Избори Црна Гора 2020

Кој ќе победи на изборите во ЦГ?

  • ,,Одлучно за Црна Гора" - предводена од Демократска Партија на Социјалистите (ДПС)

    Гласови: 10 45,5%
  • ,,За иднината на Црна Гора" - предводена од Демократски фронт (ДФ)

    Гласови: 12 54,5%

  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.416
Поени од реакции
9.575
Мило проба да ги раздвои и скара црногорците и србите, со согласност од другарчето негово Вучиќ. Човекот 30 години е власт, бетер од Грујо, Зоки, Али и сите останати наши на куп. Црногорци има 44%, Срби околу 28-9%, останатите околу 28%. Црногорците во сопствената држава се малцинстово, во споредба со сите останати. Во последниве 10 години, Црна Гора направи многу работи, против Србија, по наредба на САД и ЕУ. Србите и Црногорците се чувствуваат како братски народ, нераздоив, без разлика дали се во две држави или една. Кога ќе решиш да идеш контра сопствениот народ и контра српскиот народ кој го има скоро 30%, ова што се дешаваше е неизбежно. Мило со помош на мафијата се држеше на власт, еве и сеа имаше неговата партија најмногу гласови, али тоа не значи дека луѓето таму го сакаат. Има многу уценети, исплашени, а најмногу овци, како и кај нас, кои иако не се согласуваат со тоа што се дешава у Црна Гора, дури Мило и да им ги утепа децата, пак ќе го гласаат. Исто кој овците на СДС и ВМРО кај нас. Црна Гора, долгорочно не може да иде контра Србија и српскиот народ, пошто ги има само 15% помалку од црногорците. Ниту ќе се припои Црна Цора на Србија, ниту нешто лошо ќе им се дешава на црногорците сега. Едноставно, нема повеќе да се ствара толкав раздор, вештачки, меѓу двата народа. Мило падна, ќе падне и Вучиќ у Србија за брзо. Ќе го признае Косово и ЕУ више нема да стои позади него, ќе го пуштат низ вода. Ваљда на негово место ќе дојде некој кој нема да ги кара србите со сите, без радикални ставови. Проблемот меѓу двата народи се ствараше вештачки, а го ствараа Мило и Вучиќ, за да можат да собираат на таа карта гласови.
Многу си грешка. Големо српската политика не е еден човек, па ќе го смениш и завршена работа.

Мислиш Милошевиќ владееше затоа што беше диктатор?
Не бе, интелектуалната и бизнис каста го поддржуваше, се дури на почна да губи и ја донесе Србија до ова дереџе.

Вучиќ е проекција на свеста на големо српската политика.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.649
Поени од реакции
4.139
Прво километрите немаат никаква врска,второ по не знам кој пат ќе кажам,СПЦ е продолжена рака на големо српските интереси и пропаганди, амфилохије е се само не свештено лице,слично како нашиот агатангел,директно одработува за политичка партија.
И второ сите овие лица што ги спомена како јавни личности живееле или живеат во Белград повеќе него што живееле во Црна Гора.
И трето не е цел народ согласен со ова што се случува денес во нивната држава,туку дел од тој народ,затоа не можам да прифатам кога ќе се искористи наративот народот се поистоветува со Србија.
И четврто,многу брзо ќе видат црногорците дека новата власт,ако успее да направи влада,нема да биде ништо подобра од минатата.
5-то немој Рамбо да го ставаш во кошот на просрби бидејќи тој се чуствува како југословен.
И за крај бидејќи постираш клипови и цитати,еве еден според мене многу значаен кога се работи за црногорската држава и народ,на една средба на принцезата Јелена Петрович Његош со еден италијански министер,кој и рекол дека добро збори српски,на тоа она ому одговорила:
Oprostite, gospodine ministre, ja ne govorim srpski, no crnogorski. Tako me je učio moj otac, crnogorski kralj Nikola.”
Вакви примери има многу но не гледам зошто би се рафрлале со нив,и што би докажале.
Факт е дека постои Црногорски народ кој е посебен од Српскиот,а блискоста со него не е ништо поразлична од сите народи на балканот.
Другар ова од џеб го извади или, што ако живееле во Београд као демек таму ги окренале, Рамбо објаснуваше дека не би знаел за кого да навива помеѓу Србија и Црна Гора, четврто народот веќина одбра тоа што одбра на избори што сега тука жалопокјки, нрадото ја замени власта на мило кога овој удри по црква, толку просто и едноставно.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.490
Поени од реакции
17.151
Ќе биде смешки
Затоа ли Вучиќ истури толку пари на рушење на Ѓукановиќ? Зошто му одговарал ли? :D
Уште една фејк њуз од белградската кујна, на која рајата која има 40 српски канали се закачува.
Џуканович направил поделба на народ, а србите со тробојки слават пред цркви и се за припојување кон Србија. Дај да видиме тука нека окупираат Бугари цркви и нека веат по цел ден нивни знамиња, а бугарските медиуми нека перат мозоци на најјако, па да видиме како Македончето ќе реагира на таа агресија. Само како што кажав Македончето има меморија на риба па затоа е и ќе си остане роб.
Автоматски споено мислење:

Многу си грешка. Големо српската политика не е еден човек, па ќе го смениш и завршена работа.

Мислиш Милошевиќ владееше затоа што беше диктатор?
Не бе, интелектуалната и бизнис каста го поддржуваше, се дури на почна да губи и ја донесе Србија до ова дереџе.

Вучиќ е проекција на свеста на големо српската политика.
Имаа една деценија колку толку нормални власти, па сега со СНС и Вучко си се враќаат на Милошевиќевата политика за мешање по цел Балкан. Да се надеваме дека и овој ќе заврши како Милошевиќ.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ќе биде смешки
Уште една фејк њуз од белградската кујна, на која рајата која има 40 српски канали се закачува.
Џуканович направил поделба на народ, а србите со тробојки слават пред цркви и се за припојување кон Србија. Дај да видиме тука нека окупираат Бугари цркви и нека веат по цел ден нивни знамиња, а бугарските медиуми нека перат мозоци на најјако, па да видиме како Македончето ќе реагира на таа агресија. Само како што кажав Македончето има меморија на риба па затоа е и ќе си остане роб.
Секако дека мешањето во работите на друга држава не е ОК, ама па Србија се повикува дека признавањето на Косово од страна на Црна Гора е мешање во српските работи ЕПТЕН, повеќе здравје (Официјално, според резолуција на ОН, Косово е дел од Србија, за сега).
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.490
Поени од реакции
17.151
Секако дека мешањето во работите на друга држава не е ОК, ама па Србија се повикува дека признавањето на Косово од страна на Црна Гора е мешање во српските работи ЕПТЕН, повеќе здравје (Официјално, според резолуција на ОН, Косово е дел од Србија, за сега).
???
По таа логика и Руанда и Буркина Фасо се мешаат во Српските работи. Тоа се вика дипломатија и секоја земја има право да одлучи за нечиво признавање.
ЦГ за тоа беше притисната од САД преку НАТО, а за возврат сојузот им гарантира заштита од евентуална агресија на србијанската багра.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.455
Поени од реакции
5.859
Абе реално надвор од памет е да имаш 30% Српско население во државата а да го признаваш Косово, на кој му беше од ова на интерес ?
На Мило за да остане на власт да не го чепкаат и на Американците, чисто се сомневам дека и 20% од Црногорците подржуваат ваква неразумна одлука..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
???
По таа логика и Руанда и Буркина Фасо се мешаат во Српските работи. Тоа се вика дипломатија и секоја земја има право да одлучи за нечиво признавање.
ЦГ за тоа беше притисната од САД преку НАТО, а за возврат сојузот им гарантира заштита од евентуална агресија на србијанската багра.
Така е, ама сега муабетот е Црна Гора, а не Руанда. Знаеме дека се притиснати да го признат Косово. И ние сме во иста манџа. Ама, ако е така, сега нека не кукаат ако Србија си тера непринципиелни политики. Агресија не верувам дека Србија некогаш би направила и без заштита од САД и НАТО. При тоа, мислам дека САД и НАТО требаше да ги остават соседите на Србија да се „неутрални“ кон Косово, додека големите не го решат тоа, а при тоа да ги има под своја капа.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.490
Поени од реакции
17.151
Така е, ама сега муабетот е Црна Гора, а не Руанда. Знаеме дека се притиснати да го признат Косово. И ние сме во иста манџа. Ама, ако е така, сега нека не кукаат ако Србија си тера непринципиелни политики. Агресија не верувам дека Србија некогаш би направила и без заштита од САД и НАТО. При тоа, мислам дека САД и НАТО требаше да ги остават соседите на Србија да се „неутрални“ кон Косово, додека големите не го решат тоа, а при тоа да ги има под своја капа.
И во 80-тите не веруваа Хрватите и Бошњаците дека ,,браќата" Срби би им направиле агресија па ете ги видовме како шетаа со тенкови, окупираа и убиваа по хрватските и босанските села, а и извршија геноцид во Сребреница.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.423
Поени од реакции
6.659
И во 80-тите не веруваа Хрватите и Бошњаците дека ,,браќата" Срби би им направиле агресија па ете ги видовме како шетаа со тенкови, окупираа и убиваа по хрватските и босанските села, а и извршија геноцид во Сребреница.
pred 30 god i sea ne e isto.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.490
Поени од реакции
17.151
pred 30 god i sea ne e isto.
Прав си, полошо е. Во 80-тите паролата е братство и единство, додека сега секојдневие се ѕвецкањата со оружје, литиите и анатемите, како и бомбастичните наслови по портали и таблоиди.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
908
И во 80-тите не веруваа Хрватите и Бошњаците дека ,,браќата" Срби би им направиле агресија па ете ги видовме како шетаа со тенкови, окупираа и убиваа по хрватските и босанските села, а и извршија геноцид во Сребреница.
Дека некој од Србија ќе се шета у Хрватска со тенкови, маломорген, самата помисла е малце налудничава. Ама за Босна, реално и ништо се нема сменето од почетокот на 90тите, ситуацијата е практично иста. Србите кога тогаш ќе си бараат надомест за Косово. Босна е темпирана бомба, кога тогаш таму пак ќе пукне.
 
Член од
16 август 2018
Мислења
223
Поени од реакции
242
И у некоја паралелна реалност да има референдум за спојување со Србија ќе флопне убедливо. Благе везе нема црквата со државност у 21 век. Тетка ми е мажена за србин во ЦГ, цела фамилија гласаа за отцепување, али последниве 6-7 години почнаа да гласаат против Мило пошо почна да претерува со антисрпството.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.649
Поени од реакции
4.139
бе реално надвор од памет е да имаш 30% Српско население во државата а да го признаваш Косово, на кој му беше од ова на интерес ?
На Мило за да остане на власт да не го чепкаат и на Американците, чисто се сомневам дека и 20% од Црногорците подржуваат ваква неразумна одлука..
Според куртонот блаанко е реално ке имало српска инваазија на црна гора, а истиот куртон еве 3 деена тресее глупости за српското мешање во изборите во црна гора, додека албанското со директно повикување на Рама да гласаат за Мило не е мешање, тој бланко чуден лик е во еден момент ми личи на антички мкаедонец, во друг на бугарин, во трет на албанец... човекот има страшна криза на идденетитет.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Има назнаки дека Мило ќе го направи драматично примопредавањето на власта,и ќе се обиде воопшто да не дојде до тоа.
Ако дојде до тоа,тогаш е можно крвопролевање и брзо целосно стратешко завртување,па затоа мислам дека неговите газди од Вашингтон и Брисел нема да му дозволат тоа да го стори.
Сакал некој или не, Белград, (ама само отворен Белград) е врзивното ткиво за словенските народи.
Белград во својата најдобра традиција,потпрен на Москва е шансата и за нашиот македонски брод да се закачи за нив и со јакнењето на руските позиции да јачаат и нашите позиции во нашата македонска земја.
Русија влезе во битка и за Софија.
Настаните во нредниве две децении ќе одат кон постојано јакнење на руските позиции на Балканот.Тоа е за нас како Божји дар кој мора да го искористиме.
 
Член од
12 август 2020
Мислења
51
Поени од реакции
128
Сеуште на стаклени нозе е коалицијата на опозицијата,бидејќи вчера Ура - Дритан Абазович,на прес изјави дека нема да коалицира со партија или партии кои ќе сакаат повлекување на признавањето на Косово,излегување од Нато,прекинување на Еу интеграциите,и менување на химна.
Така да не знам како после ова опозицијата би се договорила,знаејќи дека тамо барем една партија е за повлекување на Косово,Еу,Нато.Се поверојатно е да не може да се состави влада,и да се оди на избори пак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom