Зошто религијата се меша во науката?

Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Uste nesto mi e interesno :

Nikoj nema poima , nitu ima da ima , kakov tip bil Mojsej, mislam na psiholoski plan , tipot go gledam Gospad i zborel so nego ,u nase vreme sega tie luge ili barat slava( vnimanie ) ili im falat nekolku daski u glavata ...

Zaso na pr. Mojsey ne gi napisal 10 (Bozji) Zapovedi sam , pa imal vreme gore u planinjeto , da si delka po kamenjata , i da si dava sam zapovedi ...

Pazi vodis narod od nekolku milioni , dolgo vreme gi setas niz pustinata , pocnuvat da se bunat i na koj nacin , ti ke vovedes red ?!!?

Ke smisles zapovedi (Bozji) na prost , neobrazovan i pobozen narod i tie nemaat sto da pravat osven da se potcinat , neli ?

Inaku moram da mu priznaam na tipot ( Mojsej ) ili bil lud ili bil genijalec , vo slucaj da gi napisal sam Zapovedite ...

p.s Mikey nemoj samo da "puknes" , mozno e da e vistina , a?...
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Druga rabota sto mi e cudna e :

gledam vo misterii , golem brij na luge velat deka mislat deka ima zivot vo Vselenata ...

Pa me interesira kolku od tie luge se hristijani , poso Crkvata i Biblijata veli deka sme sami vo Univerzumot ...
E sega imali nema li , toa e za druga tema ...

p.s Za onie koi ne znaat my man Mikey , veli deka vo Vselenata ima zivot ,ali ne E.T. tuku gavolcinja si letaa na cinii niz Svemirot :nesvest::tapp:...
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
Pa me interesira kolku od tie luge se hristijani , poso Crkvata i Biblijata veli deka sme sami vo Univerzumot ...
E sega imali nema li , toa e za druga tema ...

p.s Za onie koi ne znaat my man Mikey , veli deka vo Vselenata ima zivot ,ali ne E.T. tuku gavolcinja si letaa na cinii niz Svemirot :nesvest::tapp:...
Па до скоро црквата (значи црквата, не христијанството) пропагиреше Геоцентричен систем, односно дека Сонцето се врти околу Земјата, некои луѓе се "изгореа" верувајќи во спротивното...
Искрено, не ми пречи и ако некој верува дека Земјата е рамна плоча што ја носат три слона доколку не почне да ме убедува дека тоа е "апсолутна вистина".
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Па до скоро црквата (значи црквата, не христијанството) пропагиреше Геоцентричен систем, односно дека Сонцето се врти околу Земјата, некои луѓе се "изгореа" верувајќи во спротивното...
Искрено, не ми пречи и ако некој верува дека Земјата е рамна плоча што ја носат три слона доколку не почне да ме убедува дека тоа е "апсолутна вистина".
ни мене. Ама тоа е проблемот со денешниве фанатички верници. Тие се сигурни дека само тоа во кое тие веруваат е апсолутна вистина, а све друго го поврзуваат со ѓавол и демони.
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
5
ни мене. Ама тоа е проблемот со денешниве фанатички верници. Тие се сигурни дека само тоа во кое тие веруваат е апсолутна вистина, а све друго го поврзуваат со ѓавол и демони.

Кој спомна ѓаволи и демони?
Кажи?:vozbud:
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
da se nadovrzam na off-topikot :

Inaku na MIKI mu bese ponudena uloga vo Egzorcist , ali ja odbi poradi strav od demoni (demonofobija) ...

Aj mozda ke dobie druga sansa da se bori protiv DEMONITE ...

GL MIKI ...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Па до скоро црквата (значи црквата, не христијанството) пропагиреше Геоцентричен систем, односно дека Сонцето се врти околу Земјата, некои луѓе се "изгореа" верувајќи во спротивното...
Искрено, не ми пречи и ако некој верува дека Земјата е рамна плоча што ја носат три слона доколку не почне да ме убедува дека тоа е "апсолутна вистина".
Ми се допаѓа забелешката што си ја ставил раскажувачу дека црквата тврдела некои лаги, а не христијанството. За жал официјалната црква, особено римокатоличката, а и православната тврделе најразни глупости низ историјата. Тврделе дека Земјата е центар во вселената, дека соцнето врти околу неа, дека е плоча, потоа заради бизнис продавала индулгенции, прошталници за гревовии, вовела доктрина за чистилиште, анатемисувала, прогласувала луѓе за вештери/ки и ги спалувала, вршела инквизиции и еден куп ѓаолски работи. Но денес, во 21 век, важно е да се напомене дека ништо од горенаведеново не се наоѓа во Библијата и во изворното Христово учење.
Кога сме кај Земјата само за пример ќе напомнам дека 1000 години пред нашата ера, значи пред околу 3000г. библискиот писател Јов ни пишува:

"Го послал (Бог) северот над празнината, ја закачил Земјата за ништо" (Јов 26:7)


Јов го напишал ова во времето кога луѓето ја замислувале Земјата како плоча, која плови по безграничното море, која ја носат китови, желки и многу други смешни (но разбирливи за тоа време) идеи. Дека земјата била закачена на "ништо" била многу смешна идеја во тоа време, тие немале претстава за гравитацијата, ако е закачена за ништо, тие би рекле дека таа ќе падне. Којзнае колку го исмејувале Јов во тоа време, а сепак бил во право.

Сега ако го споредиме ова со изјавата на библискиот пророк Исаија, кој вели:

"Он е Оној, Кој седи над кругот на Земјата" (Исаија 40:22)

Претставата за една кружна Земја која е закачена за "ништо" во "празнината", силно не потсетува на фотографиите на Земјината топка која лебди во празниот простор.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
yeap , :) my bad ...

p.s MIKI daj kupi PC , samo nasabajle ni pisuvas , bidi drugar...
Ја, у ствари, веќе имам ПЦ во својот дом, а на работа го користам Интернетот оти така ми е поевтино..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
da se nadovrzam na off-topikot :

Inaku na MIKI mu bese ponudena uloga vo Egzorcist , ali ja odbi poradi strav od demoni (demonofobija) ...

Aj mozda ke dobie druga sansa da se bori protiv DEMONITE ...

GL MIKI ...
Оаза, демонофобијата ја имаат неспоредливо појаки верници од мене, оти средбата со демонот е средба од која човек може елегантно да се п***ре од страв од демонскиот изглед! Тоа веќе им се случило и им се случува на врвните монаси, така да нема потреба да глумиш херој.
Светите Оци велат дека ние неможеме да ги видиме демоните со нашите телесни очи, оти кога би го виделе нивниот изглед, би се симнале од умот од таа стравична гледка. Верувам дека сега ќе прокоментираш со некоја од твоите „мудрости„.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Основен проблем за мирна коегзистенција на науката и религијата е мешањето во туѓите работи.
Замислете што би се постигнало доколку религијата (во случај за пример ќе ја земам христијанската) наместо да се бави со препуцавање со науката за тоа дали или не постоеле диносаурусите или дали еволуцијата, Big-beng и остало треба да се прифати, би се концентрирала на моралноста на човекот, love, happiness и соживот?
Што е побитно "Не убивај!" или "И 6 ден господ ги создаде птиците на небото" (парафразирам, не се лутете)?
Дали е побитна пораката на Исус за љубов и взаемно почитување или пак тоа дека сите сме на некој начин братучеди до одреден степен, поради Адам и Ева?
Малце ми е глупаво фундаменталистичкото и буквалистичко толкување на светите книги (папируси, пергаменти и др) и фаќање за сламки, односно ситни разлики, кога пораката е многу подлабока и горе-доле иста. Се додека верските учења се гледаат како религија, а не идеологија, ќе постои проблемот.
Оставете луѓето да веруваат во што сакаат, се додека со тоа не ве загрозува вас, вашите најмили, блиска и поширока околина и самите себе.
Објасни ми, плс, (ако добро те разбрав) одкога тоа христијанстото се занимава со диносауриси и „Биг-бенгот„ од Стивен Хокинг? Од вчера? Па повеќе пати на форумов имам напишано дека христијанството се занимава со духовно-етички вистини од Божјо потекло и начела на живеење, а науките се занимаваат со физичкиот свет. Се разбира, кога науките ќе влезат „во црвено„, Црквата со право ќе реагира! И за тоа веќе имам пишувано на форумов.
И „Не убивај!„ и Шестодневот се Збор Божји, и едното и другото се подеднакво вистинити!
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
Поентата ми беше дека основните разлики и претумбации меѓу науката и верата се токму поради Генезата. Еволуција, динсоауруси и биг-бенг се спомнати во таа конотација.
Дали верата не налага да "веруваш" дека еволуцијата и се горе споменато е измислица а уствари светот се создавал 6 дена а 7 ден Дедо Боже си ги плакнел ногите у Тихи Океан и си свиркал O happy Day? Дали верата не налага дека сите сме производ од инцестоидни врски на потомците на Адам и Ева?
Затоа велам ревизија, и те како можат да се вадат за многу работи црковњаците. Ако некој каже дека тие 6 дена се уствари метафора за 6 милијарди години, дека Адам и Ева не означуваат две индивидуи туку два пола и дека се створени со генетски инженеринг од попримитивните раси на хуманоиди и дека Ное уствари имал вселенски брод тоа веќе е во духот на современото време, се кладам дека би се зголемил бројот на верниците. Верување во "апсолутна вистина" во 21 век е нон сенс.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Поентата ми беше дека основните разлики и претумбации меѓу науката и верата се токму поради Генезата. Еволуција, динсоауруси и биг-бенг се спомнати во таа конотација.
Дали верата не налага да "веруваш" дека еволуцијата и се горе споменато е измислица а уствари светот се создавал 6 дена а 7 ден Дедо Боже си ги плакнел ногите у Тихи Океан и си свиркал O happy Day? Дали верата не налага дека сите сме производ од инцестоидни врски на потомците на Адам и Ева?
Затоа велам ревизија, и те како можат да се вадат за многу работи црковњаците. Ако некој каже дека тие 6 дена се уствари метафора за 6 милијарди години, дека Адам и Ева не означуваат две индивидуи туку два пола и дека се створени со генетски инженеринг од попримитивните раси на хуманоиди и дека Ное уствари имал вселенски брод тоа веќе е во духот на современото време, се кладам дека би се зголемил бројот на верниците. Верување во "апсолутна вистина" во 21 век е нон сенс.
Кажа (напиша) подоста навредливи збори и за Севишниот и за Неговото учење, но секако дека тоа оди на твој грб.
Верата (православна) е духовно-етичко ( и не само тоа) учење кое ни е дадено од Севишниот и кое е токлупати досега протолкувано и проверено, што нема никаква потреба од ревизија! Ревизија се прави само во науките, оти научните „вистини„ ионака се релативни, Добар пример за тое токму споменатиот Хокинг, кој тековно врши корекции (доусовршување?) на неговата теорија за црните јами, кои, патем кажано, и самиот вели дека никој не ги видел, веројатно од што се многу црни!
Православието се занимава со дадености а не со шпекулации за „марсовци„ и вселенски бродови. Учењето од Црквата е педантно, прецизно и јасно, достапно за секој оној поединец кој сака повеќе да ја запознае својата вера и Бог, и кое прецизно ги објаснува категоиррие со кои се занимава, без нагаѓања и неосновани претпоставки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom