Зошто религијата се меша во науката?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Цитат:
„pr. deka postijat covecki skeleti od pred nekolku desetici iljadi godini , nesto sto vistina postoi , a veruvate vo nekoja kniga so skazni ??„
Коментар:
Парвославите не познава толку големи бројки, како милиони и милијарди години, кои и за врвните умови се незамисливо долг временски период. По православитето, Вселената е стара околу 8000 години. Но. тоа е проценка а не догма (и за ова имам пишувано на форумов). Верниците веруваат на Светото Писмо зашто тоа е учење и вистина која доаѓа од Бога е не од нечиј помрачен ум. Воедно ,верата е проверлива, преку личното искуство во својот живот, уреден според Божјата волја а не според „рекла-кажала„.
Богословт е во право, зашто знае што прави, а уфологот само нагаѓа по принципот „од 100 обиди, 1 ќе ми успее„.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Цитат:
„A kao se oseka eden duh??

Nemoj da mi kazes deka toa e "custvo deka nekoj te gleda" , - pure bullshit- , ili pak deka mornici te lazat , deka ti e ladna rakata ,t.e mestoto deka te "dopira " duhot ...

aj opisimi kako se custvuva eden duh , koga veke ne mozeme da go vidime..„
Коментар:
Може. Еве како.
Добриот дух има добро влијание врз човекот-поединец па и однесувањето од човекот кој е под влијание од добриот дух, добро се однесува, на пример, прави добри дела кои и атеистите можад да ги видат. И обратно; лошиот дух има лошо влијание врз поединецот, па тој (поединецот) прави лошо дело, на пример: лаже, убива, краде, пцуе, прељубодејствува, посакува туѓи работи...Најдобар пример за правење зло се затворениците, кои и откако ќе одлежат казна и ќе излезат од затвор, тие најчесто и понатаму го прават истото за кое биле казнети.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Цитат:
„pr. deka postijat covecki skeleti od pred nekolku desetici iljadi godini , nesto sto vistina postoi , a veruvate vo nekoja kniga so skazni ??„
Коментар:
Парвославите не познава толку големи бројки, како милиони и милијарди години, кои и за врвните умови се незамисливо долг временски период. По православитето, Вселената е стара околу 8000 години. Но. тоа е проценка а не догма (и за ова имам пишувано на форумов). Верниците веруваат на Светото Писмо зашто тоа е учење и вистина која доаѓа од Бога е не од нечиј помрачен ум. Воедно ,верата е проверлива, преку личното искуство во својот живот, уреден според Божјата волја а не според „рекла-кажала„.
Богословт е во право, зашто знае што прави, а уфологот само нагаѓа по принципот „од 100 обиди, 1 ќе ми успее„.
hahahaha:):) :vozbud::vozbud::pos2::pos2::pos2:

CAR SI !!!

e so e so skeletite na neandretalcite , nad 10 000 godini ...

sto e so skeletite na site drugi vidovi , pr. dinosaurite, sajberskiot tigar ...stari 100 000 godini ...

Ova izgleda mu izbegalo na pravoslavieto ili pak nekoj "mracen um" ne znael za niv ???

I de te molam , Biblijata i pravoslavieto - cvrst dokaz ...hahahaha :helou:
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Цитат:
„A kao se oseka eden duh??

Nemoj da mi kazes deka toa e "custvo deka nekoj te gleda" , - pure bullshit- , ili pak deka mornici te lazat , deka ti e ladna rakata ,t.e mestoto deka te "dopira " duhot ...

aj opisimi kako se custvuva eden duh , koga veke ne mozeme da go vidime..„
Коментар:
Може. Еве како.
Добриот дух има добро влијание врз човекот-поединец па и однесувањето од човекот кој е под влијание од добриот дух, добро се однесува, на пример, прави добри дела кои и атеистите можад да ги видат. И обратно; лошиот дух има лошо влијание врз поединецот, па тој (поединецот) прави лошо дело, на пример: лаже, убива, краде, пцуе, прељубодејствува, посакува туѓи работи...Најдобар пример за правење зло се затворениците, кои и откако ќе одлежат казна и ќе излезат од затвор, тие најчесто и понатаму го прават истото за кое биле казнети.
Toj "dobar " ili "los" duh se vika : EMOCIJA !!!!!!!!!! znae li pravoslavieto sto e toa emocija , osven onaa nivnata ( stravot ) ...????
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, еволуцијата е „цвст„ доказ. Па тогаш, прашај ги еволуционистите, тие даваат „сигурни докази„ за динисаурусите.
Не постои човек стар 100 000 години. Никој неможе да процени страост од 100 000 години со ниедна научна метода. Таа цифра е извадена баш од нечиј матен ум.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Цитат:
„Toj "dobar " ili "los" duh se vika : EMOCIJA !!!!!!!!!! znae li pravoslavieto sto e toa emocija , osven onaa nivnata ( stravot ) ...????„
Коментар:
Православието се занимава со дадени категории , кои постојат а не со емоции. Емоцијата е душевна особина а православието е духовна вистина.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Стравот е многу битна работа во православието. Стравот е почеток на секое добро дело.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Не, еволуцијата е „цвст„ доказ. Па тогаш, прашај ги еволуционистите, тие даваат „сигурни докази„ за динисаурусите.
Не постои човек стар 100 000 години. Никој неможе да процени страост од 100 000 години со ниедна научна метода. Таа цифра е извадена баш од нечиј матен ум.
Ok , ok ne se nerviraj ti veruvam , eve od denes sum zakrzlaven fanatik ...moze taka
Sega bi trebalo da imam"cist um"...
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Цитат:
„Toj "dobar " ili "los" duh se vika : EMOCIJA !!!!!!!!!! znae li pravoslavieto sto e toa emocija , osven onaa nivnata ( stravot ) ...????„
Коментар:
Православието се занимава со дадени категории , кои постојат а не со емоции. Емоцијата е душевна особина а православието е духовна вистина.
pa poglup odgovor od ova ne sum videl do sega ... bez navreda , ali nema veza tvojot odgovor ...

p.s ti se diga na Isus...?
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Не, еволуцијата е „цвст„ доказ. Па тогаш, прашај ги еволуционистите, тие даваат „сигурни докази„ за динисаурусите.
Не постои човек стар 100 000 години. Никој неможе да процени страост од 100 000 години со ниедна научна метода. Таа цифра е извадена баш од нечиј матен ум.
Aha , a mozel da zivee 900 i kusur godini ...

inaku ne postoi ziv covek , izlezi malku po muzeite , vidi nekoj eksponati ...

Smeni go malku odenjeto vo crkva i vidi bre majkata sto e svetot nadvor ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1.По музеите има само скелети.
2. Светот е за никаде, тоа е повеќе од очигледно.
3. А твој п.с. е богохулење кое ниеден здраворазумен атеист не би го кажал ни помислил. Е сега, ти текнува ли какво е делувањето од ѓаволите врз луѓето? Твоето однесување е еден жив пример за тоа.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
1.По музеите има само скелети.
2. Светот е за никаде, тоа е повеќе од очигледно.
3. А твој п.с. е богохулење кое ниеден здраворазумен атеист не би го кажал ни помислил. Е сега, ти текнува ли какво е делувањето од ѓаволите врз луѓето? Твоето однесување е еден жив пример за тоа.
bas zatoa go napisav i toa ...:):)

sega sum pod kontrola na Gavolot , na Lukaviot , muhahahah , vikajte armija popovi , da mi vrsat egzorcizam , pls help.....

p.s Tie skeleti se stari 100000 godini ....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Цитат:
„ sega sum pod kontrola na Gavolot , na Lukaviot , muhahahah , vikajte armija popovi , da mi vrsat egzorcizam , pls help.....„
Коментар:
Паааааа...не си далеку од вистината...жалосна вистина, признавам...
А на твоите 100 000 години јас додавам уште 100 000 ...нека има, нека се најде...
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Цитат:
„ sega sum pod kontrola na Gavolot , na Lukaviot , muhahahah , vikajte armija popovi , da mi vrsat egzorcizam , pls help.....„
Коментар:
Паааааа...не си далеку од вистината...жалосна вистина, признавам...
А на твоите 100 000 години јас додавам уште 100 000 ...нека има, нека се најде...
Dodaj uste i 65 milioni i ke dojdeme do dinosaurite .. a uste nekoja i do pocetokot na sozdavanjeto na Zemjata ...

Inaku sto treba da pravam za da se oslobodam od Gavolot ???
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Добро, Оаза. Овде ќе ја прекинеме дискусијата на форумов не заради тебе, туку заради мене. Едноставно, несекам понатаму да бидам причина за твоето богохулење па наместо на твој грб вината да биде моја. Ако имаш нешто да напишеш-повели, напиши. Секој ден се дружам со атеисти, но никој, ама баш никој од нив не похулил на името Божјо со простотилаци од најнизок тип, независно што и тие не веруваат во Божјото постоење.
Се разбира дека твоето однесување не ме нервира. Твоето однесување е твое, не е мое. Секој одговара за себе, не за другите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom