ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Искуство шанкер, а на сликата на CV со мокра коса само што излезен од базен.

Тие само со CV нема ни да ги повикаат и не знам зошто аплицираат без ништо сработено.

Моментално за во фирма само искусни и многу повеќе понуди праќаат, отколку претходно.
Поради работа од дома се намали бројот на успешни практиканти и јуниори.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Ние што се жалиме и бараме работа сварно мислите дека немаме проекти изработено и хостирано? Па во моето ЦВ имам 3 проекти мои сам направено и хостирани се и можат да се видат. Не се истите прокети од академиите. Мој дизајн. Не ставаме лоши слики и не правиме аматерски грешки у ЦВ-то. Али јбг џабе е све. Мала држава мал пазар.
 

Лорд Бејлиш

Доктор по фудбал
Член од
4 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
30
Мислам дека разликата од сега и од пред 5 години е во бројот на кандидати што излегуваат секој месец.
Академии никнаа еден тон, ако пред 5 години на џуниор огласи аплицирале по 30 луѓе, сега имаш во најмала рака 150 (посебно за фронтенд).

За жал, квантитетот не го зголемува квалитетот.
Голем дел од апликациите се само со CV, нема линк до github, нема линк до нешто што имаат сработено сами.
Зашто некоја фирма би викнала апликант на интервју да си го троши своето време, кога тој апликант има пратено само CV кој е и што е?

Колку пати имам само видено апликација каде вo CC се наредени еден куп компании, или пак мејлот е пратен без Subject и ништо пишано внатре само атачирано CV.

Можам да хејтам за ова многу, проблемот е во луѓето што аплицираат.

Во најголем дел луѓето што имаат што да покажат (а да не е тоа проект од академијата што го имаат сите истиот, со потполно истите грешки) ќе бидат повикани на интервју. Оние што не се помачиле, нема да добијат ништо повратно.

Компанииите трошат време и пари на секој џуниор, во поголемиот број на компании тие што добиваат пракса или прво вработување ќе имаат ментор кој исто троши од своето време за да го научи нешто. Така да, секако дека ќе бираат кој ќе ја добие таа позиција.
Потполно се слагам во се што кажа, само ке се надоврзам за една работа околу проект личен. За да почнеш да правиш сам некаков си личен проект безралзика дали е комплексен или едноставен, битно е да имаш нешто што дава твоја одлика и нормално да го испрезентираш/објасниш цел код, логика, концепт инт за да добијат впечаток дека ти знаеш и дека си вложил сам труд во сетот тоа итн.. но за да стигнеш до тоа мораш да учиш од некој/некаде. Во случајот јас, доаѓам од академија и тој прокет што го правев сам имаше ист концепт како на професорот, но јас вметнам некој мој лични замисли и логики за да не 100% ист, дека сепак поентата е да имаш нешто од себе но со голема помош и поткрепа од некој многу поискусен, за да тој проект изгледа ТОП ко за почетник во оваа струка, дека вака или така фирмите кој не повикуваат веќе ни ги знаат способностите и знаат што тие да очекуваат од нас како практиканти.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ова е точно од збор до збор. Мене ми беше омилен периодот кога ќе има оглас за пракса, штета што не можам да споделам какви сѐ глупости имаат праќано луѓето.

Како искуство ставаат работи што не се никако поврзани со позицијата, аплицира за инженер, ставил дека има работено келнер на Work&Travel да речеме. Или една страна од CV-то е целосна слика од кандидатот, од глава до пети прикажан, да знаеш со кого си имаш работа. Па после имаш мејлови без наслов, напишани на македонски ама латиница, или пак класичното "Zdr" за почеток на мејл.

CV-то треба да содвествува со позицијата за која се аплицира, нормално дека во големите фирми каде што има по 100+ апликации за позиција ваквите глупости ќе ги филтрираат уште одма. Дури и за иста позиција во различни фирми има различни побарувања и според тоа треба да се модификуваат податоците внатре. Тој што ги селектира кандидатите нема цел ден за губење, првиот впечаток е најбитен. Доволно ресурси има на интернет за тоа како се пријавува на оглас за работа.
Мене ова болдираново ми е сосема океј. Треба во CV да стои комплетната позадина на кандидатот, дури и работи неповрзани со работната позиција за која се аплицира. Мислам дека голема грешка прават луѓето и што не ги пишуваат сите ангажмани што ги имале. На пример, мене лично многу ми значи кога во CV ќе видам дека некој членувал во некоја невладина организација, студентски сојуз или нешто слично каде што треба да даде некаков свој придонес без да очекува некаков надомест назад. Барем од досегашна пракса, такви луѓе се спремни многу повеќе да се посветат на работата, не им е проблем работа под притисок и се многу добри тимски играчи.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Значи ако има еден кандидат и многу компании. Имаш многу побарувачка мала понуда. Тој кандидат е најдобар во се, значи без разлика колку лошо ЦВ има, дали заборавал subject на емаил да испрати, колку лошо се изразува, колку лоши проекти има, колку анти-патерни куца - едноставно е најдобар и е идеален за секоја компанија која побарува.

Проблемот е што понудата се зголемува непроперцијално на побарувачката. Причината за тоа е јасна - тон академии, тон дисперзирани, тон приватни факултети - тон онлајн tutorials, etc.
Тоа предизвикува огромен натпревар помеѓу кандидатите каде што е потребен перфекционизам на секое поле за влез а многу често и тој перфекционизам нема да биде забележан од тие кои одлучуваат да ве поканат. Тие коишто се најупорни ќе успеат, останатите ќе се разочараат и ќе обвинуваат се околу нив освен самите и многу ретко ќе се запрашаат дали можеби не правам нешто што другите го прават за да успеат.

Се сложувам дека бариерата за влез за новите е многу потешка од ние кои влеговме во последиве 10 години, таа бариера ќе станува се потешка и потешка.
ИТ-то е релативно ново споредено со многу други индустрии, посебно кај нас кадешто нема пензиониран човек на 64(2)год, така што нема генерациска смена и таа бројка постепено ќе се пополни како резултат на непроперционалната понуда и побарувачка.

Кога ќе видите многу огласи само за senior devs, немој те да мислите дека сите се тие нови позиции, многу од нив се re-cycle бидејќи фреквенцијата на промена на работни места во ИТ е многу честа.
Мој совет ви е да аплицирате и на овие позиции без разлика што немате доволно искуство или не познавате некоја од многуте набројани технологии, секогаш имате шанса колку и да е мала и на овие позиции. Без разлика дали се работи за непријавени сениори, кратки deadlines на нивните проекти, промена на планот на компанијата, etc - apply, you have nothing to lose.
Ви останува да бидете упорни, да се запрашате како да се подобрите, да ја прочитате Think and grow rich - да ја разберете од нефинансиска гледна точка и да не се откажувате. Со среќа.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Мене ова болдираново ми е сосема океј. Треба во CV да стои комплетната позадина на кандидатот, дури и работи неповрзани со работната позиција за која се аплицира. Мислам дека голема грешка прават луѓето и што не ги пишуваат сите ангажмани што ги имале. На пример, мене лично многу ми значи кога во CV ќе видам дека некој членувал во некоја невладина организација, студентски сојуз или нешто слично каде што треба да даде некаков свој придонес без да очекува некаков надомест назад. Барем од досегашна пракса, такви луѓе се спремни многу повеќе да се посветат на работата, не им е проблем работа под притисок и се многу добри тимски играчи.
Доколку е една од повеќе работни позиции можеби изгледа добро како дел од целина, но доколку се само две работни места и едното е тоа или пак е единствено искуство мислам дека нема потреба да стои.

Ама сепак, доколку си имал искуство со одбирање на нови членови сигурно повеќе знаеш од мене. Реално јас не сум доволно компетентен на темава. Пишаното го базирам на мислења од регрутери со кои што сум правел муабет и веројатно секој си има свои критериуми. Конкретно јас никогаш не сум наведувал работни позиции што ми се надвор од струка во CV и во главно сум добивал шанса за интервју скоро секаде каде што сум пратил.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Мене ова болдираново ми е сосема океј. Треба во CV да стои комплетната позадина на кандидатот, дури и работи неповрзани со работната позиција за која се аплицира. Мислам дека голема грешка прават луѓето и што не ги пишуваат сите ангажмани што ги имале. На пример, мене лично многу ми значи кога во CV ќе видам дека некој членувал во некоја невладина организација, студентски сојуз или нешто слично каде што треба да даде некаков свој придонес без да очекува некаков надомест назад. Барем од досегашна пракса, такви луѓе се спремни многу повеќе да се посветат на работата, не им е проблем работа под притисок и се многу добри тимски играчи.
Озбилен си со муабетов?
Познавам еден куп џаболебари што не излегоа од овие организации, таквите сами да си ја пуштаат платата не би ги вработил.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Озбилен си со муабетов?
Познавам еден куп џаболебари што не излегоа од овие организации, таквите сами да си ја пуштаат платата не би ги вработил.
Ко што памтам дур студирав, овие први си најдоа работа :icon_lol: Иако 90% од нив беа џаболебари, конекциите си го направија своето.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ко што памтам дур студирав, овие први си најдоа работа :icon_lol: Иако 90% од нив беа џаболебари, конекциите си го направија своето.
Абе секогаш е така, ама имав вакви и на работа и обично сите беа ликови кои се шлепаа на околината (чаламџии и гзолизачи).
Со чест на исклучоци, ама лично јас никогаш ова не би го зел за плус кај кандидат.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Озбилен си со муабетов?
Познавам еден куп џаболебари што не излегоа од овие организации, таквите сами да си ја пуштаат платата не би ги вработил.
Озбилен сум да. Никојпат не сум членувал во вакви организации лично и го имав истото мислење ко тебе. Ама гледам сега од другата страна и баш стварите што ги пишав погоре, тимска игра, дополнителна работа (да не се разбереме погрешно, ќе се објаснам подолу), посветеност и слично се повеќе присутни кај луѓе што имале вакво искуство. Плус, имале потреба да аплицираат за разни грантови, да пишуваат проекти што ги прави поорганизирани, знаат како да си ги организираат податоците, да напишат добра спецификација/документација ако треба за нешто.

* под дополнителна работа подразбирам на пример програмер вработен да програмира, треба после работа да сврти круг да прати нешто по DHL. Или се договараме да одиме во сабота на работа да размениме канцеларии со акаунтинг на пример, што вклучува преместување бироа, кабли, рутери, принтери, табли и такви ствари. Во голема фирма ова не би го правеле програмерите, ама во мала фирма ние си ги работиме овие работи. Кај луѓе што членувале во вакви организации не е ни прашање дали ќе учествуваат во вакви активности, кај другите скоро секојпат е да размислат, ако можат, да видат.

Очекувам да не се согласите со ова, што има програмери да мкнат бироа или да праќаат пратки по DHL, ама јас лично не сакам рок ѕвезди во тим што ќе дојдат ќе програмираат 3 саати и ќе си одат дома. Ми требаат луѓе на кои не им е проблем да пратат писмо по пошта или да помогнат со преместување или да останат покасно на работа ако треба нешто да се доврши.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Озбилен сум да. Никојпат не сум членувал во вакви организации лично и го имав истото мислење ко тебе. Ама гледам сега од другата страна и баш стварите што ги пишав погоре, тимска игра, дополнителна работа (да не се разбереме погрешно, ќе се објаснам подолу), посветеност и слично се повеќе присутни кај луѓе што имале вакво искуство. Плус, имале потреба да аплицираат за разни грантови, да пишуваат проекти што ги прави поорганизирани, знаат како да си ги организираат податоците, да напишат добра спецификација/документација ако треба за нешто.
Ако фирмата го има добро дефинирано овој дел и се држи стриктно до својот систем, нема човек што нема да се научи, така да ова не е предност на никој туку недостаток на обрзованието кое треба да ја создаде дисциплината и ред кај луѓето.
Сум опоменувал луѓе за хаосот во кој работеле и со тек на време сите направија подобри навики. Патем ова нема врска со експертиза во професијата и не гледам зошто би било третирано како предност.

* под дополнителна работа подразбирам на пример програмер вработен да програмира, треба после работа да сврти круг да прати нешто по DHL. Или се договараме да одиме во сабота на работа да размениме канцеларии со акаунтинг на пример, што вклучува преместување бироа, кабли, рутери, принтери, табли и такви ствари. Во голема фирма ова не би го правеле програмерите, ама во мала фирма ние си ги работиме овие работи. Кај луѓе што членувале во вакви организации не е ни прашање дали ќе учествуваат во вакви активности, кај другите скоро секојпат е да размислат, ако можат, да видат.

Очекувам да не се согласите со ова, што има програмери да мкнат бироа или да праќаат пратки по DHL, ама јас лично не сакам рок ѕвезди во тим што ќе дојдат ќе програмираат 3 саати и ќе си одат дома. Ми требаат луѓе на кои не им е проблем да пратат писмо по пошта или да помогнат со преместување или да останат покасно на работа ако треба нешто да се доврши.
Е ова е еден од сериозните проблеми на нашето општество, што се провлекува со години поради претходниот систем.
На нашиот народ сеуште не му се јасни правилата на капиталистичкиот систем и многу лошо се поставуваат границите и од страна на компаниите и од страна на вработените.

Гледано од аспект на бизнис, тој прогамерот јас го плаќам 1к евра нето (т.е преку 90 000 денари бруто), што значи секој саат негов кошта речиси 500 денари, за споредба сите останати во државата кои работат menial jobs се платени не повеќе од 25 000 денари бруто, т.е околу 150 денари на час (земам бруто бидејќи од моја гледна точка на вработените им исплаќам бруто).
Користењето на човек со таква дневница за menial task е знак за лошо менаџирање без разлика дали таа компанија е 2ца или е 200 души ако тоа го прави во работно време, а знак за непознавање на системот и недоволно ценење на сам себеси ако тој го прави вон работно време. ДХЛ и сите останати служби со доплата од 100-200 денари доаѓаат на врата и ќе си ја земат документацијата самите кога станува збор баш за овој таск.

Инаку мислам дека мешаш задачи на project management и на девелопер, документации и основни состаноци треба да си ги трча проект менаџерот. Кога станува збор за интервју за девелопер ме интересира да: е трудољубив, да има колку-толку комуникациски вештини за да може да се разбере со клиентот (и да не избувнува), да му фаќа главата што ќе видиш како го поминал техничкиот дел. Познавање на 20 технологии од сам почеток нема врска, технологиите се менуваат како чорапите и се учат ако има добро познавање на основите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мој совет ви е да аплицирате и на овие позиции без разлика што немате доволно искуство или не познавате некоја од многуте набројани технологии, секогаш имате шанса колку и да е мала и на овие позиции. Без разлика дали се работи за непријавени сениори, кратки deadlines на нивните проекти, промена на планот на компанијата, etc - apply, you have nothing to lose.
Ви останува да бидете упорни, да се запрашате како да се подобрите, да ја прочитате Think and grow rich - да ја разберете од нефинансиска гледна точка и да не се откажувате. Со среќа.
Ова го трубам одамна, не само за IT во Македонија. Никогаш не знаете каква им е ситуацијата во фирмата, никогаш не знаете дали и како ќе ги импресионирате другите. Можеби ќе им оставите впечаток, ќе им покажете дека сте fast learner, ќе покажете пристап на интервјуто итн.

Многу ме нервираат колеги од струкава што ќе видат оглас за работа со 5 рецимо услови и исполнуваат 4 и викаат ааа ништо, немам ова, не аплицирам. WTF човече???

И исто она што го спомна @kazioX не може апликацијата за работа да е ви здр, мдр, детски мејл некој, зошто веднаш оддава впечаток на несериозна личност.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Ова го трубам одамна, не само за IT во Македонија. Никогаш не знаете каква им е ситуацијата во фирмата, никогаш не знаете дали и како ќе ги импресионирате другите. Можеби ќе им оставите впечаток, ќе им покажете дека сте fast learner, ќе покажете пристап на интервјуто итн.

Многу ме нервираат колеги од струкава што ќе видат оглас за работа со 5 рецимо услови и исполнуваат 4 и викаат ааа ништо, немам ова, не аплицирам. WTF човече???

И исто она што го спомна @kazioX не може апликацијата за работа да е ви здр, мдр, детски мејл некој, зошто веднаш оддава впечаток на несериозна личност.
А ти како се вработи чим трубиш одамна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom