ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
8 април 2021
Мислења
6
Поени од реакции
9
Ај нека каже некој што им е филмот на овие од Нетцетера (не се тера)? Треба да си со IQ 500 за да те примат на една пракса, совршенство од студент, некое божество? Ауу у тежок филм влезени... Испод ниво им се сите што аплицираат или треба добри врски за да влезеш? Никад нема да бидеш доволно добар за нив по ова што го гледам и тоа за пракса а да не зборам за вработување и сл. Што може еден студент да има и да поседува за да те примат а на огласот да нема напишано дека треба да поседуваш некои посебни квалификации? Ако им е за тоа нека напишат асално тоа и тоа треба да го знаеш за да имаш барем некакви шанси а не вака само губиш време аплицирајќи и све остало. Сфашта фирмава... Не губете време кај вакви.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
Ај нека каже некој што им е филмот на овие од Нетцетера (не се тера)? Треба да си со IQ 500 за да те примат на една пракса, совршенство од студент, некое божество? Ауу у тежок филм влезени... Испод ниво им се сите што аплицираат или треба добри врски за да влезеш? Никад нема да бидеш доволно добар за нив по ова што го гледам и тоа за пракса а да не зборам за вработување и сл. Што може еден студент да има и да поседува за да те примат а на огласот да нема напишано дека треба да поседуваш некои посебни квалификации? Ако им е за тоа нека напишат асално тоа и тоа треба да го знаеш за да имаш барем некакви шанси а не вака само губиш време аплицирајќи и све остало. Сфашта фирмава... Не губете време кај вакви.
Ако сакаш сериозен одговор на вакво прашање, тогаш треба добро да го опишеш процесот низ кој си поминал.
Вака како што ти е напишано, заклучокот е дека едноставно имале подобри кандидати од тебе и нормално си ги избрале нив. Не е битно само колку си ти добар, туку колку е добра и конкуренцијата.
Е сега, на тебе е дали ќе бидеш salty и ќе хејташ по форуми или ќе пробаш да научиш нешто од тоа искуство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ај нека каже некој што им е филмот на овие од Нетцетера (не се тера)? Треба да си со IQ 500 за да те примат на една пракса, совршенство од студент, некое божество? Ауу у тежок филм влезени... Испод ниво им се сите што аплицираат или треба добри врски за да влезеш? Никад нема да бидеш доволно добар за нив по ова што го гледам и тоа за пракса а да не зборам за вработување и сл. Што може еден студент да има и да поседува за да те примат а на огласот да нема напишано дека треба да поседуваш некои посебни квалификации? Ако им е за тоа нека напишат асално тоа и тоа треба да го знаеш за да имаш барем некакви шанси а не вака само губиш време аплицирајќи и све остало. Сфашта фирмава... Не губете време кај вакви.
Ако треба да бираат меѓу студент кој има само знаење од факултет и некој кој е речиси стигнат на левел од џуниор (работел екстра проекти за време на студии/после студии, можеби истерал некаде и пракса) кој мислиш дека треба да го одберат?
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Ај нека каже некој што им е филмот на овие од Нетцетера (не се тера)? Треба да си со IQ 500 за да те примат на една пракса, совршенство од студент, некое божество? Ауу у тежок филм влезени... Испод ниво им се сите што аплицираат или треба добри врски за да влезеш? Никад нема да бидеш доволно добар за нив по ова што го гледам и тоа за пракса а да не зборам за вработување и сл. Што може еден студент да има и да поседува за да те примат а на огласот да нема напишано дека треба да поседуваш некои посебни квалификации? Ако им е за тоа нека напишат асално тоа и тоа треба да го знаеш за да имаш барем некакви шанси а не вака само губиш време аплицирајќи и све остало. Сфашта фирмава... Не губете време кај вакви.
Токсична средина, егоизам и чувство на супериорност е вистинско нешто во професијава, ова не ти го кажувам јас туку луѓе со 5+ години искуство. Конкуренцијата е преголема и понудата на кадри е нешто нереално. Еве само на финки по 800-1000 има запишано на генерација, 200 од нив нека знаат и завршат да бараат работа, колку има фирми Ск шо работат со ова? 100-150? Пошто и за мене ќе важи истово за едно 9-10 месеци, мој совет е доколку догураш до интервју, немој да бидиш скромен и да се потценуваш. Нареди ги сите технологии шо некош шо си ги слушнал во живото, и барај препораки од луѓе таму шо работат и фаќај врски. Најсвежо ми го начукаа во една фирма шо не е за програмирање, заедно со другарче аплициравме во фирмава, и тој и јас исто искуство во минатата фирма. Јас со крстот на чело му кажав точно то шо го работевме во минатата фирмa, тој му продавал филмови дека работел за наса (имам искуство во секторот за авијација, летав со хеликоптерче на флајт симулатор :pos:) плус и чоече шо работи таму зборнал за него. Погоди кого зедоја? True story. Нема да му преправам ништо на дечкиве погоре, барем за некое време дур сам не го осетам на своја кожа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Токсична средина, егоизам и чувство на супериорност е вистинско нешто во професијава, ова не ти го кажувам јас туку луѓе со 5+ години искуство. Конкуренцијата е преголема и понудата на кадри е нешто нереално. Еве само на финки по 800-1000 има запишано на генерација, 200 од нив нека знаат и завршат да бараат работа, колку има фирми Ск шо работат со ова? 100-150? Пошто и за мене ќе важи истово за едно 9-10 месеци, мој совет е доколку догураш до интервју, немој да бидиш скромен и да се потценуваш. Нареди ги сите технологии шо некош шо си ги слушнал во живото, и барај препораки од луѓе таму шо работат и фаќај врски. Најсвежо ми го начукаа во една фирма шо не е за програмирање, заедно со другарче аплициравме во фирмава, и тој и јас исто искуство во минатата фирма. Јас со крстот на чело му кажав точно то шо го работевме во минатата фирмa, тој му продавал филмови дека работел за наса (имам искуство во секторот за авијација, летав со хеликоптерче на флајт симулатор :pos:) плус и чоече шо работи таму зборнал за него. Погоди кого зедоја? True story. Нема да му преправам ништо на дечкиве погоре, барем за некое време дур сам не го осетам на своја кожа.
Да набројуваш технологии за кои поим немаш е одличен начин да не поминеш интервју.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лажење на интервју и да те вработи, нема да трае повеќе од два - три месеца.

Хиперпродукција на кадри има во сите сфери, професионалци не баш. Тука многу се греши.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Лажење на интервју и да те вработи, нема да трае повеќе од два - три месеца.

Хиперпродукција на кадри има во сите сфери, професионалци не баш. Тука многу се греши.
Не постои почетник/јуниор што може да излаже дека знае технологија, а да не се примети дека излажал во наредните 15 секунди. И после таков испад, целата насока на интервјуто се менува и наместо пријатен разговор во кој треба да процениш дали човекот спроти тебе има капацитет да учи, станува полициски информативен разговор, каде што секоја реченица се премерува.

На интервју може да излажеш ако веќе имаш искуство, ама да, тоа ќе биде на твоја штета, ако те вработат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се познава дека некој нема знаење, искуство и дека лаже.
Не за џабе секоја голема фирма има вработен кој прави интервју и има еден куп кандидати поминато.
По одговорите на прашањата се препознава карактерот на кандидатот.

Ова ми се случи мене пред недела сменив работа и бев без искуство. Аплицирав и изненаден дека влегов топ 3.

Бев во конкуренција со двајца со големо искуство во тоа што се бараше.
Пресудно беше интервјуто посебно второто во кое го убедив тој дека сум спремен да научам и напредувам.

Сега ќе ме следат што како учам, така да и да не можете да излажете ќе приметат.
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Да набројуваш технологии за кои поим немаш е одличен начин да не поминеш интервју.
Тука јас сум утнал дефинитивно, мислев на ако си учел технологија некое време а не си сигурен дали да ја кажеш, да се спомни. Оти еве јас можи имам поминато 2 семестри на факултет HTML CSS, имам работено семинарска со нив, имам работено fake news со темплејти да сменувам по цели вечери дизајн, али сега да ме прашаш дали ќе ги знам за работа ќе ти речам не. Таа некоја сигурност шо ја немам јас, то му викам да батали кај него.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тука јас сум утнал дефинитивно, мислев на ако си учел технологија некое време а не си сигурен дали да ја кажеш, да се спомни. Оти еве јас можи имам поминато 2 семестри на факултет HTML CSS, имам работено семинарска со нив, имам работено fake news со темплејти да сменувам по цели вечери дизајн, али сега да ме прашаш дали ќе ги знам за работа ќе ти речам не.
Е ова е грешка која и јас ја правев. Сѐ се кажува на интервју. И јас првите мои три интервјуа глумев скромноќа и јадев стап.
Нема да кажеш дека имаш знаење, туку буквално како што пиша вака, дека си слушал на факс, си имал проекти, посочи каде може да видат што си изработил и дека си отворен да ги продлабочиш знаењата. Ќе видиш одма како ќе има позитивен фидбек ;)

Не се секирај за тоа спремен за работа, знаат и тие кое ниво на знаење да го очекуваат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Тука јас сум утнал дефинитивно, мислев на ако си учел технологија некое време а не си сигурен дали да ја кажеш, да се спомни. Оти еве јас можи имам поминато 2 семестри на факултет HTML CSS, имам работено семинарска со нив, имам работено fake news со темплејти да сменувам по цели вечери дизајн, али сега да ме прашаш дали ќе ги знам за работа ќе ти речам не. Таа некоја сигурност шо ја немам јас, то му викам да батали кај него.
Тоа "ја знам" има различни нивоа, секако. Ако си почетник, и си ја учел цела година на факултет, знаеш да одговориш кои се клучни разлики меѓу елементите, за што се користат, секако ќе кажеш дека ја знаеш. И тој од другата страна секако не очекува дека знаеш да предаваш на темата. Ама ако не можеш да одговориш на базични прашања после тоа, подобро не кажувај дека ја знаеш.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Технологии што добро си ги познавал, а немаш желба да работиш со нив, зошто да ги потенцираш? На крај добиваш понуда токму во тие технологии, па ако ти биде одвратна работата, никој нема да ти е крив.
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Е ова е грешка која и јас ја правев. Сѐ се кажува на интервју. И јас првите мои три интервјуа глумев скромноќа и јадев стап.
Нема да кажеш дека имаш знаење, туку буквално како што пиша вака, дека си слушал на факс, си имал проекти, посочи каде може да видат што си изработил и дека си отворен да ги продлабочиш знаењата. Ќе видиш одма како ќе има позитивен фидбек ;)

Не се секирај за тоа спремен за работа, знаат и тие кое ниво на знаење да го очекуваат.
One more interview to go yuhuu :D
Never half-ass two things, whole-ass one thing. По оваа филозофија си терам во животот. Моментално учам Јава, и дури не ја научам перфектно не одам на друго, дефинитивно ќе комбинирам и бази во меѓувреме. Ова моево можеби е правилно, али одзема време, еве година дена не аплицирам нигде, тек таму март април друга година. Му кажувам на друг совет за побрзо да се вработи.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
56
Да им треба човек тогаш ќе те викнат. Вака само гледам едни исти огласи секоја недела. 5+ искуство и нон стоп се објавуваат. Фирмиве не го гледаат ЦВ-то ниту проектите ваши. Све е или нема одговор или ти даваат задача да решиш и толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom