Избори Црна Гора 2020

Кој ќе победи на изборите во ЦГ?

  • ,,Одлучно за Црна Гора" - предводена од Демократска Партија на Социјалистите (ДПС)

    Гласови: 10 45,5%
  • ,,За иднината на Црна Гора" - предводена од Демократски фронт (ДФ)

    Гласови: 12 54,5%

  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Aj за нато можеби ке оди потешко, ама за Космет и те како ке бидне со тек на време, инаку не ми се веруе дека оправдуваш таква одлука на криминална влада за влез во нато.
Да бидеме реални нема шанси да бидне за Косово. Дритан Абазовиќ е етнички албанец, а и сега гледав интервју негово каде што кажа јасно дека ако се гласа за тоа ќе излезат од Владата. Иако не знам како им се законите за таа работа на црногорците. Ако може да се повлече признание со Нота од Владата тогаш нека си пази Дритан, пошто тие 37 со кои ќе коалицира неговата партија ќе имаат мнозинство во Владиниот кабинет.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.677
Поени од реакции
4.175
Да бидеме реални нема шанси да бидне за Косово. Дритан Абазовиќ е етнички албанец, а и сега гледав интервју негово каде што кажа јасно дека ако се гласа за тоа ќе излезат од Владата. Иако не знам како им се законите за таа работа на црногорците. Ако може да се повлече признание со Нота од Владата тогаш нека си пази Дритан, пошто тие 37 со кои ќе коалицира неговата партија ќе имаат мнозинство во Владиниот кабинет.
Свесен си дека Мило само ке паѓа во наредните 5-10 години и следствено на тоа просрпките партији ке имаат се повеќе пратеници, инаку повлакевањето на признавање на Космеет ке бидне еден сегмент од политичката наредна кампања, на која народот ке ја подржи.
 
Член од
16 август 2018
Мислења
223
Поени од реакции
242
Да имаше опасност од повлекување на признавањето на Косово ќе му дадеше меѓународната заедница на Мило зелено светло да си пазари пратеници. На опозицијава и е направен добар скрининг без гајле, го боли цеф Западот за црквите и за кој ќе биде на власт дур не им пипаш у стратешки интереси. Едино шо ќе напраат новиве е шо ќе ја остаат СПЦ на раат, ќе престанат непотребните еднострани хушкања со Србија, и евентуално да почнат пресметка со криминалниот клан на Џуканович.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
853
Поени од реакции
989
Да имаше опасност од повлекување на признавањето на Косово ќе му дадеше меѓународната заедница на Мило зелено светло да си пазари пратеници. На опозицијава и е направен добар скрининг без гајле, го боли цеф Западот за црквите и за кој ќе биде на власт дур не им пипаш у стратешки интереси. Едино шо ќе напраат новиве е шо ќе ја остаат СПЦ на раат, ќе престанат непотребните еднострани хушкања со Србија, и евентуално да почнат пресметка со криминалниот клан на Џуканович.

Плус новите ќе си вработат свои по државна администрација и министерства, и ќе си чепнат со прстите од медот, нема да чепкаат во медот толку длабоко и безобразно како овие на ДПС што правеа 30 години.

Јас мислам дека ова во некоја рака им одговара на ЕУ.

1. Факт е дека во ЕУ не се во вистинска смисла на зборот заинтересирани за проширување на унијата со нови држави членки, ама тоа секако ЕУ не го кажува јасно и гласно.

Што им требаше стратешки да ја изолираат Русија од Европа,толку држави ЕУ си прими во членство, нас и Црна Гора не пикнаа шверцерски во Нато и не сме приоритет за членство во ЕУ, на самата унија не сме и потребни тоа е реалноста.

2. Со новата власт и најавена експертска влада во Подгорица од ЕУ ќе соработуваат ама сметам дека нема Црна Гора да влезе во ЕУ во мандатот на оваа нова експертска влада која се најавува во Подгорица.

3. Уште не е готово со Џукановиќ и неговата партија, Џукановиќ има уште 3 години мандат како претседател, да нема тој големи ингеренции на функција претседател, но сепак е на власт и има имунитет.
Можно е кога ќе дојде време за претседателски избори за 3 години, да се организираат заедно и претседателски и парламентарни избори во Црна Гора и тогаш ќе биде референдумска ситуација во Црна Гора, и онака сега ќе се формира експертска влада, а сите знаеме дека претежно кога ќе се формира во некоја држава експертска влада дека таква експертска влада скоро никогаш не го одработува до крај мандатот од 4 години.

4. Иако на Црна Гора и остана само уште едно поглавје да отворат од 35 поглавја во преговорите со ЕУ, имаат огромна бројка на поглавја кои се само отворени или само привремено затворени. Плус и кога една држава кандидат за членство во ЕУ ќе ги отвори и целосно затвори сите 35 поглавја, следи процес од 1-2 години додека сите членки на ЕУ да го ратификуваат протоколот за влез на некоја земја во ЕУ ( ние видовме од нашиот случај со Нато ратификацијата).

Далеку е Црна Гора од ЕУ едно 6-7 години во оптимистичко сценарио.


5. ЕУ ќе соработува фигуративно со новата експертска влада, но ако ЕУ не им даде ветер во грбот на новата власт во Подгорица со финиширање на процесот со целосно затворање на 35 поглавја од преговарачкиот процес ( а јас сметам дека ЕУ нема да ги затвори 35 поглавја), тогаш е реално да има извесно разочарување со експертската влада и како што погоре посочив за 3 години заедно со претседателски избори да има и парламентарни избори.

Ваков развој на ситуација и оди во прилог на ЕУ, тие и така не се за прием на нови членки.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.776
Поени од реакции
11.501

Шо ти прави политичка партија, замисли колкав бот треба да бидеш за ова да го пееш. Од бомбардирање на Дубровник до пеење чавоглаве.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.010

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.816
Поени од реакции
10.930

Изгледа тргна чистката во Црна Гора

Дали конечно се роди чесен политичар на Балканот?! Останува да видиме, ама полека почна да ме освојува Дритан.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
194
Поени од реакции
205
Падна и Никшич, толку од Мило тргна возот
Nikšić su inače zvali i bastionom (tvrđavom) DPS-a. Nikšić je rodno mesto Mila Đukanovića u kome je njegov DPS vladao oduvek (nikad do sad nisu izgubili) i opština u kojoj je DPS do ovih izbora imao samostalno natpolovičnu većinu. Strahovit poraz kriminalne politike Đukanovića. Ako želi dobro svojoj partiji, treba dati neopozivu ostavku inače će DPS doživeti sudbinu DS-a u Srbiji.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
22 август 2020
Мислења
40
Поени од реакции
33
Падна и Никшич, толку од Мило тргна возот
Проблемот не е што падна Мило, туку тоа што новиот најверојатен градоначалник е со отворена големосрпска четничка идеологија
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.677
Поени од реакции
4.175
Ова е резултат на удирање на црквата, не ми е јасно како таков искусен политичар-лопов тргнаа на црква и мислеше дека тоа ке му пројде онаака лабаво.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
40
Поени од реакции
33
Ова е резултат на удирање на црквата, не ми е јасно како таков искусен политичар-лопов тргнаа на црква и мислеше дека тоа ке му пројде онаака лабаво.
За 6 и пол месеци четниците -6500 гласа во Никшиќ. Машала.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.112
Поени од реакции
20.043
За 6 и пол месеци четниците -6500 гласа во Никшиќ. Машала.
Немале мака Црногорците со Србите,нити па Србите со Црногорците туку и едните и другите ке си имаат мака со Муслиманите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom