Зошто музиката го прави имиџот/стилот на човекот

Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Слушам скоро секаква музика, се шо ми се свиѓа.. Рап, днб, метал, рок.. Само Српски народњаци не можам да смислам.. Да се навратам на темата.. Се облакам у поширока облека, не дека сум некое тешко рапериште, туку дека подобро ми стои.. Не сум шишан 3-ка, имам малку долга коса, а не сум металец.. Според мене, музиката не треба да го прави стилот на човекот..

Цел живот слушам метал, у последниве 2-3 години слушам и ДнБ и по малку масив/псајкоделик транс..
Да ме видиш на улица ќе мислиш момаков слуша Тони Зен -.-
Не се облакам во зависност од музиката шо ја слушам..
Ме иритираат такви ствари ..
7-8 години слушам метал па никад не сум облекол црн долг мантил или мартинки, а има пиЌиња шо 1 година слушаат и ми глумат некој мангупи се облакаат ко скотови..

А коа станува збор за фризура, дали кратка или долга, на металците им е задолжителна долга фризура, а пак на раперите и не им е ...
За ова брат, си у право.. Чоек шо прв пат ќе те види, нема шанси да му докажеш дека не поштуеш рап многу..
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
Не мора да значи... музиката ти лежи на срце...некои гледат имиџот да им одговара на музиката...кај мене тоа никогаш не е било важно....
 

Opsessive fangirl

Безнадежен интелектуалец.
Член од
14 декември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
137
Се согласувам со СанаториумМК, немора да значи дека музиката го диктира стилот. Слушам што ми се допаѓа, облекувам што ми се допаѓа.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Музиката е една работа. Стилот е друга работа. Разграничете го тоа.

Ја слушам претежно рок и метал. Никогаш до сега не ми се случило ни да помислам да се декларирам ни како рокерка ни како металка. Ја сум обичен смртник се додека ми се свиѓа музиката, но не ја прифаќам нејзината филозофија. Неможам да кажам дека се облекувам според музиката, туку според сопственото расположение.

Имам неколку бои што се прилично неутрални од кои ми е составен поголемиот дел од облеката, и тоа затоа што мразам да бидам облечена во сите можни светкави бои. Црната, да речеме, ми е меѓу онаа најзастапената, но тоа не значи дека не носам бело. На пример, по долго време носење такви неутрални бои (црна, црвена, бела, сива, темно плава, темно зелена, кафена) си купив нов розев џемпер. Не ја сакам розевата боја, ама џемперот беше преубав и следниот ден кога го облеков добив коментари од типот "што бе, не слушаш веќе метал?!".

Сите имаат предрасуди кај нас кога станува збор за музика. Ако слушаш метал не треба да се бањаш. Ако слушаш метал, се брцаш у вена. Ако слушаш метал, си негативно настроена личност, сатанист, колеш мачки на полна месечина и им ја пиеш крвта итн. Не познавам еден што одговара на ваквиот опис, затоа што нема!

Ако една работа најмногу ме нервира, е што професорите често ми серат, кои заслепени од розевата боја на шмизлите се останато ги нервира и не смееш да изградиш сопствен стил на облекување. Па така, пред некое време, бев облечена во црно, буквално од глава до пети, и доаѓа една таква шмизла и ми го праи следниов муабет:

"Лелееее девојкоооо си ималааа смртен случајјј?" (следи мафтање со раце низ коса)

И што да им се одговори на таквите идиоти?!
Мислам, стварно претеруваат со некои ставови базирани на сопствените изопачени мисли.
 
T

theTinule

Гостин
Се облекувам според расположение.
Слушам музика според расположение.
Сите го прават тоа, и луџево приметиле дека се облакаш различно и слушаш различна музика кога си различно расположен и си изградиле различни стилови.
Ваљда...
Си влијаат едно на друго...
Тие што слушаат метал не поднесуваат розеви миничи искомпонирани со бела маичка над пупак и бели штикли на кои едвај можеш да одиш. Металците се насилни луѓе. Не се замараат многу многу како ќе бидат облечени па си избрале една боја.
Или да видиш некоја од шмизлине што зборат на нос да се треска на метал.ХАХАХАХХА!каква глетка! Некако не ми оди...
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Металците се насилни луѓе. Не се замараат многу многу како ќе бидат облечени па си избрале една боја.


Или да видиш некоја од шмизлине што зборат на нос да се треска на метал.ХАХАХАХХА!каква глетка! Некако не ми оди...
1: Познавам многу металци, и ниеден од нив ниту убил човек, ниту опљачкал банка, силувал мртов леш или пак има криминално досие.

2: Има многу металКИ (потенцирам) што внимаваат на својот изглед и не се секогаш во црно.

3: Има и такви, што доаѓаат на свирки, ама откако лани една влезе во шуткање и ги искрши белите штикли, не и текна да се појави така на свирка :) Не поради тоа што штрчи, туку поради тоа што не е адекватно облечена, а свирка и излегување во фенси клуб не е исто. А ги има и таквите позери (незнам како доаѓа позер во женски род) што им се свиѓа металец, па идат по свирки. Или уште подобро, во калта во парк со 15ка штикли :) Незаборавна глетка :)
 
T

theTinule

Гостин
1: Познавам многу металци, и ниеден од нив ниту убил човек, ниту опљачкал банка, силувал мртов леш или пак има криминално досие.

2: Има многу металКИ (потенцирам) што внимаваат на својот изглед и не се секогаш во црно.

3: Има и такви, што доаѓаат на свирки, ама откако лани една влезе во шуткање и ги искрши белите штикли, не и текна да се појави така на свирка :) Не поради тоа што штрчи, туку поради тоа што не е адекватно облечена, а свирка и излегување во фенси клуб не е исто. А ги има и таквите позери (незнам како доаѓа позер во женски род) што им се свиѓа металец, па идат по свирки. Или уште подобро, во калта во парк со 15ка штикли :) Незаборавна глетка :)
Ја не викам дека ако си металец треба да убиваш луѓе! Кажувам дека по карактер се такви. По самата музика, што спаѓа во вид агресивни, ќе видиш дека такви се и металците. Не агресивни во секој поглед да не знам муабет да ти напраам или да ти се дерам за нешто банално што си го згрешила, ама не се лигават. Ете го! Не се лигави личности.
А можеш останатите да ги забележиш, сигурна сум дека барем еднаш во животов си сретнала некоја лигавештина.
И јас слушам метал, ама не секогаш се облекувам во црно од пети до глава. Сум имала и такви периоди, ама секогаш ми поминувале. Облекувањето ми зависи од расположение, ама никогаш не би пазела „леле чекај шминката ми се размачка(мафтам со рацете околу очите)“ или незнам.. „не ми ја чепкај косата, ќе ми се растури“...влијае сето тоа на тоа каков ти е стилот на облекување. Да може да и јас сум една од тие такозвани металки(никогаш се немам наречено вака,првпат ми е ова) што внимаваат на својот изглед, не сум секогаш во црно, можам да кажам и никогаш, се туширам секој ден, ја негувам косата со триста маски и глупости, ставам триста помади да не ми испукаат рацете итн. ама не сум иста како и девојчињата во орце што се трескаат од земја ако им падне влакно од косата, а бтњ „вчера вечерта ја гледав бијонсе. леле колку е убавааа! сега дури и ослабела!!:vozbud:
тоа ми беше зборот. музиката го одсликува карактерот на еден човек, а каков што ти е и карактерот, така и ќе се облекуваш, а и таква музика ќе слушаш.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Ја не викам дека ако си металец треба да убиваш луѓе! Кажувам дека по карактер се такви. По самата музика, што спаѓа во вид агресивни, ќе видиш дека такви се и металците. Не агресивни во секој поглед да не знам муабет да ти напраам или да ти се дерам за нешто банално што си го згрешила, ама не се лигават. Ете го! Не се лигави личности.
А можеш останатите да ги забележиш, сигурна сум дека барем еднаш во животов си сретнала некоја лигавештина.
И јас слушам метал, ама не секогаш се облекувам во црно од пети до глава. Сум имала и такви периоди, ама секогаш ми поминувале. Облекувањето ми зависи од расположение, ама никогаш не би пазела „леле чекај шминката ми се размачка(мафтам со рацете околу очите)“ или незнам.. „не ми ја чепкај косата, ќе ми се растури“...влијае сето тоа на тоа каков ти е стилот на облекување. Да може да и јас сум една од тие такозвани металки(никогаш се немам наречено вака,првпат ми е ова) што внимаваат на својот изглед, не сум секогаш во црно, можам да кажам и никогаш, се туширам секој ден, ја негувам косата со триста маски и глупости, ставам триста помади да не ми испукаат рацете итн. ама не сум иста како и девојчињата во орце што се трескаат од земја ако им падне влакно од косата, а бтњ „вчера вечерта ја гледав бијонсе. леле колку е убавааа! сега дури и ослабела!!:vozbud:
тоа ми беше зборот. музиката го одсликува карактерот на еден човек, а каков што ти е и карактерот, така и ќе се облекуваш, а и таква музика ќе слушаш.
Те сфаќам што сакаш да кажеш, во ЈБТ учам, знам какви се тие лигавите.

Амам дека металот е агресивен, не е. Можеби гледаш нешто агресивно во трешот, во блек итн. ама што има агресивно во дум металот?

Ако слушаш метал, сигурно ги знаеш Opeth. Освен одредени песни, имаат агресивен текст? :helou:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Едитирано од модератор: Следен пат санкции.


Онтопик: Музиката го оформува карактерот, а донекаде и стилот. И на прашањето "шо музика слушаш" моеш многу ствари да дознаеш за човек и за неговиот карактер...
Е сеа, некој е растен со Макс Кавалера а некој со Бритни, Бон Џови и Слаткар...
>.>
 
T

theTinule

Гостин
Те сфаќам што сакаш да кажеш, во ЈБТ учам, знам какви се тие лигавите.

Амам дека металот е агресивен, не е. Можеби гледаш нешто агресивно во трешот, во блек итн. ама што има агресивно во дум металот?

Ако слушаш метал, сигурно ги знаеш Opeth. Освен одредени песни, имаат агресивен текст? :helou:
Не зборам за текстот, самиот ритам, каков и да е метал, melodic, black, death,heavy, trash...има нешто агресивно, не за џабе ние го изучуваме како „вентил на гневот“(пошо у музичко учам). Сеа ти ми се фати за дум метал, споро е тоа...не ме заебавај, мора и таква некоја песна да се напраи за пари...
Забегавме од темава малце али...важно се разбравме дека музиката преку карактерот ти го праи стилот на облакање се сложивме, м?
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Не зборам за текстот, самиот ритам, каков и да е метал, melodic, black, death,heavy, trash...има нешто агресивно, не за џабе ние го изучуваме како „вентил на гневот“(пошо у музичко учам). Сеа ти ми се фати за дум метал, споро е тоа...не ме заебавај, мора и таква некоја песна да се напраи за пари...
Забегавме од темава малце али...важно се разбравме дека музиката преку карактерот ти го праи стилот на облакање се сложивме, м?
Истото го збориме, ама со некои мали разлики. Океј е, ти тоа стручно го учиш, ама не мора да се категоризира металот како вентил на гневот. Не се сите металци агресивни и музиката не ги прави агресивни, што е уште еден стереотип. Јас на пример, метал слушам со години, и важам за ладнокрвна личност, мене металот не ме направи агресивна персона што е во состојба да убие човек.

Музиката не го прави начинот на облекување. Ниту стилот. Најмалку карактерот. Има голема инфлуенца, да, ама не се под дифолт сите металци во црно и не се сите металци агресивни. А стилот го креираме сами, врз стилот неможе никој да ни влијае. Додека карактерот може да се поистоветува со некој вид музика доколку се прифати целосната филозофија и движење што го носи со себе, но не и да биде сечив карактер одлика на музиката што ја слуша. Еве, пример: носам штикли во школо, ниски, ама штикли се - шмизла сум? Слушам турбофолк?
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Не се согласувам со ова, барем не во мојов случај.:smir:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Не зборам за текстот, самиот ритам, каков и да е метал, melodic, black, death,heavy, trash...има нешто агресивно, не за џабе ние го изучуваме како „вентил на гневот“(пошо у музичко учам). Сеа ти ми се фати за дум метал, споро е тоа...не ме заебавај, мора и таква некоја песна да се напраи за пари...
Забегавме од темава малце али...важно се разбравме дека музиката преку карактерот ти го праи стилот на облакање се сложивме, м?
Нема врска дека металот ја прави личноста агресивна. Можеби изгледот на "типичните" металци изгледа агресивен, ама тука зборуваме за личноста. Познавам премногу луѓе кои слушаат метал, а ги сметам за најнежни, смирени, внимателни и сл. А кога ќе се спомни метал, да пва асоцијација е агресивност, но постојат ни неагресивни песни. Шом слушаш метал, тогаш би требало да знаеш..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Ги сметам за ограничени оние кои се облекуваат според музичкиот жанр. Сум се изнаглеал на вратоломни мејкоувери да само праат будали од себе коа се фураат на нешто и друг ден пу-пу сеа у друго се маскирам. Тоа е тинејџ-филм, шо кај некои знае да се провлече до доцна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom