ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
12.331
Што позиција ќе беше ова, си реков да не ќе работи на развој на нови протоколи за праќање мејлови, тоа да ти било дизајнер на темплејти кои се користат во мејлови...
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.255
Поени од реакции
1.063
Што позиција ќе беше ова, си реков да не ќе работи на развој на нови протоколи за праќање мејлови, тоа да ти било дизајнер на темплејти кои се користат во мејлови...
It's all fun and games until сфатиш дека пола од цсс што го користиш секој ден не функционира и голем дел мора да е inline, табели наместо дивови, има мал милион клиенти кои на една рака бројат заеднички поддржани properties и јаготка на шлагот меилинг сервиси што секоја засебно си има различни пристапи.
Можеби до мене е само, ама ми делува како да е позиција каде што се пијат дијазепами секој ден. Еден прост потпис може да те извади од такт, а не па кампања каде што има се и свашта.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
315
Поени од реакции
260
Што позиција ќе беше ова, си реков да не ќе работи на развој на нови протоколи за праќање мејлови, тоа да ти било дизајнер на темплејти кои се користат во мејлови...
Ох семоќен господе, прости ми што те понижив
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
12.331
:icon_lol: Какво понижување, само прв пат сретнувам ваква позиција...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.246
Поени од реакции
14.667
Јас бев на интервју пред 2-3 дена за Internship-от што му е за во Мај и поминав баш супер.
Се работи за UX/Front End (Wireframing, Design Implementation, HTMl/CSS/JS +Framework/ Preproccessors).
Автоматски споено мислење:

Имам едно прашање,

Имав аплицирано во една странска фирма за позиција поврзано со Email Developer, бев на интервју и се помина супер и ми понудија вработување.

Дека немам претходно работно искуство на ваква позиција, ми нудат 600 евра плата првите 2 месеци (probation period), а после тоа покачување на истата плата и ми нудат добар напредок во компанијата.

Дали е ова добра шанса ?


Имам искуство 4 месеци со Web Development како практикант.
Автоматски споено мислење:Префини беа кога ме испрашуваа мене, незнам премногу за компанијата, но другар ми кажа дека се сериозна и строга компанија.
Ако е фирмата поголема и може да свичнеш позиција, јас кога би бил почетник би прифатил без да размислувам (нормално и ако колку-толку имаш појма од тоа што се бара). И уште побитно, дали тоа што ќе го научиш таму, ќе може да го примениш на друго место (конкретно за ова немам појма за што се работи, во живот не сум се сретнал воопшто со ваква работа).

Имам впечаток дека најголем дел од луѓето ја потценуваат шансата за учење кога доаѓа во предвид избор на нова работа. Секогаш пониско платена работа со голема можност за учење е подобар избор од повисоко платена работа која ќе те заглави за неколку години на пазарот да не вредиш воопшто.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
315
Поени од реакции
260
Ако е фирмата поголема и може да свичнеш позиција, јас кога би бил почетник би прифатил без да размислувам (нормално и ако колку-толку имаш појма од тоа што се бара). И уште побитно, дали тоа што ќе го научиш таму, ќе може да го примениш на друго место (конкретно за ова немам појма за што се работи, во живот не сум се сретнал воопшто со ваква работа).

Имам впечаток дека најголем дел од луѓето ја потценуваат шансата за учење кога доаѓа во предвид избор на нова работа. Секогаш пониско платена работа со голема можност за учење е подобар избор од повисоко платена работа која ќе те заглави за неколку години на пазарот да не вредиш воопшто.
Потполно се сложувам со тебе.

Цел ми е да бидам Full Stack Dev, моментално се фокусирам главно на Front End-от само да го усовршам до некој степен, а потоа би го изучил и backend-от.

Ми спомнаја од Netcetera дека процесо за избирање на кандидати ќе потрае малку, бидеќи огласите за практиканство ќе траат уште некое време, одговор ќе сум добијал по месец~ време.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
46
Поени од реакции
93
Спред мене бидејќи во слична ситуација бев пред некој месец и јас е да изиграш тактички. Додека чекаш од нетцетра оди на тоа емаил девелопер. Ем ќе работиш нешто имаш проба 1/2 месеца ем ќе заработуваш, а штом ти излезе прилика во нетцетра да ја прифатиш. Зошто да ја прифатиш, затоа што е голема фирма со добро реноме, големината на фирмата значи дека имаат и потреба на програмери кои дел се секако џуниори. За да можат да обучуваат/интегрираат џуниори во нивниот workflow обично таквите фирми и си имаат свои стратегии и план, алоцираат ресурси време и секако програмери/ментори кои ќе ти помагаат. Нормално не да те држат за рака ама бар ќе знаеш дека имаш алоциран човек за тебе и кога ќе е он слободен ќе може да ти помогне и да се исконсултираш. И не гледај финансите, јас лично ја избрав најмалата финансиска понуда баш поради работиве што ги пишав.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
315
Поени од реакции
260
Спред мене бидејќи во слична ситуација бев пред некој месец и јас е да изиграш тактички. Додека чекаш од нетцетра оди на тоа емаил девелопер. Ем ќе работиш нешто имаш проба 1/2 месеца ем ќе заработуваш, а штом ти излезе прилика во нетцетра да ја прифатиш. Зошто да ја прифатиш, затоа што е голема фирма со добро реноме, големината на фирмата значи дека имаат и потреба на програмери кои дел се секако џуниори. За да можат да обучуваат/интегрираат џуниори во нивниот workflow обично таквите фирми и си имаат свои стратегии и план, алоцираат ресурси време и секако програмери/ментори кои ќе ти помагаат. Нормално не да те држат за рака ама бар ќе знаеш дека имаш алоциран човек за тебе и кога ќе е он слободен ќе може да ти помогне и да се исконсултираш. И не гледај финансите, јас лично ја избрав најмалата финансиска понуда баш поради работиве што ги пишав.
Баш вака и ќе изиграм, и јас мислев дека овај потег е најитар.
Фала ти сепак :)
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
96
Поени од реакции
18
Друштво,

Дајте препорака за фирма за Junior Frontend developer, или пак за пракса со можнност за вработување.
- учам сам од дома веќе година и пол,
- на почетокот направив мали едноставни проекти, подоцна како напредував и покомплексни проекти,
- завршив туторијали за HTML, CSS, JavaScript, React,
- завршив и две онлајн пракси,
- сум поминал и повеќе интервјуа во Македонија, но некако немам среќа. Ќе ми дадат задача. ќе ја решам, по што следи техничко интервју, и него позитивно ќе го поминам и на крајот одлучиле да продолжат со друг кандидат. Мислам дека причината е во тоа што за позициите за кои аплицирам се бара 1 кандидат, па така, и повеќе кандидати да ги исполнуваат критериумите ќе одберат само 1 кандидат, а другите отпаѓаат...За жал јас сум во вторава група.

Искрено, ми се здосади веќе да учам...ми недостига мотивација. На моменти помислувам дека сиот мој труд, и сето време што го поминав во собава затворен учејќи се залудни... Некако нема за кој и за што да учам.

Не велам дека сум експерт, ова е комплексна и тешка работа. Но сметам дека знам доволно за да бидам дел од тим искусни програмери и да учам.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
85
Поени од реакции
53
Друштво,

Дајте препорака за фирма за Junior Frontend developer, или пак за пракса со можнност за вработување.
- учам сам од дома веќе година и пол,
- на почетокот направив мали едноставни проекти, подоцна како напредував и покомплексни проекти,
- завршив туторијали за HTML, CSS, JavaScript, React,
- завршив и две онлајн пракси,
- сум поминал и повеќе интервјуа во Македонија, но некако немам среќа. Ќе ми дадат задача. ќе ја решам, по што следи техничко интервју, и него позитивно ќе го поминам и на крајот одлучиле да продолжат со друг кандидат. Мислам дека причината е во тоа што за позициите за кои аплицирам се бара 1 кандидат, па така, и повеќе кандидати да ги исполнуваат критериумите ќе одберат само 1 кандидат, а другите отпаѓаат...За жал јас сум во вторава група.

Искрено, ми се здосади веќе да учам...ми недостига мотивација. На моменти помислувам дека сиот мој труд, и сето време што го поминав во собава затворен учејќи се залудни... Некако нема за кој и за што да учам.

Не велам дека сум експерт, ова е комплексна и тешка работа. Но сметам дека знам доволно за да бидам дел од тим искусни програмери и да учам.
Исто и кај мене е ваква ситуација. Незнам што да ти кажам и ја ги решавав тестовите и толку. Мислам дека треба врски некој да фатиш. Ја пробав така ама изгледа не ми биле јаки врските. Остај мубаети линкедин, гитлаб и такви причи. Никој не ти го гледа тоа. Барај човек некој да те бутне. Ипак си јуниор не е експерт. А за почеток да ти даде некој шанска ти треба луѓе. Еве и кај мене е таква ситуацијата. Точно година ипол барам работа. 7 проекти имам изработено во ЦВ се сите и хостирани и пак ништо.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
1.901
Поени од реакции
4.690
Друштво,

Дајте препорака за фирма за Junior Frontend developer, или пак за пракса со можнност за вработување.
- учам сам од дома веќе година и пол,
- на почетокот направив мали едноставни проекти, подоцна како напредував и покомплексни проекти,
- завршив туторијали за HTML, CSS, JavaScript, React,
- завршив и две онлајн пракси,
- сум поминал и повеќе интервјуа во Македонија, но некако немам среќа. Ќе ми дадат задача. ќе ја решам, по што следи техничко интервју, и него позитивно ќе го поминам и на крајот одлучиле да продолжат со друг кандидат. Мислам дека причината е во тоа што за позициите за кои аплицирам се бара 1 кандидат, па така, и повеќе кандидати да ги исполнуваат критериумите ќе одберат само 1 кандидат, а другите отпаѓаат...За жал јас сум во вторава група.

Искрено, ми се здосади веќе да учам...ми недостига мотивација. На моменти помислувам дека сиот мој труд, и сето време што го поминав во собава затворен учејќи се залудни... Некако нема за кој и за што да учам.

Не велам дека сум експерт, ова е комплексна и тешка работа. Но сметам дека знам доволно за да бидам дел од тим искусни програмери и да учам.
Исто и кај мене е ваква ситуација. Незнам што да ти кажам и ја ги решавав тестовите и толку. Мислам дека треба врски некој да фатиш. Ја пробав така ама изгледа не ми биле јаки врските. Остај мубаети линкедин, гитлаб и такви причи. Никој не ти го гледа тоа. Барај човек некој да те бутне. Ипак си јуниор не е експерт. А за почеток да ти даде некој шанска ти треба луѓе. Еве и кај мене е таква ситуацијата. Точно година ипол барам работа. 7 проекти имам изработено во ЦВ се сите и хостирани и пак ништо.
Пишав некоја страна наназад, Ендава има отворени џуниор позиции преку graduates програма. Примаат 20тина луѓе во различни дисциплини. Услов е технички факултет ама со средено CV имате шанса да ве викнат на тестирање.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
12
Поени од реакции
4
Здраво друштво, некој да не бил на техничко интервју во ITLabs, ама не на тестирањето, туку на техничко интервју со ментор? Да сподели искуство ако сака..
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
5
Знам дека групата е за ИТ компании во Скопје, но дали некој има искуство со Интерворкс Битола?
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
464
Поени од реакции
200
Здраво друштво, некој да не бил на техничко интервју во ITLabs, ама не на тестирањето, туку на техничко интервју со ментор? Да сподели искуство ако сака..
Се зборува дека е робовладетелска фирма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom