што ве прави тоа вас сдс-овците? Имбецили?
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Кои се потомците на оние кои ги однесоа Ченто, Шатев, Брашнаров по Македонските затвори и пошироко?
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
К.П.Ј и К.П.М ( подоцна трансформирана во СДСМ )
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ти "реален" пишуваш за аргументи? ЛОЛ :pos2:

Јас барам ти и твоите сдс-лузери да почнат со аргументи! Јас тука постирав 2 непобитни факти од дрзавни институции со линкови, а што направивте вие? Ме нарековте глуп ЛОЛ. :uvo:

Да да, "глупавите" го направија растот од 5.1% највисок во историјата на Македонија. Еве и дел од другите работи кои ги направија "глупавите" од Вмро - странските директни инвестиции за минатата година 240 милиони евра, за 106 милиони евра се зголемени девизните резерви. Намалување на стапката на невработеност, се бележи и раст на платите и пензиите.

Ако ова го направија глупавите од Врмо, што ве прави тоа вас сдс-овците? Имбецили?
Види сега пријателе во врска со болдот.
Јас на форумов, до сега, на никој немам упатено лична навреда, и покрај фактот што имам примено многу.
Секогаш се залагам дискусијата да биде колку толку на ниво, а доколку на тебе некој те нарекол како што пишува погоре, слободно реплицирај му на него, и те молам не генерализирај.
Поздрав.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ево ви ретроспектива и иднина
еден будала претседател горе, две партии доле, странциве им го дркаат малце.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
И пак ќе го поставам прашањето, зошто Груевски на митинзиве веќе не збори за името, демек не го даваме, не го менуваме, туку дека идентитетот е битно да не го изгубиме, на кое Јас, како и пошироката македонска јавност чека издржан одговор.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
И пак ќе го поставам прашањето, зошто Груевски на митинзиве веќе не збори за името, демек не го даваме, не го менуваме, туку дека идентитетот е битно да не го изгубиме, на кое Јас, како и пошироката македонска јавност чека издржан одговор.
А што те здоболе тебе тоа?
Демек се најде сдс заштитникот па ќе го брани.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom