Зошто не треба да одите на Orange Beach (Портокали бич)

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.319
Поени од реакции
9.038
Не бе, со Грци. Ептен чудна работа.
Не е бе чудна ич. Друго е работата.
Овие овде што се се Маџири или како ги викат. Не сите ама во голем број. Тоа се потомци на доселени Грци од Мала Азија кои ги населувале на овие простори после балканските војни.
Тие на кај Атина си се староседелци и затоа ич курот не им чуе за Македоноја и Македонци. Барем на повеќето.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.678
Пички, идете тамо по острови кај што ги боли кур за македонското прашање.
Борбата се води тука на копно, у близина. Тука треба да ги притиснеме со годишно-одморска македонска пропаганда. На Халкидики, Неи Пори, а не у кушкундалево кај што им се тоа шпански села.
Ние , пичките:pos: , ја водиме борбата секаде кај што идеме , не се секирај .
Ти вака политички освестен педер :kuracc: , оди пишувај по нивни форуми , и таму да ги направиме пуздер .
На Закинтос кога ќе им кажев дека сум од Македонија, сите беа како - " Ејј Македонија супер ние сме браќа ово оно... ", такви муабети, ептен искулирани.
Јас на пазарот во Закинтос , како пчелар , отидов на тезгата кај што локалните пчелари продаваа мед .
Па тоа беше фешта , кога почнавме размена на искуства , па нивното чудење за количество мед кое се добива кај нас за разлика од кај нив , не ме пуштаа да си отидам .
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.271
Поени од реакции
49.734
^Сирот ти, не ти работи детекторот за сарказам, изглеа.

Инаку, кога зборев со еден архитект од Атина, ми вика: - Вие у Македонија муслимани ли сте?
Не што го болеше кур како се викаме и не ословуваше со Македонија и Македонци, него поима немаше ништо за Македонија и проблемот со името.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.678
^Сирот ти, не ти работи детекторот за сарказам, изглеа.

Инаку, кога зборев со еден архитект од Атина, ми вика: - Вие у Македонија муслимани ли сте?
Не што го болеше кур како се викаме и не ословуваше со Македонија и Македонци, него поима немаше ништо за Македонија и проблемот со името.
А тебе као ти работи ? Е ај сфати го и моето како сарказам и живеј си среќно , може !
По темата , вчера поминав покрај Портокали бич , не свртев по тоа прашиништето од таму . Впечаток ми оставија две наботоксирани тетки , во црвен кабриолет , кои се враќаа од таму . Ако им е таква клиентелата , не вреди да се косиш што е таква газдарицата :D !
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.840
Поени од реакции
2.746
И да, во потпис оставам теми како оваа што ги пишам како предупредување за ВАС. Али во ваши очи сум хејтер.

Некои луѓе се скроени да бидат омаловажувани, ако не ви смета тоа слободно одете и нека ве стрижат, што да ви кажам.

Други луѓе одат на одмор за да одмараат, а не да трпат гомна од газдарицата курва на плажата пошто она сите македонци ги третира како чергари.

Не ти смета да бидиш третиран како чергар? Оди.[DOUBLEPOST=1502126506][/DOUBLEPOST]Инаку кога реков "Има рации секоја недела" сакав да кажам еднаш неделно, во брзање го пишував постот.[DOUBLEPOST=1502127056][/DOUBLEPOST]Значи не е проблемот во келнерите, персоналот, гостите. Јас супер си поминав со дечките, итн. Избирам да не одам на плажа кај што сопственикот на таа плажа одбива да ме третира како човек САМО поради тоа што сум македонец.

Бев, и сум, секогаш коректен и културен секаде каде што сум бил.
Не знам зашто се понашаш како мало дете пази па уште си изненаден од таквиот однос, што очекуваше да те нишка на колено ? У најдобар случај ке изреагираат неутрално, искрено мене лично ме боли к..от за тоа како гледаат на мене според националност ке извадам десет пасоши ке се претставам како државјанин на дедет држави и шо ке ми прават ? Ке урлаат па што. Ке им порасне к..ето ? Ке ме направат мене помалце човек од тоа што сум ? Свашта. Опушти си мозокот и лабави си имаше една многу добра изрека "Ако тој спрема кого лутината е наменета не изреагира на истата се труеш самиот себе си" ова нека ти е поука за следен пат у животот за било што.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
C

cige

Гостин
И ние во Лефкада во тефтерот за впечатоци се потпишавме од Македонија и газдарицата воопшто не ја засегна.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.555
Поени од реакции
10.271
Во пмс била газдарицата :D

Шала на страна во Грција ме имаат прашувано од каде си и откако ќе им одговориш Македонија едноставно си ќутат и тоа е тоа не замараат многу. Од друга страна соседиве на исток се тешки гњаважи, кажи дека си од Македонија поготово во муабет со постарите генерации и ќе те отупат со един народ две држави глупости
ако нејќат Македонија, кажи му од Формер Душаново Царство, тоа било до Коринт:D[DOUBLEPOST=1503855208][/DOUBLEPOST]
И ние во Лефкада во тефтерот за впечатоци се потпишавме од Македонија и газдарицата воопшто не ја засегна.
1991 бев во Воурвуроу, тогаш кога беа борбите во Вуковар...газдата ме прашува од кај си, му кажувам од Скопје; тој ме поправа, од Македонија, СЕ Е Македонија
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.771
Поени од реакции
3.325
Вчера се вратив од Грција.

Ова е местото за кое што ви зборувам:

https://www.facebook.com/pages/Paradise-Beach-Halkadiki/782416658477443?hc_ref=ARRg1iGd6i89LpjHsV-eg4dKeONNhcYwUoPb4wW4EraJxnMO811N5I1NecwqtlwKWd8&rf=340241436065745

https://www.facebook.com/pages/Orange-Beach-Chalkidiki/340241436065745?nr&nr_page_id=782416658477443

Плажава е приватна. Не е многу голема, 20 метра е и има претерано гужва. Буквално немаше каде да си ги оставиме торбите.

Има бар, и таму обично се врти газдарицата. Кога отидов да резервирам две лежалки за наредниот ден, ме праша од каде сум. И реков Македонија. Од тука натаму курвата почна да ми се понаша арогантно и да ми држи лекции по историја. Пази, сум и дошол пари да и оставам, на одмор а она почна да ме третира како црнец во 18 век во Америка. ОК, се спречкавме малку, утре дента одам, и еве ја пак. Гомна јадење бла бла. Тоа беше последниот пат што стапнав таму, нити ќе стапнам некогаш. Јас разбирам дека си имаме историски недоразбирања но еј... Дојден сум на одмор, а не да ме понижува газдарицата на плажата. Така да, секој македонец нека очекува да биде третиран како циган на оваа плажа.

Друга работа: Дивиот кампинг околу плажа беше незаконски отсекогаш, но од оваа година престанаа властите да прогледуваат низ прсти. Има рации секоја недела од 6 до 9 сабајле, во еден ден уапсија 13 луѓе. Казна за див кампинг е 400 евра од човек.

Текстов не ми е со поента "ајде да ги мразиме грците", за мене човек е човек. Келнерите околу мене ми се извинуваа, ми кажуваа дека газдарицата е морон итн итн. Запознавме семејство од Солун, си направивме пријатен муабет, итн.

Поентава на текстов ми е за курвава да осети на своја кожа како е кога ќе и се намали прометот што ние македонските туристи и го оставаме на плажата како будали. Истите тие македонци што таа ги третира како ѓупци.

Слободно можете да и залепите и рејтинг од 1 звездичка, нека и дојде умот. И верувајте, има многу подобри плажи од оваа.
Тоа што си се расправал со газдарицата не ја прави плажата неубава. Тоа е до газдарицата, а и она не ја изградила плажата, туку ја земала под концесија. Пожали се на нивната страна на фб. На таа плажа сум бил милион пати и баш имам спротивно мислење од твоето. Место секогаш сум наоѓал. Нормално, после 11 часот на ниедна плажа нема место, а каму ли на оваа. Појди и во Калитеа, Сани Бич и ќе видиш дека и таму нема место после 11. Плажата е една од најдобрите на Халкидики. Има многу бистра вода, песочна е и водата е мирна, нема бранови. Лежалките не се наплаќаат, услугата е на место.
 
S

silmarillion

Гостин
Оринџ е убава али пуна џибери. Само Манасу на втор крак. Нит те прашува од кај си ни ништо. Грото солунчани млади се збираат, поскапо е ама јбг, ги избегаваш посраните бебиња од Зрењанин и хистеричните им мајки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom