Зошто религијата се меша во науката?

Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Добро, Оаза. Овде ќе ја прекинеме дискусијата на форумов не заради тебе, туку заради мене. Едноставно, несекам понатаму да бидам причина за твоето богохулење па наместо на твој грб вината да биде моја. Ако имаш нешто да напишеш-повели, напиши. Секој ден се дружам со атеисти, но никој, ама баш никој од нив не похулил на името Божјо со простотилаци од најнизок тип, независно што и тие не веруваат во Божјото постоење.
Се разбира дека твоето однесување не ме нервира. Твоето однесување е твое, не е мое. Секој одговара за себе, не за другите.
:):):)

Ok , barem bese interesno ...

:helou::helou:
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Добро, Оаза. Овде ќе ја прекинеме дискусијата на форумов не заради тебе, туку заради мене. Едноставно, несекам понатаму да бидам причина за твоето богохулење па наместо на твој грб вината да биде моја. Ако имаш нешто да напишеш-повели, напиши. Секој ден се дружам со атеисти, но никој, ама баш никој од нив не похулил на името Божјо со простотилаци од најнизок тип, независно што и тие не веруваат во Божјото постоење.
Се разбира дека твоето однесување не ме нервира. Твоето однесување е твое, не е мое. Секој одговара за себе, не за другите.
Ова треба да значи дека ќе престанеш да пишуваш на овој форум?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Разбира се дека нема да престанам. Мислител, што мислиш ти (Вие)? Треба или не?
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Разбира се дека нема да престанам. Мислител, што мислиш ти (Вие)? Треба или не?
Nikako ne smees da prestanes , nema da mi bide interesno .... :):)

sala na strana , dosega prv tvrdokoren vernik so koj moze(bi) ke mozam da si dokazuvam deka nema nikoj gore ,t.e ako pocne da misle so svoja glava , ili pak misle ...koj znae...

U sekoj slucaj : NE!!!:vozbud::vozbud:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашањето беше до Мислителот..но, добро..не е страшно.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
bas zatoa go napisav i toa ...:):)

sega sum pod kontrola na Gavolot , na Lukaviot , muhahahah , vikajte armija popovi , da mi vrsat egzorcizam , pls help.....
Stisni F1! i da se nadovrzam na muabetot:

Eden fakt za MIKI1:
Koga MIKI1 ke stisne na tastaturata F1, gospod mu doaga na pomosh!:vozbud:
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Религија коа се меша во наука е исто како да мешаш баби и жаби.
Ау као ми иде да ги прекршам тоа попчињата што серат само...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Цитат:
„ Ау као ми иде да ги прекршам тоа попчињата што серат само...„
Коментар:
Ауууу.....
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Разбира се дека нема да престанам. Мислител, што мислиш ти (Вие)? Треба или не?
Се разбира дека не треба,
инаку кој ќе ме убеди дека христијанството се залага за мир во светов,овој свет,а не во задгробниот.

Да се разбереме,
јас сум против христијанството и против религијата поради тоа што мислам/сум убеден, дека нивната цел е само да го искористуваат човекот и сл ( со еден збор: да нанесуваат зло ), а не да го направат овој свет подобро место за живеење, и да го олеснат секојдневниот живот на човекот.
Доколку ти мислиш инаку, докажиго тоа, и со две раце ќе го прифатам твоето мислење, и ќе станам најголем христијанин ( бог прави разлика помеѓу христијаните? т.е. дали ги дели на поголеми и помали верници... )...


п.с.
кога ти го поставив ова прашање:

зошто ако господ на човекот му дал мозок,само за да може да ги чита ( и слично ) неговите проповеди,учења,
Не му дал доволно мозок/интелигенција/чуства за да сфати зошто се, освен господ,мора да има свој креатор,творител?

Ти ми ги кажа се`, освен она што те прашав.

( да постоел господ, и да сакал да не прави зло, тогаш на човекот ќе му го дал и она со кое што треба да сфати како се`, освен господ, мора да има свој креатор, а господ да нема...нели е така? )
 
Член од
25 јули 2007
Мислења
100
Поени од реакции
1
Се разбира дека не треба,
инаку кој ќе ме убеди дека христијанството се залага за мир во светов,овој свет,а не во задгробниот.

Да се разбереме,
јас сум против христијанството и против религијата поради тоа што мислам/сум убеден, дека нивната цел е само да го искористуваат човекот и сл ( со еден збор: да нанесуваат зло ), а не да го направат овој свет подобро место за живеење, и да го олеснат секојдневниот живот на човекот.
Доколку ти мислиш инаку, докажиго тоа, и со две раце ќе го прифатам твоето мислење, и ќе станам најголем христијанин ( бог прави разлика помеѓу христијаните? т.е. дали ги дели на поголеми и помали верници... )...


п.с.
кога ти го поставив ова прашање:

зошто ако господ на човекот му дал мозок,само за да може да ги чита ( и слично ) неговите проповеди,учења,
Не му дал доволно мозок/интелигенција/чуства за да сфати зошто се, освен господ,мора да има свој креатор,творител?

Ти ми ги кажа се`, освен она што те прашав.

( да постоел господ, и да сакал да не прави зло, тогаш на човекот ќе му го дал и она со кое што треба да сфати како се`, освен господ, мора да има свој креатор, а господ да нема...нели е така? )
задгробен? рајот или пеколот?
да имало “мир„ немало да има и пекол.
а имало пекол зашто некој не сакал да биде 2 виолина
а овој свет.
а да овој свет е азил на адам и ева кои ја послушале 2 виолина
и каснале од јабуката (црвена ли)
кратката приказна иде вака
си шетал алгелот луци и си расмислувал
засто не сум на год хевен топ плеј листа, и кога сум секогаш сум 2или 6
зашто да ги почитувам адам и ева
зашто возам фичо а сите (кола по твој избор)
и ред други ставари
и се дигнал на револуција и наебал или не
да скратам од демагоијата

зашто толку убиства во име на бог ?

луѓето се уште на го сватиле
бог е најголемата публика на светот не чини ништо а сака да гледа
ако останеме како јагнина ќе завршиме на кланица па туп во рајот
или сите ќе бидеме лавови и туп ви пеколот

шефот е бог
што и да правиш не си доволно добар
Авторот е не-познат на форумот
има историја на срцеви заболувања
+3 инфаркта
даночен оврзник на 2 држави
зборува 5 балкански јазици не сметајчиго мајчиниот
студен по теолигија
предавач на св савката мисија за деца
18 год
и да верник зашто
поради
??????????????
илузијата наречена бог
иван
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
задгробен? рајот или пеколот?
да имало “мир„ немало да има и пекол.
а имало пекол зашто некој не сакал да биде 2 виолина
а овој свет.
а да овој свет е азил на адам и ева кои ја послушале 2 виолина
и каснале од јабуката (црвена ли)
кратката приказна иде вака
си шетал алгелот луци и си расмислувал
засто не сум на год хевен топ плеј листа, и кога сум секогаш сум 2или 6
зашто да ги почитувам адам и ева
зашто возам фичо а сите (кола по твој избор)
и ред други ставари
и се дигнал на револуција и наебал или не
да скратам од демагоијата

зашто толку убиства во име на бог ?

луѓето се уште на го сватиле
бог е најголемата публика на светот не чини ништо а сака да гледа
ако останеме како јагнина ќе завршиме на кланица па туп во рајот
или сите ќе бидеме лавови и туп ви пеколот

шефот е бог
што и да правиш не си доволно добар
Авторот е не-познат на форумот
има историја на срцеви заболувања
+3 инфаркта
даночен оврзник на 2 држави
зборува 5 балкански јазици не сметајчиго мајчиниот
студен по теолигија
предавач на св савката мисија за деца
18 год
и да верник зашто
поради
??????????????
илузијата наречена бог
иван
Хммм......ова ми личи на исповест...ама извршена на погрешно место...
Жалам брат. Не сум свештеник и неможан да те исповеда и да ти ги разрешам гревовите. Прости.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се разбира дека не треба,
инаку кој ќе ме убеди дека христијанството се залага за мир во светов,овој свет,а не во задгробниот.

Да се разбереме,
јас сум против христијанството и против религијата поради тоа што мислам/сум убеден, дека нивната цел е само да го искористуваат човекот и сл ( со еден збор: да нанесуваат зло ), а не да го направат овој свет подобро место за живеење, и да го олеснат секојдневниот живот на човекот.
Доколку ти мислиш инаку, докажиго тоа, и со две раце ќе го прифатам твоето мислење, и ќе станам најголем христијанин ( бог прави разлика помеѓу христијаните? т.е. дали ги дели на поголеми и помали верници... )...


п.с.
кога ти го поставив ова прашање:

зошто ако господ на човекот му дал мозок,само за да може да ги чита ( и слично ) неговите проповеди,учења,
Не му дал доволно мозок/интелигенција/чуства за да сфати зошто се, освен господ,мора да има свој креатор,творител?

Ти ми ги кажа се`, освен она што те прашав.

( да постоел господ, и да сакал да не прави зло, тогаш на човекот ќе му го дал и она со кое што треба да сфати како се`, освен господ, мора да има свој креатор, а господ да нема...нели е така? )
Ај сеа, кажи ми, како да ти одговорам на апсурдно прашање? Веќе се обидов да објаснам какво е проавославното учење по твоето прашање а не да одговорам какво не е.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Ај сеа, кажи ми, како да ти одговорам на апсурдно прашање? Веќе се обидов да објаснам какво е проавославното учење по твоето прашање а не да одговорам какво не е.
Јас само ја барам логиката во православното учење,
или на погрешно место барам?
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Јас само ја барам логиката во православното учење,
или на погрешно место барам?
Padefinitivno od pogresen covek ja baras ;)...

Inaku Mikey , what's up dude , ubi nekoe gavolce vo posledno vreme...

Kako i da e , Hristijanstvoto si ostanuva obicna religija , koja poteknuva od Evreite , a vo nasite prostori e samo prifatena zaradi nadez , ke se simne cekajte go ..

A zaso Isus da ne bil obicen covek , da znael nekoja magija , i si pokrenal svoja religija , koja do denes e iskoristena i ke se koristi za sopstveni celi , mozda sega nemame krstonostni vojni , ali rivalstvoto i omrazata pomegu Islamot i Hristijanstvoto moze da pridonese do treta Svetska vojna , sto se nadevam deka nema da se sluci ...

Baska toa Noe , zabravivme na ovoj tip , kako mozel sam da izgradi tolkav brod , i da gi sobere site zivotni rastenija itn. so taa tehnologija , i plus od negovata familija povtorno da se naseli cel svet , a site bile belci , pa sega od deka imame Azijci , Crnci i uste malku crvenokozci ..??

Kolku Hristijanstvoto e vistinska religija , tolku e i Islamot i polietizamot , i totenizamot ...

Ako za nesto e dobra , bilo koja religija gi obedinuva lugeto , im dava nadez(citaj:lazna) , i vrsi kontrola na masite , uste edna norma na pravniot poredok ...
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
Основен проблем за мирна коегзистенција на науката и религијата е мешањето во туѓите работи.
Замислете што би се постигнало доколку религијата (во случај за пример ќе ја земам христијанската) наместо да се бави со препуцавање со науката за тоа дали или не постоеле диносаурусите или дали еволуцијата, Big-beng и остало треба да се прифати, би се концентрирала на моралноста на човекот, love, happiness и соживот?
Што е побитно "Не убивај!" или "И 6 ден господ ги создаде птиците на небото" (парафразирам, не се лутете)?
Дали е побитна пораката на Исус за љубов и взаемно почитување или пак тоа дека сите сме на некој начин братучеди до одреден степен, поради Адам и Ева?
Малце ми е глупаво фундаменталистичкото и буквалистичко толкување на светите книги (папируси, пергаменти и др) и фаќање за сламки, односно ситни разлики, кога пораката е многу подлабока и горе-доле иста. Се додека верските учења се гледаат како религија, а не идеологија, ќе постои проблемот.
Оставете луѓето да веруваат во што сакаат, се додека со тоа не ве загрозува вас, вашите најмили, блиска и поширока околина и самите себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom