ИТ фирми и пракси во Скопје

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Значи премногу се замарате со ситници и некој глупи веб сајти како доказ дека знајте нешто. Кога одиш на интервју за пракса не ти требаат никакви проекти, само да покажиш дека ги разбираш концептите и желба за учење. Немојте да ја скокате праксата со проекти и аплицирање на џуниор позиција оти не сте џуниори, одете на пракса па ќе си напредувате до џуниор и нагоре. Покажете на интервју дека имате желба за учење и доволно е.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Колку се спремни овие со курсеви од по 3-4 месеци да работат на реални проекти што мислите? Ама реално.
Без факултет, без никаква основа од програмирање, повеќето студирале нешто сосем трето и сега се вработуваат по ИТ компании...
Спремни се за да направат акаунт на Кајгана и да се жалат како за да те примат треба да имаш човек.



Читам на претходни страни бараат информација какви прашања ќе им поставуваат на интервју. Па не знам, појдете во фотокопирницата карши електро може имаат испитни прашања од фирмиве.
Интервјуто не ви е испит. Што ќе ве прашуваат зависи од вас самите, на некој начин вие го диктирате интервјуто. Тоа што ќе пишете во CV дека знаете тоа и ќе ве прашуваат. Крајно нема ништо лошо ако за нешто му речеш "не знам", кажи си тоа што ти знаеш.
Во CV убаво е да наведете се што сте учеле и знаете (покажете дека сте се интересирале), ама гледајте тоа да ви е покриено со некој практичен проект, пошто очекувајте прашања за тоа. Кажете каде, колку и како сте работеле со таа технологија, што сте направиле со неа. Просто ако аплицирате за Java, а имате свој проект и во .Net не е ништо штета, пак е искуство и се вреднува.

Друга работа е што не сте им единствен кандидат за позицијата. Некаде има и по 50-100 апликанти, така да не очајувајте и ако ве одбијат, барајте ја среќата на друго место.

Околу врските не ми се дискутира пак. Смешно ми е.
Да не зборам што во дел од странскиве фирми интервјуто го прават луѓе од странство. Пикнете му 100 евра под рака ако не.

Трето и многу важно исто така е ова.

Да не звучам грубо ама џабе ви е се ако односот и начинот на комуникациија ви е ист на интервју како и тој што го имате тука на форум.


Ај нека каже некој што им е филмот на овие од Нетцетера (не се тера)? Треба да си со IQ 500 за да те примат на една пракса, совршенство од студент, некое божество? Ауу у тежок филм влезени... Испод ниво им се сите што аплицираат или треба добри врски за да влезеш? Никад нема да бидеш доволно добар за нив по ова што го гледам и тоа за пракса а да не зборам за вработување и сл. Што може еден студент да има и да поседува за да те примат а на огласот да нема напишано дека треба да поседуваш некои посебни квалификации? Ако им е за тоа нека напишат асално тоа и тоа треба да го знаеш за да имаш барем некакви шанси а не вака само губиш време аплицирајќи и све остало. Сфашта фирмава... Не губете време кај вакви.
Фирмата е некои си 300 луѓе, еден доообар дел од нив се влезени уште како студенти без претходно искуство. Далеку се од совршени студенти, далеку се од IQ 500, ама имаат доволно за успешно да ја водат работата.
Не знам стварно кај тебе колку е па те одбиле :unsure:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Се согласувам дека на интервју е голем притисокот и може да се збуниш, ама се познава бунење на некој што разбира и некој кој само слушнал-недослушнал и лаже дека знае.
Последното интервју за надвор ми траеше повеќе од 1,5 час и 4ца ме бомбардираа со прашања од различни области (технички директор на компанија од 400+ души со околу 300 луѓе во технички сектор (се чудев како ваков левел на човек се замара да седи на интервју и да прашува, ама постариве колеги викаат дека таму стигнал чекор по чекор од обичен инженер и 20 години искуство, и за сениор позиции без негов амин нема примање), HR, проект менаџерот, експертот кој ни е тим лид), шанса нема да не те фатат во толку долго интервју дека ги лажеш бидејќи навлегуваа во апла ситни детали кои може да ги знаеш само ако си работел. Ова воедно ми е и прва работа каде се што имаа наведено на огласот и се користи на проектот) тука обично ми барале 10 технологии а сме користеле макс пола од тоа). Уште повеќе ми се допадна и процесот на интервјуирање, само едно интензивно интервју и за помалку од 10 денови одлучија кого примаат.
Да, кај западниве компании такви се интервјуата, особено кај американците. Ти дава прашање објасни ми што е divide & conquer кажи ми дали е добро да се употреби рекурзија во divide & conquer алгоритам? За америчка компанија сум имал интервју за да проверат дали знам англиски односно какво ми е зборењето. После тоа тест од 20 задачи (прашања теорија + алгоритми задачи). После тоа 2 интервјуа од по саат време, еден language specific друго framework specific како и прашања за сервисите/пакетите кои ги интегрираш во тој фрејмворк. После 2,5 саата испрашување почна да ми се врти и да се губам малце. :icon_lol:
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Перфектно нема да ја научиш никад. Поготово ако не почнеш да работиш. Две години спремање за интервју за џуниор е исклучително глупо трошење на време. Во ред е да се спремиш и да излезеш посигурен во себе, ама ако ти требаат две години, можеби не ти е најсреќен избор струкава.
Автоматски споено мислење:


Со кое искуство тврдиш дека не гледаат CV или проекти? Имаш инсајдер у сите фирми? Еве ја тврдам дека не е така. Ако твоите проекти не биле доволно добри да ти обезбедат интервју, можеби на други со подобри проекти и CV ќе им. Ајде да ти средам интервју месецов да видиме што толку тие фирми пропуштиле до сега. Бива?
Не знам кај виде дека сум пишал нешто 2 години, почнувам од шо е објект, класа, метод, пред ~6 дена, планирам до нареден април 2022 да учам не 2023. Акцентов ми е повеќе на Јава + Бази, али ќе учам и како функционира гит,(мерџ пул комит) гитхаб, локално репозитори, CD/CD, докер, JUnit тестови, клиент сервер архитектура, агилна методологија-спринтови, виртуелки JVM, API-ња, рефакторирање на код, сетирање сервер на линукс машина итн. Ова е мешавина мислам од се по нешто, али ако има потреба понатаму да се свичнам, да немам проблеми. Проблемов е колку ќе имам 8+ ефективни саати, дали ќе имам некој ментор шо ќе ми помага ко ќе закочам кај некој проблем или ќе се расправам со Rajesh од мумбаи, то шо имаше пишано Lester, али ќе гледам барем 2 саати минимум секој ден и чоече некое шо ќе можам да го контактирам со искуство.
Ова бар мене ми е планот за оваа година, доколку грешам или имам грешен пристап, корегирајте ме. Комплетно се сложувам дека учењето со работа на реален проект е далеку подобро него ли учење дома со туторијали.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Не знам кај виде дека сум пишал нешто 2 години, почнувам од шо е објект, класа, метод, пред ~6 дена, планирам до нареден април 2022 да учам не 2023. Акцентов ми е повеќе на Јава + Бази, али ќе учам и како функционира гит,(мерџ пул комит) гитхаб, локално репозитори, CD/CD, докер, JUnit тестови, клиент сервер архитектура, агилна методологија-спринтови, виртуелки JVM, API-ња, рефакторирање на код, сетирање сервер на линукс машина итн. Ова е мешавина мислам од се по нешто, али ако има потреба понатаму да се свичнам, да немам проблеми. Проблемов е колку ќе имам 8+ ефективни саати, дали ќе имам некој ментор шо ќе ми помага ко ќе закочам кај некој проблем или ќе се расправам со Rajesh од мумбаи, то шо имаше пишано Lester, али ќе гледам барем 2 саати минимум секој ден и чоече некое шо ќе можам да го контактирам со искуство.
Ова бар мене ми е планот за оваа година, доколку грешам или имам грешен пристап, корегирајте ме. Комплетно се сложувам дека учењето со работа на реален проект е далеку подобро него ли учење дома со туторијали.
Погрешно сум те разбрала поради ова
еве година дена не аплицирам нигде, тек таму март април друга година
Мислев дека веќе година дена не си аплицирал и планираш тек следната што се 2 години. Ок штом така, ти посакувам со лесно спремање. За пракса или џуниорска позиција каков супорт ќе добиеш зависи од фирмата. Не можам да зборам за сите, ама тие што имаат греџуејт програми имаат ментори, задачки, домашни, 1:1 консултации, работат во група повеќе џуниори и имаат баш тренинг на сите топици што ќе им требаат да работат на комерцијален проект. Ако успееш да влезеш во таква ќе добиеш прекрасна шанса за учење и само на тебе ќе биде да се трудиш и напредуваш.
 
Член од
5 август 2020
Мислења
95
Поени од реакции
117
Не знам кај виде дека сум пишал нешто 2 години, почнувам од шо е објект, класа, метод, пред ~6 дена, планирам до нареден април 2022 да учам не 2023. Акцентов ми е повеќе на Јава + Бази, али ќе учам и како функционира гит,(мерџ пул комит) гитхаб, локално репозитори, CD/CD, докер, JUnit тестови, клиент сервер архитектура, агилна методологија-спринтови, виртуелки JVM, API-ња, рефакторирање на код, сетирање сервер на линукс машина итн. Ова е мешавина мислам од се по нешто, али ако има потреба понатаму да се свичнам, да немам проблеми. Проблемов е колку ќе имам 8+ ефективни саати, дали ќе имам некој ментор шо ќе ми помага ко ќе закочам кај некој проблем или ќе се расправам со Rajesh од мумбаи, то шо имаше пишано Lester, али ќе гледам барем 2 саати минимум секој ден и чоече некое шо ќе можам да го контактирам со искуство.
Ова бар мене ми е планот за оваа година, доколку грешам или имам грешен пристап, корегирајте ме. Комплетно се сложувам дека учењето со работа на реален проект е далеку подобро него ли учење дома со туторијали.
Супер е тоа што учиш Јава, не знам за која намена си насочен да го учиш. Доколку сакаш да се насочиш на Mobile Development, ти препорачувам доколку си ги разбрал основните концепти од типот на класа, објект, метод итн. да свртиш на Котлин. За некоја година Јава ќе останат само проектите што се за одржување. Ако знаеш Јава, лесно ќе се прилагодиш и на Котлин.
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
8
Супер е тоа што учиш Јава, не знам за која намена си насочен да го учиш. Доколку сакаш да се насочиш на Mobile Development, ти препорачувам доколку си ги разбрал основните концепти од типот на класа, објект, метод итн. да свртиш на Котлин. За некоја година Јава ќе останат само проектите што се за одржување. Ако знаеш Јава, лесно ќе се прилагодиш и на Котлин.
Tолку "не вреди" да се вложува во јава? Мислите дека за толку кратко време ќе изумри?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Не знам кај виде дека сум пишал нешто 2 години, почнувам од шо е објект, класа, метод, пред ~6 дена, планирам до нареден април 2022 да учам не 2023. Акцентов ми е повеќе на Јава + Бази, али ќе учам и како функционира гит,(мерџ пул комит) гитхаб, локално репозитори, CD/CD, докер, JUnit тестови, клиент сервер архитектура, агилна методологија-спринтови, виртуелки JVM, API-ња, рефакторирање на код, сетирање сервер на линукс машина итн. Ова е мешавина мислам од се по нешто, али ако има потреба понатаму да се свичнам, да немам проблеми. Проблемов е колку ќе имам 8+ ефективни саати, дали ќе имам некој ментор шо ќе ми помага ко ќе закочам кај некој проблем или ќе се расправам со Rajesh од мумбаи, то шо имаше пишано Lester, али ќе гледам барем 2 саати минимум секој ден и чоече некое шо ќе можам да го контактирам со искуство.
Ова бар мене ми е планот за оваа година, доколку грешам или имам грешен пристап, корегирајте ме. Комплетно се сложувам дека учењето со работа на реален проект е далеку подобро него ли учење дома со туторијали.
Не трчај да скокаш на 20 работи наеднаш, попара ќе ти се направи во главата и кога ќе отидеш на интервју ќе верглаш на секое прашање.
Учи ги работите едно по друго, кога ќе се осетиш спремен дека првото си го совладал префрли се на следното и применувај го првото за да го усовршиш.
За на интервју ти треба да ја знаеш и теоријата, така да пред да одиш ќе мора малку да се спремиш и од тој аспект.

Пример почнуваш со јава, додека не ја совладаш синтаксата и ооп концептите не оди на следно. Мастеринг на работите и специјализација ќе ти донесе далеку поголем успех (да ќе имаш помал избор и помалку интервјуа, ама ќе бидеш со далеку поголема самодоверба и знаење).

Кој јазик да го одбереш јас не сум паметен да те советувам, од огласи C#, java, javascipt ти се најбарани. Јас сум од една поретка група во државава (пајтонаш), во минатото се имав правено пишман оти имав мал избор кај нас, ама од сегашна гледна точка не би го менувал за ништо.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.653
Tолку "не вреди" да се вложува во јава? Мислите дека за толку кратко време ќе изумри?
Јава и .нет се најпопуларни фрејмворзи за нови ентерпрајс проекти. Дополнително, и проектите почнати во последниве 15 години се генерално такви. Мислам дека човекот збори за употреба за java само за мобилен девелопмент, таму губат на атрактивност.

 
Член од
5 август 2020
Мислења
95
Поени од реакции
117
Tолку "не вреди" да се вложува во јава? Мислите дека за толку кратко време ќе изумри?
Јава и .нет се најпопуларни фрејмворзи за нови ентерпрајс проекти. Дополнително, и проектите почнати во последниве 15 години се генерално такви. Мислам дека човекот збори за употреба за java само за мобилен девелопмент, таму губат на атрактивност.

Токму на тоа мислев, затоа и напоменав 'Mobile Development'. Котлин е официјален јазик од пред 1-2 години за Андроид апп девелопмент. А тоа што го напиша @Inglourious Basterd стои секако.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Губат на атрактивност во мобилниот девелопмент затоа што се малку конзервативни во воведување нови работи во програмскиот јазик. Оваа година ќе излезе JDK 17 и ќе има новитети и 17ката ќе биде LTS. Далеко е од умирање програмскиот јазик, вакви статии одамна се пишуваат за ЈАВА и ПХП ама ете ги си фураат на големо и се доста платени.
Автоматски споено мислење:

Инаку за муабетот за учење Јава една година, во таа година поголем фокус на ООП, структури на податоци(разбирање на ова, не се подразбира да се знае да се напише List<Something> listt = new ArrayList<>() и слично), алгоритми и дизајн патерни. Односно ова треба да се знае без разлика на програмскиот јазик.

Антовски на предавања не прашуваше кој е најдобар програмски јазик и тука ние ц++ најбрз, јава е подобра за објектно итн итн и само ќе ни кажеше : Ништо незнаете, најдобар програмски јазик е тој што ви носи најмногу пари :icon_lol:
И ни велеше со такви размислувања вие ќе сте шивачи :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Јава и .нет се најпопуларни фрејмворзи за нови ентерпрајс проекти. Дополнително, и проектите почнати во последниве 15 години се генерално такви. Мислам дека човекот збори за употреба за java само за мобилен девелопмент, таму губат на атрактивност.

Screenshot from 2021-04-10 01-42-47.png
Screenshot from 2021-04-10 01-41-43.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom