Избори Црна Гора 2020

Кој ќе победи на изборите во ЦГ?

  • ,,Одлучно за Црна Гора" - предводена од Демократска Партија на Социјалистите (ДПС)

    Гласови: 10 45,5%
  • ,,За иднината на Црна Гора" - предводена од Демократски фронт (ДФ)

    Гласови: 12 54,5%

  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 август 2020
Мислења
40
Поени од реакции
33
Колку што видов, досега нема отворено тема за најинтересните избори во историјата на Црна Гора кои треба да се одржат на 30 август годинава.
Повелете на дискусија!
Кого поддржувате?
Овде искажете ги вашите аргументи зошто поддржувате одредена опција, како гледате на овие избори.
Можете да дискутирате за се што е поврзано со нив.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
Немам никакви допирни точки со државава, ниту пак можам да заземав став како е и што е, но Црна Гора оди натаму да и се случи Македонија со ваква власт. Се надевам дека ќе падне Мило, иако тоа не е возмжно, зошто нели он е демократ а оној од Белорусија е автократ а владеат исто време.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
40
Поени од реакции
33
Се надевам дека Мило ќе победи, бидејќи опозицијата ја негира црногорската државност и има отворена големосрпска идеологија. Таа смета дека црквата во ЦГ е српска.
Истиот проблем го имаме и ние со СПЦ.
Иако е левоориентирана партија, само ДПС е гарант за постоењето на Црна Гора надвор од големосрпските соништа, кои мислев дека конечно завршија во август 1995 година, но изгледа не било така.
Кај нас најголемата левоориентирана партија ја продаде Македонија и се што е македонско, без никакви национални чувства и љубов кон сопствената земја, додека пак Мило е браникот на црногорската независност и самостојност.
Интересно е што Заев претходните избори беше на конвенцијата на ДПС и како што веќе напоменав имаат иста идеологија, меѓутоа разликата помеѓу нив е неверојатна.
Мило го брани постоењето на својата држава, нејзината самобитност и црногорскиот национален идентитет, додека Заев ја продава сопствената држава.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.686
Поени од реакции
9.920
Не знам зошто анкета! Само ДПС и толку. Џукеловиќ пак ќе победи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
Се надевам дека Мило ќе победи, бидејќи опозицијата ја негира црногорската државност и има отворена големосрпска идеологија. Таа смета дека црквата во ЦГ е српска.
Истиот проблем го имаме и ние со СПЦ.
Иако е левоориентирана партија, само ДПС е гарант за постоењето на Црна Гора надвор од големосрпските соништа, кои мислев дека конечно завршија во август 1995 година, но изгледа не било така.
Кај нас најголемата левоориентирана партија ја продаде Македонија и се што е македонско, без никакви национални чувства и љубов кон сопствената земја, додека пак Мило е браникот на црногорската независност и самостојност.
Интересно е што Заев претходните избори беше на конвенцијата на ДПС и како што веќе напоменав имаат иста идеологија, меѓутоа разликата помеѓу нив е неверојатна.
Мило го брани постоењето на својата држава, нејзината самобитност и црногорскиот национален идентитет, додека Заев ја продава сопствената држава.
Мило е на браникот на исламизацијата на Црна Гора. Пак ќе кажам секој има право да се самопредели, не можам јас да го оспорувам на некој постоењето кога и мојата држава има такви проблеми, но народот е секогаш во право, народот во Црна Гора сака нешто друго а не тоа што го сака Мило, исто како и кај нас, македонскиот народ не ја сака оваа власт, ниту пак ја избрал. Проблемот со црквата е веќе друго прашање, ние си знаеме на што не учеле нашите свештеници во минатато, знаеме кои ги убивал и поради која идеологија, додека во Црна Гора е друга приказната. Мило е дел од оние вазални политичари како што во моментов се насекаде на Балканот, бледа копија на Заев, Вучиќ, Рама, Борисов, па секоја нивна промена е добродојдена.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.285
Поени од реакции
18.724
Мило ќе падне кога учк ќе падне кај нас. Истите луѓе се у позадина.
Вчера доби и отворена поддршка од рама и харадинај....што да се каже повеќе.
 
Член од
12 август 2020
Мислења
51
Поени од реакции
128
Црна Гора беше една од најзаостанатите држави во СфРЈ,која беше под големо српско влијание,денес независна своја на своето,има просечна плата од 527 евра што само пред неа од бишва ЈУ се Словенија (1100 е) и Хрватска (850 е) ,невработеноста изнесува помалце од 16 проценти,иста или слична на неколку држави членки на ЕУ,како Грција (над 16%) Шпанија и Португалија над 15%.
Црна Гора заедно си Мило успеа да добие независност и да се тргне од влијанието на Србија,земјата ја заврти за 365% и влезе во Нато сојузот,чекори напред во ЕУ.
Од независноста па до денес има проблем со српското малцинство кое го прави истото како Албанците кај нас,сите манастири и црковни зданија ги присвоија ,не даваат да се создаде црногорска црква,суштината на проблемот е тоа што Србија не сака да прекине со многу децениската пропаганда,дека Црна Гора е СРПСКА,и дека црногорци како етникум не постои,тоа на нас ни е многу познато сите соседи не оспосруваат кој повеќе кој помалце.
Затоа и Џукановиќ им смета бидејќи тој се држи цврсто за ЦРНОГОРСТВОТО.
Затоа и овој пат не се сомневам дека ќе победи на изборите,и тоа уште појако
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.490
Поени од реакции
17.151
Не дека Мило не е тежок криминалец, но исламизација, УЧК и останати фејк њуз бљувотини се измислици од Београдската багра, која сака повторно да окупира туѓи територии.
Да се надеваме дека господинот Ѓукановиќ и црногорскиот народ ќе победат и ќе си ја возобноват ЦГПЦ, која во 1918 заедно со државноста на Подгоречката нелегитимна скупштина им беше укината под воена присила. Така што скупштината беше опколена од србијанската војска и за време на заседанието и ,,гласањето" пратениците од србијанската караџорџева багра се тропаше со оружје по вратите и прозорците за да им се даде дознаење на пратениците што би било ако нема ,,обединување". За потоа да следи граѓанска војна помеѓу домашните издајници и караџорџевата багра против легитимната црногорска војска на краљ Никола.
Исто така да се надеваме ќе си ги вратат манастирите кои ги градел црногорскиот народ со столетија наназад, а се моментално узурпирани од србијанците на чело со гнидата безбожна која се нарекува отец Анфилохије, а кој тврдеше дека земјотресот во Скопје била божја казна за ,,расколништвото" на нашата црква.
 
Член од
22 август 2020
Мислења
40
Поени од реакции
33
Црна Гора беше една од најзаостанатите држави во СфРЈ,која беше под големо српско влијание,денес независна своја на своето,има просечна плата од 527 евра што само пред неа од бишва ЈУ се Словенија (1100 е) и Хрватска (850 е) ,невработеноста изнесува помалце од 16 проценти,иста или слична на неколку држави членки на ЕУ,како Грција (над 16%) Шпанија и Португалија над 15%.
Црна Гора заедно си Мило успеа да добие независност и да се тргне од влијанието на Србија,земјата ја заврти за 365% и влезе во Нато сојузот,чекори напред во ЕУ.
Од независноста па до денес има проблем со српското малцинство кое го прави истото како Албанците кај нас,сите манастири и црковни зданија ги присвоија ,не даваат да се создаде црногорска црква,суштината на проблемот е тоа што Србија не сака да прекине со многу децениската пропаганда,дека Црна Гора е СРПСКА,и дека црногорци како етникум не постои,тоа на нас ни е многу познато сите соседи не оспосруваат кој повеќе кој помалце.
Затоа и Џукановиќ им смета бидејќи тој се држи цврсто за ЦРНОГОРСТВОТО.
Затоа и овој пат не се сомневам дека ќе победи на изборите,и тоа уште појако
Ако четниците победат можат да побараат и отцепување на тие општини каде Србите се мнозинство од ЦГ.
Затоа сметам дека победата на ДПС гарантира мир и стабилност во ЦГ и на Балканот.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
Ако четниците победат можат да побараат и отцепување на тие општини каде Србите се мнозинство од ЦГ.
Затоа сметам дека победата на ДПС гарантира мир и стабилност во ЦГ и на Балканот.
Ова како некој од овие нашите политичари да го слушам. Што ви значи тоа мир и стабилност?
Македонија има мир и стабилност со тоа што е членка на Нато?

Црна Гора ја чека истата судбина на Македонија, на крајот од процесот кога ќе добијат некој Артан Груби во Подгорица, тогаш ваљда ќе се чуствуваат безбедно. Што побрзо почнат да паѓаат вакви фигури како Мило, тоа подобро за Балканот.
Автоматски споено мислење:

Црна Гора беше една од најзаостанатите држави во СфРЈ,која беше под големо српско влијание,денес независна своја на своето,има просечна плата од 527 евра што само пред неа од бишва ЈУ се Словенија (1100 е) и Хрватска (850 е) ,невработеноста изнесува помалце од 16 проценти,иста или слична на неколку држави членки на ЕУ,како Грција (над 16%) Шпанија и Португалија над 15%.
Црна Гора заедно си Мило успеа да добие независност и да се тргне од влијанието на Србија,земјата ја заврти за 365% и влезе во Нато сојузот,чекори напред во ЕУ.
Од независноста па до денес има проблем со српското малцинство кое го прави истото како Албанците кај нас,сите манастири и црковни зданија ги присвоија ,не даваат да се создаде црногорска црква,суштината на проблемот е тоа што Србија не сака да прекине со многу децениската пропаганда,дека Црна Гора е СРПСКА,и дека црногорци како етникум не постои,тоа на нас ни е многу познато сите соседи не оспосруваат кој повеќе кој помалце.
Затоа и Џукановиќ им смета бидејќи тој се држи цврсто за ЦРНОГОРСТВОТО.
Затоа и овој пат не се сомневам дека ќе победи на изборите,и тоа уште појако
Јас колку што имам сфатено овој бил најголема србенда до пред некои 20 години, не ни сакал да слушне за одвојување. Како го сменил мислењето преку ноќ и почнал да се бори за Црногорството?

Или пак оној Додиќ од Босна, како изјавувал ова е геноцид, овој е воен злосторник, за сега да е најголем четник и србенда, Вучиќ од ќе убиеме сто муслимани за еден Србин, до одење во Сребреница и одавање почит и као фактор за стабилност на регионот. Многу ми се интересни политичариве на Балканот, како ликови од сапуници се, како ќе каже сценаристот така глумат, им се менува улогата за 180 степени.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.649
Поени од реакции
4.139
У 21 век имаш човек кој владее 30 години со купување на избори и батинање на противници, во 21 век имаш човек на кого му текнало уставно загарантирана сопственост ке ја ограничиме со закон ( во превод црквите и манастирите се до сега на СПЦ од утре не се), никој нема против да се основа црногорска православна црква, но нека си основа со свои цркви и манастири, плус 90 посто од верниците се приврзанции на СПЦ, а кога ке ги погледнеш донаторите на црногорска православна црква се закоравени православци од Косово, Санџак и останати муџи...
Инааку гледам тука се сере пак од некои ликови за српската умешаност, шта речи а не заплакати посебно околу црквата кога е работата, али шта ќеш тоа е нееписменост никогаш се нема прочитано Горски Вјенац од Његош како духовен авторитет и на денешните црногорци, никогаш се нема прочитано за неговиот идентитет и неговото определелување, така да не ме чуди тука од неколку ликови што трујат по секоја тема за „лошите срби“...
Исто така, никој не ја спомнува одлукаа за пристапување во нато злотворите, кога во предизборна кампања се зборееше за пристапување во нато ке има рефереендум, за да после се премислат не требало референдум, истите луѓе кои ја бранат овде оваа моментална власт плукаа против одлуката на нашата власт за промена на име и влегување во нато, а во црна гора по оваа прашање им одговара таква багра од власт, во најмала рака лицемерно.
Исто така да не го споменуваме албанскиот експанзионизам кои и таму не ебат жива сила и непоштуваат тамошни закони, нешто веќ видено овде.
Вреди и да асе наапомне дека Мило бешее најголем србин 90-тите за да дојде на власт, потоаа преку ноќ бидна проевропски педер бидејќи му понудија небројани пари, истата понуда стигнала и до Момир Булатовиќ но човек со образ тоа го одбил.
Једино мене што ме плаши е граѓански рат, по сите прилики верниците без крв нема да ги дадат црквите и манастирите кои од памтивек се српски, исто така неверувам и дека Мило апашот ке падне тек така и слободно ке се откаже од власта нешто слично као наш Груки, се што посакувам каква и да е одлуката на изборите да нема ниту една капка крв, бидејќи ситуацијата јако напета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom