ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
28 август 2013
Мислења
3.964
Поени од реакции
11.769
Абе сериозно многу се занимавате со цифри и кој што треба да зима. Секој си знае колку вреди, ако сметате дека вредите за 5к месечно go for it, ако сте задоволни и со 500 евра месечно супер.
На крајот голема плата не зимаат ниту оние хардкор девелопери ниту гикови. Земаат тие што знаат како да се продадат на фирмата. Имав колега што сметаше дека земјата е рамна, дека 5G е штетно и веруваше во тоа дека ЦИА го следи затоа што твитал за Трамп. Е тој човек земаше најголема плата од сите, а имаше скоро па никакво знаење. Ама се продаде и ете.
Ваше е на што целите, 500 евра, 5000 евра, работење 24/7, работење 8 часа, сеедно, ваш е изборот. Аман заман доста го тупите на темава со едни исти теми кои верглаат во место.
Јас ако дознаам такво нешто, би размислувал да си сменам компанија по секоја цена.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
Ама пак не се разбираме дека и Архитекти, Економисти, правници и тн заглавуваат со саати подолго на работа, и не му е платено, и не само мкд туку секаде.

Разликата е што оваа индустрија е подинамично и треба да знаеш повеќе работи, ама затоа и платите се повисоки, и овие другите професии во МКД си работат за тукашен пазар и земаат тукашна плата, а во западните земји пак нема како да ги аутсорсираат со некој од Југоисточна Европа или од Јужна, Југоисточна Азија.

Друго, процентот на заработка на фирмите е паднат (пред се високи оперативни трошоци,а второ конкуренцијата на пазарот), и за ИТ сега ретки се компании со повеќе од 15-20% од вкупно revenue, истиот до пред неколку години како од шала одеше и 40%. Следствено си доаѓа и притисокот, или мора да се намалуваат оперативните трошоци (најголемиот трошок на ИТ фирмите), или да се зголеми продуктивноста и иновациите за да си конкурентен.

Е сега кога си во западните земји ако споредиш со други инженерски струки, или со сениори во други професии, често нема да заработуваш повеќе од 20% во однос на просекот, НО, различна е твојата улога и позиција како девелопер таму, а различна во МКД. Во превод, не за џабе увезуваат паметен кадар, сакаат да се први во тоа што го работат, и очекуваат кадарот што е таму да го советува и води аутсорсингот, или да им направи нешто поиновативно/подобро прилагодено за потребите.

Ако си во МКД како аутсорсинг фирмата е во трка со компании од цел свет, меѓу кои и оние каде девелоперите имаат бруто плата од 700 евра месечно. Јас ако понудам на истиот проект цена од 100к евра, и со тековните плати во МКД имам оперативни трошоци од 80к евра, во Индија истите имаат трошок од 20-30к евра и праќаат понуди 40-50к. Од тука или мора да се штеди на кадар (помалку луѓе за истата работа), или да нудиш нешто иновативно што ѓупците не го имаат сконтано. Во двата случаеви на некој ќе му чури главата.

На крај од денот секогаш има фирми и позиции каде платата и очекувањата се помали, или на државно ќе ги фасцинираш и ако знаеш да преинсталираш лаптоп.
@Емкаа
Делоит во Македонија е пред гасење, ако не знам дека сите вработени избегаа.
Еве јас работев за искуство скоро година во друга форма од БИГ4, и нема големи отстапувања. Како и секоја корпорација, унапредувањата и качувањето на платите по сезона е смешно. Евентуално има по некој бонус - 1 плата плус, некој тим билдинг (кафана, излет) 2-4 пати годишно. Разликата е максимум до 100 евра, иако јас имам повеќе од 6 години искуство. ПВЦ моментално е најдобра од БИГ4 во Македонија со разни контрибуции за интернет - работа од дома и слично. Така да, гачки ти е муабетот и се убиваат од работа и сметководство, ревизија па посебно, јака сезона од ноември до јуни, ќе цркнеш од работа, просек 10 саати, плус терените, превоз,патувања.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ako ste bez rabotno iskustvo, ne gi citajte glupostive.

Vo sekoja industrija fakultetski kadar zima ic pari dur ne stekne iskustvo i ime. Vlozuvas trud i vreme na faks, potoa rabotis za 6000 kako pripravnik, se za ponataka vo zivotot da zivees poubavo od eden gradeznik ili kasier.
Dali vredi ovaa investicija na vreme i pari e individualna kalkulacija, sekogas moes da mesas malter do kraj na zivot (iako veruvam ovoj zivot kje ti e pokratok).
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Споредбите со тоа кој колку работи, а колку е платен по различни индустрии се бесполезни во темава. Се работи за најпроста понуда и побарувачка на пазарот. Дали некој од нас ќе се посвети на работата 8 часа дневно или 18 часа, не го менува фактот дека има недостаток од кадар и дека додека ова не се промени, основната плата во ИТ ќе биде повисока од другите сектори.
Разликата е што оваа индустрија е подинамично и треба да знаеш повеќе работи, ама затоа и платите се повисоки, и овие другите професии во МКД си работат за тукашен пазар и земаат тукашна плата, а во западните земји пак нема како да ги аутсорсираат со некој од Југоисточна Европа или од Јужна, Југоисточна Азија.
Ама апсолутно фактот што индустријата е динамична нема врска со платите, има и подинамични индустрии кои не се платени ни приближно колку ИТ. Побарувачката си го прави своето. Според некои мислења на темава, треба да осеќам грижа на совест пошо зеам повисока плата и да работам прекувремено за да се искупам. ПоШо жИвеАм вО БабЛ и СуМ снеГулКа. Ниту сум снегулка ниту живеам изолирано. Но исто така многу сум свесна колку вреди времето на еден девелопер и колку од вештините кои ги стекнуваме надвор од работно време "бидејќи професијата е динамична" им заштедуваат на фирмите. Ако мислите дека платата ви е голема, размислете колку со продуктот на кој работите му заштедувате/генерирате приход на клиентот/фирмата. Кога ќе ја удрите математиката, верувајте дека нема воопшто да се чувстувате виновно.

Западните фирми отвараат фирма во МК за да заштедат некој денар, фирмата во МК вработува џуниори и ги претставува како интермедијат или сениор, исто за да заштеди, и сеа тој џуниор треба да си ја чука главата, а три нивоа над него се крадат за пари? Па ако е будала ( ко мене ) да си крати од здравјето заради "успех во кариерата".

На крај на денот секој со своите размислувања и убедувања нели, јас само сакав да потенцирам колку е нездрав овој мајндсет и како ги зголемува очекувањата до нереално ниво на секој вклучен во индустријава. Не викам дека не треба посветеност и некоја жртва, но се да биде умерено.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Споредбите со тоа кој колку работи, а колку е платен по различни индустрии се бесполезни во темава. Се работи за најпроста понуда и побарувачка на пазарот. Дали некој од нас ќе се посвети на работата 8 часа дневно или 18 часа, не го менува фактот дека има недостаток од кадар и дека додека ова не се промени, основната плата во ИТ ќе биде повисока од другите сектори.

Ама апсолутно фактот што индустријата е динамична нема врска со платите, има и подинамични индустрии кои не се платени ни приближно колку ИТ. Побарувачката си го прави своето. Според некои мислења на темава, треба да осеќам грижа на совест пошо зеам повисока плата и да работам прекувремено за да се искупам. ПоШо жИвеАм вО БабЛ и СуМ снеГулКа. Ниту сум снегулка ниту живеам изолирано. Но исто така многу сум свесна колку вреди времето на еден девелопер и колку од вештините кои ги стекнуваме надвор од работно време "бидејќи професијата е динамична" им заштедуваат на фирмите. Ако мислите дека платата ви е голема, размислете колку со продуктот на кој работите му заштедувате/генерирате приход на клиентот/фирмата. Кога ќе ја удрите математиката, верувајте дека нема воопшто да се чувстувате виновно.

Западните фирми отвараат фирма во МК за да заштедат некој денар, фирмата во МК вработува џуниори и ги претставува како интермедијат или сениор, исто за да заштеди, и сеа тој џуниор треба да си ја чука главата, а три нивоа над него се крадат за пари? Па ако е будала ( ко мене ) да си крати од здравјето заради "успех во кариерата".

На крај на денот секој со своите размислувања и убедувања нели, јас само сакав да потенцирам колку е нездрав овој мајндсет и како ги зголемува очекувањата до нереално ниво на секој вклучен во индустријава. Не викам дека не треба посветеност и некоја жртва, но се да биде умерено.
Uspeh vo karierata e najgolemata korporativna prevara. Sekoj raboti za pari, i vremeto potroseno na rabota ne moes da go kupis nazad.
Ama nema smisla na temava da se lazat pocetnici na temava (a temata e za niv kreirana) deka e podobro da rabotat ko taksist ili monteri zaso pocetnite plati bile tuka negde.Ne gleam so koja cel se kazuva toa. Ako vekje trejdas trud/vreme/zdravje za pari, retko koja struka ima podobar trade deal.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Западните фирми отвараат фирма во МК за да заштедат некој денар, фирмата во МК вработува џуниори и ги претставува како интермедијат или сениор, исто за да заштеди, и сеа тој џуниор треба да си ја чука главата, а три нивоа над него се крадат за пари? Па ако е будала ( ко мене ) да си крати од здравјето заради "успех во кариерата".
Тоа што ќе го научиш останува во твоја сопственост. Никој нема да ти го земе. Ако успееш ти тоа да го научиш и притоа да бидеш платена за тоа, не гледам како си ти оштетена тука. Поготово ако утредента заради тоа што си го научила се продадеш пута 3. Секое искуство ти е искуство.
Автоматски споено мислење:

Uspeh vo karierata e najgolemata korporativna prevara. Sekoj raboti za pari, i vremeto potroseno na rabota ne moes da go kupis nazad.
Ama nema smisla na temava da se lazat pocetnici na temava (a temata e za niv kreirana) deka e podobro da rabotat ko taksist ili monteri zaso pocetnite plati bile tuka negde.Ne gleam so koja cel se kazuva toa. Ako vekje trejdas trud/vreme/zdravje za pari, retko koja struka ima podobar trade deal.
Да, ако ти го гледаш градењето на кариерата во една фирма. Но во ИТ секторот никој не гледа така. Кај нас кариерата во ИТ секторот е лично твоја и не зависи од фирмата и буквално од напредокот на таа кариера зависи и колку ќе бидеш платен. Така да јас не гледам дека кариерата е некаква корпоративна превара.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Uspeh vo karierata e najgolemata korporativna prevara. Sekoj raboti za pari, i vremeto potroseno na rabota ne moes da go kupis nazad.
Ama nema smisla na temava da se lazat pocetnici na temava (a temata e za niv kreirana) deka e podobro da rabotat ko taksist ili monteri zaso pocetnite plati bile tuka negde.Ne gleam so koja cel se kazuva toa. Ako vekje trejdas trud/vreme/zdravje za pari, retko koja struka ima podobar trade deal.
Воопшто не беше кажана во таа конотација, туку споредбата во плати излезе од дискусијата дека ИТ персоналот е премногу размазен и сака високи плати, па така почетници барале 500 еур, а џуниори со 1 год искуство 1000 евра.

Кога ќе се видат другите професии и растот на платите во Македонија кој се случува во последнава година, а сепак не е ниту приближно до тоа каков бум се случува со цените на сите продукти, таа 500 еур плата нема иста куповна моќ како што имала 350-400 еур почетна плата пред 3 години.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.871
Западните фирми отвараат фирма во МК за да заштедат некој денар, фирмата во МК вработува џуниори и ги претставува како интермедијат или сениор, исто за да заштеди, и сеа тој џуниор треба да си ја чука главата, а три нивоа над него се крадат за пари? Па ако е будала ( ко мене ) да си крати од здравјето заради "успех во кариерата".

На крај на денот секој со своите размислувања и убедувања нели, јас само сакав да потенцирам колку е нездрав овој мајндсет и како ги зголемува очекувањата до нереално ниво на секој вклучен во индустријава. Не викам дека не треба посветеност и некоја жртва, но се да биде умерено.
Затоа си постојат различни позиции и плати.
Ако имаш амбиции за напредок, и прогрес кон високи позиции, трчањето вреди и ќе се исплати.
Ако амбициите не ти се за повисоки позиции и слично, гледај секогаш да си подобра од најлошиот, за во случај ако некој треба да го поздрават да не си ти а истовремено да имаш мирна глава :D

Ako ste bez rabotno iskustvo, ne gi citajte glupostive.

Vo sekoja industrija fakultetski kadar zima ic pari dur ne stekne iskustvo i ime. Vlozuvas trud i vreme na faks, potoa rabotis za 6000 kako pripravnik, se za ponataka vo zivotot da zivees poubavo od eden gradeznik ili kasier.
Dali vredi ovaa investicija na vreme i pari e individualna kalkulacija, sekogas moes da mesas malter do kraj na zivot (iako veruvam ovoj zivot kje ti e pokratok).
Абе пак ќе се лутат ако кажам дека се разгалени, ама ајде :)
Тој што работел во ова пред 15-20 години знае колкави беа платите, колку беше барано, и каков беше односот на кадарот во оваа индустрија.
Ако најдеш за 15к беше успех, се сеќавам дека ова беше главното нешто што ме одврати да не се запишам на ФИНКИ (иако тоа ми беше желбата). Имав 2ца роднини од кои едниот со Електро, другиот со ГФ, вториов уште во тоа време имаше плата од околу 40к (мостови, челични конструкции), а првиот работеше со php+вордпрес и земаше плата рамна на касиерка. Арно ама во 4-5 години работите се променија драстично, и преку ноќ почнаа да фрчат лудите цифри.
Каква ќе биде иднината никој не знае, верувам дека барем наредни 10 години ИТ нема да има турбуленци, ама со тек на време и таму ќе се зголеми конкуренцијата, и очекувам да има пад (веќе го гледам истото по цените на проектите, и конкуренцијата да се фати нов).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.871
Заклучок? Подалеку од македонски компании и клиенти, пошо ew.
Секој со ксметот :D
И со странците ако ќе ти се потрефи, како фриленсер работев повеќе отколку во било која мкд компанија (единствено ме тешеше што заработував повеќе). Имав норма колку тикети треба да решам (тоа што очекуваа дека се прави во 7.5 саати не се правеше ни за 10), и ненормален притисок на дневна основа со микроменаџирање од нивна страна, така да зависи и таму на што ќе налеташ :)
Гратис ако не работиш нема платен ден, празниците не беа платени, одмор на лето ме кошташе колку за 2 години заедно со тоа што немав дневници за тој период.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Секој со ксметот :D
И со странците ако ќе ти се потрефи, како фриленсер работев повеќе отколку во било која мкд компанија (единствено ме тешеше што заработував повеќе). Имав норма колку тикети треба да решам (тоа што очекуваа дека се прави во 7.5 саати не се правеше ни за 10), и ненормален притисок на дневна основа со микроменаџирање од нивна страна, така да зависи и таму на што ќе налеташ :)
Гратис ако не работиш нема платен ден, празниците не беа платени, одмор на лето ме кошташе колку за 2 години заедно со тоа што немав дневници за тој период.
Точно секој со ксметот, ама кога веќе се делат совети тоа е мојот совет. Не знам со колкаво искуство сте сите тука ама од моето досегашно никогаш повеќе со македонски клиент/фирма. Макар и сменил професија.
Од лично искуство додека работев во Македонија едно сони 4ка не можев да си приуштам и покрај сите непроспиени ноќи, тука ги ставам и месечните тршокови како кирија, сметки, храна и слично. Да не зборам и за тоа дека со технологии сме назад, клиенти многу тупат, микроменаџирање кај повеќето постеше, никакви бенефити ниту пак опции за напредување.
После тоа имаше и 3 години период на фриленс кој освен добрата саатница беше смрт.

Затоа, доколку секој може нека си бара работа надвор од МК или странска компанија. Има и лоши не викам не, ама далеку од она што е во МК. 5 дена работни, секој петок е посветен за учење и твој личен напредок, плата х10 од Македонија, бенефити што у Македонија никогаш не сум видел, и разно разни глупости.
Работам двојно помалку од тоа што работев во Македонија, земам многу повеќе и мене што ми е најбитно учам и напредувам секој ден. Зошто би си губел време со наши клиенти и фирми?
Пак ќе кажам, за тие што се во можност во прва прилика да си бегаат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.871
Точно секој со ксметот, ама кога веќе се делат совети тоа е мојот совет. Не знам со колкаво искуство сте сите тука ама од моето досегашно никогаш повеќе со македонски клиент/фирма. Макар и сменил професија.
Од лично искуство додека работев во Македонија едно сони 4ка не можев да си приуштам и покрај сите непроспиени ноќи, тука ги ставам и месечните тршокови како кирија, сметки, храна и слично. Да не зборам и за тоа дека со технологии сме назад, клиенти многу тупат, микроменаџирање кај повеќето постеше, никакви бенефити ниту пак опции за напредување.
После тоа имаше и 3 години период на фриленс кој освен добрата саатница беше смрт.

Затоа, доколку секој може нека си бара работа надвор од МК или странска компанија. Има и лоши не викам не, ама далеку од она што е во МК. 5 дена работни, секој петок е посветен за учење и твој личен напредок, плата х10 од Македонија, бенефити што у Македонија никогаш не сум видел, и разно разни глупости.
Работам двојно помалку од тоа што работев во Македонија, земам многу повеќе и мене што ми е најбитно учам и напредувам секој ден. Зошто би си губел време со наши клиенти и фирми?
Пак ќе кажам, за тие што се во можност во прва прилика да си бегаат.
Сменети се и тука работите, ако си навистина добар овде веќе неретко имаш плати од 2000-3000 евра нето. Со тие пари, и на овие кирии ќе можеш побрзо да си купиш и Сони, а и стан, отколку и со 5к во западните земји.
Инаку ретки се и фирми што се бафтаат со МКД пазар, најчесто сите работат за надвор, и тука скоро сите поасални фирми даваат можност за обуки, курсеви и видеа и тн.
Види ако си консултант како аутсорсинг ќе го јадеш каде и да си, секој што те рента гледа да ти ја извади маста.
Ако немаш преголеми амбиции најдобро е да си вработен во „непрограмерска фирма“, т.е дел од некој ИТ сектор, од досегашно исуство на ваквите позиции е далеку полабаво и помалку стресно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Воопшто не беше кажана во таа конотација, туку споредбата во плати излезе од дискусијата дека ИТ персоналот е премногу размазен и сака високи плати, па така почетници барале 500 еур, а џуниори со 1 год искуство 1000 евра.

Кога ќе се видат другите професии и растот на платите во Македонија кој се случува во последнава година, а сепак не е ниту приближно до тоа каков бум се случува со цените на сите продукти, таа 500 еур плата нема иста куповна моќ како што имала 350-400 еур почетна плата пред 3 години.
Ја не мислам дека некој е размазен, сметам дека тоа е нормална плата и секој треба да се стреми да ја добие. Пишувавме во друга тема колку плата е доволно за нормален живот.

Сепак дел од професиите што ги наброја е нефер да ги спомнеш во темава. Во поглед на моментални услови, тежина на работа, проесперитет(горна граница на плата) и тн.

Тоа што ќе го научиш останува во твоја сопственост. Никој нема да ти го земе. Ако успееш ти тоа да го научиш и притоа да бидеш платена за тоа, не гледам како си ти оштетена тука. Поготово ако утредента заради тоа што си го научила се продадеш пута 3. Секое искуство ти е искуство.
Автоматски споено мислење:


Да, ако ти го гледаш градењето на кариерата во една фирма. Но во ИТ секторот никој не гледа така. Кај нас кариерата во ИТ секторот е лично твоја и не зависи од фирмата и буквално од напредокот на таа кариера зависи и колку ќе бидеш платен. Така да јас не гледам дека кариерата е некаква корпоративна превара.
Да, не мислев во тој контекст. Вложувањето во себе, образовние формално, неформално, јазик и тн, верувам секогаш се исплати.
Ама ако губиш време и здравје за корпоративна сатисфакција, е тоа е веќе превара.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Да, не мислев во тој контекст. Вложувањето во себе, образовние формално, неформално, јазик и тн, верувам секогаш се исплати.
Ама ако губиш време и здравје за корпоративна сатисфакција, е тоа е веќе превара.
Тоа ти викам, некогаш се наоѓаш во ситуација на пример кај што треба да се жртвуваш за некоја компанија во некоја стресна ситуација. Ако сватиш дека тоа што го правиш ќе има добар импакт за твоето искуство и дека следната таква стресна ситуација ќе ја поднесеш полесно, тоа ќе значи дека ти на твојата кариери си додал значајно и незаменливо искуство. Па така жртвата не си ја дал само за компанијата, туку и за самиот себеси.

Еве иначе да ти кажам јас како гледам на работите од другата страна. Мене искрено кога би бирал дали да вработам воркохолик или тип којшто работи 8 саати и чао, повеќе би одбрал тип 8 саата. Пошто да знаеш дека воркохолиците некогаш знаат да создадат токсична атмосфера и во многу случаи да создадат нереални очекувања на новите вработени. Секоко во некои случаи се добредојдени, но треба многу добро да се канализираат.
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Никој немало да памети ништо друго освен пушот кој предизвикал проблем на продукција (како карактерно фанатик и егоцентрик какви што вообичаено се воркохолиците да го заболе половиот орган кој што паметел освен него самиот), друг се продал 10 пати повеќе од што имал знаење (што го покажува високото ниво на ветер и магла во ит, во кој друг сектор е можно такво нешто освен политика и можеби финансиски и правен сектор), нЕ СуМ СнЕГуЛкА и Не ЖивЕАм ИЗолиРаНО АмА СпоРеДБи со ДРугИ СекТОрИ се БЕсполЕзНи (јас сум најнормална, ама јас и јас и само јас другите небитни, па во тема за ит фирми и пракси во Скопје ќе започнам оф топик дискусија како ми смета воркохолизмот во ит и после дека најнормална само да кажам дека тоа што мене лично ми смета не е здраво ХАХХАХАХхАХ смешки).

За на крај да се заклучи дека и во ИТ требало да се избегнат овдешните фирми, ама проблем и нездрава била посветеноста на еден член овде кој решил максимално да се вложи за да избега од овдешните градежни фирми.
Повеќе здравје има изгубено во периодот поминат во робовладетелско-феудалната куртон градежна индустрија овде, отколку што цел живот ќе изгуби здравје како ит воркохолик. Ама бесполезна е споредбата на ит со остатокот од светот, ок.:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom