ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
9 септември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Друштво, некој што бил на интервју за пракса во Нетцетера, да сподели искуство како тече интервјуто? Повикан сум за следна недела па да знам што да очекувам
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Друштво, некој што бил на интервју за пракса во Нетцетера, да сподели искуство како тече интервјуто? Повикан сум за следна недела па да знам што да очекувам
Од познаници што биле на тоа интервју, повеќе ќе те испрашуваат општи прашања за да видат каков карактер си, отколку технички.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Дечки, како се огласиве за mobile development- android, java/kotlin за во Скопје? Моментално учам за овие и очекувам таму некаде декември јануари да пуштам по фирмиве CV-ња. Имав прашано во сојузниот комитет на бумери ама не добив одговор, не е нешто во ред прашањево, глупо е?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Дечки, како се огласиве за mobile development- android, java/kotlin за во Скопје? Моментално учам за овие и очекувам таму некаде декември јануари да пуштам по фирмиве CV-ња. Имав прашано во сојузниот комитет на бумери ама не добив одговор, не е нешто во ред прашањево, глупо е?
А ти огласи не пратиш или?
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
А ти огласи не пратиш или?
Искрено не, многу сум далеку од знаење за работиве за да аплицирам на огласи. Мислам, можам да бидам ретарда и да одам да пијам кафе со HR ама не сум таков тип на чоек да му зема место на некој шо стварно треба таму да биди. Од то шо имам забележано по неколку огласи, видов дека бараат +2 години искуство, а јас барам како пракса првично.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Дечки, како се огласиве за mobile development- android, java/kotlin за во Скопје? Моментално учам за овие и очекувам таму некаде декември јануари да пуштам по фирмиве CV-ња. Имав прашано во сојузниот комитет на бумери ама не добив одговор, не е нешто во ред прашањево, глупо е?
Колозов кога одеше кај госпо на прикаските добиваше прашања како твоево :D (прашај го побратиме госпо и за мене).

Отвори огласи и ќе видиш дали има или нема, а дали се бара или ќе се бара нема кој да ти каже, зависи дали има тековни проекти.
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Колозов кога одеше кај госпо на прикаските добиваше прашања како твоево :D (прашај го побратиме госпо и за мене).

Отвори огласи и ќе видиш дали има или нема, а дали се бара или ќе се бара нема кој да ти каже, зависи дали има тековни проекти.
Шо очекуваш од дете растено на пиперки, домати и прикаски, зошто да арчам опинците ко можи тој да праша :D
Да не спамам повеќе, ќе почнам да следам огласиве.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Од познаници што биле на тоа интервју, повеќе ќе те испрашуваат општи прашања за да видат каков карактер си, отколку технички.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Веројатно би требало и некое техничко интервју да следи на ова...Имам слушано дека се доста строги
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Друштво, некој што бил на интервју за пракса во Нетцетера, да сподели искуство како тече интервјуто? Повикан сум за следна недела па да знам што да очекувам
За која позиција аплицираше? :vozbud:
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Веројатно би требало и некое техничко интервју да следи на ова...Имам слушано дека се доста строги
Повтори го материјалот од ООП, може од таму да добиеш прашања. Сега не знам како тече интервјуто, но пред две-три години имав неколку познаници што стажираа таму. Лесно ги примија, со теоретско познавање на ООП + импресивни на personality тестот.

п. с Мој совет е секогаш да прашуваш дали ќе има тестирање кога ќе те викаат на интервју, и ако да, од каков тип ќе биде.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Колку се движат платите за senior data scientist кај нас, ме интересира за дали вреди да се шифта во data science.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Некој да сподели искуство за фирмата MCA?
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
8
Некој искуство со нетсетера на интервју?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Некој искуство со нетсетера на интервју?
Јас бев на интервју пред 2-3 дена за Internship-от што му е за во Мај и поминав баш супер.
Се работи за UX/Front End (Wireframing, Design Implementation, HTMl/CSS/JS +Framework/ Preproccessors).
Автоматски споено мислење:

Имам едно прашање,

Имав аплицирано во една странска фирма за позиција поврзано со Email Developer, бев на интервју и се помина супер и ми понудија вработување.

Дека немам претходно работно искуство на ваква позиција, ми нудат 600 евра плата првите 2 месеци (probation period), а после тоа покачување на истата плата и ми нудат добар напредок во компанијата.

Дали е ова добра шанса ?

Имам искуство 4 месеци со Web Development како практикант.
Автоматски споено мислење:

Од познаници што биле на тоа интервју, повеќе ќе те испрашуваат општи прашања за да видат каков карактер си, отколку технички.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Префини беа кога ме испрашуваа мене, незнам премногу за компанијата, но другар ми кажа дека се сериозна и строга компанија.
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Јас бев на интервју пред 2-3 дена за Internship-от што му е за во Мај и поминав баш супер.
Се работи за UX/Front End (Wireframing, Design Implementation, HTMl/CSS/JS +Framework/ Preproccessors).
Автоматски споено мислење:

Имам едно прашање,

Имав аплицирано во една странска фирма за позиција поврзано со Email Developer, бев на интервју и се помина супер и ми понудија вработување.

Дека немам претходно работно искуство на ваква позиција, ми нудат 600 евра плата првите 2 месеци (probation period), а после тоа покачување на истата плата и ми нудат добар напредок во компанијата.

Дали е ова добра шанса ?

Имам искуство 4 месеци со Web Development како практикант.
Автоматски споено мислење:



Префини беа кога ме испрашуваа мене, незнам премногу за компанијата, но другар ми кажа дека се сериозна и строга компанија.
Доколку имаш други опции, оди со другите. Не постои сума што би ме натерала емаил девелопер да работам и секоја чест за тие што го работат тоа. Една од најфрустрирачките позиции во ИТ според мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom