Иванов очекува разумен компромис за името

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Дилинеја, дилинеја...мр мр...дрн...дрн ....ми звучиш исто како него.

Што сака авторот да каже ?

1. Дека се држи на двојната формула.
2. Дека ќе глумиме преговори.
3. Дека ни тој самиот не се разбира.
СЕПАК СИ ДИЛИНЕЈА И ТОА РЕАЛНА...:vozbud::vozbud::vozbud:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ова не е за смеење.....иако новинарката во позадина неможеше веќе да издржи :))))

Значи разумниот компромис мора да има име и презиме.

Разумен компромис 1 - Билатерално решение со грците, или таканаречената двојна формула.

Разумен компромис 2 - Име со придавка таму кај што сме фиром, или таканаречената двојна проширена формула.

Разумен компромис 3 - (Оние кои го разбраа нека наведат......)?

И овој човек е професор. Можам само да замислам како им објаснувал на студентите. Економија е економија и тоа е економија и не можам сега да ви објаснувам сватете што е економија. Право е право и тоа е право не можам да ви објаснувам сватете тоа е право:sekss::sekss::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
СЕПАК СИ ДИЛИНЕЈА И ТОА РЕАЛНА...:vozbud::vozbud::vozbud:
Сепак на моменти оставаш лажни впечатоци на некој кој знае што зборува....но најверојатно во заблуда сум бил.

Aj и на тебе еден искрен музички поздрав од Џони:

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ама и ти се правиш на човек кој демек незнае за што станува збор, битно тераш агендата. :toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ама и ти се правиш на човек кој демек незнае за што станува збор, битно тераш агендата. :toe:
Добро бе братот, ај кажи за што се зборува. Или се плашиш да не им ја откриеме агендата на грците ?

Глумење преговори....одолговлекување ?
Тоа ли е ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Пишав и на друга тема, начинот на кој што се изразува можеби не ја плени јавноста, смешно изгледа и сл.

Но, поставувањето на вакви прашања и како што гледам поентирањето од твоја страна, е несовесно, глупо да не речам.

Незнам зошто и самиот се ставаш во една таква категорија, само за да искористиш некоја шанса за политички скок-плус.

Но, верувај дека на оние што малце имаат акал.. му правите добра промоција на Иванов, позитивна.

Бидејќи само идиот ќе се истрча пред медиумите и ќе ја раскаже државната стратегија.
Па би ризикувал да биде и Уставно одговорен за изнесување доверливи информации.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Бидејќи само идиот ќе се истрча пред медиумите и ќе ја раскаже државната стратегија.
Па би ризикувал да биде и Уставно одговорен за изнесување доверливи информации.
Дали македонската јавност има право да знае во која насока се движат преговорите ?
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Дали македонската јавност има право да знае во која насока се движат преговорите ?
А не...само кога СДСМ е на власт се бара тоа..сеа е дпБне, шо ке каже Пастирот така треба да биде..ако тој нишо не кажува тогаш пак така е во ред...
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Дали македонската јавност има право да знае во која насока се движат преговорите ?
Па не би рекол дека треба да знаеме во која насока би се движеле разговорите се додека не се седне на преговарачка маса,причината и самиот ја знаеш зошто. Но онаа реакција на претседателот е никаква за човек кој ќе ја претставува државата! Подобро да кажеше ,дека сеуште нема изградено некаква позиција или што ти ја знам...бидејќи се спремаат избори во Грција ,беа избори кај нас итн....Сите задоволни ,а со оваа негова изјава мене не ми останува ништо друго освен да заклучам дека претседателов ќе нема свои гледишта на политичката ситуација,се додека Гвујо не му напише писулче.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дали македонската јавност има право да знае во која насока се движат преговорите ?
До разумни граници кои нема да ги откријат нашите позиции, тоа е суштината.

Незнам зошто ми реплицираш и се трудиш да извадиш максимум, се' ти е добро познато. Не си глуп во никој случај, само имај малце чесност.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
А не...само кога СДСМ е на власт се бара тоа..сеа е дпБне, шо ке каже Пастирот така треба да биде..ако тој нишо не кажува тогаш пак така е во ред...
Oф топик: томислав 1978, постовите ќе ти ги читаат и внуци, ако сакаат. И прапраправнуци после 200 години. дпБне е негирање на Македонија. сдсрбија (на пример) исто така. Викајте си се нагалено како сакате, комуњари, вмр-овци, итн итн...ама не претерувајте. Малку ниет, малку акал. За сите важи...Месијата ми го нема последно време, а обично така употребуваше. Зеко, такуѓере. Вакви онакви, сакајте ги или мрзете ги - дпМне се викаат и токму таа М е она за што зборуваме сега, што го браниме и не го даваме, нели? А многумина го шиткаат секојдневно, немарно, водени од ....незнам од што.

Фала, и се надевам ќе ме сфатиш/те добронамерно.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
До разумни граници кои нема да ги откријат нашите позиции, тоа е суштината.
Доколку илузираме, нашите позиции би можеле да бидат голема мистерија за обичниот смртник, но доколку реално зборуваме, зборот КОМПРОМИС се сведува на две опции со по неколку варијанти на опција кои во суштина се исти.
- Зачувување на уставното име, зачувување на Македонскиот идентитет и јазик.

Ова ли погоре не може да го објасни претседател на една држава ???

Или пак можеби некој од новинарите го тераше да вади транскрипти од преговорите за стратегијата ?
Незнам зошто ми реплицираш и се трудиш да извадиш максимум, се' ти е добро познато. Не си глуп во никој случај, само имај малце чесност.
Незнам до која мера можеш да веруваш во "мистеријата" на Иванов ?

Мене се ми се чини дека тој без Груевски и незнае што да каже.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе доколку ти одговараат илузии и мистификации, за да ти можеш да извлечеш политички максимум од НИШТО, твој проблем.

Јас не судам само по однесувањето на Иванов и Груевски, туку имам во предвид и други околности.

Не за џабе ја отворив темата За што преговараме...

Ама не си ѕирнал одамна таму... :toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
До разумни граници кои нема да ги откријат нашите позиции, тоа е суштината.

Незнам зошто ми реплицираш и се трудиш да извадиш максимум, се' ти е добро познато. Не си глуп во никој случај, само имај малце чесност.
Зарем имаме некакви позиции???? колку ми се гледа ИМАМЕ САМО ТАРАБИ у рука, ако знаеш што зборувам...:)
...и пун ми к....ац.....од пацери у покер...:) кои изигруваат премиери, министри , родољуби и преседатели......
...како беше она: ако не знаеш каде одиш..никогаш нема таму да стигнеш.....на страна нашите ТАЈНИ позиции...КОЈА Е КРАЈНАТА ЦЕЛ????... ЈАСНО И ГЛАСНО ..... и немојте нешто закукуљено-замумуљено... :) онака..... во Ѓорге-овски манир...:)
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Сепак на моменти оставаш лажни впечатоци на некој кој знае што зборува....но најверојатно во заблуда сум бил.

Aj и на тебе еден искрен музички поздрав од Џони:

:vozbud::vozbud::vozbud:

Зарем имаме некакви позиции????
Да, и тоа какви!!! И тоа сега сме во ситуација било што да понудиме како решение Грција да го прифати. И не викам дека тоа е заслуга на Грујо или Иванов, имаат среќа што се нашле на овие места во овие моменти... Затоа не ги слушај ГЕБЕЛСОВЦИ, затоа што нивната паника е одраз на паниката на нивните ментори и финансиери, а во паника не се бираат средства, затоа прати сам малку што се случува наоколу и сам носи заклучоци, не чекај некој да ти каже...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom