Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Член од
20 јануари 2008
Мислења
466
Поени од реакции
461
Што е општо позната работа? Не постои нешто такво како "општо позната работа". Сите познаванја се релативни и се однесуваат кон одреден сегмент на општество и социумот.

Треба во небо реклама со сијалици да има - Јас сум Господ и јас постојам :))) ли или што ?
Општо позната како на пример дека постои сонцето или земјата. Па може и така со реклама на небото, без разлика, кога веќе Бог отишол до граници да испраќа пратеници, па дури и својот Син, тоа можело да се пренесе на многу поверодостоен и потраен начин.
Но она што било пренесено е само со она што му било достапно на тогашниот човек со што многу лесно можеме да погодуваме дека тоа целосно било измислено од обични луѓе.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ова:

е контрадикторно на ова:
Тргни од своетои незанење и ќе видиш кај кого е „контрадикторноста„.[DOUBLEPOST=1420556720][/DOUBLEPOST]
Нема да има воопшто потреба да трагаш по нешто што е веќе дадено и откриено.
Еве: јас велам дека ни е даде и ни е откриено, а ти немаш појма за таа даденост и откриеност. Кој ти е крив?[DOUBLEPOST=1420556767][/DOUBLEPOST]
И кој е тој кој ќе открие за веродостојноста на доказите? На кој начин ќе открие? Зарем Бог делува само врз една Црква и само пресудите за тоа што е лажно, а што вистинито важат само за нив? Од каде знаеме која е таа Црква?
Зошто она што е пресудено за веродостојно исто така е исто толку лажно и недоволно како доказ? Зошто се уште можеме со голема успешност да даваме аргументи против она што веќе е пресудено како веродостојно како навистина објавено од Небесата?
Секое „зашто„ има свое „затоа што„.
 
Последно уредено:
Т

Триптико

Гостин
Нема да пишувам, има други теми за прашањето има господ, нема господ. Во секој случај од пештерскиот човек, преку робовладетели, феудалци, па и денес е иста ситуацијата. Свештениците секогаш биле заедно со власта и помагале да се држи народот мирен. Што и да се случува, тие ги тешеле дека кога ќе умрат, ќе одат во рај. Овие неможејки да проверат дали тоа е навистина така, плус неписмени, го прифаќале тоа тешење. Првата божја заповед, која ние ја знаеме како - Јас сум Господ Бог твој, да немаш други богови освен Мене кажува две работи. Првата дека имаме самобендисан, диктатор кој себе се нарекува Бога. И второ, не е баш точна како превод. Оригиналната прва заповед е - Јас сум Господ, твој Бог, кој те изведе од Египетската земја, од куќата на ропството. Кога човекот е соочен со некои сили, случувања на кои не може да им се спротивстави сам, бара помош од некој помоќен, бара заштита. Евреите не можеле да се борат со фараоните, па го измислиле тој нивни Бог, за да си ги намалат маките. И сега, кое е точното. "Нашето" или второво? Секој си цитира и ја врти работата како што му одговара. 7 милијарди на планетава, 10 милијарди верувања.[DOUBLEPOST=1420556901][/DOUBLEPOST]
Што е општо позната работа? Не постои нешто такво како "општо позната работа". Сите познаванја се релативни и се однесуваат кон одреден сегмент на општество и социумот.

Треба во небо реклама со сијалици да има - Јас сум Господ и јас постојам :))) ли или што ?
Тоа би било нов начин на самореклама :D
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Od kaj znaes deka dusata e besmrtna? Drugo ako e ...dali dusata e svesna ima li fizicko telo,kako se dvizi.....daj objasni malku...ne samo citati od knigi.
Знам затоа што сум свесен дека сум живеел и претходни животи за кои Господ Бог ми откри. Душата е енергија, мисла, самата библија почнува Господ беше слово и словото беше Бог. Слово е исто што и збор, зборот е мисла, свест енергија. Душата ако е чиста таа светли ако е грешна тогаш е црна, нема светлост. Овој коментар го прочитав на нет и мислам дека има виситна во него -

Čovjek se seli iz tijela u tijelo dok ne doživi prosvjetljenje.Prosvjetljenje je samospoznaja koja nas nakon smrti veže za tvorca.Mi postajemo dio tvorca i djelujemo i nastavljamo živjeti u ne materijalnom obliku.No dok ne doživimo samospoznaju mi ćemo se seliti iz tijela u tijelo.To je kao kad padneš razred u školi pa ga ponavljaš dok ne naučiš za prolazak dalje.Kada dođeš do kraja školovanja završio si školu i možeš što hoćeš.
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
Во т.н. Стар Завет е опишана интеракција меѓу луѓето и вонземски суштества. Непознавањето на нивната суштина за нормална последица има да тие се сметани за ангели а нивниот водач за бог. Овие списи јасно прават дистинкција меѓу „човечки ќерки“ и „божји синови“ и долговечноста, силата и умствените способности на нивните заеднички деца.

Каснувањето на јаболкото е метафорична приказна за моментот кога со манипулација на човековата ДНК се повишени нервните врски и способностите на човековиот мозок, кое нешто не му се допаднало на главниот ѝм водач.

Така што „богот“ опишан во библијата ниту е омнипотентен, ниту сеприсутен. За беневолентноста нема потреба ни да спомнуваме. Во периодот кога луѓето се побуниле против нивните експлоататори, овие дури преземаат чекори за целосно чистење на новиот вкрстен вид (големиот потоп, на пр. кога долината каде се наоѓале нивните градови намерно е поплавена со водите на денешен Персиски Залив).

Денес науката (астрономијата првенствено) е таа која трага по „бог“.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Прво решето го очигледно постоење на разните религии кои тврдат дека носат вистина за едниот и единствен бог, религии кои нудат догми и верувања кои се едни против други...
Вие за богот расправате како вчера да седевте на маса со него.

Тоа го правеа и го прават евреите со нивниот бог - бог кој што, ако зборуваме за христијаните и муслиманите - го искасапија до немајкаде и сега продаваат бедност по дух, робови, екслузивитет, напаѓање на сите учења на Земјата...
Не знам како ви се дебатира со христијани и муслимани кои следат учења кои вас, кои не сте христијани или муслимани, за вас велат дека сте неверници, дека сте зло (индиректно) и ве следува казна заради тоа.
Казна бре!

Баталете ги ваквите муабети - и не го пишувајте бог со голема буква, туку напишете за кој бог не е очигледно дека постои...
Многу сте христијани потковани... и несвесно се губите во муабетиве, дури и атеисти на форумов - примате од околината, а? :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Прво решето го очигледно постоење на разните религии кои тврдат дека носат вистина за едниот и единствен бог,
Грешка си уште у старт: сите религии зборуваат за нивните богови: од кај виде дека сите зборуваат за ист бог?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Грешка си уште у старт: сите религии зборуваат за нивните богови: од кај виде дека сите зборуваат за ист бог?
Хахаха, Мики станал политеиста. Колку богови има? :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Грешка си уште у старт: сите религии зборуваат за нивните богови: од кај виде дека сите зборуваат за ист бог?
Грешка си уште во старт: христијанските религии и исламот зборуваат за еврејскиот бог, како тие мислат дека е добро да се верува и да се изведуваат ритуали, нормално со напаѓање на евреите и нивните верувања, пракси и учња!

Ако се различни боговите за кои проповедате тука убедувајќи се како другиот е неверник и треба да биде казнет после смртта, тогаш:
Твојот бог е еден, во исламот е друг, католиците имаат трет, Индија има други...
Православните велат дека веруваат како нивниот бог очигледно постои а другите религии зборуваат за лажни богови и затоа се лажни религии.
Велат дури и дека другите христијански религии се секти и лажно веруваат.
Муслиманите истото го велат за сите христијански цркви и нивното проповедање дека нивниот бог е еден...
Каква е оваа луда работа со барање екслузивитет, кога сето тоа е собрано од други?

И, сега за кој бог зборуваме дека очигледно постои, ама ете човекот пустиот неспособен не може да познае дека има бог?
Твојот постои и за мене, богот на муслиманите постои за мене?
Или постои бог кој што ги обединува сите ваши расцепкани проповедања и поделби на Земјата?

И кој е крив за тоа што има толку богови?

Јас гласам дека тоа се вашите проклети религии кои се темелат на незнаење, ширење страв и кастрирање на човекот како неспособен во однос на божественоста.
Оние најгласни дрдорковци кои најмалку имаат нешто со божественото на Земјата!
Но што да се прави: мнозинството е опасна работа.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Во т.н. Стар Завет е опишана интеракција меѓу луѓето и вонземски суштества. Непознавањето на нивната суштина за нормална последица има да тие се сметани за ангели а нивниот водач за бог. Овие списи јасно прават дистинкција меѓу „човечки ќерки“ и „божји синови“ и долговечноста, силата и умствените способности на нивните заеднички деца.

Каснувањето на јаболкото е метафорична приказна за моментот кога со манипулација на човековата ДНК се повишени нервните врски и способностите на човековиот мозок, кое нешто не му се допаднало на главниот ѝм водач.

Така што „богот“ опишан во библијата ниту е омнипотентен, ниту сеприсутен. За беневолентноста нема потреба ни да спомнуваме. Во периодот кога луѓето се побуниле против нивните експлоататори, овие дури преземаат чекори за целосно чистење на новиот вкрстен вид (големиот потоп, на пр. кога долината каде се наоѓале нивните градови намерно е поплавена со водите на денешен Персиски Залив).

Денес науката (астрономијата првенствено) е таа која трага по „бог“.
Не ти е точна верзијата. Не можам ни јас искрено да кажам дека мојата верзија е поточно, но мислам дека е многу пологички исправна и поблиску до виситната. Еве читај -

http://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-181#post-6999575
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Општо позната како на пример дека постои сонцето или земјата. Па може и така со реклама на небото, без разлика, кога веќе Бог отишол до граници да испраќа пратеници, па дури и својот Син, тоа можело да се пренесе на многу поверодостоен и потраен начин.
Но она што било пренесено е само со она што му било достапно на тогашниот човек со што многу лесно можеме да погодуваме дека тоа целосно било измислено од обични луѓе.
Добро ај кажи ми по твоја предпоставка како би изгледал тој идеален 100% начин за Бог да се објави и да покажи дека постои. И сите да кажат - е да тоа е тоа батка, постои жими мајками
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Знам затоа што сум свесен дека сум живеел и претходни животи за кои Господ Бог ми откри. Душата е енергија, мисла, самата библија почнува Господ беше слово и словото беше Бог. Слово е исто што и збор, зборот е мисла, свест енергија. Душата ако е чиста таа светли ако е грешна тогаш е црна, нема светлост. Овој коментар го прочитав на нет и мислам дека има виситна во него -
Znaci odgovor nema samo citati i pretpostavki! Znaci prethodniot post za dusata ti e gola voda.OK idemo dajle.

Знам затоа што сум свесен дека сум живеел и претходни животи за кои Господ Бог ми откри.
Znaci tvrdis deka si svesen za prethodni zivot ok. Dali tocno znaes koj si bil, kako si se vikal, kade si ziveel...etc...i obajsni kako toa bog ti go otkri ...razgovarase so nego go vide ti pisa kako?
 
Т

Триптико

Гостин
Ако е точно дека Исус е син на господ, а мајка му девица, немој некој да се сомнева дека од орален секс не се забременува. Каде правеле приказни за деца, промашиле битна работа. :D
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.250
Поени од реакции
8.879

Грешка си уште во старт: христијанските религии и исламот зборуваат за еврејскиот бог, како тие мислат дека е добро да се верува и да се изведуваат ритуали, нормално со напаѓање на евреите и нивните верувања, пракси и учња!

Ако се различни боговите за кои проповедате тука убедувајќи се како другиот е неверник и треба да биде казнет после смртта, тогаш:
Твојот бог е еден, во исламот е друг, католиците имаат трет, Индија има други...
Православните велат дека веруваат како нивниот бог очигледно постои а другите религии зборуваат за лажни богови и затоа се лажни религии.
Велат дури и дека другите христијански религии се секти и лажно веруваат.
Муслиманите истото го велат за сите христијански цркви и нивното проповедање дека нивниот бог е еден...
Каква е оваа луда работа со барање екслузивитет, кога сето тоа е собрано од други?

И, сега за кој бог зборуваме дека очигледно постои, ама ете човекот пустиот неспособен не може да познае дека има бог?
Твојот постои и за мене, богот на муслиманите постои за мене?
Или постои бог кој што ги обединува сите ваши расцепкани проповедања и поделби на Земјата?

И кој е крив за тоа што има толку богови?

Јас гласам дека тоа се вашите проклети религии кои се темелат на незнаење, ширење страв и кастрирање на човекот како неспособен во однос на божественоста.
Оние најгласни дрдорковци кои најмалку имаат нешто со божественото на Земјата!
Но што да се прави: мнозинството е опасна работа.
Зошто си толку огорчен:sneaky:?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Зошто си толку огорчен:sneaky:?
Заради поделбата на човештвото во името на туѓи богови, туѓи искушенија, туѓи разбирања :(
Затоа... сум разочаран...

Но колку ќе ме разбереш, не знам. Не барам да ме разбереш секако :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom