ИТ фирми и пракси во Скопје

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
Од мое искуство има само еден универзален принцип, дека продуктот е сопственост на тимот и дека тимот треба да знае што е најдобро за продуктот.
100% се согласувам со ова.

Нема ништо подобро од тоа кога фирмата така гледа на своите тимови и продукти. Сите работи што се дефнириаат во тимот (позиции, одговорности, итн) требат да зависат од самиот тим. Тимот треба да има активно учество во дефиницијата на својата работа. Луѓето што живеат во "процесот" на работа, се тие што највеќе можат да кажат што е добро а што недостасува.
Така да, од мое искуство, работата е баш онака како што кажа @Inglourious Basterd.
Пример, еден од сервисите на кои што работи мојот тим е public, наменет за ненајавени корисници кои некогаш може да остават сензитивни податоци. За тој модул, покрај e2e и integration tests, правиме и регуларни load и pen тестови.
Од друга страна имаме сервис за кој што немаме никакви автоматизирани тестови. Бизнис логиката на овој сервис е доста фиксна (многу ретко се менува) а зависи од многу надворешни системи, па интеграциски тестови со мокирани надворешни системи нема да ни завршат никаква работа. Во овој случај, многу ни е полесно да направиме мануелен тестинг на секоја нова верзија.
Е сега, дали ќе беше подобро да имавме какви такви тестови? Па да, секогаш е добро да имаш тестови. Ама сме одлучиле дека придобивката од нив е толку мала што повеќе ни се исплати да работиме на нешто друго :D

Битно е дека не треба да бидеме робови на процедурите и методологиите на работа, туку да ги користиме како алатки модифицирани според нашите потреби.

И од тука произлегува тоа што го зборувавме неколку страни наназад, дека позициите се различни во секоја фирма. Во некоја фирма бекндашот (го сакам терминов :D) ќе пишува и код (development) и скрипти (dev-ops) и тестови и документација. Во друга пак, може само код да пишува. Наше е да си избереме што ни одговара и да си бараме таква работа.

Реалноста е дека колку помалку вештини имаш, толку потешко ќе наоѓаш работа, без разлика колку си добар во тоа едно нешто што го знаеш.
Пример, замислите дека сте фирма и сакате да направите web app како kajgana.com. Очекувате дека после 2-3 год ќе стигнете до 4-5к корисници со макс 100 конкурентни корисници.
Во моментов работите на креирање на бекенд тимот. Дали би вработиле: тројца експерти (dev, dev-ops i db) или некој со 2-3 години искуство, кој што има moderate разбирање од овие 3 области :D
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Збор-два за Semos Cloud? Култура, плати, можности за раст и развој...? Без разлика дали сте работеле, наслушнале, некој близок ваш работи и слично. Секоја информација е добредојдена. :D
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Очигледно има резултати, мене ме тригероваше вчера ко го видов, а богами и секој останат со 2 мозочни клетки. Овде уште фали некое емоџи lit fam 100% канцерогено во насловот, музика епска во позадина како главниот од dark souls да треба да се тепа, и глигорче шо држи тупаница да има quote " On the 7th day god didnt rest, he created programming language HTML"
Следно очекувам да излезат "сведоштва" од овие истите по две години, како го купиле ламбото нивните ученици, и како ги пенетрирале сите женски единки во околината на ск. Хербалајф и лајонес имаат повеќе морал и етика од овие новокомпонирани академии и курсеви.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Очигледно има резултати, мене ме тригероваше вчера ко го видов, а богами и секој останат со 2 мозочни клетки. Овде уште фали некое емоџи lit fam 100% канцерогено во насловот, музика епска во позадина како главниот од dark souls да треба да се тепа, и глигорче шо држи тупаница да има quote " On the 7th day god didnt rest, he created programming language HTML"
Следно очекувам да излезат "сведоштва" од овие истите по две години, како нивните ученици им купиле ламбо, и како ги пенетрирале сите женски единки во околината на ск. Хербалајф и лајонес имаат повеќе морал и етика од овие новокомпонирани академии и курсеви.
корегирано :D
 
Член од
4 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
30
Здраво, како поприлично нов член на кајгана форумот кој пребарува по форуми каде би можел да праша и стигне до некоја информација/одговор, овде решив да пишам коментар на кој се надевам дека ќе ми дадете одговор/мислење(како поискусни) во областа за практиканство во ИТ струката.
Најпрво накратко да се дискбрајбнам, доаѓам со знаење стекнато од 14 месечната академија на SEAVUS за Full-stack Web Development. Програмата се состоеше од HTML, CSS, JS, продолживме со C# (basic and advanced), потоа SQL, Rest WEB-API, MVC, SPA(Single page application) во ова последната градевме апликација и опфативме C#, Angular, HTML, Bootstrap. Ова се поголем дел од рабoтиве кој ги изучивме и се стекнавме со добро знаење преку примери, задачи, тимски и индивидуални проектни.
После завршената академија во Ноември почнав да барам пракса како Full-stack но ништо, потоа пробав како BE бидејќи сметам дека ми е подобра страна, сепак исходот ист, нема фирма што дава шанса. Моментално изучувам VUE, online од Udemy academy. Решив да пробам како FE и после безброј пуштени CV одговор не добив. Да бидам искрен од Ноември до сега пуштив CV во повеќе од 50 различни фирми(некаде и по два-три пати) дури почнав сам да им се нудам по нивните сајтови, се со цел да тргнам да ми се даде шанса па макар и со 0 денари приход, се со цел да научам и да работам на реални проекти.
Незнам зошто фирмите се така настроени према неускусните и зошто не им се дава шанса, зошто сите бараат SENIORI а никој не сака да вложи во некој практиканти кој се ентузијасти и желни за работа, сваќам дека кога иамте голем и комплексен проект логично е да барате SENIORI на пазарот, но некако се позагрижувачки ми делува(барем мене) ова сето во последно време. Не сакам да споредувам дали некој е од факултет или курс(како мене) бидејќи лично познвам луѓе кој доаѓаат од курс или факултет а сепак немаат појма од оваа струка, мислам дека се е сведено на тоа кој колку сака и со какви амбиции е настроен за да научи.
 
Последно уредено:

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
731
Поени од реакции
924
Здраво, како поприлично нов член на кајгана форумот кој пребарува по форуми каде би можел да праша и стигне до некоја информација/одговор, овде решив да пишам коментар на кој се надевам дека ќе ми дадете одговор/мислење(како поискусни) во областа за практиканство во ИТ струката.
Најпрво накратко да се дискбрајбнам, доаѓам со знаење стекнато од 14 месечната академија на SEAVUS за Full-stack Web Development. Програмата се состоеше од HTML, CSS, JS, продолживме со C# (basic and advanced), потоа SQL, Rest WEB-API, MVC, SPA(Single page application) во ова последната градевме апликација и опфативме C#, Angular, HTML, Bootstrap. Ова се поголем дел од рабoтиве кој ги изучивме и се стекнавме со добро знаење преку примери, задачи, тимски и индивидуални проектни.
После завршената академија во Ноември почнав да барам пракса како Full-stack но ништо, потоа пробав како BE бидејќи сметам дека ми е подобра страна, сепак исходот ист, нема фирма што дава шанса. Моментално изучувам VUE, online од Udemy academy. Решив да пробам како FE и после безброј пуштени CV одговор не добив. Да бидам искрен од Ноември до сега пуштив CV во повеќе од 50 различни фирми(некаде и по два-три пати) дури почнав сам да им се нудам по нивните сајтови, се со цел да тргнам да ми се даде шанса па макар и со 0 денари приход, се со цел да научам и да работам на реални проекти.
Незнам зошто фирмите се така настроени према неускусните и зошто не им се дава шанса, зошто сите бараат SENIORI а никој не сака да вложи во некој практиканти кој се ентузијасти и желни за работа, сваќам дека кога иамте голем и комплексен проект логично е да барате SENIORI на пазарот, но некако се позагрижувачки ми делува(барем мене) ова сето во последно време. Не сакам да споредувам дали некој е од факултет или курс(како мене) бидејќи лично познвам луѓе кој доаѓаат од курс или факултет а сепак немаат појма од оваа струка, мислам дека се е сведено на тоа кој колку сака и со какви амбиции е настроен за да научи.
Не е толку битно од каква позадина доаѓаш,дали факултет/академија/self-taught, туку искрено единственото нешто што го ценат фирмите е знаењето.Направи си портфолио и вметни ги сите проекти што ги имаш работено на портфолиото и на github.
Имам другар кој студира финки 6та година (Yes,падна година-две), а па друг случај се запознав со едно бате кое е ex-финкаш dropout кој работи Fullstack и ги тепа солидни 1500 евриќи.
Продолжи да испраќаш CV цело време на сите места каде што мислиш дека има шанса да влезиш како практикант/Junior позиција.Искрено, можеби имав аплицирано преку 50+ пати пред да влезам како практикант..
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Здраво, како поприлично нов член на кајгана форумот кој пребарува по форуми каде би можел да праша и стигне до некоја информација/одговор, овде решив да пишам коментар на кој се надевам дека ќе ми дадете одговор/мислење(како поискусни) во областа за практиканство во ИТ струката.
Најпрво накратко да се дискбрајбнам, доаѓам со знаење стекнато од 14 месечната академија на SEAVUS за Full-stack Web Development. Програмата се состоеше од HTML, CSS, JS, продолживме со C# (basic and advanced), потоа SQL, Rest WEB-API, MVC, SPA(Single page application) во ова последната градевме апликација и опфативме C#, Angular, HTML, Bootstrap. Ова се поголем дел од рабoтиве кој ги изучивме и се стекнавме со добро знаење преку примери, задачи, тимски и индивидуални проектни.
После завршената академија во Ноември почнав да барам пракса како Full-stack но ништо, потоа пробав како BE бидејќи сметам дека ми е подобра страна, сепак исходот ист, нема фирма што дава шанса. Моментално изучувам VUE, online од Udemy academy. Решив да пробам како FE и после безброј пуштени CV одговор не добив. Да бидам искрен од Ноември до сега пуштив CV во повеќе од 50 различни фирми(некаде и по два-три пати) дури почнав сам да им се нудам по нивните сајтови, се со цел да тргнам да ми се даде шанса па макар и со 0 денари приход, се со цел да научам и да работам на реални проекти.
Незнам зошто фирмите се така настроени према неускусните и зошто не им се дава шанса, зошто сите бараат SENIORI а никој не сака да вложи во некој практиканти кој се ентузијасти и желни за работа, сваќам дека кога иамте голем и комплексен проект логично е да барате SENIORI на пазарот, но некако се позагрижувачки ми делува(барем мене) ова сето во последно време. Не сакам да споредувам дали некој е од факултет или курс(како мене) бидејќи лично познвам луѓе кој доаѓаат од курс или факултет а сепак немаат појма од оваа струка, мислам дека се е сведено на тоа кој колку сака и со какви амбиции е настроен за да научи.
Може имаш лошо CV. Јас без искуство добивав повратен одговор од секоја фирма каде аплицирав.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
4 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
30
Не е толку битно од каква позадина доаѓаш,дали факултет/академија/self-taught, туку искрено единственото нешто што го ценат фирмите е знаењето.Направи си портфолио и вметни ги сите проекти што ги имаш работено на портфолиото и на github.
Имам другар кој студира финки 6та година (Yes,падна година-две), а па друг случај се запознав со едно бате кое е ex-финкаш dropout кој работи Fullstack и ги тепа солидни 1500 евриќи.
Продолжи да испраќаш CV цело време на сите места каде што мислиш дека има шанса да влезиш како практикант/Junior позиција.Искрено, можеби имав аплицирано преку 50+ пати пред да влезам како практикант..
Da vmetnam i github, imam i dosta proekti izbraboteno(idnvidualni) koj smetam deka se povike od solidni za pocetnik, isto i LinkedIn napraviv kade bi mozel da plasiram se shto sum poseduval i nadvor od ovaa dejnost.
Автоматски споено мислење:

Може имаш лошо CV. Јас без искуство добивав повратен одговор од секоја фирма каде аплицирав.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Dobro sea ne bash bukvalno od sekoja, megjutoa od poveke nedobivav i tia malku shto dobivav beshe vo stilot "Cenime vash interes, momentalno nemame potreba ili prostete shto ne ve odbravme vam, ve imame vo sistemot itn. itn..
Dosta pati go menuvav i bash na toa mislev, bukvalno go svediv na naj bitni raboti shto gi znam da ne izgleda prenatrupano so se i seshto. Plus imam dosta lichni proekti izraboteno i prikacheno na github, koj isto go vmetnav vo rezimeto.
Od taa gledna tochka ne bi rekol deka e do loshoto CV, bash naprotiv smetam deka e dobro skockano kako za pochetnik.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Da vmetnam i github, imam i dosta proekti izbraboteno(idnvidualni) koj smetam deka se povike od solidni za pocetnik, isto i LinkedIn napraviv kade bi mozel da plasiram se shto sum poseduval i nadvor od ovaa dejnost.
Автоматски споено мислење:


Dobro sea ne bash bukvalno od sekoja, megjutoa od poveke nedobivav i tia malku shto dobivav beshe vo stilot "Cenime vash interes, momentalno nemame potreba ili prostete shto ne ve odbravme vam, ve imame vo sistemot itn. itn..
Dosta pati go menuvav i bash na toa mislev, bukvalno go svediv na naj bitni raboti shto gi znam da ne izgleda prenatrupano so se i seshto. Plus imam dosta lichni proekti izraboteno i prikacheno na github, koj isto go vmetnav vo rezimeto.
Od taa gledna tochka ne bi rekol deka e do loshoto CV, bash naprotiv smetam deka e dobro skockano kako za pochetnik.
Следи ги огласите на фирмите и кога имаат оглас за graduate или internship програма аплицирај. Точно е дека џуниор позиции има поретко ама вакви програми имаат поголемите фирми и се супер можност за луѓе без искуство. Во меѓувреме гледај што повеќе проекти да изработиш сам и ставај на гит.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Следи ги огласите на фирмите и кога имаат оглас за graduate или internship програма аплицирај. Точно е дека џуниор позиции има поретко ама вакви програми имаат поголемите фирми и се супер можност за луѓе без искуство. Во меѓувреме гледај што повеќе проекти да изработиш сам и ставај на гит.
Таков период дојде, на такви огласи добиваат по +150 апликации големите фирми. Нека аплицира во што повеќе фирми, една сигурно ќе се најде. Обично достапност има во фирми што немаат јавен оглас, а тие се помалите.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
731
Поени од реакции
924
Da vmetnam i github, imam i dosta proekti izbraboteno(idnvidualni) koj smetam deka se povike od solidni za pocetnik, isto i LinkedIn napraviv kade bi mozel da plasiram se shto sum poseduval i nadvor od ovaa dejnost.
Автоматски споено мислење:


Dobro sea ne bash bukvalno od sekoja, megjutoa od poveke nedobivav i tia malku shto dobivav beshe vo stilot "Cenime vash interes, momentalno nemame potreba ili prostete shto ne ve odbravme vam, ve imame vo sistemot itn. itn..
Dosta pati go menuvav i bash na toa mislev, bukvalno go svediv na naj bitni raboti shto gi znam da ne izgleda prenatrupano so se i seshto. Plus imam dosta lichni proekti izraboteno i prikacheno na github, koj isto go vmetnav vo rezimeto.
Od taa gledna tochka ne bi rekol deka e do loshoto CV, bash naprotiv smetam deka e dobro skockano kako za pochetnik.
Направи си едно notepad/word документче и во него вметни ги сите страници од работодавци кои се занимваат со Development.
Одвреме навреме проверувај ги во career секцијата, можеби ќе налеташ на нешто.Или па направи една добра листа од 20-40 компании, и на сите истовремено испрати му апликација/CV.

1.Креирај добар портфолио вебсајт
2.Сите проекти вметни ги на github
3.Продолжи да се надоградуваш се додека не станиш многу подобар од компетенцијата, шансите ти се зголемуваат драстично
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Таков период дојде, на такви огласи добиваат по +150 апликации големите фирми. Нека аплицира во што повеќе фирми, една сигурно ќе се најде. Обично достапност има во фирми што немаат јавен оглас, а тие се помалите.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Како и во секоја област така и во оваа, имаш масовно производство на кадар (државни факултети, приватни факултети, академии, дисперзирани студии), и кога ќе ти се пријават на оглас има да ти чади глава да ги избираш/интервјуираш. Поради ова и паѓаат на првиот филтер, едноставно ако имам 150 кандидати за џуниор позиција од сам почеток би ги елимирал сите без работно искуство (иако можеби меѓу нив има некој што е добар), таман работа ако за џуниор позиција држиш 100 интервјуа за едно работно место.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Следи ги огласите на фирмите и кога имаат оглас за graduate или internship програма аплицирај. Точно е дека џуниор позиции има поретко ама вакви програми имаат поголемите фирми и се супер можност за луѓе без искуство. Во меѓувреме гледај што повеќе проекти да изработиш сам и ставај на гит.
Едно глупо прашање, ама мислам дека поназад имаше пишано дека имаш интервјуирано кандидати. Дали мислиш дека овие фирми би примиле на graduate програма некој што веќе 3 години не е graduate, поточно работи друга струка :unsure: Кога дипломирав доста колеги започнаа на вакви програми, меѓутоа ми се чини повеќето бараа да си свежо дипломиран или при крај со студии.

Мислам дека направив грешка со кариерниот избор тогаш, ама имам високо платена работа па некако не ми се ризикува со било каква практикантска обука. Настрана техничкиот дел (тоа зависи од мене), читајки ги помладиве тука иам чуство дека кога ќе го видат моето работно искуство нема да стигнам ни блиску до интервју.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom