Иванов очекува разумен компромис за името

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.665
Поени од реакции
5.349

Бркоњава дебело плаќа...:toe:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265

Бркоњава дебело плаќа...:toe:
Ќути кај шо дават пари за пишење постој за мавање сеир на Ѓорета, инаку прееска ни јас немаше да го напишам ова.
Колку и да ти даваат пари, за некого едноставно нема што да се пишува, барем не од сеирџиски аспект.
За друг пак, не мора да ти плаќаат, и не мора да се мачиш, имаш секојдневно материјал, дури и не ќе можеш да стигниш да допишиш...
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Иронијата е во тоа што некој цело време наметнува дилеми за тоа кој е ставот на Грујо и Иванов (иако е добро познат) а го премолчува односно игнорира фактот дека кое и да биде решение дадено на маса ќе оди на референдум и ние сите ќе решаваме дали е добро или не. Во случај Грујо да не се држи принципелно до референдумот што го обеќал во својата програма ќе си ја плати цената како што други си ја плаќаат. Овој народ покажа дека не заборава, дека знае да награди ама и да казни... Не ги заборавајате оние кои го критикуваа и го нарекуваа кукавичлук решението на Грујо да оди на референдум за името, тие се нашиот проблем, тие се тие кои продолжуваат да го потценуваат Македонецот...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Иронијата е во тоа што некој цело време наметнува дилеми за тоа кој е ставот на Грујо и Иванов (иако е добро познат) а го премолчува односно игнорира фактот дека кое и да биде решение дадено на маса ќе оди на референдум и ние сите ќе решаваме дали е добро или не. Во случај Грујо да не се држи принципелно до референдумот што го обеќал во својата програма ќе си ја плати цената како што други си ја плаќаат. Овој народ покажа дека не заборава, дека знае да награди ама и да казни... Не ги заборавајате оние кои го критикуваа и го нарекуваа кукавичлук решението на Грујо да оди на референдум за името, тие се нашиот проблем, тие се тие кои продолжуваат да го потценуваат Македонецот...
Јас на пример не го критикувам неговиот став за референдум во споредба со ветувањата на другата страна дека за 6 месеци ќе прелетаме и во Нато и во Еу. Ама друго ме мачи мене...човече, кој има легитимитет да распишува референдум за вакво прашање?! Кој па има легитимитет да гласа? Сметам дека никој од нас нема.

Прекин на преговори, стратешки партнерства за стабилност, надворешно политичка континуирана акција - до некој подобар ден. Референдум...наречи ме скептик, ама...референдумот е совршена можност за на пример Вујко Сем, ако реши да ни обрати 2 минути пажња. А дека ќе го има, одамна ми стана јасно :toe:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Јас на пример не го критикувам неговиот став за референдум во споредба со ветувањата на другата страна дека за 6 месеци ќе прелетаме и во Нато и во Еу. Ама друго ме мачи мене...човече, кој има легитимитет да распишува референдум за вакво прашање?! Кој па има легитимитет да гласа? Сметам дека никој од нас нема.

Прекин на преговори, стратешки партнерства за стабилност, надворешно политичка континуирана акција - до некој подобар ден. Референдум...наречи ме скептик, ама...референдумот е совршена можност за на пример Вујко Сем, ако реши да ни обрати 2 минути пажња. А дека ќе го има, одамна ми стана јасно :toe:
Како и да, провидна е кампањата за плукање по било кого, врелиот костен на крај ќе биде префрлен на народот, он да си одлучи за било кое решение...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Како и да, провидна е кампањата за плукање по било кого, врелиот костен на крај ќе биде префрлен на народот, он да си одлучи за било кое решение...
Па друже, не може нели никој да ти наметне име :) Фора е сам да си го смениш.

Ете, замисли фиктивно референдум, промена, тракатанци...
Сега замисли учебник по историја за 300 години, на една клупа во основното училиште „Доста Димовска“ (на пример :) ) во Прдејци.

„...И тогаш жителите на нашата Северна Македонија се определија за својата светла иднина во европското семејство, се одлучија за стабилност и просперитет и ги поставија цврсто темелите на нашата република, темели кои дотогаш беа поткопувани од ..... ; .....хероите кои имаа храброст и доблест да направат еден ваков чекор беа ...... “

И така...:kajg:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Па друже, не може нели никој да ти наметне име :) Фора е сам да си го смениш.

Ете, замисли фиктивно референдум, промена, тракатанци...
Сега замисли учебник по историја за 300 години, на една клупа во основното училиште „Доста Димовска“ (на пример :) ) во Прдејци.

„...И тогаш жителите на нашата Северна Македонија се определија за својата светла иднина во европското семејство, се одлучија за стабилност и просперитет и ги поставија цврсто темелите на нашата република, темели кои дотогаш беа поткопувани од ..... ; .....хероите кои имаа храброст и доблест да направат еден ваков чекор беа ...... “

И така...:kajg:
Ја шириш темава, бегаш од поентата и почнуваш со демагогија карактеристична за оние кои немаат став а имаат агенда. Нели сакаш во ЕУ без визи, нели сакаш во НАТО само не знаеш како, или ти си од оние што се сакаат и ништо не сакаат...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ја шириш темава, бегаш од поентата и почнуваш со демагогија карактеристична за оние кои немаат став а имаат агенда. Нели сакаш во ЕУ без визи, нели сакаш во НАТО само не знаеш како, или ти си од оние што се сакаат и ништо не сакаат...
Шерлок, кој ти е проблемот? Која црна агенда и ширење тема?
Јас несакам ни Еу ни Нато по цена на име. Вирус да не имаш на компјутерот па грешни никови да читаш?
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Ја шириш темава, бегаш од поентата и почнуваш со демагогија карактеристична за оние кои немаат став а имаат агенда. Нели сакаш во ЕУ без визи, нели сакаш во НАТО само не знаеш како, или ти си од оние што се сакаат и ништо не сакаат...

Ајдееее сега па вие почнавте да ги осудувате оние кои не се за разумен компромис дека се против ЕУ и Нато! :pos2:

Јој бе да ти е.м политиката,на моменти ми е страшно забавна!!
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Ајдееее сега па вие почнавте да ги осудувате оние кои не се за разумен компромис дека се против ЕУ и Нато! :pos2:

Јој бе да ти е.м политиката,на моменти ми е страшно забавна!!
Ти си типичен delboy, браво за изборот на никот, сам си се дефинирал и карактеризирал...

Шерлок, кој ти е проблемот? Која црна агенда и ширење тема?
Јас несакам ни Еу ни Нато по цена на име. Вирус да не имаш на компјутерот па грешни никови да читаш?
На кој Шерлок мислеше, на Холмс...:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ја шириш темава, бегаш од поентата и почнуваш со демагогија карактеристична за оние кои немаат став а имаат агенда. Нели сакаш во ЕУ без визи, нели сакаш во НАТО само не знаеш како, или ти си од оние што се сакаат и ништо не сакаат...
Дојди во ЕУ ....млади газиња за потење во дефицит секогаш :).Оди во НАТО ...... знам дека не можеш да заспиеш поради недемократските процеси во Ирак , Иран ,Авганистан Кореа .....
Сакаш ????
Сакаш , ама нема :icon_lol:
Овие ти се садо/мазо , па пак садо.
А Садо чека само некој убав сончев ден да си шкрта граници , а ти јеби га далеку си ,Авганистан.........
Ставот на Грујо е без ингеренции ,т.е. не спаѓа во ингеренциите на премиер ,него само на оној горниот.Да става постоење на еден народ во рацете на еден жган издегенерисани ,искомплексирани идиоти во името на нашите предци и потомци ,е ништо друго него глумење на господ:toe:. За овие другиве и не сакам да спомнам , просто.....:pov:
 

P-S-G

ЃОРЧЕ НАД СЕ ДРУГО...
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.087
Поени од реакции
20
ИЗЈАВАВА НА НАШИОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ Е МАЧКАЊЕ ОЧИ ПРЕ ЈАВНОСТ КОЛКУ ДА СЕ КАЖЕ НЕШТО :toe: . ЧЕКАЈТЕ , ПА ЧОВЕКОТ УШТЕ НЕ Е ВЛЕЗЕН ВО ШЕМА , ЌЕ ВИДИТЕ ПОСЛЕ :helou: . НЕ ВЕРУВАЈТЕ ЛУЃЕ НА СЕ ШТО ЌЕ СЛУШНЕТЕ :tv: .
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Д
Ставот на Грујо е без ингеренции ,т.е. не спаѓа во ингеренциите на премиер ,него само на оној горниот.Да става постоење на еден народ во рацете на еден жган издегенерисани ,искомплексирани идиоти во името на нашите предци и потомци ,е ништо друго него глумење на господ:toe:. За овие другиве и не сакам да спомнам , просто.....:pov:
Не само премиерот туку едноставно никој здрав во паметот немал и ќе нема ингеренција по такво прашање...само оди објасни им го тоа издегенерисаните и искомплексираните идиоти.

Првиот чекор кон самоукинување е и самата помисла на такво нешто.... но ебиго ..светот стана место без никакви вредности.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Кој е најлошиот кошмар за еден колумнист? Го имав ноќеска. Сонував дека сум русокоса новинарка сред интервју со нашиот нов претседател. „Господине претседател, што станува со преродбата?“, го поставив првото прашање малку подисплашено, местејќи си ја мини-сукњата.Претседателот арогантно миодговори небаре сум студентка на испит по преродбеничка политика: „Преродбата е преродба. Не можам да ви објаснувам, сфатете ја. Веројатно како новинарка треба да знаете за што станува збор во „Преродбата од 100 чекори“. Јас не можам да ви објаснувам сега“.А што станува со борбата за уставното име? - се обидов нежно да ја сменам темата. Претседателот не се збуни, туку професорски ми одржа уште една лекција: „Борбата за уставното име е борба за уставното име. Ве молам проучете ја малку борбата што ја водиме со Република Грција и тогаш ќе можам да ви одговарам на прашањето“.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Иванов може да очекува и таванот да му падне на глава,ама разумен компромис за сопствено име не може никој нормален да има,особено за меѓународна употреба.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom