Зошто религијата се меша во науката?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Да се надоврзам на муабетов. Поимот религија значи „релација со бога„. Тоа што постојат многу религии каде секоја од нив исповеда некој свој бог, тоа е друго прашање. Згодно е ској од форумџиите да се изјаснува од позиција на верата и богот кој го исповедаат, за да не се појави ова мешање на работите, каде инквизицијата се нарекува противник на науката, а истата таа инквизиција е историски приврзок на римокатоличката Црква, која ја создаде инквизицијата поради своето застранување во однос на изворното светоотечко христијанско учење, односно воведувањто новотарии во истото. ПРавославието НЕ ПОЗНАВА тортура врз човековата слободна волја за избор; ако некој поединец не го прифаќа православието, има две можности: да се покае и да се врати во Црквата или од неа да биде исклучен, но никако да биде инквизиторски убиен!
Се изповедам за православен и од таа позиција ги изложувам моите ставови кон одредени прашања на форумов.
Според тоа, православната вера/религија, НЕ СЕ МЕША во науката/науките, туку напротив; православитето ја прифаќа секоја ЗДРАВА наука, затоа што таквата наука ги потврдува вистините кои се запишани во Светото Писмо, само на свој начин и со други методи, средства и речник. Да напоменам дека до 19-от век, до времето кога науките се одвојуваат од философијата, исклучиво Писмото било извор на историски сознанија а некоја друг „научен„ извор.
Црквата НЕ Е од овој свет, но живее и делува во него. Според тоа, Црквата има и тоа какво право да коментира за она кое се случува во светот. На пример, Црквата коментира ако некоја наука затранила во сатанизам. Црквата го следи делувањето на злото во свеот и ги извесува и предупредува верните за таа опасност. Црквата кометира за еколошките катастрофи во светот, бидејќи се е создадено од Богот кој Црквата го исповеда за своја глава. Црквата коментира за т.н. глобализација, зашто тоа е патот кон царството од антихристот. Црквата ја коментира УНИФОРМНОСТА кон која свеот се движи, зашто таквиот свет не е создаден од Бога.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Не ја сметам вистината за прљава.Сметам дека мешаш црква и религија.:wink:

Мене на пример ми е потребна и вера и надеж и никогаш не ми била потребна да ја злоупотребувам.

Во принцип сметам дека се што допира човекот го извитоперува.Таков пример е и религијата.
Можеби ти не си имала потреба да ја злоупотребуваш верата на некого,но некој може да ја злоупотребува твојата вера...

Да се надоврзам на муабетов. Поимот религија значи „релација со бога„. Тоа што постојат многу религии каде секоја од нив исповеда некој свој бог, тоа е друго прашање. Згодно е ској од форумџиите да се изјаснува од позиција на верата и богот кој го исповедаат, за да не се појави ова мешање на работите, каде инквизицијата се нарекува противник на науката, а истата таа инквизиција е историски приврзок на римокатоличката Црква, која ја создаде инквизицијата поради своето застранување во однос на изворното светоотечко христијанско учење, односно воведувањто новотарии во истото. ПРавославието НЕ ПОЗНАВА тортура врз човековата слободна волја за избор; ако некој поединец не го прифаќа православието, има две можности: да се покае и да се врати во Црквата или од неа да биде исклучен, но никако да биде инквизиторски убиен!
Се изповедам за православен и од таа позиција ги изложувам моите ставови кон одредени прашања на форумов.
Според тоа, православната вера/религија, НЕ СЕ МЕША во науката/науките, туку напротив; православитето ја прифаќа секоја ЗДРАВА наука, затоа што таквата наука ги потврдува вистините кои се запишани во Светото Писмо, само на свој начин и со други методи, средства и речник. Да напоменам дека до 19-от век, до времето кога науките се одвојуваат од философијата, исклучиво Писмото било извор на историски сознанија а некоја друг „научен„ извор.
Црквата НЕ Е од овој свет, но живее и делува во него. Според тоа, Црквата има и тоа какво право да коментира за она кое се случува во светот. На пример, Црквата коментира ако некоја наука затранила во сатанизам. Црквата го следи делувањето на злото во свеот и ги извесува и предупредува верните за таа опасност. Црквата кометира за еколошките катастрофи во светот, бидејќи се е создадено од Богот кој Црквата го исповеда за своја глава. Црквата коментира за т.н. глобализација, зашто тоа е патот кон царството од антихристот. Црквата ја коментира УНИФОРМНОСТА кон која свеот се движи, зашто таквиот свет не е создаден од Бога.
Значи го одобрува клонирањето и таквите работи?
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Ah bre luge , aj malku razmislite , maz i zena + sex = dete . E sega kade ovde ja gledate religijata i nastanokot na svetot .Pa dokazano e kako nastanuvaat site zivi sustestva na ovoj svet ... Ne tropajte zeleni deka nekoj od gore ne sozdal, na ovaa planeta sma samo poradi slucajnost t.e se naogame na optimalno rastojanie od Sonceto , znaci T e regulirana , ne e premnogu zesko 200 C a ne e i premnogu ladno -200 :) , vtoro imame VODA najvaznoto nesto za sozdavanje nov zivot , treto ima izobilie na hrana i zastita ( od vselenata ,ozon itn... ) , i cetvrto nie ne ke sme bile ako ne izumrele dinosaurusite t.e po nivnata smrt cicacite pocnuvaat da se razvivaat , pa malkyu evolucija , pa nekoja godina i od nekoj vid na majmuni ( ne od ovie prisutni sega ) sme nastanale nie , lesno i ednostavno . A toa deka ne sozdal nekoj od gore , datira oddamna uste koga ne sme bile vo sostojba da si go objasnime oganot i za zal se zadrzalo do sega , pa si imame razni religii ...

p.s Ako postoi Gospod , neli bi trebalo da postojat Alah , Buda , Zevs , Izis , Thor , itn....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Можеби ти не си имала потреба да ја злоупотребуваш верата на некого,но некој може да ја злоупотребува твојата вера...?
Exactly my point.

Гледаш сакал, нејќел пак дојдовме до поентата. Религијата се злоупотребува од луѓето кои се наоѓаат во црквата, кои заради некои свои себични цели се мешаат во науката.:)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Само на кратко, за да бидат работите појасни; Црквата НЕ ГО ОДОБРУВА клонирањето! Еве и зашто; кога ве врши ЗАЧНУВАЊЕ на нов човек, од страна на родителите, тие на новиот човек му доделуваат само ТЕЛО, а Светиот Дух е Тој кој на новото тело/човек, му доделува ДУХ ЖИВОТЕН. При клонирањето, т.е. НЕПРИТОДНОТО зачнување човек, Светиот Дух НЕ УЧЕСТВУВА! Затоа, огромна е опсасноста клонираниот човек да биде обичен БЕЗДУШНИК, кој формално ќе има лик/облик од човек, но КАДЕ е ноговата душа.дух, кој/а никој не му ја ДОДЕЛИЛ? Таквите бездушници би биле склони кон инструирање и злоупотреба за цели за кои денес само може да се нагаѓа! Занчи, формално се би било во ред, САМО што новиот, клониран човек повеќе би личелна некое нискодушевно растение а не на врвна Божја креација. Клонирањето е уште еден начин за превземање на улогаtа на КРЕАТОР од одредени научни кругови, кои во името од науката, веќе длабоко влегуваат во сатанизам! Сметајте дека истражувањата во генетскиот инженеринг НЕМА да завршат и дека ова е само почеток во тие сатански ексхибиции. Клонирањето не е случаен пронајдок-тоа е тесно поврзано и со начинот на кој антихристот ќе се појави во овој свет
Поздрaв до сите форумџии. Дочитање.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Само на кратко, за да бидат работите појасни; Црквата НЕ ГО ОДОБРУВА клонирањето! Еве и зашто; кога ве врши ЗАЧНУВАЊЕ на нов човек, од страна на родителите, тие на новиот човек му доделуваат само ТЕЛО, а Светиот Дух е Тој кој на новото тело/човек, му доделува ДУХ ЖИВОТЕН. При клонирањето, т.е. НЕПРИТОДНОТО зачнување човек, Светиот Дух НЕ УЧЕСТВУВА! Затоа, огромна е опсасноста клонираниот човек да биде обичен БЕЗДУШНИК, кој формално ќе има лик/облик од човек, но КАДЕ е ноговата душа.дух, кој/а никој не му ја ДОДЕЛИЛ? Таквите бездушници би биле склони кон инструирање и злоупотреба за цели за кои денес само може да се нагаѓа! Занчи, формално се би било во ред, САМО што новиот, клониран човек повеќе би личелна некое нискодушевно растение а не на врвна Божја креација. Клонирањето е уште еден начин за превземање на улогара на КРЕАТОР од одредени научни кругови, кои во името од науката, веќе длабоко влегуваат во сатанизам! Сметајте дека истражувањата во генетскиот инженеринг НЕМА да завршат и дека ова е само почеток во тие сатански ексхибиции. Клонирањето не е случаен пронајдок-тоа е тесно поврзано и со начинот на кој антихристот ќе се појави во овој свет
Поздарв до сите форумџии. Дочитање.
Bez navreda , ali se sto si napisal e glupost !!!!!

Koj gavoli , so zboris , se mesaaat vo genetski inzinering , imas li ti nesto poima od toa sto e genetski inzinering !!!!????

Pa i ona gore so deteto , a koga ke se rodi mrtvo , sto togas , aj molat te pisi za ova , Svetiot duh mu dava dusa , hahaha .... ti se molam !
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Само на кратко, за да бидат работите појасни; Црквата НЕ ГО ОДОБРУВА клонирањето! Еве и зашто; кога ве врши ЗАЧНУВАЊЕ на нов човек, од страна на родителите, тие на новиот човек му доделуваат само ТЕЛО, а Светиот Дух е Тој кој на новото тело/човек, му доделува ДУХ ЖИВОТЕН. При клонирањето, т.е. НЕПРИТОДНОТО зачнување човек, Светиот Дух НЕ УЧЕСТВУВА! Затоа, огромна е опсасноста клонираниот човек да биде обичен БЕЗДУШНИК, кој формално ќе има лик/облик од човек, но КАДЕ е ноговата душа.дух, кој/а никој не му ја ДОДЕЛИЛ? Таквите бездушници би биле склони кон инструирање и злоупотреба за цели за кои денес само може да се нагаѓа! Занчи, формално се би било во ред, САМО што новиот, клониран човек повеќе би личелна некое нискодушевно растение а не на врвна Божја креација. Клонирањето е уште еден начин за превземање на улогара на КРЕАТОР од одредени научни кругови, кои во името од науката, веќе длабоко влегуваат во сатанизам! Сметајте дека истражувањата во генетскиот инженеринг НЕМА да завршат и дека ова е само почеток во тие сатански ексхибиции. Клонирањето не е случаен пронајдок-тоа е тесно поврзано и со начинот на кој антихристот ќе се појави во овој свет
Поздарв до сите форумџии. Дочитање.
Пред да почнеш да пишуваш за клонирањето (воопшто на било што) малку информирај се каков процес е тоа и како се изведува па изгради ваков или онаков став и брани со аргументи а не само проповеди да шириш. Се надевам дека некој на форумов што се занимава со микробиологија ќе му дообјасни. Дебатата околу одобрувањето на клонирањето не се води само помеѓу науката и религијата, туки има за и против и во самите научни кругови но таму аргументите помегу двете страни се од друг тип. Понатаму употреби израз нискодушевно растение, па нели според вас секој облик на живот му е еднакво мил на "креаторот" и си има свое точно определена улога во природниот систем, а ти си зема за право да вршиш класификација. За крај дали си свесен колку храна јадеш што е добиена со клонирање и генетски инжинеринг. И ај немој секоја работа да ја поврзуваш со сатанизам и такви ти срања, застрануваш и бетер од фундаменталистите, а папата може и вода да ти носи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Да појаснам некои работи:
1. На форумов, не ги изложувам МОИТЕ приватни ставовои, туку ставовите од православната Црква, кои ги прифаќам како СВОИ.
2. Немам намера да се натегам и надмудрувам со НИКОГО на форумов, било да е верник од друга конфесија или деноминација, било да е атеист. Таквите надмудрувања немаат крај, туку секој ќе си остане “на своето“. Резултатот од тоа натегање речиси секогаш е едно обично ништо.
3. Немам намера да навредувам никого, дури ни форумџиите со кои ни оддалеку не се согласувам. Кој сака да ме навредува (“..си напишал глупост...“,„...бетер од фундаменталист...“, ...а папата може вода да ти носи..“), нека продолжи и понатаму.
4. Моја должност е да ја исповедам верата и Богот Кој стои зад неа, а НЕ да проповедам. ИМА кој да проповеда.
Не ја поврзувам секоја работа со сатанизам, туку сакам да укажам на одредени работи кои на големо одат во тој правец. Секојднвно се среќавам со поединци кои, онака, “лагодно“ и без расудување прифаќаат се што е техничко-технолошка новотарија, без притоа да согледаат кон ШТО тоа води. Имено, многу лесно се прифаќаат картичките од секаков облик: лични карти, кредитни карти, вакви и такви карти, затоа што нивните умови, од мали нозе се увежбани да прифаќаат секакви новотарии, во името од “поубавата иднина“ (!!!). Многу лесно се прифаќа дури и клонирањето, без да се согледаат последиците од него. Ајде, нека се јави некој микробиолог и нека ми објасни ШТО е целта на генетскиот инжинеринг, бидејќи НЕМАМ ПОИМ од таа област. НАПРЕДОКОТ на ЧОВЕКОТ? Напредокот на науката? Лечењето на наследни болести (кои се НЕИЗЛЕЧИВИ!)? Создавањето на ЖИВА МАСА од која ќе се одземаат готови органи и ќе се „калемат„ на пациенти на кои тие органи им требаат? А може да кажеме и вака: а да не е целта на генетскиот инжинеринг, создавањето на ЛУЃЕ по лична желба и потреба? А да не е тоа намерата од создавање на НОВА одбрана (ариевска!) раса на луѓе, кои без приговор ќе го дочекаат антихристот? А да не е тоа потребата и намерата од создавање луѓе кои без грижа на совеста ќе ги работат највалканите и најкрвавите работи кои можат да се замислат?
Немам намера никого да го заплашуван со антихристотот, но се работи за ТЕНДЕНЦИЈА која се случува не таму, во некоја УБАВА иднина, туку процес кој се случува СЕГА и ОВДЕ. Е па сега, кој има уши, нека слушне, а кој има очи, нека види.
Не е битен начинот на кој се вршат генетичките ексхибиции, туку ШТО е намерета да се добие од тоа.
Неколку реченици и за Божјите креации. “ ... и виде Бог дека е тоа добро...“, вели старозаветниот пророк Мојсеј. Точно. Се што Бог створил, се е ДОБРО. Нормално е дека Бог ги сака своите творенија, а најмногу го сака ВРВОТ од својата креација,а тоа е родот човечки. Еве ја логиката од креирањето; ПРВО, создадени се растенијата, со најнизок облик од душевност, кои тебало да послушат за исхрана на подоцнежните творби. ВТОРО, создадени се животните, со нешто повискок облик од душевност па тие, за да преживеат, ги користеле растенијата за своја храна. На крајот, СОЗДАДЕН Е Адам, првиот ЧОВЕК, како најважна Божја креација, со висока душевност, но пред се со ДУХОВНОСТ,која ја нема ниедна претходна креација. Значи, Писмото е тоа кое врши класификација на Божјите творби , а не јас, кој се што е наведено во Писмото, го прифаќа за вистинито.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Уште нешто; логично е тоа дека и меѓу научниците постои поделеност кон можноста за клонирање нови човеци. Тоа значи дека дел од нив имаат барем грам СОВЕСТ, која ги опоменува да НЕ влезат во “црвено“, оти после тоа нема враќање назад! Иако најголем дел од нив се атеисти, очигледно дека кај дел од нив гласот на совеста не е целосно замолчан.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Не знам баш што е ни на кој принцип работи Светиот Дух, но ако е енергија која што твори жива материја секаде каде што има услови за тоа, можно е и клоновите да го имаат. А во врска со нивното однесување (психопати злоупотребени во војна) тоа може да се изврши со стимулација на одредени центри во мозокот, како и кај сите луѓе.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ПРВО, создадени се растенијата, со најнизок облик од душевност, кои тебало да послушат за исхрана на подоцнежните творби. ВТОРО, создадени се животните, со нешто повискок облик од душевност па тие, за да преживеат, ги користеле растенијата за своја храна. На крајот, СОЗДАДЕН Е Адам, првиот ЧОВЕК,
Кога веке се занимаваш со ланецот на исхрана доврши го до крај, односно дека и "последната креација" т.е. човекот и те како го затвара тој круг, па и нашите тела се храна за црвите и бактериите (повисок облик на душевност (по твое) е ите како добра храна за пониските врсти)
Секој нов технолошки напредок факт е дека носи одредена доза на ризик за негова злоупотреба, но тоа не значи дека треба да се стави точка на развојот.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Да појаснам некои работи:
1. На форумов, не ги изложувам МОИТЕ приватни ставовои, туку ставовите од православната Црква, кои ги прифаќам како СВОИ.
2. Немам намера да се натегам и надмудрувам со НИКОГО на форумов, било да е верник од друга конфесија или деноминација, било да е атеист. Таквите надмудрувања немаат крај, туку секој ќе си остане “на своето“. Резултатот од тоа натегање речиси секогаш е едно обично ништо.
3. Немам намера да навредувам никого, дури ни форумџиите со кои ни оддалеку не се согласувам. Кој сака да ме навредува (“..си напишал глупост...“,„...бетер од фундаменталист...“, ...а папата може вода да ти носи..“), нека продолжи и понатаму.
4. Моја должност е да ја исповедам верата и Богот Кој стои зад неа, а НЕ да проповедам. ИМА кој да проповеда.
Не ја поврзувам секоја работа со сатанизам, туку сакам да укажам на одредени работи кои на големо одат во тој правец. Секојднвно се среќавам со поединци кои, онака, “лагодно“ и без расудување прифаќаат се што е техничко-технолошка новотарија, без притоа да согледаат кон ШТО тоа води. Имено, многу лесно се прифаќаат картичките од секаков облик: лични карти, кредитни карти, вакви и такви карти, затоа што нивните умови, од мали нозе се увежбани да прифаќаат секакви новотарии, во името од “поубавата иднина“ (!!!). Многу лесно се прифаќа дури и клонирањето, без да се согледаат последиците од него. Ајде, нека се јави некој микробиолог и нека ми објасни ШТО е целта на генетскиот инжинеринг, бидејќи НЕМАМ ПОИМ од таа област. НАПРЕДОКОТ на ЧОВЕКОТ? Напредокот на науката? Лечењето на наследни болести (кои се НЕИЗЛЕЧИВИ!)? Создавањето на ЖИВА МАСА од која ќе се одземаат готови органи и ќе се „калемат„ на пациенти на кои тие органи им требаат? А може да кажеме и вака: а да не е целта на генетскиот инжинеринг, создавањето на ЛУЃЕ по лична желба и потреба? А да не е тоа намерата од создавање на НОВА одбрана (ариевска!) раса на луѓе, кои без приговор ќе го дочекаат антихристот? А да не е тоа потребата и намерата од создавање луѓе кои без грижа на совеста ќе ги работат највалканите и најкрвавите работи кои можат да се замислат?
Немам намера никого да го заплашуван со антихристотот, но се работи за ТЕНДЕНЦИЈА која се случува не таму, во некоја УБАВА иднина, туку процес кој се случува СЕГА и ОВДЕ. Е па сега, кој има уши, нека слушне, а кој има очи, нека види.
Не е битен начинот на кој се вршат генетичките ексхибиции, туку ШТО е намерета да се добие од тоа.
Неколку реченици и за Божјите креации. “ ... и виде Бог дека е тоа добро...“, вели старозаветниот пророк Мојсеј. Точно. Се што Бог створил, се е ДОБРО. Нормално е дека Бог ги сака своите творенија, а најмногу го сака ВРВОТ од својата креација,а тоа е родот човечки. Еве ја логиката од креирањето; ПРВО, создадени се растенијата, со најнизок облик од душевност, кои тебало да послушат за исхрана на подоцнежните творби. ВТОРО, создадени се животните, со нешто повискок облик од душевност па тие, за да преживеат, ги користеле растенијата за своја храна. На крајот, СОЗДАДЕН Е Адам, првиот ЧОВЕК, како најважна Божја креација, со висока душевност, но пред се со ДУХОВНОСТ,која ја нема ниедна претходна креација. Значи, Писмото е тоа кое врши класификација на Божјите творби , а не јас, кој се што е наведено во Писмото, го прифаќа за вистинито.
druze , ne znam dali si pop , popadija ili klisar :) , ali ovoa e mislenje za Sredniot Vek ( negde okolu 1400 -1600 ) , prvo daj objasnimi kako Adam nastanal od Bog t.e od zemjata i kako sme se naselile site na zemjata,t.e neli e incest da se "razmnozuvas" niz familijata , a i aj kazi mi od kade i se zenite na decata ne Adam , Kain i kako se vikase drugiot ??!! ,drugo ako Adam i Eva se prvite mazi i zena , togas na sekoj na ovaa planeta tie se majka i tatko , ( na site rasi Azijati , Crnci , Belci , Crvenokozi ) , pa ne e mozno od dvajca belci da se dobijat tie rasi !!!!

Treto so koja cel , mozda i najvazno prasenje , sme "sozdadeni od Bog " ( spored tebe ) , na Zemjata , koja e nasata uloga ???

Nemoj samo da mi pises deka sme sozdadeni za da mu se molime na Bog , po debilsko objasnuvanje od toa nema !

poz:salut:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ај да прочитам уште некоја навреда; тоа само докажува на која страна е вистината. А Христа го распнаа и убија оние кои Го очекуваа, а Он не паправи никаков ГРЕВ, нели?
Разбира се, постои објаснување за тоа КАКО е создаден првиот човек.
Разбира се, ова не е мислење за Средниот век, туку е мислење за вчера, денес и утре, се до второто Христово славно пришествие, кога ќе ни суди на сите, на целата вселена.
Разбира се дека не сум поп, ниту попадија (машко сум!) ниту клисар (имам световна професија). но не сум ни тема за разговор на форумов.
Адам и Ева се ПРАРОДИТЕЛИ на цел човечки род-тоа е точен заклучок.
Точно е и тоа дека сме сосздадени да му се молиме на Бога, но тоа е само дел од висината.
Бог го создаде човекот ( но и се видливо и невидливо!) поради намерата својата неограничена добрина да ја СПОДЕЛИ и со други творенија а не да ја задржува само за себе (кажано од Св, Јован Дамаскин во VIII век, а не од мене).
А нашата улога во овој свет е следната: да го славиме вистинскиот Бог, да му благодариме за се, да го одживееме ОВА време и ЖИВОТ кое ни е од Него дадено и за цело тоа време да живееме колку е можно поправедно, да се подготвме за дочекување на второто Христово доаѓање и суд, да не се ПОСРАМИМЕ на тој Суд и да влеземе во Рајот, како БОГОВИ по благодат (по дар), каде ќе го гледаме ликот Христов и каде на таа радост не ќе има крај.
Уште?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Да појаснам некои работи:
1. На форумов, не ги изложувам МОИТЕ приватни ставовои, туку ставовите од православната Црква, кои ги прифаќам како СВОИ.
Ova go citam napisano od tebe veke po vtor ili treti pat. Da ti kazam nesto nezlonamerno - koga prifakas necii stavovi kako tvoi, znaci tvoi se bez razlika od kogo ili od sto proizlegle. Toa edno. Drugo.....ne moras bas na sekoja tema da citiras Biblija. Bog ti dal um i razum da snosuvas svoi zaklucoci. U redu e da si religiozna osoba, ali koga se diskutira nesto, citati od sveti knigi ne se potrebni
 

Kajgana Shop

На врв Bottom