ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
15 август 2009
Мислења
1.950
Поени од реакции
4.855
На работа единствен контакт со колеги ми е на daily-то сабајле 15тина мин, со вкупно 6-7 месеци во ИТ светот што ми се, се нема случено досега никогаш да се зафатам/скарам со некој. Тие 8 сати што се, се работа. Code, push , leave. За тоа сум таму, за тоа имам потпишано договор.

За дегени како @Lester Freamon , неможам да си го сменам мислењето и однесувањето. Едно е на работа, друго е со тип со напреден аутизам.
Сега за сега тоа ти е работа, точно. Ама за да ти расте сениоритет и плата за брзо време ќе треба да правиш и други работи што ќе вклучуваат разговор со клиенти и колеги, хендлање на фрустрации и рокови и сакал неќел ќе си имаш работа со секакви карактери. Не смееш да си дозволиш ниту ваков речник ниту ваков краток филтер. Имаш колеги на темата, не е во ред да те читаат вака и стекнуваат впечаток за тебе што можеби и не е одлика на тоа каков си вистински во професионалниот живот.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
453
Поени од реакции
458
А? Кај работеше ти?
Netcetera
Автоматски споено мислење:

Сега за сега тоа ти е работа, точно. Ама за да ти расте сениоритети плата за брзо време ќе треба да правиш и други работи што ќе вклучуваат разговор со клиенти и колеги, хендлање на фрустрации и рокови и сакал неќел ќе си имаш работа со секакви карактери. Не смееш да си дозволиш ниту ваков речник ниту ваков краток филтер. Имаш колеги на темата, не е во ред да те читаат вака и стекнуваат впечаток за тебе што можеби и не е одлика на тоа каков си вистински во професионалниот живот.
Да, во право си до некој степен. Сум наидол на фрустрации и буг-ови во кодот каде што искрено чадев од двете уши, ама тоа никогаш не беше предуслов за да истурам гнев/фрустрации кон колегите/клиентите, никогаш се нема случено такво нешто и нема да се случи бидеќи знам дека е дел од работата кој се наследува од ИТ сверата and I just gotta live with it and that's ok by my side.

Но дека ќе трпам преценети и препотентни лица како @Lester Freamon , едноставно од личен став тоа не ми е изводливо. Веќе му испратив неколку психолошки клиники најблиску до неговата локација и се надевам дека ќе има подобрување во иднина.
 
Последно уредено:

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.617
Поени од реакции
10.162
Зошто ја напушташ Нетцетера? Мислев дека тие нудат доста добри услови. Стварно не ми се верува дека си бил под 32 к ако си бил вработен, а не на пракса.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
453
Поени од реакции
458
Зошто ја напушташ Нетцетера? Мислев дека тие нудат доста добри услови. Стварно не ми се верува дека си бил под 32 к ако си бил вработен, а не на пракса.
Не ја напуштив, и да условите се супер ко за старт.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
937
Поени од реакции
1.535
Зошто ја напушташ Нетцетера? Мислев дека тие нудат доста добри услови. Стварно не ми се верува дека си бил под 32 к ако си бил вработен, а не на пракса.
Не се под 32к, барем девелоперите, за другите бранши појма немам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.088
Поени од реакции
22.163
Не знам како е во Нетцетера, ама единствена комуникација со тимот да ти е само стенд ап, не е убаво ни за тебе, ни за тимот. Комуницирај со луѓето почесто, па макар и да е за работи кои ти се јасни. Социјалната интеракција е подеднакво битна колку техничкото знаење.

И да, не праќај луѓе по клиники, тоа е за со повисок сениоритет. :D
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.711
Поени од реакции
873
Дечки што мислење имате за трите компании?
- Musala
- Scalefocus
- Semos Cloud

Во смисла менаџмент, проекти, однос со луѓе итн.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
255
Има уште фирми што уценуваат со плаќање пенали ако раскинеш договор?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.676
Поени од реакции
6.440
Наредниот период ќе сум во потрага по ново работно место (front-end, back-end или full stack), па ме интересира мислење од поискусните. Работно искуство имам нешто помалку од една година како web developer (пола од времето го поминав front-end, пола back-end). Дали е поважно портфолиото со изработени проекти на github + презентација на сработеното во моменталната фирма, или пак да се враќам на студентските денови кога немав работно искуство и да почнам да ги вежбам алгоритмите за да се спремам за техничко интервју?

Бидејќи повеќе преферирам да го надоградувам знаењето на проект отколку времето да го трошам за решавање 'leetcode' проблеми. Дали техничкото интервју го бараат во повеќето фирми, за entry level/junior позиции?
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
2.228
Поени од реакции
5.242
Наредниот период ќе сум во потрага по ново работно место, па ме интересира мислење од поискусните. Работно искуство имам нешто помалку од една година како web developer (пола од времето го поминав front-end, пола back-end). Дали е поважно портфолиото со изработени проекти на github + презентација на сработеното во моменталната фирма, или пак да се враќам на студентските денови кога немав работно искуство и да почнам да ги вежбам алгоритмите за да се спремам за техничко интервју?

Бидејќи повеќе преферирам да го надоградувам знаењето на проект отколку времето да го трошам за решавање 'leetcode' проблеми. Дали техничкото интервју го бараат во повеќето фирми, за entry level/junior позиции?
Мислам дека не постои сериозна ит фирма кај што нема техничко интервју.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom